ارز دیجیتال هارمونی (Harmony) چیست؟

0

پلتفرم و ارز دیجیتال هارمونی یکی از نوآوری‌های صنعت کریپتو است که در راستای حفظ عدم تمرکز در این بازار ارائه شده است. هدف هارمونی انتقال ارزهای دیجیتال بین زنجیره‌های مختلف، صرف‌نظر از زیرساخت و نحوه عملکرد آنهاست. همچنین با قابلیت‌های فناوری خوبی که ارائه کرده است سرعت بیشتر و مصرف انرژی کمتر را به ارمغان می‌آورد تا تراکنش‌ها با سرعت بالا و بدون ازدحام انجام شوند. هارمونی ارز دیجیتال آینده است و پیش‌بینی می‌شود با فراهم کردن امکان انتقال بین-بلاکچینی تبدیل به یکی از بهترین‌ها شود. در ادامه به بررسی بیشتر این پلتفرم و ارز دیجیتال آن می‌پردازیم.(لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

ارز هارمونی چیست؟         

پلتفرم و ارز دیجیتال هارمونی (ONE) یک پلتفرم غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاکچین است که امکاناتی برای ایجاد، هاستینگ، مدیریت و استفاده از برنامه های غیرمتمرکز (dApp) با حداکثر مقیاس‌پذیری و قابلیت عملکرد متقابل ایجاد می‌کند. این پلتفرم روی بلاکچین اتریوم ساخته شده و هدف آن حل محدودیت‌های کنونی این زنجیره است. این پلتفرم برای این طراحی شد که پلی بین مقیاس‌پذیری و غیرمتمرکزسازی باشد. شعار آن تمرکز زدایی در مقیاس است و روی اشتراک‌گذاری اطلاعات و ایجاد بازارهایی از توکن‌های قابل تعویض و غیرقابل تعویض تمرکز دارد.

هدف آن ایجاد یک محیط خودپایدار است که به کاربران امکان ایجاد بازارهایی برای توکن‌های قابل تعویض و غیرقابل تعویض را با استفاده از ابزارهای موجود بدهد و در‌عین‌حال آنها از قابلیت همکاری و مقیاس‌پذیری از طریق شاردینگ (sharding) بهره ببرند.

زمان تولید بلاک در هارمونی کمتر از یک ثانیه است که باعث انجام تراکنش‌های نسبتا فوری و پردازش تعداد بیشتری از آنها از طریق اتریوم یا شبکه‌های مشابه می‌شود.

توکن بومی شبکه هارمونی، ارز وان (ONE) است که یک توکن چندمنظوره است. می‌توان از آن برای پرداخت هزینه خدمات مختلف شبکه مثل هزینه ذخیره‌سازی استفاده کرد. دارندگان این توکن، حق رای دارند و می‌توانند در مدیریت شبکه شرکت کنند.

نحوه عملکرد هارمونی

هارمونی با به‌کارگیری روش تقسیم حالت تصادفی (random state sharding) مقیاس‌پذیری، سرعت تراکنش‌ها و تولید بلاک را افزایش داده است. در این روش، دیتابیس به قسمت‌های کوچکتری به اسم شارد تقسیم می‌شود تا دسترسی به آن راحت‌تر باشد. به‌این‌ترتیب تراکنش‌ها سریع‌تر بوده و جلوی ازدحام شبکه گرفته می‌شود.

فرآیند شاردینگ به مکانیسم اجماع اثبات سهام وابسته است که براساس مکانیسمی به نام تولید تصادفی توزیع‌شده اجرا می‌شود. این ترکیب باعث افزایش امنیت، مقیاس‌پذیری، سادگی و راحتی تایید تراکنش‌ها می‌شود.

شبکه ارز دیجیتال هارمونی براساس نوعی پروتکل تحمل خطای بیزانس با عنوان Fast BFT کار می‌کند که سرعت و بازدهی شبکه را با پردازش موازی تراکنش‌ها افزایش می‌دهد. در‌عین‌حال هزینه ارتباطات را کاهش داده و شبکه می‌تواند در کمتر از دو ثانیه به اجماع برسد.

مطالعه بیشتر: انواع ارزهای دیجیتال حاضر در بازار رمز ارزها

تاریخچه ارز دیجیتال هارمونی و بنیانگذاران آن    

ارز دیجیتال هارمونی

تیم توسعه‌دهنده هارمونی تیمی با تجربه از متخصصان حوزه کریپتو و علوم کامپیوتر است. بنیان‌گذار آن استفن تسه (Stephen Tse) است که پیش‌تر در گوگل و اپل کار می‌کرد. نیک وایت (Nick White) نیز دیگر بنیان‌گذار آن است.  این شرکت در سال 2017 با یک تیم توسعه 12 نفره بنیان‌گذاری شد که همگی تجربه کار در شرکت‌های بزرگی مثل گوگل، مایکروسافت، آمازون و اپل را داشتند.

هارمونی قبل از برگزاری IEO خود به عنوان یک استارت‌آپ در سال 2018 شروع به کار کرد و در سال 2019 توانست 18 میلیون دلار سرمایه جذب کند. بیش از 2.8 میلیارد توکن آن خریداری شد و 12.6 میلیارد نیز در فرآیند پیش-ماینینگ کنار گذاشته شد.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال نروس نتورک

ویژگی های پلتفرم هارمونی ONE           

از‌آنجایی‌که هارمونی مصرف انرژی کمی دارد و بین-بلاکچینی است، هزینه گس کمتر و پتانسیل بیشتر برای توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) دارد:

حفظ عدم تمرکز و امنیت

ارز دیجیتال هارمونی از شاردینگ استفاده می‌کند پس در‌عین تمرکز‌زدایی می‌تواند مقیاس‌پذیر و امن باشد. به‌این‌ترتیب اعتبار‌سنجی به چندین گروه مجزا تقسیم می‌شود و امکان بررسی تراکنش‌ها به صورت هم‌زمان فراهم می‌گردد. در‌حال‌حاضر بیش از 2000 تراکنش در ثانیه پرازش می‌شود که با شبکه ویزا قابل مقایسه است. هارمونی اعلام کرده این مقدار را به 10 میلیون خواهد رساند.

همچنین هارمونی مجبور نیست بین امنیت و عدم تمرکز به یکی اولویت بیشتر دهد. نودهای شبکه به شاردهای مستقلی تقسیم می‌شوند بنابراین مشکلی از این جهت وجود ندارد. همچنین برای ورود به این شبکه نیاز نیست آن کاربر ONE زیادی داشته باشد.

کارآمدی انرژی

استفاده از پروتکل اجماع اثبات سهام موجب می‌شود گره‌ها، دارایی خود را سپرده‌گذاری کنند تا به صورت تصادفی یک تراکنش برای تایید به آنها اختصاص یابد. برای اینکه بلاکی تایید شود چندین ناظر آن را بررسی می‌کنند. این مکانیسم باعث تمایز هارمونی از سایر پلتفرم‌های مشابه شده و سرعت اتمام کار بلاک‌ها را به‌شدت افزایش داده است.

قابلیت های بین-زنجیره ای

هارمونی Horizon را معرفی کرد که یک پل بین-زنجیره‌ای روی اتریوم است که امکان تبادل دارایی بین دو شبکه را فراهم می‌کند. این نوآوری می‌تواند باعث تحول پرداخت‌های بین‌مرزی و راحت شدن تبادل ارزهای دیجیتال شود. هارمونی همچنین با سایر بلاکچین‌ها مثل بایننس نیز در ارتباط است.

وقتی گره‌های سایر بلاکچین‌ها بتوانند در اعتبارسنجی تراکنش‌های هارمونی شرکت کنند، امکان انتقال داده بین زنجیره‌های مختلف فراهم می‌شود و اهمیتی ندارد که آنها از اثبات کار استفاده می‌کنند یا اثبات سهام.

کارمزد گس کمتر

شبکه هارمونی به دلیل بالا بودن تعداد تراکنش‌ها در ثانیه و استفاده از اثبات سهام به ندرت مسدود می‌شود. در نتیجه کارمزد بالایی ندارد. با اینکه هارمونی روی شبکه پر‌ازدحام اتریوم ایجاد شده است اما ادعا کرده که با افزودن شاردهای بیشتر می‌تواند جلوی ازدحام را بگیرد.

پتانسیل بالای NFT

قابلیت‌های بین-زنجیره‌ای هارمونی فرصت هیجان‌انگیزی برای NFT ها ایجاد کرده است. علاوه ‌بر ‌این هزینه گس پایین آن نیز برای خالقان NFT جذاب است. ممکن است ایجاد پل بین هارمونی و سایر بلاکچین‌ها در ابتدا پر هزینه باشد اما تراکنش‌های بعدی ارزان‌تر خواهد بود. این پلتفرم در حساب توییتری خود اعلام کرده که درحال کار کردن روی ارائه قابلیت‌های بیشتری در ارتباط با NFT است.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال نم

کاربرد های ارز هارمونی 

ارز دیجیتال هارمونی

ارز دیجیتال هارمونی می‌تواند برای توسعه و هاستینگ برنامه‌های غیرمتمرکز بکار رود و یک اکوسیستم غیرمتمرکز و مقیاس‌پذیر برای حمایت از این برنامه‌ها در فضای دیفای ایجاد کند. این شبکه برای تراکنش‌های سریع و  کم‌هزینه که بازده بالایی دارند و به‌سرعت نهایی می‌شوند بکار می‌روند.

ارز دیجیتال ONE یک رمزارز چندمنظوره است که برای مدیریت و حاکمیت شبکه و دادن حق رای به جامعه آن به کار می‌رود. همچنین به عنوان پاداش برای کسانی که در تامین امنیت و تایید تراکنش‌ها مشارکت می‌کنند استفاده می‌شود. کاربران از ارز دیجیتال هارمونی ONE برای پرداخت کارمزد گس، انجام تراکنش و پرداخت گس ذخیره‌سازی بهره می‌برند. همچنین امکان خرید‌و‌فروش آن در صرافی و کسب سود از تغییرات قیمت آن نیز وجود دارد.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال نوکلئوس ویژن

کیف پول های ارز دیجیتال هارمونی ONE        

کیف پول رسمی ارز وان (ONE) به شکل افزونه گوگل کروم است که می‌تواند  به‌سادگی نصب و استفاده شود. بعلاوه والت‌های زیادی هستند که امکان ذخیره این توکن در آنها وجود دارد.

کیف پول‌های سرد و سخت‌افزاری مثل لجر و ترزور، امن‌ترین گزینه برای ذخیره ارزهای دیجیتال هستند. بااین‌حال کار با آنها نیاز به دانش فنی بیشتری دارد و قیمت آنها نیز بالاتر است. به ‌این‌ ترتیب استفاده از آن‌ها برای ذخیره حجم بالایی از کریپتو مناسب‌تر است.

کیف پول‌های نرم‌افزاری نیز در دسترس هستند که  استفاده از آنها رایگان و راحت است. می‌توان آنها را روی موبایل یا کامپیوتر نصب کرد. در برخی از آنها کلیدهای خصوصی توسط ارائه کننده خدمات، نگهداری و استفاده می‌شود و در برخی دیگر کنترل آن در دست کاربر است. کار با این کیف پول‌ها راحت است اما نسبت به کیف پول‌های سرد امنیت کمتیر دارند. به‌این‌ترتیب برای نگهداری حجم کمی از ارز هارمونی (Harmony) مناسب‌اند.

کیف پول‌های آنلاین یا تحت وب نیز رایگانند و از هر دستگاهی که قابلیت اتصال به اینترنت داشته باشد قابل دسترسی هستند. آنها امنیت کمتری نسبت به موارد سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مشابه دارند. استفاده از آنها برای انجام معاملات مکرر و تریدینگ کوتاه‌مدت پیشنهاد می‌شود.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال نانو

امنیت شبکه هارمونی

شبکه و ارز دیجیتال هارمونی برای تامین امنیت شبکه و جلوگیری از حملات، از پروتکل اثبات سهام موثر (Effective Proof of Stake) استفاده می‌کند و آن را با شاردینگ همراه کرده تا امکان غیرمتمرکزسازی و افزایش امنیت را فراهم کند. EPoS این امکان را می‌دهد که صدها گره مختلف بدون ریسک متمرکز شدن سپرده‌گذاری، در آن مشارکت کنند.

برخلاف مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW)، EPoS دارای زمان پردازش سریع‌تر و مقیاس‌پذیرتر است. درحالی‌که PoW به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز دارد روش‌های اجماع اثبات سهام به بالا بودن تعداد دارندگان توکن وابسته است.

این پلتفرم از تولید تصادفی توزیع‌شده (Distributed Randomness Generation) و تابع تصادفی قابل تایید (Verifiable Random Function) استفاده می‌کند که به نودهای تصادفی امکان انتخاب توسط نودهای برتر را در فرآیند تایید می‌دهد بدون اینکه امنیت شبکه به خطر بیفتد.

هارمونی همچنین به دنبال افزایش انگیزه‌های سهام برای جذب اپراتورهای گره بیشتر است. ابتکار Harmony Open Staking تعامل با شبکه را تشویق می‌کند و به سهام‌دارانی که بیشترین مقدار توکن ONE را دارند پاداش می‌دهد.

مطالعه بیشتر: بایننس کوین

تحلیل قیمت ارز وان (ONE)        

ارز دیجیتال هارمونی

ارز دیجیتال هارمونی ONE از زمان ارائه آن در آپریل 2018 تا اواسط فوریه 2021 تغییر قیمت چندانی نداشت و ارزش آن بین 0.001 تا 0.02 در نوسان بود. اما بعد از این با رشد قیمت مواجه شد و در یک حرکت افزایشی با شیب تند در تاریخ 29 مارس 2021 به 0.203 دلار رسید. سپس روند آن نزولی شد و 0.05 دلار هم کاهش یافت.

بهبود وضعیت بازار در سال 2021 مجددا روند صعودی را پیش گرفت و در 27 اکتبر به 0.345 دلار رسید. بعد از یک سقوط و سعود سریع، دوباره در 14 ژانویه 2022 دوباره به 0.348 صعود کرد.

پس از آن با فرا رسیدن زمستان کریپتو مجددا روند نزولی را پیش گرفت و قیمت آن به 0.01 دلار رسید.

برای اطلاع از قیمت دوج کوین و خرید دوج کوین روی کیوسک حساب کنید.

خرید و فروش ارز هارمونی         

خرید‌و‌فروش ارز هارمونی (Harmony) یا همان توکن ONE مثل هر کریپتوی دیگری از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال امکان‌پذیر است.  صرافی‌های زیادی در داخل و خارج ایران هستند که این توکن را ارائه می‌کنند  که از آن جمله می‌توان به بایننس و هوبی اشاره کرد.

با‌این‌حال اگر در ایران زندگی می‌کنید باید بدانید به دلیل تحریم‌های اقتصادی این صرافی‌ها از ارائه خدمات به ایرانیان معاف هستند و اگر هویت ایرانی کاربری مشخص شود حساب کاربری او مسدود و دارایی‌اش بلوکه می‌گردد.

به‌همین‌دلیل توصیه می‌شود از خدمات صرافی‌های ایرانی ارز دیجیتال استفاده کنید. صرافی‌های زیادی در کشور فعال هستند اما یکی از معتبرترین آنها صرافی ارز دیجیتال کیوسک است که پیشینه‌ای طولانی در بازار ارزهای دیجیتال دارد. ارز دیجیتال هارمونی (ONE) نیز در این صرافی لیست شده و به‌راحتی با فشردن چند کلیک قابل خرید‌و‌فروش است.

آینده ارز هارمونی

ارز دیجیتال هارمونی

درحال‌حاضر هارمونی با مشکل هزینه بالا در انتقال NFT بین زنجیره‌ها مواجه است. همچنین حضور کمی در بازار دارد و باید با غول‌های بزرگی مثل اتریوم رقابت کند.

هارمونی ارز دیجیتال پربازدهی است اما برا افزایش سطح کارآیی خود نیازهای فنی سختگیرانیه‌ای دارد که یکی از آنها اینترنت 5G است که هنوز به‌صورت جهانی استفاده نمی‌شود و این مسئله باعث ناشناخته ماندن آن در بسیاری از نقاط دنیا شده است. همچنین عدم پشتیبانی از کوین‌بیس و کیف پول‌های آن باعث شده تمایل  افراد به آن کمتر شود.

با‌این‌حال و با در نظر گرفتن پیشرفت مستمری که این پلتفرم از سال 2018 تا‌کنون داشته و با توجه به گسترش فناوری‌های 5G و توسعه پشتیبانی از آن و همچنین با در نظر داشتن نقشه‌راه این پلتفرم می‌توان به آینده آن امیدوار بود.

از نظر قیمت نیز کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که قیمت ارز دیجیتال هارمونی و توکن ONE در سال 2028 بین 0.14 تا 0.17 دلار معامله خواهد شد. با‌این‌حال وضعیت بازار کریپتو قابل پیش‌بینی نیست و بهتر است قبل از سرمایه‌گذاری تحقیقات بیشتری کنید.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال هلیوم 

جمع بندی

پلتفرم هارمونی و ارز دیجیتال آن با تکیه بر فناوری‌های نوینی مثل اجماع اثبات سهام و شاردینگ شبکه‌ای با سرعت، مقیاس‌پذیری و امنیت بالا ایجاد کرده است. ارز وان (ONE) به حفظ شبکه در بهترین وضعیت ممکن کمک می‌کند و مشوقی برای نودهای آن است. این شبکه هنوز مسیر زیادی طی نکرده اما بسیار امیدبخش بوده و انتظار می‌رود در سال‌های آینده به موفقیت بیشتری برسد.

با ما در کیوسک آکادمی همراه باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.