شبکه آکالا (Acala Network) چیست؟

0

زمانی که وارد بازار ارزهای دیجیتال و فضای رمز ارزی می‌شوید با تکنولوژی‌ها و فناوری‌های منحصر به فردی روبرو خواهید شد که به طور حتم شما را شگفت‌زده می‌کند. شبکه آکالا نیز یکی از همین فناوری‌های نوین و کاربردی در بستر پولکادات است که البته اتریوم را بی‌تاثیر نخواهد گذشت. این شبکه بهترین خدمات وام‌دهی و استیکینگ را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد و حتی به عنوان یکی از بهترین صرافی‌های غیر متمرکز بازار ارزهای دیجیتال فعالیت دارد. برای آشنایی بیشتر با مفهوم و کاربردهای این شبکه بهتر است مقاله ما را تا انتها دنبال کنید.

بررسی مفهوم شبکه آکالا

شبکه acala دلیل و عامل اصلی ظهور سیستم وام‌دهی، وام‌گیری و پیوستن عملکرد گسترده استیبل کوین‌ها به اکوسیستم پولکادات است. شبکه acala یکی از اصلی‌ترین بازیگران حاضر در امور مالی غیر متمرکز دیفای اکوسیستم پولکادات به حساب می‌آید که بهترین محصولات و خدمات مربوط به این سیستم را ارائه می‌دهد.

وام‌دهی، وام‌گیری و ارائه سهام از بهترین تجربه‌های کاربری اکوسیستم پولکادات است که با کمک این شبکه امکان‌پذیر شد. هزینه‌های درون پروتکل پولکادات نیز به حداقل رسید و بهترین ویژگی‌های مقیاس‌پذیری آن روی کار آمد. این شبکه کاربردی و مهم از 2 پروتکل اصلی به نام‌های هما   (Homa)و هنزون (Honzon) تشکیل شده است که هر یک از آنها کارایی خاصی دارند.

هما نقدینگی است که به صورت توکن درآمده و هنزون نیز یک پروتکل است که از استیل کوین‌های زنجیره‌ای تشکیل می‌شود. در نظر داشته باشید آکالا نتورک یک صرافی غیر متمرکز AMM به شمار می‌آید که ساختاری برای حاکمیت غیر متمرکز خود طراحی کرده است.

آکالا نتورک چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

شبکه آکالا برای تحقق چندین هدف ساخته شده است. اولین هدف روی کار آمدن این شبکه ظهور یک رمز ارز سالم، پایدار و غیر متمرکز است که به منظور انتقال ارزش مالی بدون مرز در داخل سیستم پولکادات استفاده شود. علاوه بر این، آکالا قصد دارید یک شبکه استیبل کوین بسیار امن و قابل تعامل را در خود جای دهد.

استیبل کوین‌های این شبکه به منظور ارائه خدمات گسترده‌تر یک بلاک از شبکه بلاکچین، بهترین خدمات مالی منبع باز و اکوسیستم دیفای در پروتکل پولکادات کارایی دارند. همچنین می‌توانند از طریق وثیقه دارایی‌های زنجیره‌ای خود به اکوسیستم دیفای تازه تاسیس شده به شبکه اتریوم نیز وصل شوند.

در راستای دستیابی به اهدافی که در بخش بالا ذکر شده، آکالا برای حفظ امنیت و قدرت قابل توجه خود از مکانیسم امنیتی مشترک با پولکادات استفاده می‌کند. ساختار این شبکه با تعهد به تقویت سیستم غیر متمرکز و مقاومت در برابر سانسور از طریق چارچوب اکوسیستم و به منظور انتشار توکن‌ طراحی شده است.

کاربردهای مهم ارز دیجیتال آکالا

ارز دیجیتال آکالا اصلی‌ترین دارایی آکالا نتورک به حساب می‌آید که کاربردها و مکانیسم‌های حاضر در این شبکه را تسهیل می‌کند. رمز ارز آکالا می‌تواند برای پرداخت هزینه تراکنش‌های شبکه، کارمزدهای ثابت، بهره‌های وام‌های دلاری و هزینه‌های جریمه استفاده شود.

هزینه‌های مختلفی که در بالا ذکر شد، به صورت دلار توسط کاربر قابل پرداخت هستند که البته طبق ویژگی‌ها و استانداردهای مبادله و معاملات آکالا نتورک پرداخت می‌شوند. توکن ACA یا رمز ارز آکالا به منظور پرداخت هزینه‌های این پلتفرم سوزانده و برای همیشه از عرضه سایر توکن‌ها حذف می‌شود و دارایی مالکان کاهش پیدا می‌کند.

کاربرد شبکه آکالا

ناگفته نماند حتی توکن آکالا بر روی پلتفرم این شبکه نیز سوزانده می‌شود. گذشته از همه این مزیت‌ها، رمز ارز آکالا نقش مهمی در مدیریت این پلتفرم ایفا می‌کند زیرا قصد دارد یک رویکرد تمرکز زدایی تدریجی و چند مرحله‌ای را اجرا کند. برای این کار نیز از شوراهای متمرکز زنجیره‌ای غیر متمرکز همه پرسی خواهد کرد.

شش ویژگی مهم شبکه آکالا

اگر به آگاهی و دانش کافی به Acala Network نگاه کنید، متوجه می‌شوید آکالا پلتفرمی گسترده در حوزه دیفای است که خدمات مالی را در وب 3 تحت کنترل خود دارد. وب 3 نیز اینترنت میان زنجیره‌های بلوکی است که با شبکه تعاملی پولکادات اتحاد قوی دارد.

آکالا به عنوان اولین پروتکل مالی غیر متمرکز پاراچین پولکادات خود را مرکز امور دیفای پولکادات می‌داند. برای درک بهتر از این شبکه و کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کارایی و کاربردهای آن 6 مورد از بهترین ویژگی‌های اکالا را به طور مفصل شرح می‌دهیم.

امنیت مشترک

این شبکه از ابتدای ظهور خود دارای زیرساخت امنیتی قوی بوده که از سیستم امنیتی مشترک با پولکادات راه‌اندازی شده است. با وجود امنیت مشترک قدرت هر شبکه و زیرساخت به شبکه و زیرساخت دیگری انتقال پیدا می‌کند و در نتیجه توانایی امنیتی هر 2 شبکه یا زیرساخت تقویت می‌شود.

انتقال درون زنجیره‌ای توکن

آکالا به لطف استقرار در شبکه پولکادات توانایی تعامل با هر بلاکچینی را دارد. به خاطر داشته باشید هر لایه بلاکچین در شبکه پولکادات می‌تواند به طور یکپارچه با سایر لایه‌ها ارتباط برقرار کند و از امنیت مشترک نهایت بهره را ببرد. انتقال توکن، عقد قرارداد و انتقال داده‌ها از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر امکان‌پذیر خواهد بود.

پرداخت هزینه‌ها

برای اجرای معاملات و خرید و فروش انواع توکن‌ها در شبکه‌های بلاکچین مختلف باید هزینه‌ای پرداخت شود که  بهترین راه‌حل برای پرداخت این هزینه‌ها خواهد بود. به طور کلی با کمک این شبکه شما می‌توانید هزینه‌ تراکنش‌های اجرا شده را با هر توکنی که دارید پرداخت کنید. این امکان تنها به لطف آکالا قابل استفاده است.

سازگاری کامل با EVM

با وجود این ویژگی منحصر به فرد هر یک از قراردادهای هوشمند می‌توانند با تغییرات کم یا بدون تغییر جابجا شوند. برخی از بلاک‌های مهم دیفای همانند اتریوم بر روی شبکه اکالا و قراردادهای هوشمند مربوط به آن فعالیت خودکار دارند. این ویژگی آکالا به طور حتم باعث نوآوری‌های بیشتری در جامعه توسعه‌دهندگان اتریوم، اکالا و پولکادات می‌شود.

اداره کردن زنجیره و قابلیت ارتقا آن

در دوران گذشته ارتقا یک زنجیره یا بلاکچین به معنای تقسیم آن زنجیره به بخش‌های دیگر بود که البته این امر باعث تضعیف شرایط امنیتی آن شبکه می‌شد. ولی در حال حاضر خوشبختانه این مسئله رفع شده است و شبکه Acala بهترین شرایط را برای مدیریت و ارتقا بلاکچین‌ها در نظر دارد.

مالکیت دارایی غیر متمرکز و مستقل

امروزه بسیاری از پروژه‌های دیفای هزینه‌های تولیدشده توسط پروتکل‌های خود را به منظور  افزایش ارزش توکن و حذف مقداری از توکن‌های قابل عرضه پرداخت می‌کنند. اما این موضوع هیچ ارزش واقعی را دربرندارد. تا زمانی که آکالا روی کار نیامد هیچ جایگزین بهتری برای این موضوع وجود نداشت.

مزیت شبکه آکالا

سه ویژگی مهم توکن ACA

توکن ACA یا آکالا یکی از ضروری‌ترین ابزارهای درون شبکه آکالا به حساب می‌آید و البته تنها توکن حاکم در این شبکه پرکاربرد است. از آنجایی که مسئولیت‌های زیادی بر دوش این توکن قرار گرفته‌اند و کاربردهای زیادی دارد، ویژگی‌های آن نیز منحصر به فرد خواهند بود. در ادامه این بخش 3 مورد از بهترین ویژگی‌های توکن آکالا را به طور خلاصه توضیح می‌دهیم:

  • کمک به پاراچین: این توکن به تضمین عمل پاراچین کمک می‌کند. به عبارت دیگر کاربران می‌توانند در زمان‌های مشخص توکن آکالا را طی مرحله پاراچین دریافت کنند.
  • توانایی حکومت: توکن‌های ACA در امور مربوط به مدیریت و حکومت نقش مهمی دارند و در مورد تغییرات شبکه پیشنهادهایی ارائه می‌دهند. همچنین به منظور رای‌گیری در همه پرسی‌ها شرکت می‌کنند. در ضمن طی مراحل مدیریت هزینه‌های Acala Network از همین توکن استفاده می‌شود.
  • توانایی پرداخت کارمزد تراکنش: یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌ها و کاربردهای توکن اکالا مربوط به پرداخت هزینه‌های تراکنش‌های اکالا نتورک است. این ویژگی توکن ACA تحت تاثیر 2 پروتکل هما و هنزون قرار دارد و تراکنش‌ها را مدیریت می‌کند.

طبق آمار به دست آمده کاربران هنوز نمی‌توانند توکن‌های ACA را معامله کنند زیرا بخش مربوط به پاراچین پولکادات همچنان غیرفعال است. پس از فعال شدن پاراچین پولکادات، توکن آکالا به طور حتم قابل خرید خواهد بود. از این رو می‌توان گفت به زودی این توکن‌ها در شبکه اکالا معامله می‌شوند.

شبکه آکالا چه آینده‌ای در پیش رو دارد؟

Acala Network یک اکوسیستم متنوع از انواع محصولات و خدمات است. به عنوان مثال پروتکل هما به نقدینگی گسترده دارایی‌های سهامداران و مالکان توکن‌ها کمک می‌کند. به زبان ساده این شبکه دارایی سهامداران را به توکن یا ارز دیجیتال آکالا تبدیل می‌کند.

بدین ترتیب این شبکه نه تنها به سرمایه‌گذاری افراد کمک می‌کند بلکه در سایر برنامه‌های دیفای همانند سیستم نقدینگی اکوسیستم اتریوم نیز کاربرد دارد. در حال حاضر و طبق  گزارشات به دست آمده این شبکه در حال توسعه شبکه دیگری است که باعث توسعه بیشتر حوزه دیفای می‌شود.

البته شبکه جدید و نوین آکالا نسخه موازی از اکالا پولکادات خواهد بود که در اقدامات اولیه تنها برای آزمایش ساخته و بهینه شده است. اگرچه شبکه نوظهور آکالا از ماه جولای سال 2021 در مرحله توسعه بستر آزمایشی خود است اما اکوسیستم پولکادات توجه بسیاری به این شبکه آزمایشی دارد. بدین ترتیب انتظار می‌رود آینده بهتری در انتظار آکالا نتورک است.

خطاهای شبکه آکالا

جمع‌بندی

براساس گزارشات به دست آمده پاراچین‌های پولکادات زودتر از آن چیزی که بیشتر کاربران فکر می‌کنند به وجود می‌آیند. طبق پست‌هایی که در صفحات اجتماعی دیده می‌شود و براساس سخنان مسئولان شبکه آکالا، تنها چند مرحله تا راه‌اندازی کامل این شبکه به همراه بهترین خدمات آن باقی مانده است.

این توضیحات نشان می‌دهند که آکالا و دیفای هر روز به واقعیت همکاری بهتر با یکدیگر نزدیک‌تر می‌شوند. این احتمال وجود دارد که آکالا تغییری در امور مالی غیر متمرکز ایجاد کند. این تغییر بیش از هر چیزی برای کاربران و سرمایه‌گذارانی که پیش‌تر ارز ACA را خریداری کرده‌اند مهم و تاثیرگذار خواهد بود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.