کریپتوکارنسی یا رمز ارز چیست ؟ با رمز ارزها میلیونر شوید!

کریپتوکارنسی یا رمز ارز چیست ؟

0

تراکنش و معاملات مالی در جهان با ورود رمز ارزها دچار تغییرات زیادی شده و هر روز هم به تعداد علاقه‌مندان آن اضافه می‌شود. کریپتوکارنسی یا رمز ارزها تنوع زیادی پیدا کرده‌اند و هر کدام از آن‌ها سعی دارند با ارائه ویژگی‌های منحصر به فرد، سهم قابل توجهی از بازار را کسب کنند. در این مقاله قصد داریم کریپتوکارنسی یا رمز ارز را به صورت کامل تشریح و مورد بررسی قرار دهیم. با کیوسک آکادمی همراه باشید.

کریپتوکارنسی یا رمز ارز چیست ؟

قطعا شما اخبار گسترده‌ای را پیرامون رشد رمز ارزها شنیده‌اید و تمایل دارید که روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید، اما بهتر است در ابتدا با مفهوم رمز ارز یا کریپتوکارنسی آشنا شوید.

کریپتوکارنسی (cryptocurrency) به معنای ارز رمزگذاری شده بوده و رمز ارز، نام ساده شده آن به حساب می‌آید. امنیت بالای رمز ارزها موجب شده تا کاربران و سرمایه‌گذاران زیادی برای انجام معاملات و تراکنش‌های مالی خود از آن‌ها استفاده کنند. توجه داشته باشید که رمز ارزها با پروتکل‌های پیچیده امنیتی رمزگذاری شده‌اند؛ این مسئله هرگونه احتمال هک یا جعل تراکنش‌ها را به صفر رسانده است. کریپتوکارنسی یا رمز ارز به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارند، روزانه مورد استفاده میلیون‌ها کاربر و سرمایه‌گذار در سراسر جهان قرار می‌گیرند. رمز ارز را می‌توان یک نوع ارز دیجیتال هم عنوان کرد، اما به یاد داشته باشید که هر ارز دیجیتالی را هم نمی‌توان به عنوان یک رمز ارز معرفی کرد.

کریپتوکارنسی

تفاوت ارز دیجیتال با رمز ارز چیست ؟

در قسمت بالا اشاره‌ای به وجود تفاوت میان رمز ارز و ارز دیجیتال شد و سعی کردیم تا به سوال کریپتوکارنسی یا رمز ارز چیست هم پاسخ قابل قبولی دهیم. در ادامه قصد داریم شما را با تعدادی از مهم‌ترین تفاوت‌های میان ارز دیجیتال با رمز ارز آشنا کنیم تا بتوانید شناخت دقیقی از آن‌ها داشته باشید.

غیرمتمرکز یا متمرکز

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های میان ارز دیجیتال و رمز ارزها را می‌توان در غیرمتمرکز یا متمرکز بودن آن‌ها دانست. شما برای درک این مسئله باید یک سازمان همانند بانک مرکزی را در نظر بگیرید که کلیه تراکنش‌ها و قوانین حاکم روی شبکه بانکی را بررسی و جهت‌دهی می‌کند. در شبکه‌های متمرکز، کلیه موارد ذکرشده رصد می‌شوند و همین مسئله می‌تواند اطلاعات شخصی کاربران و سرمایه‌گذاران را در اختیار نهاد مرکزی قرار دهد. در شبکه رمز ارزها که عمدتا غیرمتمرکز هستند، شرایط همانند شبکه‌های متمرکز نیست. در حقیقت کلیه قوانین حاکم روی شبکه یک رمز ارز غیرمتمرکز توسط کاربران تعیین می‌شود و هیچ نهادی نمی‌تواند روی آن تسلط و اشراف داشته باشد.

نبود اشراف اطلاعاتی سازمان و موسسه‌های مالی می‌تواند ضریب و احتمال مواردی همانند پولشویی را افزایش دهد، اما کاربران و سرمایه‌گذاران زیادی علاقه‌مند استفاده از این شبکه‌ها هستند. بر اساس اطلاعات موجود، کاربران به شبکه‌هایی که تحت نظر قرار دارند، علاقه‌مند نیستند و ترجیح می‌دهند از شبکه‌های غیرمتمرکز استفاده کنند. همانطور که از رشد رمز ارزها مشخص است، این روند مورد علاقه کاربران و سرمایه‌گذاران قرار دارد.

غیرقابل بازیابی بودن حساب در صورت هک!

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌هایی که میان ارز دیجیتال و رمز ارز وجود دارد، غیرقابل بازیابی بودن آن‌ها در صورت هک شدن است. تراکنش‌هایی که با رمز ارزها در شبکه بلاک چین انجام می‌شوند، غیرقابل بررسی و ردیابی هستند؛ این مسئله ممکن است در صورت هک شدن حساب، موجب از بین رفتن دارایی شما شود.

حریم خصوصی

بدون شک باید حریم خصوصی را به عنوان یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های میان ارز دیجیتال و رمز ارزها معرفی کرد. این ویژگی به اندازه‌ای مهم بوده که توانسته موجب رشد فزاینده رمز ارزها یا شبکه غیرمتمرکز شود. در صورتی که شما تصمیم به استفاده از ارز دیجیتال داشته باشید، لازم است حساب کاربری با اطلاعات کافی ایجاد کنید و بدین ترتیب، اطلاعات شخصی شما توسط نهادهای مربوطه مورد بررسی قرار خواهند گرفت. در صورتی که تصمیم به استفاده از رمز ارزها داشته باشید، اطلاعات شخصی شما در اختیار هیچ گروه یا نهادی قرار نخواهد گرفت.

کریپتوکارنسی

تاریخچه کریپتوکارنسی یا رمز ارز

با این که استفاده از علم رمزنگاری به دوران جنگ جهانی دوم باز می‌گردد، اما عبارت رمز ارز برای نخستین بار توسط دیوید شام (David Chaum) مورد استفاده قرار گرفت. رمز ارز به گونه‌های متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شود. در حقیقت گونه متمرکز مخصوص موسسه‌های مالی بوده و می‌توانند کنترل کامل خود را اعمال کنند. همچنین حجم بیشتر بازار در اختیار رمز ارزهای غیرمتمرکز است.

معمولا کاربران و سرمایه‌گذاران علاقه زیادی به رمز ارزهای غیرمتمرکز دارند. این گونه از رمز ارزها توسط بانک‌ها قابل رهگیری نبوده و اعتبار آن در دست کاربران قرار دارد. به عنوان مثال، شما می‌توانید رمز ارز خود را درون کیف پول دیجیتال خود نگه‌داری کنید و فقط شناسه کیف پول شما قابلیت شناسایی دارد و بدین ترتیب، هیچگونه اطلاعاتی از شما در دسترس کاربران قرار ندارد.  توجه داشته باشید که رمز ارزهای غیر متمرکز به واسطه شبکه‌های اختصاصی همانند بلاک چین در اختیار کاربران قرار خواهند گرفت که امنیت بسیار بالایی هم دارد.

تاریخچه بیت کوین پادشاه ارزهای دیجیتال

بیت کوین را باید به عنوان نخستین ارز دیجیتال غیرمتمرکزی معرفی کرد که در حال حاضر به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. بیت کوین به اندازه‌ای مشهور و محبوب بوده که کاربران، سایر ارزها را به عنوان زیرمجموعه‌های آن معرفی می‌کنند. بیت کوین با در اختیار داشتن بیشتر از 50 درصد سهم بازار، موفق شده است در صدر جدول رمز ارزها قرار گیرد.

این ارز دیجیتال توسط یک شخص با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو و در سال 2009 میلادی خلق شد. هنوز مشخص نیست که نام حقیقی خالق بیت کوین چیست، اما برخی نام ایلان ماسک را به عنوان خالق بیت کوین مطرح می‌کنند. مدیر شرکت تسلا موتورز در سال‌های گذشته علاقه زیادی به ارزهای دیجیتال نشان داده و حتی به تازگی از بیت کوین برای پرداخت وجه خدمات از سوی مشتریان هم پشتیبانی می‌کند. او به اندازه‌ای علاقه‌مند به دنیای ارز دیجیتال بوده که یک توئیت او می‌تواند ارزش یک رمز ارز را تا حد زیادی افزایش یا کاهش دهد. به عنوان مثال، چند توییت اخیر او پیرامون دوج کوین موجب شد تا ارزش آن چند برابر شود. بد نیست بدانید که ایلان ماسک از دوج کوین به عنوان یک ارز دیجیتال مردمی هم یاد کرده و همین موضوع توانسته روی رشد آن تاثیر زیادی داشته باشد.

کریپتوکارنسی

مزایا و معایب رمز ارز

ورود به دنیای رمز ارزها و سرمایه‌گذاری روی آن‌ها نیازمند دانش و اطلاعات کافی است. با این که رمز ارزها دارای مزایای فوق‌العاده‌ای هستند، اما معایبی هم دارند که باید آن‌ها را مدنظر قرار داد. در ادامه به معرفی تعدادی از مهم‌ترین مزایا و معایب رمز ارزها خواهیم پرداخت.

مزایای رمز ارزها

بدون تردید یکی از مهم‌ترین مزایای رمز ارزها را می‌توان آزادی کامل در پرداخت و در عین حال، دسترسی‌های بین‌المللی دانست. شما می‌توانید از رمز ارزها برای پرداخت صورت‌حساب خرید کالا و خدمات مختلف استفاده کنید. همانطور که می‌دانید، انتقال و جابه‌جایی پول در شبکه‌های بین‌المللی نیازمند داشتن شرایط خاص در شبکه‌های بانکی بوده و بیشتر کاربران هم از داشتن دسترسی‌های ذکرشده محروم هستند. استفاده از رمز ارزها می‌تواند کلیه موانع و پیچیدگی‌های قانونی را برطرف کند و بدین ترتیب، شما می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن مبالغ موردنظرتان را در قالب رمز ارز پرداخت کنید.

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های رمز ارزها را می‌توان هزینه و کارمزد پایین دانست. هنگامی که قصد انجام تراکنش یا جابه‌جایی پول در شبکه‌های بین‌المللی را داشته باشید، قطعا کارمزدهایی وجود دارد که باید پرداخت کنید. شما می‌توانید با استفاده از رمز ارزها، پرداخت‌های بین‌المللی خود را نه تنها در کوتاه‌ترین زمان، بلکه با هزینه بسیار پایین انجام دهید. رمز ارزها می‌توانند گزینه بسیار خوبی برای انتقال مبالغ موردنظرتان در شبکه‌های بین‌المللی باشند.

همانطور که اشاره شد، سرعت بسیار بالای تراکنش‌ها هم از دیگر مزایای رمز ارزها به حساب می‌آید. به عنوان مثال، استلار یکی از رمز ارزهایی بوده که می‌تواند تایید و نهایی کردن تراکنش‌های مالی را در مدت زمان 2 الی 5 ثانیه به سرانجام برساند؛ این مدت زمان برای انجام تراکنش‌های مالی بین‌المللی، فوق‌العاده است.

معایب رمز ارزها

در کنار مزایایی که رمز ارزها می‌توانند برای کاربران و سرمایه‌گذاران داشته باشند، چالش‌هایی هم وجود دارد که بدون تردید از اهمیت بالایی برخوردار هستند. از آن جایی که انجام تراکنش‌ها و معاملات در دنیای رمز ارزها به صورت دو طرفه است، هیچگونه نظارتی از سوی سیستم یا شبکه ثالث وجود ندارد. هم اکنون بانک‌ها و شبکه بانکی را در نظر داشته باشید که کلیه تراکنش‌ها و معاملات انجام شده توسط نهاد برتر همانند بانک مرکزی رصد و پایش می‌شوند، اما چنین ساختاری در دنیای رمز ارزها وجود ندارد.

نظام پولی یک کشور یا نظام پولی بین الملل تابع قوانین و ضوابط خاصی بوده که موجب ایجاد نظم و افزایش سطح کنترل یا نظارت روی تراکنش و معاملات می‌شود، اما رمز ارزها از قوانین و مقررات مشخص و واحدی پیروی نمی‌کنند. هنگامی که تراکنش و معامله‌ای در مجموعه پولی یک کشور یا در سطح بین الملل انجام شود، اطلاعات مربوط به گیرنده، انتقال‌دهنده و حتی هدف از تراکنش به صورت شفاف مشخص می‌شوند و این در حالی است که انتقال‌دهنده و گیرنده در دنیای رمز ارزها فقط با عنوان خاص کیف پول دیجیتال شناسایی خواهند شد.

یکی دیگر از معایب رمز ارزها را می‌توان مسئله وراثت دانست. به عنوان مثال، هنگامی که پسورد و کلیدهای امنیتی کیف پول دیجیتال خود را فراموش کنید، دیگر امکان بازیابی حساب شما وجود ندارد. شما باید نسبت به حفظ و حراست کلیدهای امنیتی کیف پول دیجیتال خود، کوشا باشید.

کریپتوکارنسی

کاربرد رمز ارز

یکی از مهم‌ترین کاربردهای رمز ارزها را می‌توان سهولت در جابه‌جایی پول در سطح برون مرزی دانست. همانطور که می‌دانید، جابه‌جایی پول به خارج از یک کشور با استفاده از شبکه‌های بانکی تابع قوانین و مقررات خاصی بوده و به راحتی امکان‌پذیر نیست، اما رمز ارزها کار را برای کاربران و سرمایه‌گذاران ساده کرده‌اند. کاربران، سرمایه‌گذاران و تاجرانی که قصد انتقال ساده پول در شبکه برون مرزی را دارند، به سادگی می‌توانند از رمز ارزها استفاده کنند.

البته در کنار انتقال سریع و ساده پول در شبکه برون مرزی، هزینه پایین انجام تراکنش‌ها هم مدنظر سرمایه‌گذاران قرار دارد. هنگامی که کاربران هزینه‌های پایین انتقال و انجام تراکنش با رمز ارزها را مشاهده می‌کنند، جذب آن خواهند شد و بدین ترتیب، ساختار پیچیده شبکه‌های مالی کشورها برای نقل و انتقال برون مرزی را پشت سر می‌گذارند.

یکی دیگر از کاربردهای رمز ارز را می‌توان سودآوری‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت دانست. افرادی هستند که تمایل دارند با خرید رمز ارزها، سودآوری کنند. به عنوان مثال، گروهی از این افراد با خرید رمز ارزها با حداقل قیمت، سعی می‌کنند آن‌ها را هنگام افزایش ارزش به فروش برسانند. کسانی هم هستند که تمایل به نگه‌داری رمز ارزها و کسب سود در درازمدت دارند. به عنوان مثال، تعداد زیادی از کاربران اقدام به خرید بیت کوین، اتریوم یا سایر رمز ارزها در سال‌های گذشته کرده‌اند و هم اکنون با قیمت‌های استثنایی و باورنکردنی برای فروش قرار داده‌اند. در سال‌های گذشته کمتر کسی فکر می‌کرد که رمز ارزها بتوانند با رشدهای کنونی همراه باشند، اما در حال حاضر شاهد استقبال کاربران و سرمایه‌گذاران در سراسر جهان از رمز ارزها هستیم.

آینده کروپتوکارنسی یا رمز ارز

بر اساس اطلاعات موجود و پیش‌بینی‌های صورت گرفته از سوی کارشناسان، می‌توان گفت که رمز ارزها رشد خیره‌کننده‌ای را تجربه خواهند کرد. مزایای ذکرشده رمز ارزها به اندازه‌ای برای سرمایه‌گذاران ارزش پیدا کرده است که شاهد انتشار خبرهایی از سوی شرکت‌های بزرگ مبنی بر پشتیبانی از رمز ارزها برای پرداخت وجه خدمات ارائه شده هستیم. به عنوان مثال، ایلان ماسک یکی از سرمایه‌گذاران و غول‌های اقتصادی جهان بوده که از بیت کوین به عنوان یکی از روش‌های پرداخت خریداران محصولات تسلا پشتیبانی می‌کند. هنگامی که ایلان ماسک از این تصمیم رونمایی کرد، قیمت بیت کوین در بازار با جهش بی‌سابقه‌ای مواجه شد و در صورتی که شرکت‌های بیشتری از آن یا سایر رمز ارزها پشتیبانی کنند، می‌توان نتیجه گرفت که کریپتوکارنسی‌ها با آینده بسیار درخشانی مواجه خواهند بود.

جمع‌بندی

کریپتوکارنسی یا رمز ارزها آمده‌اند تا دنیای تبادلات مالی و انجام تراکنش‌ها را دگرگون سازند. البته میان ارز دیجیتال و رمز ارز، تفاوت‌هایی وجود دارد که در قسمت‌های قبل به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفت. بدون تردید رمز ارزها آینده درخشانی دارند و می‌توانند برای سرمایه‌گذاران، سودآوری‌های قابل قبولی را به ارمغان آورند. امیدواریم در این مقاله توانسته باشید پاسخ کریپتوکارنسی یا رمز ارز چیست را دریافت کرده باشید.

نظر شما چیست؟ آیا شما علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری روی رمز ارزها هستید؟ آیا رمز ارزها را مناسب سرمایه‌گذاری می‌دانید؟ آیا تاکنون اقدام به خرید و فروش رمز ارزها کرده‌اید؟

 

 

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.