شبکه اوآسیس و ارز دیجیتال ROSE، امن، ارزان، قوی

0

پلتفرم Oasis Network و توکن آن، ارز دیجیتال ROSE به‌منظور ایجاد محیطی امن برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) با تأکید بر حفظ حریم خصوصی و کاهش هزینه‌ها ارائه‌شده است. این پلتفرم یک بلاک‌چین لایه یک است و می‌تواند حدود 1000 تراکنش را در ثانیه پردازش کند. این پلتفرم می‌تواند محیطی امن، کم‌هزینه و سریع برای توسعه‌دهنده بلاک‌چین باشد. در این مقاله شبکه اوآسیس و توکن آن را با جزییات بیشتری بررسی خواهیم کرد. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

پلتفرم Oasis Network چیست؟   

اوآسیس شبکه بلاک‌چین لایه 1 و مقیاس‌پذیر با ویژگی حفظ حریم خصوصی است که قابلیت‌هایی نظیر بازده بالا و هزینه گس پایین را با معماری امن خود ترکیب کرده تا یک زیربنای نسل بعد برای وب3، دیفای، گیم‌فی، NFT، متاورس، توکنایز کردن داده و DAO باشد. اوآسیس، وب 3 را یک گام به جلو می‌برد، آن را مقیاس‌پذیر می‌کند و از ناپختگی به بلوغ می‌رساند. این پلتفرم اخیر با حمایت صنایع پشتیبان خود، سرمایه‌ای برابر با 200 میلیون دلار برای ایجاد شبکه جمع‌آوری کرده و شرکت‌هایی نظیر بایننس و BMW با آن شریک هستند. ارز دیجیتال Oasis Network یکی بلاک‌چین‌هایی است که سرمایه‌گذاری زیادی روی آن شده و ازنظر میزان پیشرفت یکی از سریع‌ترین شبکه‌های این صنعت است.

مطالعه بیشتر: انواع ارزهای دیجیتال حاضر در بازار رمز ارزها

تکنولوژی اوآسیس و ارز دیجیتال ROSE

اوآسیس برای افزایش مقیاس‌پذیر و انطباق، لایه اجماع و لایه اجرا را به‌صورت مجزا در لایه‌هایی به نام لایه اجماع (Consensus) و پاراتایم (ParaTime) قرارداده است.

جدا کردن اجماع و اجرا این امکان را می‌دهد که چندین پاراتایم، چند تراکنش را به‌صورت موازی باهم پیش ببرند و این به این معناست که وجود یک پردازش پیچیده در یک پاراتایم، باعث کاهش سرعت سایر پاراتایم‌ها و تراکنش‌های آن‌ها نمی‌شود.

شبکه ارز دیجیتال Oasis Network تنها بلاک‌چین لایه یکی است که از رول‌آپ‌ها (Rollups) در لایه اجماع خود پشتیبانی می‌کند. رول‌آپ‌ها تراکنش‌ها را خارج از لایه یک انجام داده و سپس دیتا را به لایه یک، و جایی که اجماع انجام‌شده منتقل می‌کنند.

لایه پاراتایم کاملاً غیرمتمرکز است و به همه امکان توسعه و ایجاد پاراتایم‌های خاص خودشان را می‌دهد. هر پاراتایم می‌تواند به‌صورت مجزا و برای برآوردن نیازهای یک برنامه خاص نظیر مانند محاسبات محرمانه، کمیته‌های باز یا بسته و غیره بکار رود.

اوآسیس به دلیل وجود امکان تشخیص ناهماهنگی در شبکه از شاردینگ و پاراچین‌ها کارآمدتر است و برای همان سطح  از امنیت نیاز به فاکتور تکرار کوچک‌تری دارد.

ارز دیجیتال ROSE

سه پاراتایمی که توسط تیم اصلی اوآسیس ساخته‌شده‌اند هم‌اکنون روی شبکه هستند.

پاراتایم Emerald

این پاراتایم با EVM سازگار است و برای حل مسائلی مثل کارمزد بالا و بازده پایین که توسعه‌دهندگان سالیدیتی با آن مواجه بودند ایجادشده است. Emerald هردوی این مسائل را با افزایش بازده تراکنش‌ها تا 1000 تراکنش در ثانیه و کاهش کارمزدها تا بیش از 99درصد در مقایسه با اتریوم حل کرده است. این بدان معناست که کاربران بیشتری می‌توانند از شبکه استفاده کنند.

پاراتایم Cipher

 این پاراتایم مربوط به قراردادهای هوشمند محرمانه است. همانند Emerald این پاراتایم نیز دارای بازده بالا و کارمزد کم و حفظ حریم خصوصی است. Cipher به صرافی‌های غیرمتمرکز امکان متوقف کردن تراکنش‌ها را می‌دهد، کاربران NFT می‌توانند از دارایی‌هایشان به‌صورت خصوصی حفاظت کنند و به‌صورت بالقوه، به اعتبارات میلیاردی و بازارهای اعتباری و وام‌ها دسترسی داشته باشند.

پاراتایم Parcel

این پاراتایم محل ذخیره محرمانه داده، حاکمیت و محاسبات است و درحال‌حاضر شرکای سازمانی نظیر Nebula Genomics، Genetica و BMW از آن برای ذخیره اطلاعات خصوصی نظیر ژنوم انسانی استفاده می‌کنند. Parcel امکان مدیریت محاسبات محرمانه و تحلیل خصوصی داده‌ها را فراهم می‌کند. توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها می‌توانند از SDK (کیت توسعه نرم‌افزاری) این پاراتایم برای یکپارچه‌سازی داده‌های حفظ حریم خصوصی ، مدیریت و محاسبات در برنامه‌های خود استفاده کنند. این پاراتایم همچنین موتور توکنایز کردن داده‌هاست و می‌تواند داده‌ها را به NFT تبدیل کند.

مطالعه بیشتر: مقایسه ریپل و استلار

بنیانگذاران شبکه Oasis    

تیم اوآسیس از افراد بااستعدادی از سراسر جهان که سابقه کار در شرکت‌های بزرگی نظیر اپل، گوگل، آمازون، هاروارد و غیره را دارند تشکیل شده است. اکثر افراد تیم اصلی مهندسی دارای مدرک دکترا و همگی متعهد به توسعه و رشد اوآسیس هستند. این پروژه ریشه‌های آکادمیک مستحکمی دارد. داون سونگ، استاد دانشگاه کالیفرنیا و کی از مشهورترین متخصصان حوزه امنیت کامپیوتر و هوش مصنوعی، بنیان‌گذار آزمایشگاه‌های اوآسیس است . بعلاوه این پروژه تحت پشتیبانی نهادهایی چون Andreessen Horowitz، Accel، Binance Labs و بسیاری دیگر قرار دارد.

مطالعه بیشتر: لایت کوین چیست؟

معرفی توکن ROSE

ارز دیجیتال ROSE توکن بومی شبکه اوآسیس است که در نوامبر 2020 بنیان‌گذاری شد. از این توکن برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها، تفویض اختیار در لایه اجماع و سپرده‌گذاری توسط نودهای تاییدکننده استفاده می‌شود. کل ذخایر ارز ROSE حدود 10 میلیارد است. که حدوداً 1.5 میلیارد آن در هنگام راه‌اندازی شبکه اصلی منتشر و به ذخیره در حال گردش اضافه‌شده است. از دسامبر 2021، بیش از 3.4میلیارد توکن ROSE در گردش است. تخصیص ارز دیجیتال ROSE به این شکل بوده است:

 • حامیان و پشتیبان‌های شبکه: 23 درصد
 • پاداش سپرده‌گذاری: 23.5 درصد
 • شرکای استراتژیک و رزرو: 5 درصد
 • بنیان‌گذاران اصلی: 20 درصد
 • وقف بنیاد: 10 درصد
 • جامعه و اکوسیستم: 18.5 درصد

شبکه اوآسیس 2.3میلیارد توکن ROSE را برای استفاده به‌عنوان پاداش سپرده‌گذاری برای نمایندگان و سهامدارانی که موجب تأمین امنیت شبکه می‌شوند اختصاص داده است. این توکن‌ها مطابق با قوانین استخراج شبکه پرداخت می‌شوند.

مطالعه بیشتر: تفاوت دوج کوین و شیبا اینو

پلتفرم Oasis Network چگونه کار می‌کند؟     

شبکه اوآسیس از مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند , نودهای تاییدکننده ای دارد که توکن بومی ROSE را سپرده‌گذاری کرده‌اند تا مجوز تائید بلاک‌های جدید و کسب پاداش را به دست آورند.

مقیاس‌پذیری شبکه اوآسیس از طریق جدا کردن محاسبات و اجماع در لایه‌های اجماع و پاراتایم ایجاد می‌شود. لایه اجماع مسئول امنیت است و مکانیسم اجماع مقیاس‌پذیر، توسط نودهای تائید کننده اجرا می‌شود. بلاک‌ها اینجا تائید شده و به بلاک‌چین  اضافه می‌شوند.

لایه پاراتایم محیط اجراست که محاسبات را به‌صورت اشتراکی انجام می‌دهد هر شخصی می‌تواند پاراتایم خودش را بسازد. هر پاراتایم می‌تواند مجزای از بقیه و برای یک کاربرد خاص توسعه داده شود.

اجماع و اجرا روی شبکه اوآسیس با استفاده از دولایه جداشده‌اند که به شبکه امکان پردازش موازی چندین تراکنش را می‌دهد. به‌این‌ترتیب، محاسبات حساس به منبع که روی یک پاراتایم اجرا می‌شوند باعث کندی سایر پردازش‌ها در پاراتایم‌های دیگر نخواهند شد.

مطالعه بیشتر: تفاوت بین اتریوم و بیت کوین

بهبود حریم خصوصی و اطمینان کاربر

ارز دیجیتال Oasis Network همچنین پاراتایم‌های محرمانه‌ای برای ایجاد قراردادهای هوشمند محرمانه دارد. لازم است در یک پاراتایم محرمانه، نودها از محیط اجرای قابل‌اطمینان (TEE) استفاده کنند که به‌عنوان یک محیط امن برای اجرای قراردادهای هوشمند عمل می‌کند.

ارز دیجیتال ROSE

داده‌های رمزنگاری‌شده، همراه قرارداد هوشمند وارد محیط امن می‌شوند. این داده‌ها رمزگشایی‌شده و توسط قراردادهای هوشمند پردازش و سپس قبل از ارسال دوباره رمزنگاری می‌شوند. این فرآیند اطمینان می‌دهد که اطلاعات خصوصی کاربر، در امنیت کامل است و نودهای اپراتور یا توسعه‌دهنده قرارداد هوشمند به آن دسترسی ندارد.

حریم خصوص در این سطح، با فراهم کردن امکان استفاده امن از داده‌های حساس نظیر حساب بانکی با اطلاعات پزشکی افراد که روی شبکه ایجاد می‌شوند،  طیفی از کاربردهای جدید را وارد بلاک‌چین می‌کند. این پتانسیل در بلاک‌چین‌های کنونی نظیر اتریوم و بیت‌کوین به‌صورت امن وجود ندارد.

مطالعه بیشتر: تفاوت ریپل و بیت کوین

داده‌های توکنایز شده

ارز دیجیتال ROSE

تصویرسازی مفهوم داده‌های توکنایز شده. منبع تصویر Oasis.dev

ترکیب محاسبات بر مبنای حریم خصوصی با فناوری بلاک‌چین امکان ایجاد دارایی‌های دیجیتالی را فراهم می‌کند که آزمایشگاه‌های اوآسیس آن‌ها را داده‌های توکنایز شده می‌نامد. این بلاک‌چین به کاربران و توسعه‌دهندگان امکان ورود و تقویت به‌کارگیری سیاست‌هایی با یکپارچگی بالا را می‌دهد. محاسبات محرمانه اطمینان می‌دهد که داده‌ها خصوصی می‌مانند و نمی‌توانند بدون مجوز، مجدداً استفاده شوند.

تأمین‌کنندگان دادهای شبکه می‌تواند با استفاده از داده‌های توکنایز شده و با کمک سپرده‌گذاری داده‌های آن‌ها با اپلیکیشن‌ها، پاداش بگیرند و درعین‌حال کنترل کاملی روی نحوه به‌کارگیری اطلاعات خصوصی خود دارند.

مطالعه بیشتر: دائو چیست؟

جامعه، اکوسیستم اوآسیس را پیش می‌برد

شبکه اوآسیس اکوسیستمی متشکل از نودها، توسعه‌دهندگان dApp، دانشگاه‌ها و غیره است. این پلتفرم برنامه‌ای برای تشویق توسعه‌دهندگان به ایجاد DApp های جدید، پروتکل‌های دیفای، محصولاتی با اولویت حریم خصوصی و یکپارچه‌سازی برای رشد سریع‌تر شبکه دارد. افرادی که واجد شرایط هستند می‌توانند براساس محدوده پروژه خود، بین 5 تا 50هزار ارز دیجیتال ROSE بگیرند. اوآسیس همچنین دارای بزرگ‌ترین برنامه دانشگاهی در بین بلاک‌چین‌های لایه یک با 25 دانشگاه برتر در پنج قاره جهان است. اعضای این برنامه، اپلیکیشن‌ها را می‌سازند، نودها را اجرا می‌کنند و غیره.

ویژگی های شبکه اوآسیس وارز دیجیتال ROSE

ویژگی‌هایی که باعث منحصربه‌فرد شدن شبکه اوآسیس شده عبارت‌اند از:

بلاک‌چین لایه یک باقابلیت حفظ حریم خصوصی

شبکه اوآسیس، یک بلاک‌چین مقیاس‌پذیر باقابلیت حفظ حریم خصوصی است. پاراتایم‌های این شبکه، تکنولوژی‌هایی هستند که به کاربران امکان اشتراک‌گذاری اطلاعاتشان برای کسب درآمد را می‌دهد و درعین‌حال مطمئن هستند و کاربردهای جدید وب 3 نظیر هویت دیجیتالی و اپلیکیشن‌های خصوصی متاورس را به ارمغان می‌آورد.

دیفای خصوصی و مقیاس‌پذیر

بازار دیفای هنوز اول راه است و میلیاردها دلار در بازارهای مالی وجود دارد که آماده ورود به این فضا هستند. توسعه دیفای به‌خاطر مسائل حریم خصوصی، امنیت و کارمزد بالا با مشکلاتی مواجه است. نتیجه آن یک سیستم شلوغ و پرهزینه است که مقیاس‌پذیر نیست. شبکه اوآسیس یک بلاک‌چین لایه یک است که می‌تواند دیفای را به سمت پذیرش بیشتر ببرد.

این شبکه قابلیت توکنایز کردن داده‌ها را دارد و این باعث تغییر کاربردهای بلاک‌چین‌ها و ایجاد اکوسیستم جدیدی از اپلیکیشن‌ها و پروژه‌های این شبکه‌ها خواهد شد که نسل بعدی اپلیکیشن‌ها که به کاربران به‌خاطر ارزشی که ایجاد می‌کنند پاداش خواهد داد را ایجاد می‌نماید.

ارز دیجیتال ROSE

داده‌های پشتیبان NFT

 در مورد اوآسیس بر این باوریم که نسل بعدی NFT ها توکن‌هایی با پشتیبانی دیتا خواهند بود. NFT هایی که در آن‌ها میزان ارزش به داده‌های موجود در آن گره‌خورده است. درحال‌حاضر عمدتاً NFT ها در دارایی‌های ایستا نظیر هنر و موسیقی استفاده می‌شوند. NFTهای داده، این ایده را گرفته و به آن پویایی داده‌اند. شما علاوه بر داشتن دارایی‌های ایستا، یک NFT هم خواهید داشت که بخش پیچیده‌ای از اطلاعات را ذخیره کرده و نمایش می‌دهد. این توکن‌ها می‌توانند داده‌های دیجیتالی و فیزیکی مثل رکوردهای مالی و تراکنش‌ها، رکوردهای سلامت و بهداشت  و غیره را نگه‌دارند.

NFT های داده این مبادله ارزش را تغییر می‌دهند. کاربران کنترل و مالکیت داده‌های خود را دوباره به دست می‌گیرند. آن‌ها می‌توانند داده‌های خود را در NFT شان بروز رسانی کنند و سپس تصمیم بگیرند چه کاری با آن انجام دهند، چه کسی به آن دسترسی داشته باشد و چه کسی نداشته باشد. در این حالت حریم خصوصی یک بحث حیاتی است در غیر این صورت کاربر با مشکلاتی نظیر کلاه‌برداری و خرابکاری مواجه می‌شود.

اگر می‌خواهیم اینترنت را از چیزی که امروز هست فراتر ببریم، بخشی از این حرکت پیش روی به سمت اپلیکیشن‌هایی است که داده‌های حساس را روی بلاک‌چین هم نگه می‌دارند. شبکه‌های غیرمتمرکز نظیر اوآسیس موجب شفافیت تراکنش‌های آنلاین می‌شوند اما اطلاعات زیربنایی را خصوصی نگه می‌دارند. توکن‌های مبتنی بر داده و NFT های روی شبکه آاوسیس امکان مالکیت خصوصی را فراهم کرده و درعین‌حال امکان بازبینی اطلاعات را به قراردادهای هوشمند می‌دهند. این اطمینان می‌دهد که دارایی و تراکنش‌ها مطمئن و امن هستند و در دسترس مهاجمان یا اشخاص ثالث قرار نمی‌گیرند.

مزایای شبکه اوآسیس Oasis        

 • شبکه اوآسیس برای تسهیل اپلیکیشن‌های مبتنی بر دیفای شراکت می‌کند.
 • ROSE سرمایه‌گذاری خوبی برای معامله‌گران تازه‌وارد است.
 • می‌توانید ارز دیجیتال ROSE را سپرده‌گذاری کنید و پاداش بگیرید
 • می‌توانید از ارز دیجیتال ROSE برای پرداخت کارمزد تراکنش‌های درون شبکه اوآسیس استفاده کنید.
کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا اتریوم خود را خرید کنید

معایب شبکه اوآسیس Oasis         

 • اوآسیس پروژه جدیدی است و هنوز نیازمند یکپارچگی بیشتر است.
 • رقابت زیادی در بازار آن وجود دارد.
 • هنوز ارزهای دیجیتال به‌شدت بی‌ثبات هستند

مطالعه بیشتر: مقایسه بیت کوین و لایت کوین

نقشه راه شبکه Oasis Network 

بنیاد اوآسیس نقشه راه خود برای سه‌ماهه اول و دوم 2022 را در اکانت توییتر خود منتشر کرده است که به شکل زیر است:

 • آپریل 2022

بهبود بازده پاراتایم و تسهیل پروتکل

ایجاد امکان متوقف شدن ارتقای (Upgarde) پاراتایم‌ها بدون ایجاد خرابی

توسعه  سپرده‌گذاری نقدی از پاراتایم‌ها و فراهم کردن امکان کسب پاداش سپرده‌گذاری برای پاراتایم‌ها

فراهم کردن امکان انجام تراکنش‌های لایه اجماع در داخل پاراتایم

 • ژوئن 2022

ایجاد و توسعه قراردادهای مبتنی بر وب اسمبلی روی شبکه اصلی رمزنگاری

 • ژولای 2022

توسعه پروتکل ارتباطی

کیف پول ارز دیجیتال ROSE        

ارز دیجیتال ROSE

شبکه اوآسیس کیف پول خاص خود را در قالب اپلیکیشن موبایل و افزونه مرورگر اینترنت دارد که می‌توان با استفاده از آن دارایی‌ها را بین کیف پول‌ها منتقل کرد و امکان سپرده‌گذاری توکن بومی شبکه اوآسیس یعنی ROSE و کسب پاداش نیز مهیاست. در کنار کیف پول‌های نرم‌افزاری نظیر تراست‌والت می‌توان از کیف پول‌های سخت‌افزاری نیز استفاده کرد. همه این کیف پول‌ها غیرحضانتی هستند و کلید خصوصی در اختیار کاربر است و هیچ شخص ثالثی به آن‌ها دسترسی ندارد.

برای اطلاع از قیمت بایننس کوین و خرید بایننس کوین روی کیوسک حساب کنید.

خریدوفروش ارز دیجیتال ROSE

خریدوفروش ارز دیجیتال ROSE در ایران از دو طریق امکان‌پذیر است: از طریق سایت یا افراد واسطه و از طریق صرافی‌های معتبر.

در روش اول می‌توان در شبکه‌های اجتماعی نظیر تلگرام و اینستاگرام افرادی را پیدا کرد که درخواست خرید خود را به آن‌ها بدهید و بر اساس یک قیمت توافقی مبلغی به آن‌ها بپردازید. درنهایت شخص، در مقابل دریافت پول نقد یا ارز دیجیتال دیگری، توکن‌های ROSE را برای شما انتقال می‌دهد. امنیت این روش بسیار پایین است و ممکن است فرد پس از دریافت پول، توکن‌ها را انتقال ندهد.

در روش استفاده از صرافی ابتدا باید از طریق صرافی معتبری مثل بایننس و کوینکس اقدام کنید و پس از طی کردن مراحل عضویت و اثبات هویت خود، سفارش خود را در مقابل ارز فیات مثل بیت‌کوین یا دلار ثبت کنید. اما به دلیل وجود تحریم‌ها استفاده از این صرافی‌ها سخت است. برخی صرافی‌های ایرانی چون صرافی ارز دیجیتال کیوسک نیز درحال‌حاضر ارزهای دیجیتال زیادی را در لیست خوددارند که استفاده از آن‌ها بسیار ساده‌تر  است.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا پنکیک سواپ خود را خرید کنید

تحلیل ارز دیجیتال ROSE  

ارز دیجیتال ROSE جز صد توکن برتر وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ قرار دارد. در تاریخ نگاشت این مقاله، 2 اردیبهشت 1401، این توکن با سهم بازار بیش از 770میلیون دلار در رتبه 96 قرار دارد و بیش از سه میلیارد و چهارصد میلیون ارز ROSE در گردش است. حداکثر تعداد توکن‌های در گردش آن 10 میلیارد توکن است.

قیمت این توکن نیز 0.22دلار است که نسبت به روز گذشته با کاهش 4.4 درصدی مواجه بوده است. بیشترین قیمتی که این توکن تجربه کرده مربوط به 14 ژانویه 2022 با قیمت 0.56 دلار بوده است.

آینده ارز دیجیتال Oasis Network

اوآسیس مدت‌ها در بین پلتفرم‌های برتر وبسایت کوین‌مارکت‌کپ قرار گرفته و تیم توسعه‌دهنده متخصصی پشت آن است. وب‌سایت‌های زیادی ازجمله DigitalCoinPrice قیمت ارز دیجیتال ROSE را پیش‌بینی کرده‌اند. ازنظر این وب‌سایت قیمت ارز ROSE در سال 2022 بین 0.28 تا 0.32 دلار متغیر خواهد بود. این وب‌سایت برای سال 2023 نیز قیمتی در بازه 0.29 تا 0.36 دلار را پیش‌بینی کرده است.

تا اینجا ارز دیجیتال ROSE عملکرد مناسبی داشته است اما با توجه به اینکه قیمت بلندمدت رمزارزها علاوه بر موارد تکنیکال به عوامل سیاسی، اقتصادی و سایر فاکتورهای جهانی وابسته است پیش‌بینی قیمت آن‌ها در آینده پرچالش و شاید غیرممکن به نظر برسد. بااین‌حال اکثر کارشناسان روند روبه رشدی برای این ارز دیجیتال در نظر می‌گیرند.

مطالعه بیشتر: مقایسه بیت کوین و لایت کوین

جمع بندی

پلتفرم Oasis Network یک پلتفرم لایه یک باقابلیت افزایش حریم خصوصی، کاهش هزینه‌های کاربران و توسعه‌دهندگان و نیز بهبود سرعت انجام تراکنش‌هاست. توکن بومی آن ارز دیجیتال ROSE است. این پلتفرم لایه اجماع و لایه پاراتایم را از هم جدا کرده و به‌این‌ترتیب امنیت و حریم خصوصی کاربران را بهبود داده است. بااینکه مدت زیادی از معرفی این پلتفرم نمی‌گذرد اما توانسته روند پیشرفت خوبی را طی کند. اوآسیس با توجه به تیم حرفه‌ای و شرکای پرقدرتی که دارد می‌تواند در آینده نیز بیشتر بدرخشد.با ما در کیوسک آکادمی همراه باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.