دارایی مصنوعی (Synthetic Assets) چیست؟

0

دیگر وقت آن رسیده که از دارایی‌های سنتی فاصله بگیریم و بیش از پیش وارد دنیای دیجیتالی شویم. در حال حاضر که خرید و فروش بسیاری از کالاها به صورت آنلاین و دیجیتالی امکان‌پذیر است، ما نیز باید دارایی‌های خود را از حالت سنتی خارج کنیم. فضای ارزهای دیجیتال و حوزه دیفای غیر متمرکز سعی در تغییر این نوع دارایی‌های سنتی دارد و در تلاش است تا دارایی مصنوعی را به طور کامل در میان افراد جامعه توزیع کند. در نظر داشته باشید مفهوم این نوع دارایی‌ها کمی پیچیده‌تر از نام ساده آنها خواهد بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر بهتر است مطلب زیر را تا انتها دنبال کنید.

مطالعه بیشتر: بلاکچین چیست؟

بررسی مفهوم دارایی مصنوعی

دارایی‌های مصنوعی در واقع مشتقات مالی نمادین هستند. در دنیای مالی سنتی، این مشتقات مالی سهام یا اوراق قرضه به شمار می‌آیند که شخص تریدر مالک آنها نیست، در نتیجه نمی‌تواند این دارایی‌ها را بخرد یا بفروشد. از این‌رو برای کسب سود از یک بازار نوسانی یک سهام بورسی می‌توانید به مشتقات مالی آن سهام پناه ببرید. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

بنابراین در فضای ارزهای دیجیتال نیز، وجود همین دارایی‌های مصنوعی و توکن‌های مشتق شده می‌تواند باعث پیشرفت بازار ارزهای دیجیتال شود. در ضمن با کمک این مشتقات رکوردهای جدیدی وارد بلاکچین می‌شود و فرآیند معامله ارزهای دیجیتال بهبود می‌یابد.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا شیبای خود را خرید کنید

به طور کلی دارایی‌های مصنوعی به عنوان یکی از بخش‌های مهم بلاکچین، رابطه خوبی میان دارایی‌های واقعی و خریدار نهایی به وجود می‌آورد. در حال حاضر این مشتقات مالی به طور چشم‌گیری در دنیای ارزهای دیجیتال پیشرفت می‌کنند و به محبوبیت خوبی دست یافته‌اند. اما دلیل این محبوبیت چیست؟

مطالعه بیشتر: رپد توکن

این مشتقات مالی یا دارایی‌های مصنوعی به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند بر روی نوسان توکن‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنند، در حالی که هیچ یک از این توکن‌ها را در کیف پول خود ندارند. از این‌رو دارایی‌های مصنوعی مورد توجه افراد علاقه‌مند به حوزه دیفای قرار گرفته است زیرا شرایط خوبی را برای تمامی سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند.

کیوسک سایت معتبر خرید و فروش شیبا اینو، بیت‌کوین، اتریوم، ترون و دیگر رمز ارزها در ایران است. شما می‌توانید از خدمات این مجموعه برای فعالیت در بازار ارزهای دیجتالی استفاده کنید.

چند نوع دارایی مصنوعی داریم؟

اصطلاح دارایی مصنوعی به ترکیبی از دارایی‌ها گفته می‌شود که ارزش یکسانی با سایر دارایی‌ها دارند. در مبادلات مالی سنتی به برخی از مشتقات مالی، اختیارات، قراردادهای آتی و مبادلات خاص دارایی‌های مصنوعی گفته می‌شد.

همچنین دارایی‌های مصنوعی سنتی عبارت هستند از سهام، اوراق قرضه، برخی کالاها، شاخص‌ها، ارزها و نرخ‌های بهره. اما در حال حاضر این نوع دارایی‌ها کمی تغییر کرده و با پیشرفت‌های بیشتر همراه است.

به عنوان مثال یک شرکت سرمایه‌گذاری به جای خرید یک سهام، ممکن است اختیار خرید یک شرکت را خریداری کند و اختیار فروش خود را به شرکت دیگر بفروشد. تنوع در دارایی‌های مصنوعی باعث می‌تواند شرکت‌ها به جای یک دارایی سرمایه‌گذاری واحد دارای چندین مشتق مالی باشند.

از سوی دیگر تنوع این نوع از دارایی‌ها به کاهش ریسک حاصل از نوسانات قیمت انواع کالاها و دارایی‌ها کمک می‌کند. البته برخی از مشتقات مالی می‌توانند ناکارآمدی بازار را ترویج و تشدید کنند و به جای ایجاد ارزش واقعی بازار، تریدرها را به مسیر بازاری صفر درصدی تشویق می‌کنند. در این بخش 4 مورد از کاربردی‌ترین دارایی‌های مصنوعی را به طور خلاصه شرح می‌دهیم.

مطالعه بیشتر: مقیاس‌پذیری در بلاکچین

نمودار دارایی مصنوعی

Abra

Abraیک پلتفرم سرمایه‌گذاری غیر متمرکز است که به کاربران اجازه می‌دهد از ارز دیجیتال خود به عنوان وثیقه‌ای برای ایجاد دارایی‌های مصنوعی استفاده کنند. دارایی‌های مصنوعی Abra از قراردادهای هوشمند فعال در بیت کوین و لایت کوین کمک می‌گیرند.

بدین ترتیب اگر سرمایه‌گذاری بخواهد سهام گوگل را به ارزش 1000 دلار از طریق Abra بخرد، شرکت فروشنده 1000 دلار از بیت کوین خریدار را به ازای قیمت سهام گوگل برداشت می‌کند. در صورت افزایش یا کاهش قیمت سهام گوگل، به همان میزان از بیت کوین خریدار برداشت می‌شود.

در این نوع دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها خریدار کمتر می‌تواند قیمت اصلی بیت کوین خود را حفظ کند، در حالی که سهام گوگل به راحتی موقعیت خرید و فروش را به نفع خود پیش می‌برد. اما در Abraقیمت بیت کوین برای کاربر بیشتر حفظ می‌شود و شاید نفع گوگل نیز برای مدتی کوتاه پایدار باشد.

مطالعه بیشتر: ساید چین

Synthetix

Synthetix یک پلتفرم متکی بر اتریوم است که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا ارزهای دیجیتال مصنوعی خود را در یک پلتفرم ضرب و معامله کنند.

این موضوع به کاربران امکان می‌دهد به محصولات مصنوعی دسترسی داشته باشند و همچنین به طور همزمان در معرض دارایی‌های غیر رمز ارزی همانند طلا، دلار و سهام بورس قرار بگیرند. در حال حاضر بیش از 69 میلیون دلار در قراردداهای مربوط به این نوع از دارایی‌های مصنوعی قفل شده است.

Synthetic Asset در حال حاضر دارای 3 برنامه غیر متمرکز است. در ضمن صرافی Synthetic به کاربران این امکان را می‌دهد تا توکن اصلی این پلتفرم را به اشتراک بگذارند و بتوانند هزینه‌های خود را دریافت و نمای کلی از شبکه این دارایی را مشاهده کنند.

تیم Synthetic متشکل از یک پلتفرم چند لایه، صرافی و نوعی وثیقه است که بازاری برای دارایی‌های مصنوعی با پشتوانه ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کند. این شبکه باعث می‌شود کاربران انواع مختلفی از دارایی‌های مصنوعی همانند ارزهای فیات، مشتقات مصنوعی، ارزهای دیجیتال و سایر دارایی‌ها را منتشر کنند.

مطالعه بیشتر: گس اتریوم چیست؟

UMA

این نوع از دارایی مصنوعی به شما اجازه می‌دهد تا شرایط دقیق بازار را تحلیل کنید. از آنجایی که نوسانات بازار بر روی پرداخت‌های شما تاثیرگذار خواهد بود، باید دارایی‌های مصنوعی خود را با قیمت مرتبط به نوسانات بازارها به فروش برسانید.

تا زمانی که این نوع از دارایی‌های مصنوعی را دارید و به اطلاعات کاملی از قراردادهای هوشمند آن دسترسی خواهید داشت، به طور حتم می‌توانید بر روی سایر دارایی‌ها، سهام و شاخص‌های دیگر نیز توافق‌هایی را تجربه کنید.

در ضمن شما می‌توانید از توکن UMA نیز به عنوان یک نوع سرمایه‌گذاری استفاده کنید. در ادامه این امکان وجود دارد که شما بتوانید ارزش سهام UMA خود را به عنوان وثیقه به کار برید. به زبان ساده کاربر می‌تواند همیشه این توکن را به عنوان سهام خود بخرد و در بازار ارزهای دیجیتال نقش فعالی داشته باشد.

دارایی مصنوعی فضای ارزهای دیجیتال

البته نحوه خرید و استفاده از توکن UMA به دارایی Synthetic مشابه است با این تفاوت که مشتقات مالی UMA زمان مشخصی دارند ولی Synthetic دائمی خواهند بود. این دارایی مصنوعی برای دریافت قیمت بیت کوین یا ارزش هر یک از دارایی‌های دیگر به زیربنایی به نام اوراکل متکی و نیازمند است.

مطالعه بیشتر: بایننس بریج

پروتکل بازار

پروتکل بازار با ارائه یک محیط امن و مطمئن برای کاربران، روش ساخت و تولید توکن‌های مشتق غیر متمرکز را تسهیل می‌کند. در این پروتکل می‌توان دارایی‌های مصنوعی ایجاد کرد که از طریق اوراکل قیمت هر دارایی مرجع را دنبال می‌کنند.

طی امور مالی سنتی دارایی‌هایی که عمر طولانی دارند تحت تاثیر سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت قرار می‌گیرند. در انتها ساختاری مشابه سایر دارایی‌های مصنوعی را شاهد خواهیم بود.

نحوه عملکرد دارایی‌های دیجیتال Synthetic Assets

هر چه بیشتر وارد بازار ارزهای دیجیتال شوید، بدون‌شک بیشتر به قدرت محض دارایی مصنوعی پی می‌برید. هر چیزی می‌تواند به عنوان یک نشانه از دارایی‌های مصنوعی نمایش داده شود و به زنجیره بلوکی انتقال پیدا کند.

مطالعه بیشتر: حمله سوییپر

دارایی‌های مصنوعی با فعال کردن هر چیزی که توکنیزه و وارد بلاکچین شود، استخرهای ناگفته نقدینگی جهانی را باز می‌کنند. جدای این نوع عملکرد، دارایی‌های مصنوعی به خرید و فروش ساده در بازار و تجارت مشتقات مالی مشغول خواهند بود.

گذشته از همه این موارد، دارایی‌های مصنوعی امکاناتی را برای بازارهای به ظاهر نامحدود ایجاد می‌کنند و منابعی جدید از ارزش بازار را ارائه می‌دهند.

چهار مزیت مهم Synthetic Assets

در دوره‌های گذشته، مشتقات مالی سنتی در افزودن ارزش اضافی به دارایی‌هایی همانند سهام حرف اول را می‌زدند و بسیار کاربردی بودند. این در حالی است که دارایی مصنوعی بازار ارزهای دیجیتال نزدیک به نقدینگی است و به سطح جدیدی دست پیدا می‌کند. در این بخش به مزیت‌های این دارایی‌های مصنوعی در مقایسه با مشتقات مالی سنتی اشاره خواهیم کرد:

مطالعه بیشتر: شبکه همتا به همتا

  • هرکس می‌توان آنها را صادر کند: هر یک از کاربران با کمک پروتکل‌های منبع باز می‌توانند این دارایی‌های مصنوعی متکی به بلاکچین را صادر کنند.
  • امکان نقدینگی سراسری در دنیا: دارایی‌های مصنوعی در هر صرافی ارز دیجیتالدر سراسر جهاناز جمله صرافی معتبر کیوسک وجود دارد و در تمام صرافی‌های غیر متمرکز غیر قابل توقف قابل معامله خواهد بود.
  • انتقال بدون مرز: دارایی‌های مصنوعی تا حد زیادی شبیه به توکن‌های ERC-20هستند. بدین ترتیب می‌توانید این دارایی‌ها را به کیف پول‌های ارزهای دیجیتال استاندارد ارسال یا از آنها دریافت کنید.
  • قابل تغییر: این دارایی‌ها را می‌توانید با انواع سهام، نقره، طلا مصنوعی یا سایر دارایی‌ها جابجا کنید و لازم نیست برای قدم اول هیچ دارایی پایه‌ای داشته باشید.

در نهایت Synthetic Assetمی‌تواند حتی از راه دور، نقدینگی بیشتری در صرافی‌های جهانی، پروتکل‌های سوآپ و کیف پول‌ها به وجود آورد. میزان این نقدینگی‌ها در مقایسه با نقدینگی‌های مشتقات سنتی بیشتر خواهد بود.

مطالعه بیشتر: حمله ربودن کلیپ بورد

اتریوم یک دارایی مصنوعی

اهداف روی کار آمدن دارایی‌ مصنوعی

با توجه به اینکه این نوع از دارایی‌ها باعث توکنیزه کردن هر دارایی می‌شوند و همچنین ترید هر نوع سرمایه را امکان‌پذیر می‌دانند، بیش از هر نوع دارایی دیگری مورد استقبال کاربران قرار گرفته‌اند. به بیان ساده هدف اصلی روی کار آمدن این دارایی‌ها توکنیزه کردن و ترید سایر دارایی‌ها است.

تصور کنید هر کالا یا محصولی را به صورت توکن خرید و فروش کنید و به سیستم بلاکچین وارد شوید. پس از توکنیزه کردن تمام دارایی‌ها استخرهای نقدینگی نیز در سطح جهانی توسعه می‌یابند. از این‌رو می‌توان گفت هدف دیگر این مدل از دارایی‌ها ایجاد استخرهای نقدینگی بی‌شمار است.

هدف سوم دارایی‌های مصنوعی ایجاد بازارهایی نامتناهی و افزایش منابع ارزش بازارها خواهد بود. آخرین هدف که مهم‌ترین هدف ظهورSynthetic Assetبه شمار می‌آید، ارائه دارایی‌های مختلف به سرمایه‌گذاران بدون نیاز به نگه‌داری از سرمایه‌های اساسی است. 

مطالعه بیشتر: حمله کانال جانبی

دارایی‌های مصنوعی چه کاربردی دارند؟

پیش از این نیز گفتیم، دارایی‌های مصنوعی از طریق وثیقه رمز ارزها و با کمک قراردادهای هوشمند فعالیت دارند. بنابراین ما شاهد نتایج خوب حاصل از فعالیت منحصر به فرد آنها خواهیم بود. این دارایی‌ها می‌توانند بر روی صنعت مالی سنتی نیز تاثیر بگذارند و کاربرد خوبی داشته باشند.

کاربرد اصلی دارایی مصنوعی معرفی یک ابزار معاملاتی به سرمایه‌گذاران است زیرا با کمک این ابزارهای معاملاتی نرخ سوددهی و بازدهی حاصل از سرمایه‌گذاری افزایش می‌یابد. با اینکه سرمایه اصلی کاربر، ترید، خریدار و سرمایه‌گذار مقروضی است ولی با کمک دارایی‌های مصنوعی می‌تواند به سود خوبی دست یابد.

مطالعه بیشتر: رپد توکن

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا فانتوم خود را خرید کنید

در آینده کدام پروتکل‌ها و صرافی‌های مصنوعی روی کار می‌آیند؟

دارایی مصنوعی فعلی در بازار ارزهای دیجیتال تحت تاثیر 2 پروتکل به نام‌های Synthetix و Mirror است. به عبارت دیگر مبادله اصلی دارایی‌های مصنوعی دردیفای به وسیله همین پروتکل‌ها انجام می‌شود.

اما خوشبختانه این پروتکل‌ها و مبادله این دارایی‌ها در حال توسعه است و پروتکل‌های جدیدی به این عرصه اضافه می‌شوند. در ادامه هر یک از این پروتکل‌ها یا صرافی‌های تازه وارد را نام می‌بریم و هدف نهایی آنها را به طور خلاصه ذکر خواهیم کرد:

  • Linear Finance: پروتکل حاضر و کاربردی در صرافی‌های دارایی‌های نقدینگی
  • UMA: صرافی دارایی‌های مصنوعی حاضر در حوزه دیفای
  • دائو متوازن: صرافی دارایی‌های مصنوعی ساخته شده نوین با نماد اختصاری ICX
  • Deus Finance: ایجاد دارایی‌های مصنوعی متکی به اتریوم و مبادله آنها
تبادل دارایی مصنوعی

جمع‌بندی

دارایی‌های مصنوعی دردیفای و ارزهای دیجیتال می‌توانند عمیق‌ترین تاثیر را بر روی امور مالی داشته باشند. این مدل از دارایی‌ها به مالکان این امکان را می‌دهند تا با حفظ دسترسی خود به اقتصاد دیجیتالی، به طور همزمان دارایی‌های سنتی و مشتقات مالی را نیز معامله کنند.

مطالعه بیشتر: هش در بلاکچین

دارایی مصنوعی در بازارهای مالی سنتی نقش حیاتی ایفا می‌کند و در حال تبدیل شدن به یک عامل موثرتر و بزرگ‌تر در جنبش حوزه دیفای است. ناگفته نماند صنعت مالی این دارایی‌ها هنوز در مراحل اولیه خود به سر می‌برد و محصولات مالی جدید نیاز به آزمایش‌های بیشتری دارند. این آزمایش‌ها نیز باید توسط توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران انجام شود.

برای اطلاع از قیمت شیبا اینو، قیمت امروز بیت‌کوین، قیمت تتر، قیمت ترون در ایران و سایر رمز ارزها می‌توانید همین حالا از کیوسک کمک بگیرید. این مجموعه می‌تواند در مورد نحوه خرید انواع ارز دیجیتال شما را راهنمایی کند

در آخر اینکه دارایی‌های مصنوعی ارزهای دیجیتال و مدل‌های سرمایه‌گذاری حاصل از آنها می‌توانند پیامدهای بزرگی برای امور مالی داشته باشند. هسته اصلی این نوع از دارایی‌ها تاثیرگذاری بر روی دارایی‌های سنتی و مشتقات مالی دیجیتالی است. به علاوه تمرکز زدایی باعث می‌شود مشتقات مالی به سمت هزاران سرمایه‌گذار جدید حرکت کند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.