دفتر کل توزیع شده ؛ چطور تراکنش‌ها در بلاکچین ثبت و انجام می‌شود؟

معرفی و بررسی دفتر کل توزیع شده

1

کافی است تنها کمی با بازار ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاکچین آشنا باشید، تا واژه دفتر کل توزیع شده به گوشتان خورده باشد.

بازار ارز دیجیتال به طور دائم در حال پیشرفت است در نتیجه بد نیست با مفاهیم مختلف این بازار آشنا شوید. دفتر کل توزیع شده یکی از اصولی‌ترین و اساسی‌ترین مفاهیم این بازار به حساب می‌آید. طی این مقاله کیوسک آکادمی قصد دارد شما را با مفهوم دفتر کل توزیع شده بیشتر آشنا کند. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

دفتر توزیع شده در فناوری بلاکچین به چه معناست؟

دفتر کل توزیع شده در چندین سایت، موسسه، و مکان‌های مختلف به اشتراک گذاشته می‌شود. در واقع دفتر کل توزیع شده نوعی پایگاه داده است که چندین گروه به آن دسترسی دارند. این دفتر باعث می‌شود معاملات توسط عموم مردم دیده شوند. تمام شرکت‌کنندگان یک شبکه به گزارشات ضبط‌شده آن شبکه دسترسی خواهند داشت.

مطالعه بیشتر: بلاکچین چیست؟

در ضمن اعضای یک شبکه حتی می‌توانند از گزارشات ضبط‌شده یک کپی نیز تهیه کنند. هر تغییر جزئی و بزرگی که در شبکه اعمال شود در عرض چند دقیقه به اطلاع عموم شرکت‌کنندگان خواهد رسید. فراموش نکنید دفتر توزیع شده با دفتر مرکزی تفاوت دارد. دفتر مرکزی دفتری است که بیشتر شرکت‌ها از آن استفاده می‌کنند.

در نظر داشته باشید از آنجایی‌که دفتر مرکزی متمرکز، دارای نقص‌ است، در نتیجه بیشتر از دفتر کل توزیع شده در معرض حملات سایبری و کلاهبرداری قرار می‌گیرد. دفتر کل توزیع شده فناوری است که توسط بلاکچین استفاده می‌شود. این فناوری حتی مورد استفاده بیت کوین هم قرار دارد.

مطالعه بیشتر: اندازه بلاک

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا بیت تورنت خود را خرید کنید

نگاهی به تاریخچه و مفهوم کلی دفتر کل توزیع شده

این روزها فناوری دفتر توزیع شده به یک موضوع داغ تبدیل شده است. این موضوع نه تنها مورد توجه موسسات مالی قرار دارد بلکه بانک‌های مرکزی نیز به این فناوری علاقه‌مند هستند. برخی از این موسسات طبق نظریه‌ها و تحقیقات به بررسی این فناوری گسترده پرداخته‌اند. برخی دیگر نیز در راستای ارزیابی این فناوری آزمایش‌هایی انجام می‌دهند.

به طور کلی فناوری دفتر کل توزیع شده با هدف ارائه راه‌حل‌های کارآمد در صنعت مالی ایجاد شده است. همچنین کنفرانس‌های مالی بسیاری در این مورد برگزار شد. کافی است نگاهی دقیق به موضوعات اطراف این فناوری بیاندازید تا متوجه اهمیت آن در صنعت مالی شوید. در ژانویه 2009 اولین بلوک بلاکچین استخراج شد. در آن زمان بسیاری از مردم حتی نام بلاکچین را نشنیده بودند.

مطالعه بیشتر: الگوریتم اجماع

تاریخچه دفتر کل توزیع شده

 

امروزه‌ فناوری دفتر کل توزیع شده به یک کلید واژه جهانی و پر استفاده تبدیل شده است. در ضمن این فناوری در گذشته و حال غنی‌ترین فناوری به حساب می‌آمد. دفتر توزیع شده در این روزها بسیار تکامل یافته است. در نظر داشته باشید تمام دفاتر کل توزیع شده جزئی از زنجیره‌های بلوکی محسوب نمی‌شوند. کارآفرینان و مدیران تجاری باید تفاوت‌های لازم را درک، و بهترین راه‌حل ممکن را انتخاب کنند.

مطالعه بیشتر: محدویت‌های بلاکچین

آیا منشا دفتر کل در بلاکچین قرار دارد؟

این فناوری به طور دقیق در بلاکچین و شبکه‌های همتا به وجود آمده است. طی این فناوری اعضای شبکه‌ها می‌توانند کپی یکسانی از دفتر مشترک شبکه خود داشته باشند. در واقع شرکت‌کنندگان به جای اینکه سوابق شبکه خود را از یک مرجع مرکزی کسب کنند، به روزترین اطلاعات را از این دفاتر به دست می‌آورند.

دفاتر کل توزیع شده بلاکچین به اعضای خود اجازه می‌دهند معاملات خود را با ایمنی کامل و بدون هیچ وابستگی اجرا و ثبت کنند. طیف گسترده‌ای از فناوری دفتر کل توزیع شده در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد. بیشتر این فناوری‌ها توسط بلوک‌های بلاکچین ایجاد شده‌اند. دفاتر کل توزیع شده عمومی و خصوصی طبق الگوریتم و چارچوبی به خصوص تشکیل شدند. مشوق اصلی این فناوری‌ها، مشارکت در شبکه‌های بلاکچین بوده است.

مطالعه بیشتر: مورتورهای جستجوی مبتنی بر بلاکچین

در بازارهای سنتی بیشتر واسطه‌ها بر معاملات دارایی‌ها نظارت و مدیریت می‌کنند. برای مثال در معاملات بانکی و چک‌های وصولی تمام صورتحساب‌ها و معاملات توسط بانک انجام می‌شود. در واقع هر معامله‌ای نیاز به نظارت و بررسی یک نهاد مرکزی دارد. در فناوری بلاکچین نیز تمامی معاملات زیر نظر دفتر کل توزیع شده انجام می‌شود.

برای خرید و فروش بیت کوین، خرید و فروش لایت کوین، خرید اتریوم و دیگر رمز ارزها می‌توانید از خدمات کیوسک استفاده کنید. کیوسک کمترین میزان کارمزد را دریافت می‌کند.

پنج مزیت اصلی دفتر کل توزیع شده

دفاتر کل توزیع شده باعث می‌شوند مشاغل و افراد بدون نیاز به واسطه و خیلی سریع معاملات امن خود را پیاده کنند. درواقع دفتر کل توزیع شده موجب اجتناب از واسطه‌ها، ایجاد بستر معاملاتی مقرون به‌صرفه و قابل اطمینان می‌شود. در ادامه به 5 مزیت اصلی این فناوری در سیستم ارزهای دیجیتال می‌پردازیم:

مطالعه بیشتر: فورک در بلاچین چیست؟

امنیت بالا

در حالی که دفترهای مرکزی در بیشتر مواقع مورد حملات سایبری قرار می‌گیرند، حمله به دفترهای کل توزیع شده امری دشوار خواهد بود. تنها در صورتی این حملات موفق و موثر هستند که به طور همزمان به تمامی بخش‌ها و اجزای این دفاتر کل حمله شود. علاوه بر این، دفاتر کل توزیع شده در برابر بیشتر حملات و موانع احزاب مختلف مقاوم خواهد بود.

امنیت بالای دفتر کل موجب دشوار شدن دستکاری و حمله به این دفترها می‌شود. در ضمن این امنیت بالا بستری گسترده و شفاف برای معاملات مربوط به این دفاتر ایجاد می‌کند. همچنین دفاتر کل توزیع شده تمام ناکارآمدی‌های معاملاتی و مالی را کاهش می‌دهند. تمامی این موارد باعث کاهش هزینه‌های کلی عملیاتی می‌شود.

مطالعه بیشتر: تفاوت دیتابیس و بلاکچین

امنیت دفتر کل توزیع شده

 

حذف واسطه‌ها

به طور معمول دفتر مرکزی به واسطه‌ها اعتماد می‌کند. بنابراین هزینه‌های این واسطه‌ها و بیهوده بودن آنها معاملات را به خطر می‌اندازد یا تحت فشار قرار می‌دهد. دفتر کل تمام واسطه‌ها را کنار می‌گذارد. همچنین کارایی واسطه‌ها را محدود می‌کند. به طور کلی با وجود عملیات مرکزی هیچ نیازی به نماینده و واسطه نخواهد بود.

بدون وجود واسطه‌های ناکارآمد می‌توانید دارایی‌های خود را مستقیم و خیلی فوری معامله کنید. علاوه بر این دیگر نیازی نیست سرعت مبادله دارایی خود را محدود به کارایی بانکداران یا وکلا قرار دهید. در ضمن با حذف واسطه‌ها دیگر لازم نیست به هر بانکدار یا سیاست‌مداری اعتماد کنید و اطلاعات خود را در اختیارش بگذارید.

مطالعه بیشتر: پل بلاکچین

دسترسی آسان

دفاتر مرکزی خیلی انحصاری و محدود فعالیت دارند و دسترسی به آنها نیز امری دشوار خواهد بود. در مقابل دفاتر کل توزیع شده خدمات خود را با دسترسی آسان در اختیار کاربران قرار می‌دهند. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم مشاغل و افراد مختلف به کمک دفتر کل توزیع شده می‌توانند بدون اعتماد کردن به غیر معاملات و مبادلات خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

دفتر کل توزیع شده، هیچ محدودیتی ندارد و معاملات یا مشارکت‌ها را بسیار خوب مدیریت می‌کند. دسترسی آسان این دفاتر موجب کارایی دائم سیستم شبکه‌ها می‌شود. همچنین هیچ‌کس نمی‌تواند مانع عملکرد این سیستم شود و هیچ معامله‌ای نیز نسبت به معامله دیگر اولویت نخواهد داشت.

مطالعه بیشتر: کاربردهای بلاکچین

کنترل دستکاری‌ها

دفترهای سنتی بیشتر از دفترهای کل توزیع شده در معرض هک و دستکاری شدن قرار دارند. دفاتر سنتی شاید سریع‌تر و ساده‌تر گزارشات خود را ارائه دهند اما بیشتر دستخوش دستکاری‌های ظاهری قرار می‌گیرند. دفاتر مرکزی توسط یک نهاد مرکزی کنترل می‌شوند در نتیجه اگر نهاد مرکزی فاسد باشد دفتر مرکزی نیز به خرابی کشیده می‌شود.

طی عملیات مربوط به دفتر کل هیچ دستکاری بدون رضایت و اطلاع اعضای شبکه صورت نخواهد گرفت. در دفاتر کل توزیع شده هکرها  نمی‌توانند یک هدف مشخص و معین برای خود تعیین و برای رسیدن به آن تلاش کنند. نفوذ و دستکاری دفتر کل توزیع شده امر بسیار پیچیده و دشواریست.

مطالعه بیشتر: دوبار خرج کردن در بلاکچین

تغییر ناپذیری یا تغییرپذیری کنترل‌شده

از آنجاییکه دفاتر کل توزیع شده تغییر ناپذیر هستند امنیت خود را حفظ می‌کنند. همچنین تغییر سوابق ثابت‌شده نیز امری دشوار خواهد بود. اعضای دفتر توزیع شده تنها می‌توانند شاهد گزارشات ثبت شده این دفاتر باشند یا معاملات جدیدی را به ثمر برسانند. ولی هیچ عضوی قادر به تغییر این گزارشات نخواهد بود.

حتی اگر تمام اعضای یک دفتر تمایل به تغییر دفترچه گزارشات ثبت‌شده داشته باشند، این تغییر بسیار کنترل‌شده انجام می‌شود. بنابراین شرکت‌کنندگان و اعضای یک دفتر کل می‌توانند به این دفتر خیلی راحت اطمینان کنند و از شرایط ثابت آن نهایت استفاده را ببرند.

تغییر دفتر کل توزیع شده

 

آیا از کاربردهای این فناوری مطلع هستید؟

فناوری دفاتر کل توزیع شده پتانسیل خوبی در متحول کردن نحوه عملکرد دولت‌ها، موسسات، و شرکت‌ها دارد. این موضوع تاثیر بسزایی در جمع‌آوری مالیات، ثبت معاملات، کسب مجوزها، صدور گذرنامه، و همچنین سیستم رای‌گیری خواهد داشت. البته این دفتر کل توزیع شده در کنترل هزینه‌های اضافی بیمه تامین اجتماعی نیز تاثیر دارد.

مطالعه بیشتر: ارتفاع بلاک در بلاکچین

در نظر داشته باشید، فناوری دفتر کل توزیع شده در چندین صنعت مهم کاربرد دارد: دارایی، سرمایه‌گذاری، موسیقی، سرگرمی، دارایی‌های گران‌بها، آثار هنری، و زنجیره‌های تامین کالاهای مختلف. با تمام این مسائل فناوری دفتر کل توزیع شده هنوز در مرحله نوپای خود به سر می‌برد و نیاز به بررسی بیشتر دارد.

در ضمن دفتر کل توزیع شده با کمک پردازش و تراکنش‌های قابل توجه، الگوریتم‌های خود را پیش می‌برد. این دفاتر نه تنها مسئولیت نگهداری و ضبط گزارشات عملکردی شرکت‌کنندگان را بر عهده دارند بلکه بار محاسباتی را نیز به دوش می‌کشند. فراموش نکنید این دفتر هیچ عملی را رایگان انجام نمی‌دهد.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا ایاس خود را خرید کنید

سایر فرم‌های دفتر کل توزیع شده

بیشتر مردم با بازار ارزهای دیجیتال غیر متمرکز و فناوری بلاکچین آشنا هستند. همچنین می‌دانند که بیت کوین و اتریوم پیشگام این بازارند. با این وجود برخی از فرم‌های این دفتر کل از محبوبیت بیشتری برخوردارند. نمودارهای چرخشی و ذخیره‌سازی معاملات این دفاتر، امری بسیار مهم و کاربردی محسوب می‌شود.

مطالعه بیشتر: اثبات دانش صفر

همچنین بعضی از پلتفرم‌های این دفاتر در راستای توسعه برنامه‌های غیر متمرکز کارایی زیادی دارند. در ابتدای کار شاید این پلتفرم‌ها با فناوری بلاکچین اشتباه گرفته شود، اما در این بسترها هیچ‌گونه زنجیره بلوکی وجود ندارد. دفتر اسناد رسمی تا حدودی معاملات رقابتی را کنترل می‌کند.

شبکه کوردا(Corda)  نیز یکی دیگر از فرم‌های دفتر کل توزیع شده محسوب می‌شود که با استفاده از الگوریتم‌های مختلف، خدمات و ضمانت‎‌های خاصی را ارائه می‌دهد. بنابراین کوردا به هیچ دسته یا شبکه خاصی وابسته و مرتبط نخواهد بود. پلتفرم هدرا(Hedera)  نیز حاصل توافق دفتر کل توزیع شده است. افرادی که یکدیگر را نمی‌شناسند از این پلفترم در راستای اعتمادسازی بهره می‌برند.

شبکه دفتر کل توزیع شده

 

نتیجه‌گیری

طی این مقاله از دفتر کل توزیع شده به عنوان پایگاه داده و بانک اطلاعات نام بردیم. درواقع این دفتر، اطلاعات را در یک شبکه به اشتراک می‌گذارد. فراموش نکنید دفتر کل در بیشتر مواقع باز و در دسترس عموم قرار دارد. به طور کلی این دفتر در ثبت معاملات در مکان‌های مختلف بسیار محبوب و کاربردیست.

قیمت اتریوم، قیمت بیت کوین امروز، قیمت لایت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را می‌توانید در صرافی کیوسک ببینید.

همچنین در این مقاله کاربردها و مزایای اصلی این دفتر را تحلیل کردیم. بد نیست بدانید که دفاتر کل توزیع شده جریان اطلاعاتی را آسان می‌کنند. در نتیجه حسابرسی و تحلیل صورت‌های مالی راحت می‌شود. در ضمن احتمال هر گونه تقلب نیز کاهش می‌یابد. ناگفته نماند با کمک دفاتر کل توزیع شده و کاهش استفاده از کاغذ، محیط‌زیست نیز سالم می‌ماند.

در صورت وجود هرگونه سوال، خوشحال می‌شویم پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

یک نظر
  1. tlover tonet می گوید

    Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very helpful information particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this certain info for a very long time. Thank you and best of luck.

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.