ییلد فارمینگ چیست؛ سود سپرده‌گذاری توکن‌های خود را دریافت کنید

آشنایی با ییلد فارمینگ

0

از سال گذشته، طوفان تمام اکوسیستم‌های مالی را دربر گرفته و تغییراتی در آنها ایجاد شده است. ییلد فارمینگ یکی از داغ‌ترین روندها در دنیای مالی غیرمتمرکز و از مفاهیم جدیدی است که به وجود آمد. اگر با این روش آشنایی نداشته باشید، ممکن است بپرسید ییلد فارمینگ چیست؟

این یک روش جدید برای کسب پاداش با استفاده از دارایی‌های ارز دیجیتال و پروتکل‌های نقدینگی است. ییلد فارمینگ به هر کسی اجازه می‌دهد تا با استفاده از اکوسیستم غیرمتمرکز ساخته‌شده بر روی شبکه اتریوم، درآمد غیرفعال داشته باشد. در واقع این روش به سرمایه‌گذاران برای قفل کردن دارایی‌های رمزنگاری‌شده خود در بازار، پاداش می‌دهد. عملکرد ییلد فارمینگ ممکن است نحوه سرمایه‌گذاری و نگه‌داری سرمایه (HODL) را در آینده تغییر دهد. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

وقتی می‌توانید از دارایی‌های خود به سود برسید، چرا آنها را بیکار نگه دارید؟!

مطالعه بیشتر: دیفای چیست؟


ییلد فارمینگ چیست؟


ییلد فارمینگ که به آن استخراج نقدینگی نیز گفته می‌شود، راهی است برای دریافت پاداش با استفاده از ذخایر ارزهای دیجیتال. به زبان ساده، به معنای قفل کردن ارزهای دیجیتال و دریافت پاداش است.

به نوعی، ییلد فارمینگ را می‌توان در کنار سهام‌داری انجام داد. با این حال، پیچیدگی‌های زیادی پشت این مفهوم وجود دارد. این روش در بسیاری از موارد، با کاربرانی به نام تامین‌کنندگان نقدینگی (LP) کار می‌کند که وجوهی را به استخرهای نقدینگی اضافه می‌کنند.

استخر نقدینگی چیست؟ استخر نقدینگی در واقع یک قرارداد هوشمند با میزان مشخصی از بودجه است. در ازای ارائه نقدینگی به استخر، LPها پاداش دریافت می‌کنند. این پاداش ممکن است از کارمزدهای ایجادشده توسط پلتفرم‌های امور مالی غیرمتمرکز (Defi) یا منبع دیگری تامین شود.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا اتریوم کلاسیک خود را خرید کنید

برخی از استخرهای نقدینگی پاداش خود را با استفاده از چندین توکن پرداخت می‌کنند. سپس توکن‌های پاداش ‌داده‌شده ممکن است به استخرهای نقدینگی دیگر سپرده شوند تا در آنجا هم دوباره به پاداش برسند. در اینجا به‌خوبی می‌توان دید که چگونه استراتژی‌های فوق‌العاده پیچیده می‌توانند به سرعت ظهور کنند. اما ایده اصلی این است که یک تامین‌کننده نقدینگی، وجوه را در یک استخر نقدینگی سپرده می‌گذارد و در ازای آن پاداش کسب می‌کند.

ییلد فارمینگ اغلب با استفاده از توکن‌های ERC-20 در اتریوم انجام می‌شود، و پاداش‌ها به‌طور معمول نوعی توکن ERC-20 هستند. با این حال، این فرآیند ممکن است در آینده تغییر کند.

پل‌های بلاکچین و سایر پیشرفت‌های مشابه ممکن است به برنامه‌های دیفای اجازه دهند که در آینده به بلاکچین آگنوستیک تبدیل شوند. بدین معنا که آنها می‌توانند روی بلاکچین‌های دیگری که از قابلیت‌های قرارداد هوشمند نیز پشتیبانی می‌کنند، اجرا شوند.

ییلد فارمینگ اغلب وجوه خود را بین پروتکل‌های مختلف برای پیدا کردن بیشترین بازده، جابه‌جا می‌کنند. در نتیجه، پلتفرم‌های DeFi ممکن است انگیزه‌های اقتصادی دیگری نیز برای جذب سرمایه بیشتر در پلتفرم خود فراهم آورند.

مطالعه بیشتر: وام گرفتن در حوزه دیفای

ییلد فارمینگ چیست


ییلد فارمینگ چگونه کار می‌کند؟


ییلد فارمینگ ارتباط نزدیکی با مدلی به نام بازارساز خودکار (AMM) دارد که اغلب شامل ارائه‌دهندگان نقدینگی و استخرهای نقدینگی می‌شود. بیایید ببینیم بازارساز خودکار چگونه کار می‌کند.

ارائه‌دهندگان نقدینگی وجوه را به یک استخر نقدینگی واریز می‌کنند. این استخر بازاری را ایجاد کرده که در آن کاربران می‌توانند توکن‌ها را قرض دهند، وام بگیرند یا مبادله کنند. استفاده از این پلتفرم‌ها مستلزم هزینه‌هایی است که پس از آن به تامین‌کنندگان نقدینگی با توجه به سهم آنها از استخر نقدینگی پرداخت می‌شود. این اساس نحوه عملکرد یک AMM است.

با این حال، پیاده‌سازی‌ها می‌توانند بسیار متفاوت باشند. بدون‌شک ما شاهد رویکردهای جدیدی خواهیم بود که نسبت به پیاده‌سازی‌های فعلی بهبود می‌یابند.

علاوه بر کارمزدها، توزیع یک توکن جدید می‌تواند انگیزه دیگری برای افزودن وجوه به استخر نقدینگی باشد. به‌عنوان مثال، ممکن است راهی برای خرید توکنی خاص در بازار آزاد وجود نداشته باشد، یا اینکه فقط بتوان به مقدار کم آن را تهیه کرد.

قوانین توزیع به اجرای منحصربه‌فرد پروتکل بستگی دارد. نکته اصلی این است که ارائه‌دهندگان نقدینگی بر اساس میزان نقدینگی که به استخر ارائه می‌دهند، پاداش دریافت می‌کنند.

وجوه سپرده شده به‌طور معمول استیبل‌کوین‌هایی هستند که به دلار آمریکا متصل می‌شوند. برخی از رایج‌ترین استیبل‌کوین‌های مورد استفاده در DeFi عبارتند از DAI، USDT، USDC، BUSD، و غیره.

برخی از پروتکل‌ها توکن‌هایی را تولید می‌کنند که نشان‌دهنده سکه‌های سپرده‌شده شما در سیستم است. برای مثال، اگر DAI را به استخر کامپاند (Compound) واریز کنید، cDAI، و اگر اتر را به کامپاند واریز کنید، cETH دریافت خواهید کرد.

همانطور که مشاهده می‌کنید، این روند می‌تواند پیچیدگی زیادی داشته باشد. شما می‌توانید cDAI خود را به پروتکل دیگری بسپارید که توکن سومی را برای نشان دادن cDAI در استخر مورد نظر دریافت کنید و این روش ادامه دارد. این زنجیره‌ها می‌توانند واقعا پیچیده باشند و پیروی از آن سخت شود.

مطالعه بیشتر: صندوق آپشن دیفای


دلایل رونق ییلد فارمینگ چیست؟


علاقه شدید به ییلد فارمینگ را می‌توان به راه‌اندازی توکن COMP نسبت داد. COMP توکن حاکمیتی اکوسیستم فایننس کامپاند است. توکن‌های حاکمیتی حقوق حاکمیتی و تصمیم‌گیری درباره اکوسیستم را به دارندگان توکن اعطا می‌کنند. در واقع فارمرها با قفل کردن نقدینگی خود در استخرها و اکوسیستم‌ها، توکن‌های حاکمیتی را به‌عنوان پاداش دریافت خواهند کرد.

اما اگر شبکه بخواهد تا حد امکان غیرمتمرکز باشد، چگونه باید این توکن‌ها را توزیع کرد؟

یک راه متداول برای راه‌اندازی یک بلاکچین غیرمتمرکز، توزیع این توکن‌های حاکمیتی به صورت الگوریتمی، با مشوق‌های نقدینگی است. این باعث می‌شود که ارائه‌دهندگان نقدینگی با ارائه نقدینگی به پروتکل، توکن جدید را به دست آورند.

راه اندازی COMP به این نوع مدل توزیع توکن محبوبیت بیشتری بخشید. از آن زمان، دیگر پروژه‌های DeFi طرح‌های نوآورانه‌ای برای جذب نقدینگی به اکوسیستم‌های خود ارائه کرده‌اند.

ییلد فارمینگ چیست


ارزش کل قفل شده (TVL) چیست؟


به پرسش ییلد فارمینگ چیست، پاسخ دادیم. حال به نظر شما راه مناسب برای اندازه‌گیری سلامت کلی ییلد فارمینگ چیست؟ ارزش کل قفل‌شده (TVL). این میزان کریپتو در وام‌دهی DeFi و انواع دیگر بازارهای مالی قفل می‌شود.

در واقع، TVL نقدینگی کل در استخرهای نقدینگی است. TVL یک شاخص مفید در اندازه‌گیری سلامت دیفای و بازار ییلد فارمینگ به‌عنوان یک اصل تلقی می‌شود. همچنین یک معیار موثر برای مقایسه «سهم بازار» پروتکل‌های مختلف DeFi است.

یک مکان خوب برای ردیابی ارزش کل قفل‌شده، سایت Defi Pulse است. در این سایت می‌توانید بررسی کنید که کدام پلتفرم‌ها دارای بالاترین مقدار اتریوم یا سایر دارایی‌های رمزنگاری شده در DeFi هستند. در واقع می‌تواند به شما یک ایده کلی در مورد وضعیت فعلی ییلد فارمینگ بدهد.

به طور طبیعی، هر چه ارزش بیشتری قفل شود، ممکن است ییلد فارمینگ بازده بیشتری داشته باشد. همچنین می‌توانید TVL را بر حسب اتریوم، دلار آمریکا و یا حتی بیت کوین اندازه‌گیری کنید. هر کدام دیدگاه متفاوتی از وضعیت بازارهای مالی DeFi به شما خواهند داد.

مطالعه بیشتر: وام آنی در ارز دیجیتال


بازده ییلد فارمینگ چگونه محاسبه می‌شود؟


حالا که با مفهوم ییلد فارمینگ چیست آشنا شدیم، ببینیم روش محاسبه این سود به چه شکل است. به طور معمول، بازده تخمینی ییلد فارمینگ به صورت سالانه محاسبه می‌شود. برخی از معیارهای رایج مورد استفاده برای اندازه‌گیری بازدهی عبارتند از: نرخ درصد سالانه (APR) و بازده درصدی سالانه (APY). تفاوت بین آنها در این است که APR اثر ترکیب یا همان سود مرکب را در نظر نمی‌گیرد، در حالی که APY این کار را می‌کند.

سود مرکب در این مورد، به معنای سرمایه‌گذاری مجدد سود برای ایجاد بازده بیشتر است. با این حال، توجه داشته باشید که APR و APY ممکن است به جای یکدیگر استفاده شوند.

همچنین باید گفت که این شاخص‌ها فقط تخمین و پیش‌بینی هستند. حتی تخمین دقیق پاداش‌های کوتاه مدت نیز بسیار دشوار است. چرا؟ چون ییلد فارمینگ یک بازار بسیار رقابتی و سریع است و پاداش‌های آن می‌تواند به سرعت در نوسان باشد. اگر استراتژی ییلد فارمینگ برای مدتی جواب دهد، بسیاری از فارمرها (سرمایه‌گذاران) از فرصت استفاده خواهند کرد و این امر ممکن است باعث کاهش بازدهی شود.

از آنجایی که APR و APY از شاخص‌های بازارهای قدیمی به حساب می‌آیند، دیفای ممکن است نیاز داشته باشد از معیارهای خود برای محاسبه بازده استفاده کند. با توجه به سرعت بالای دیفای، بازده تخمینی هفتگی یا حتی روزانه ممکن است منطقی‌تر باشد.

مطالعه بیشتر: لیکویید استیکینگ

ییلد فارمینگ چیست


وثیقه در دیفای چیست؟


به طور معمول، اگر دارایی‌ها را قرض می‌گیرید، باید برای پوشش وام خود وثیقه بگذارید. وثیقه به‌عنوان بیمه برای وام شما عمل می‌کند. میزان وثیقه چقدر باید باشد؟ این امر بستگی به این دارد که وجوه خود را از چه پروتکلی تامین می‌کنید، اما ممکن است لازم باشد نسبت وثیقه خود را به دقت زیر نظر داشته باشید.

اگر ارزش وثیقه شما کمتر از آستانه مورد نیاز پروتکل باشد، ممکن است در بازار آزاد نقد شود. برای جلوگیری از این اتفاق چه کاری می‌توان انجام داد؟ می‌توانید میزان وثیقه را افزایش دهید.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا اتریوم خود را خرید کنید

هر پلتفرم مجموعه قوانین خاص خود را برای این کار خواهد داشت، یعنی نسبت وثیقه مورد نیاز خود را دارد. علاوه بر این، پلتفرم‌ها اغلب با مفهومی به نام وثیقه اضافی کار می‌کنند. این بدان معناست که وام‌گیرندگان باید ارزش بیشتری نسبت به آنچه که می‌خواهند وام بگیرند، سپرده‌گذاری کنند. اما چرا این‌گونه است؟ برای کاهش خطر سقوط شدید بازار، مقدار زیادی از نقدینگی وثیقه باید در سیستم وجود داشته باشد.

فرض کنید که پروتکل وام‌دهی مورد استفاده شما به وثیقه 200 درصدی نیاز دارد. این بدان معناست که به ازای هر 100 دلار ارزشی که وارد می‌کنید، می‌توانید 50 دلار وام بگیرید. با این حال، به طور معمول برای کاهش بیشتر ریسک انحلال یا تسویه وام، اضافه کردن وثیقه بیشتر از آنچه لازم است، ایمنی را افزایش می‌دهد. به همین دلیل، بسیاری از سیستم‌ها از نسبت‌های وثیقه بسیار بالایی مانند 750درصد استفاده می‌کنند تا کل پلتفرم را تا حد زیادی از خطر تسویه در امان نگه دارند.

مطالعه بیشتر: استخر لیکوییدیتی


خطرات ییلد فارمینگ چیست


ییلد فارمینگ می‌تواند فوق‌العاده پیچیده باشد و ریسک مالی قابل توجهی را هم برای وام‌گیرندگان و هم برای وام‌دهندگان به همراه دارد. اغلب مشمول هزینه‌های بالای گس اتریوم (کارمزد) است و تنها در صورتی ارزش دارد که هزاران دلار به‌عنوان سرمایه ارائه شود. همچنین کاربران با خطرات بیشتر از دست دادن دائمی و لغزش قیمت در شرایطی که بازارها نوسان دارند، مواجه می‌شوند.

وب‌سایت CoinMarketCap یک صفحه رتبه‌بندی بازده ییلد فارمینگ دارد. در واقع یک ماشین حساب است تا به شما کمک کند خطرات را کشف کنید. این وب سایت همچنین صفحه‌ای دارد که قیمت توکن‌های بازده فارمینگ را ردیابی می‌کند.

برای اطلاع از قیمت تتر، قیمت لحظه‌ای اتریوم در ایران و سایر رمز ارزها، صرافی کیوسک می‌تواند به شما کمک کند.

اشکالات کدنویسی پروتکل‌ها

مهم‌تر از همه، ییلد فارمینگ به دلیل آسیب‌پذیری‌های احتمالی در قراردادهای هوشمند پروتکل‌ها، مستعد هک و کلاهبرداری است. این اشکالات کدنویسی می‌توانند به دلیل رقابت شدید بین پروتکل‌ها اتفاق بیفتند، جایی که زمان بسیار مهم است و قراردادها و ویژگی‌های جدید اغلب ممیزی نشده یا حتی از پیشینیان یا رقبا کپی می‌شوند.

نمونه‌هایی از آسیب‌پذیری‌هایی که منجر به زیان‌های مالی شدید شدند عبارتند از پروتکل یام (Yam) که بیش از 400 میلیون دلار در چند روز قبل از افشای یک باگ مهم جمع‌آوری کرد و هاروست فایننس (Harvest Finance) که در اکتبر 2020 بیش از 20 میلیون دلار را در یک هک نقدینگی از دست داد.

ییلد فارمینگ چیست

ایرادات احتمالی برنامه‌های کاربردی

پروتکل‌های دیفای بدون مجوزند و برای عملکرد یکپارچه به چندین برنامه وابسته هستند. اگر هر یک از این برنامه‌های کاربردی زیربنایی مورد سوءاستفاده قرار گیرد یا آن‌طور که در نظر گرفته شده کار نکند، ممکن است کل اکوسیستم برنامه‌ها را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به از دست رفتن دائمی سرمایه سرمایه‌گذاران شود.

پروتکل‌های پرخطری امروزه افزایش یافته و مرسوم شده‌اند که به اصطلاح توکن‌های میم را با اسم‌هایی بر اساس نام حیوانات و میوه‌ها ایجاد می‌کنند و هزاران APY بازده ارائه می‌دهد. توصیه می‌شود با دقت این پروتکل‌ها را بررسی کنید، چون کدهای برنامه نویسی آن‌ها تا حد زیادی حسابرسی نشده است و ریسک تسویه ناگهانی ناشی از نوسان قیمت بسیار بالاست.

بسیاری از این استخرهای نقدینگی کلاهبرداری‌های پیچیده‌ای هستند که منجر به «راگ پولینگ» (Rug Pulling) می‌شود و زیر پای شما را خالی می‌کنند، جایی که توسعه‌دهندگان تمام نقدینگی را از استخر برداشته و با پول‌ها فرار می‌کنند.

از آنجایی که بلاکچین به طور ذاتی تغییرناپذیر است، اغلب ضررهای دیفای دائمی هستند و قابل برگشت نخواهند بود. بنابراین توصیه می‌شود که کاربران پیش از سرمایه‌گذاری در استخرها، به طور جدی با خطرات ییلد فارمینگ آشنا شوند و تحقیقات خود را انجام دهند.

خرید آسان تتر، ترون، اتریوم و دیگر رمز ارزها را با کیوسک تجربه کنید. این مجموعه کمترین میزان کارمزد را دریافت می‌کند.


سخن آخر


در مقاله ییلد فارمینگ چیست، نگاهی به جدیدترین مشوق در فضای ارزهای دیجیتال انداخته‌ایم. این انقلاب مالی غیرمتمرکز چه چیز دیگری می‌تواند به ارمغان بیاورد؟ نمی‌توان آینده را پیش‌بینی کرد و حدس زد که چه برنامه‌های جدیدی ممکن است روی کار آیند.

بدون شک، بازارهای مالی غیرمتمرکز می‌توانند به ایجاد یک سیستم مالی بازتر و در دسترس‌تر برای کسانی که که به اینترنت متصل هستند، کمک کند.

نظر شما درباره ییلد فارمینگ چیست؟ لطفا تجربه‌ها و نظرات خود را در این باره با ما به اشتراک بگذارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.