اتریوم 2 چیست و چگونه دنیای ارز دیجیتال را تغییر خواهد داد

معرفی و بررسی اتریوم 2.0

0

اتریوم 2 چیست؟ منظور از اتریوم 2 یا Ethereum 2.0، بهبودی‌هایی است که در حال شکل‌گیری روی شبکه ارز دیجیتال اتریوم هستند. این تغییرات که می‌توانند قیمت توکن اتر را بیش از پیش افزایش دهند، باعث گسترش‌پذیری، امنیت و تداوم بیشتر می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با بهبودی‌های اتریوم که از سال ۲۰۱۴ در دست ساخت هستند، با آکادمی کیوسک همراه باشید.

مطالعه بیشتر: بلاکچین چیست؟

پروتکل اصلی اتریوم چه مشکلی دارد؟

برای اینکه بدانید اتریوم 2 چیست، باید ابتدا به دلیل ایجاد آن پی ببرید. اگر به تازگی وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده‌اید، باید بدانید که اتریوم یک شبکه غیرمتمرکز است و می‌توان از بلاکچین آن برای پرداخت‌های دیجیتال استفاده کرد. تفاوت آن با بیت کوین این است که کدهای مختلفی می‌توانند روی بلاکچین اتریوم برنامه‌ریزی شوند و قراردادهای هوشمند و نرم‌افزارهای غیرمتمرکزی ایجاد کنند که دائم مشغول فعالیت هستند و توسط هیچ واسطه‌ای کنترل نمی‌شوند.

اصلاحات اتریوم 2.0 در راستای بهبود چشمگیر این شبکه خواهد بود. با پیشرفت هرروزه محبوبیت اتر و اتریوم، شبکه به دلیل تراکنش‌های زیاد مسدود شده است. در حال حاضر، اتریوم می‌تواند ۱۵ تا ۴۵ تراکنش را در یک ثانیه انجام دهد. این عدد نسبت به رقبای آن تأثیرگذار است، اما به دلیل کاربران زیاد اتریوم در سراسر جهان، کافی نیست. این تقاضای بالا باعث افزایش هزینه تراکنش نیز شده است. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

اتریوم 2 چیست

از مهم‌ترین اهداف اتریوم 2 این است که شبکه‌ای قابل گسترش داشته باشد تا از پس حجم فعالیت شبکه بر بیاید. در حال حاضر، اتریوم مانند بسیاری از شبکه‌های بلاکچین دیگر، از نودها (گره‌ها) سرچشمه می‌گیرد. این نودها در واقع همه دستگاه‌هایی هستند که به شبکه متصل شده‌اند و شامل سرورها، کامپیوترها و تلفن‌های همراه می‌شوند.

نودها به هم نیز متصل و به طور دائم در حال انتقال اطلاعات هستند تا شبکه به روز بماند. البته، نودهای شبکه اتریوم در حال حاضر حجم زیادی تحمل می‌کنند و برنامه‌نویسان متوجه شدند که بزرگ‌تر شدن نودها نمی‌تواند این مشکل را حل کند.

مطالعه بیشتر: ساخت توکن روی بستر اتریوم

اتریوم 2 چیست؟

برای کاهش فشار حجم تراکنش‌ها، توسعه‌دهندگان اتریوم قصد دارند از مفهومی به نام شکستن (sharding) استفاده کنند. برای این کار، ۶۴ چین جدید به شبکه اتریوم اضافه خواهد شد تا این حجم گسترش بیشتری پیدا کند. در واقع قسمت زیادی از اطلاعاتی که بر روی نودهای اتریوم نگهداری می‌شوند به گروه‌های کوچک‌تر تقسیم شده و روی انبار داده‌ای بزرگ‌تر ذخیره می‌شوند.

با اعمال این تغییرات، فشار سیستم فعلی کمتر می‌شود و تراکنش‌های بیشتری در یک ثانیه انجام خواهد شد. شکسته شدن شبکه نقش بسیار مهمی دارد و می‌تواند شبکه را امن‌تر و پایدارتر کند. این شکستن باعث می‌شود کابران عادی بتوانند اتریوم را از دستگاه شخصی خود مدیریت کنند، شرکت‌کنندگان شبکه افزایش پیدا کنند و بلاکچین اتریوم غیرمتمرکزتر شود. هر چقدر تعداد کاربران و تعداد نودها بیشتر شود، هکر‌ها سخت‌تر می‌توانند کنترل بخش بزرگی از شبکه را در دست بگیرند.

اتریوم 2 چگونه کار می‌کند؟

کارکرد اتریوم 2 چیست

تفاوت‌های نحوه کار اتریوم اصلی با اتریوم 2 چیست؟ در هنگام راه‌اندازی، اتریوم با پروتکل اجماع اثبات کار (PoW) کار می‌کرد که مشابه بیت کوین بود. اطلاعات اثبات کار، دو وظیفه دارند:

  • به کامپیوترهای نود (گره)، که امنیت پلتفرم را فراهم می‌کنند، اجازه دهند تا اطلاعات منتشر شده در شبکه اتریوم را تأیید کنند.
  • حمله‌های مالی به شبکه را خنثی کنند.

اما الگوریتم اثبات کار عیب‌هایی دارد و از این عیب‌ها می‌توان به سرعت پایین تراکنش و هزینه انرژی بالا اشاره کرد. این مشکلات به حدی بزرگ شدند که دیگر قابل انکار نبودند. یک مثال خوب از این مشکلات، بازی CryptoKitties است.

این بازی بر روی شبکه اتریوم قرار دارد و به شما اجازه مي‌دهد گربه‌هایی دیجیتالی بخرید و بزرگ کنید و با فروش آن‌ها پول به دست بیاورید. این بازی با توکن‌های غیرقابل تعویض خود (NFT)، به حدی محبوب شد که شبکه اتریوم را مسدود کرد و تأخیر در تراکنش‌ها موجب شد تا قیمت آن‌ها به شدت افزایش یابد.

برای اطلاع از قیمت اتریوم، قیمت تتر، قیمت لحظه‌ای بیت‌کوین و سایر رمز ارزها می‌توانید همین حالا از کیوسک کمک بگیرید. این مجموعه می‌تواند در مورد نحوه خرید انواع ارز دیجیتال شما را راهنمایی کند.

با پیشرفت ارزهای غیرمتمرکز، اهمیت شبکه کارآمد نیز مشخص می‌شود. اگر اتریوم به گسترش‌پذیری و هزینه‌های باثبات‌تری برسد، می‌تواند بیش از پیش از ارزهای سنتی و دیجیتال فراتر رود. به همین دلیل است که اتریوم 2 اهمیت زیادی دارد. اتریوم 2 شامل اصلاحاتی اساسی در شبکه فعلی این رمز ارز می‌‌شود و می‌تواند تمام نقص‌های آن را جبران کند.

از مهم‌ترین تغییرات اتریوم 2، تغییر پروتکل اجماع اثبات کار به اثبات سهام خواهد بود. در واقع این امر موجب امکان‌پذیری استیکینگ (سپرده‌گذاری سهام) می‌شود، امنیت شبکه اتریوم را بیشتر کرده و آن را غیرمتمرکزتر می‌کند.

مطالعه بیشتر: اتریوم نیم سرویس چیست؟

تفاوت اتریوم و اتریوم 2 چیست؟

اتریوم 2 نسخه‌ای جدیدتر از اتریوم است که با اصلاحات خود، روش کار جدیدی در اختیار این ارز دیجیتال قرار می‌دهد. هدف اتریوم 2 بهبود سرعت، کارآمدی و تعداد تراکنش‌هاست. مهم‌ترین تفاوت این دو نسخه، مکانیسم پایه آن‌ها محسوب می‌شود. با این که اتریوم سال‌ها از اجماع اثبات کار استفاده کرد، اتریوم 2  قصد دارد کاربری اجماع اثبات سهام را شروع کند.

در گذشته استخراج‌کنندگان با روش اثبات کار، باید با تلاش زیاد الگوریتم‌های ریاضی بسیار پیچیده‌ای را حل می‌کردند. آن‌ها قدرت پردازش کامپیوترهای پر قدرت خود به این پازل‌های ریاضی اختصاص می‌دادند تا تراکنش‌های توکن اتر را تأیید کنند. این روش بسیار پیچیده بود و پاداش کمی به دنبال داشت.

اتریوم 2 در روش اثبات سهام، به تأییدکنندگانی نیاز دارد که جای استخراج‌کنندگان را بگیرند و تراکنش‌ها را تأیید کنند. این افراد در یک بازه زمانی مشخص شده باید به تراکنش‌ها یا توکن‌های دیجیتال اعتبار ببخشند. تأییدکنندگان باید اعلام کنند که یک بلوک اطلاعات را دیده‌اند و پس از تأیید اکثریت این افراد، این بلوک به بلاکچین اضافه می‌شود و آن‌ها توکن اتریوم 2 را دریافت می‌کنند.

استیکینگ اتریوم 2.0

با افزایش شرکت‌کنندگان شبکه، اتریوم 2 قصد دارد استیکینگ یا سپرده‌گذاری را جایگزین استخراج توکن با مصرف انرژی کند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ارزهای دیجیتال، استخراج آن‌هاست. در استخراج رمز ارز، افراد با استفاده از کامپوترهای پرمصرف، مسائل ریاضی پیچیده‌ای را به سرعت حل می‌کنند تا توکن جدید به دست بیاورند.

با افزایش تقاضای ارزهای دیجیتال، استخراج کنندگان به قدرت پردازش و در نتیجه برق بیشتری برای ایجاد توکن جدید نیاز دارند. شکستن باعث می‌شود دیگر نیازی به استخراج نباشد. به جای آن، اتریوم از استکینگ استفاده خواهد کرد و برای این کار، صاحبان اتر، با استفاده از کامپیوتر یا موبایل خود، مقدار خاصی از توکن‌های خود را در کیف‌پول ارز دیجیتالشان ذخیره می‌کنند و این توکن‌ها سپس برای تأیید و ایجاد توکن‌های اتر جدید استفاده می‌شوند. با این روش اتریوم 2 می‌تواند مصرف انرژی خود را بهینه‌سازی کند.

مطالعه بیشتر: اتریوم کلاسیک چیست؟

کاربردهای اتریوم 2 چیست؟

در انتها، هنگامی که این تغییرات در اتریوم 2 اعمال شوند، اتریوم می‌تواند به طور گسترده‌تری قراردادهای هوشمند را ارائه کند. منظور از قراردادهای هوشمند، قراردادهایی برنامه‌نویسی شده و خودکار است که امکان تغییر ناگهانی ندارند و بدون نیاز به دخالت شخص سوم قابل اجرا هستند. برای مثال، یک قرارداد هوشمند می‌تواند یک اجاره‌نامه بین صاحب‌خانه و مستأجر باشد و با امضای آن، پول به طور خودکار به صورت ماهانه از حساب مستأجر به صاحب‌خانه انتقال پیدا کند.

مزایای اتریوم 2

مزایای اتریوم 2 چیست

در صورتی که تغییرات اتریوم 2 به درستی اعمال شوند، می‌توانند به راحتی دنیای ارز دیجیتال را متحول کنند. این شبکه جدید می‌تواند حتی ۱۰۰،۰۰۰ تراکنش را در ثانیه انجام دهد. در واقع، سه بهبودی کلی در شبکه ایجاد خواهد شد:

گسترش‌پذیری بیشتر

این نسخه جدید از اتریوم باید بتواند هزاران تراکنش را در ثانیه به انجام برساند و در این شبکه جدید، سرعت بیشتر و هزینه کمتری داشته باشد. با شکستن و الگوریتم اثبات سهام، در واقع نودهای بیشتری اضافه می‌شود که امکان گسترش را فراهم می‌کنند. باید بدانید که افزایش تراکنش‌ها در ثانیه، با افزایش مصرف انرژی همراه نخواهد بود.

با اصلاحات جدید، تعداد تراکنش‌ها در ثانیه از ۳۰ به ۱۰،۰۰۰ عدد می‌رسد و دیگر تأخیری در تراکنش‌ها نخواهید دید.

امنیت بیشتر

اتریوم 2 باید با ارتقاء امنیت خود، بتواند مانع حمله به شبکه شود. این کار باعث می‌شود تا کاربران و موسسه‌ها در حین استفاده از آن احساس امنیت کنند.

کارکرد بهینه‌تر

صنعت ارز دیجیتال به دنبال کاهش ردپای کربن و مصرف انرژی است. الگوریتم اجماع اثبات کار انرژی بسیاری به کار می‌برد و به همین دلیل است که اتریوم ۲، برای محیط زیست بهتر خواهد بود. این کارکرد بهینه، به دلیل حذف استخراج و به کار بردن اثبات سهام ممکن می‌شود.

مطالعه بیشتر: آلت ایر در شبکه اتریوم

دلیل وقفه در راه‌اندازی اتریوم 2 چیست؟

اتریوم 2 چیست

با این که تحقیقات و توسعه اتریوم 2 از سال ۲۰۱۴ در حال انجام هستند، بیشتر پیشرفت‌های پروژه اخیرا انجام شده است. این پروژه شامل ۳ اصلاح مختلف می‌شود که هر کدام در نوع خود دشواری‌هایی دارند. هر مرحله از پروژه باید ابتدا آزمایش شده، تا ثبات و امنیت آن‌ها تأیید شود. مراحل اجرایی‌ شدن اتریوم 2 اینگونه پیش می‌رود:

چین بیکن (Beacon Chain)

منظور از چین بیکن، استفاده از الگوریتم اثبات سهام در کنار اثبات کار است. این پروژه ابتدا در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد و استیکینگ را به شبکه معرفی کرد. همچنین باعث هموار شدن مسیر برای بهبودی‌های دیگر شد. با اینکه در حال حاضر در مرحله آزمایش است، در آینده از مهم‌ترین عناصر اتریوم 2 خواهد بود.

ادغام شدن

پیش‌بینی می‌شود که ادغام اتریوم در اواخر سال ۲۰۲۱ یا اوایل سال ۲۰۲۲ انجام شود. در این مرحله، چین بیکن با بلاکچین اصلی اتریوم ترکیب می‌شود و بالاخره پایان استخراج و شروع استیکینگ را ممکن می‌کند.

شکستن چین‌ها

ایجاد شکستگی در شبکه اتریوم به طور مرحله به مرحله انجام می‌شود. با اینکار که در سال ۲۰۲۲ رخ می‌دهد، ظرفیت انجام تراکنش و ذخیره‌سازی اطلاعات افزایش می‌یابد.

کیوسک سایت معتبر خرید و فروش اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال است. با استفاده از خدمات این مجموعه می‌توانید برای خرید آسان رمز ارزها اقدام کنید.

سخن پایانی

ارز دیجیتال اتریوم یکی از بزرگ‌ترین رمزارزهای دنیاست. برای شما شرح دادیم که اتریوم ۲ چیست و چه مراحلی خواهد داشت. حالا مهم است بدانید که این تغییرات می‌توانند یک ارز دیجیتال بی‌نقص ایجاد و امکان کاربرد گسترده آن را فراهم کنند. با سپرده‌گذاری توکن‌ها و شکستن شبکه، توکن اتر به طرز قابل توجهی افزایش خواهد یافت؛ به همین دلیل است که آینده اتریوم، بسیار امیدوارکننده خواهد بود.

به نظر شما اتریوم 2 می‌تواند از بیت کوین پیشی بگیرد؟

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.