پای نتورک (Pi network) چیست؟ پدیدۀ جدید ارزهای دیجیتال

معرفی و بررسی پای نتورک و ارز دیجیتال پای

21

احتمالا این روزها در مقالات مربوط به دنیای دیجیتال به تیتر «پای نتورک چیست؟» زیاد برخورده‌اید! اما دقیقا داستان این پروژه‌ پر سر و صدای ارزهای رمزنگاری شده چیست؟ با آکادمی کیوسک همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کنید.

PI Network یکی از جدیدترین سکه‌های دیجیتالی است که توجه سرمایه‌گذاران ارزهای رمزنگاری شده را به خود جلب کرده است.

اما در مورد ارزهای دیجیتال جدید باید محتاط‌تر عمل کنید. شما هرگز نباید بیش از توان خود برای از دست دادن پول، سرمایه‌گذاری کنید. ارزهای رمزنگاری شده بسیار ناپایدار هستند و ارزش آنها مدام در نوسان است. در این بین رمز ارزهای جدید ریسک بیشتری نسبت به ارزهای قدیمی‌تر مانند بیت کوین دارند به همین دلیل باید با علم و آگاهی بیشتر به سراغشان بروید.

ما امروز در آکادمی کیوسک، هر آنچه را که باید در مورد این رمز ارز جدید بدانید برای شما توضیح خواهیم داد تا شما با آگاهی کامل تصمیم بگیرید.

داستان پشت پرده پای نتورک چیست؟

شبکه Pi توسط فارغ التحصیلان دانشگاه استنفورد توسعه یافته است. این پروژه ادعا می‌کند اولین و تنها ارز دیجیتالی است که می‌توانید با استفاده از گوشی تلفن همراه استخراج کنید. هدف این شبکه کاهش موانع استخراج ارزهای رمزنگاری شده است.

همانطور که می‌دانید استخراج ارزهای رمزنگاری شده یک فرایند بسیار پر انرژی است و برای حل معماهای پیچیده ریاضی به قدرت کامپیوتر زیادی نیاز دارد. به جای این کار، شبکه Pi از طریق یک برنامه کامپیوتری پیچیده از یک سری رای و مبادله داده برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کند.

اما ادعای اصلی پای نتورک چیست ؟

پای ادعا می‌کند که کاربران می‌توانند ارز را از طریق برنامه‌های تلفن همراه خود، بدون تاثیر روی عملکرد گوشی موبایل استخراج کنند. به عبارتی پای باتری شما را تخلیه یا از داده‌های شبکه شما استفاده نمی‌کند.

تنها از کاربران خواسته می‌شود که یک بار در روز وارد سیستم شوند تا دکمه‌ای را برای شروع استخراج فشار دهند، در این صورت Pi تأیید می‌کند که آنها یک ربات نیستند.

اگر به اطلاعات بیشتر در مورد استخراج رمز ارزها با تلفن همراه خود نیاز دارید، مطالعه مقاله «استخراج بیت کوین با گوشی؛ ثروت یا فلاکت؟!» را پیشنهاد می‌کنیم.

پای نتورک

بنیان گذاران پای نتورک چه کسانی هستند؟

Pi توسط «دکتر نیکلاس کوکالیس» و «دکتر چنگدیائو فن» تاسیس شد. دکتر کوکالیس دارای مدرک دکتری از دانشگاه استنفورد است. وی مدرس اولین کلاس استنفورد در زمینه برنامه‌های غیر متمرکز بود و سالی یک بار کلاس «ماورای بیت کوین» را در استنفورد تدریس می‌کرد. او در حین تدریس کلاس خود به مشکل در دسترس بودن فناوری بلاک چین برای افراد عادی پی برد و در صدد حل این مشکل برآمد.

دکتر فان دارای مدرک دکتری در انسان‌شناسی محاسباتی از استنفورد است. تحقیقات وی بر تعاملات انسان و رایانه و محاسبات اجتماعی متمرکز شده است. در واقع او بررسی می‌کند که چگونه می‌توانیم از فناوری برای تأثیر مثبت بر رفتار و جوامع انسانی استفاده کنیم.

در مجموع، تیم Pi شامل 14 نفر است که در سراسر جهان کار می‌کنند.

پای نتورک چگونه کار می‌کند؟

در قرارداد این رمز ارز چنین ذکر شده است که اولین ارز دیجیتالی است که قابلیت استخراج با گوشی را دارد. احتمالا این ویژگی خاصی به نظر نرسد، زیرا می‌دانیم که حتی بیت کوین را هم می‌توان با گوشی استخراج کرد، اگرچه که در سال 2020 این کار دیگر هیچ سود‌آوری ندارد.

همان‌طور که گفته شد طراحان این ارز دیجیتال اساتید و دانشجویان دانشگاه استنفورد هستند، با این‌حال این دانشگاه هیچ‌گونه حمایتی از این پروژه نکرده است. همین مساله کمی اعتماد به این رمز ارز را دشوار می‌کند.

توزیع کوین‌های رمز ارز پای قاعده مشخصی ندارد و هر فرد با نصب نرم‌افزار بر روی تلفن همراه خود می‌تواند آن را استخراج کند. این عمل به راحتی کلیک بر روی یک دکمه در هر 24 ساعت است!

و در نهایت عددی که در بالای نرم افزار مدام در حال افزایش است نشان دهنده دارایی شما خواهد بود.

مطالعه بیشتر: سایت Pm7 

این شبکه پر سر و صدا چقدر ارزش دارد؟

سوزانا استریتر، تحلیلگر ارشد سرمایه‌گذاری و بازار می‌گوید از آنجا که Pi هنوز قابل معامله نیست، در حال حاضر هیچ ارزشی ندارد.

با این حال، این برنامه مدعی است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا با دعوت از دوستان و خانواده خود برای پیوستن به پروژه، میزان استخراج خود را افزایش دهند.

بر اساس وب سایت پروژه، اعضای قدیمی‌تر این شبکه با نرخ بالاتری نسبت به اعضای بعدی استخراج خود را انجام می‌دهند.

صرف عمر باتری موبایلتان برای رمز ارزی که هیچ اطلاعی از آینده آن ندارید به نظر کار درستی نمی‌آید. اما با این وجود افراد زیادی با روحیه ریسک‌پذیری بالا وجود دارند که به این شبکه پیوسته‌اند. تصمیم نهایی با خود شماست!

بلاکچین

مراقب کلاهتان باشید!

پای نتورک قانونی است یا کلاهبرداری؟!

مانند همه پروژه‌های جدید رمزنگاری و سکه‌های دیجیتالی، نمی‌توان به طور قطعی دانست که این پروژه قانونی است یا کلاهبرداری. به عبارت دیگر، در مورد تحویل اطلاعات شخصی پیش از آن که آنها را به اشتراک بگذارید، بیشتر مراقب باشید.

خانم استریتر افزود، این پروژه بر اساس فناوری بسیار نوپا و اثبات نشده ساخته شده است.

او گفت: «اگرچه وعده‌های بلند پروازانه‌ای داده می‌شود، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که این شبکه آینده‌ای داشته باشد. هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا بدست آوردن سکه‌های این رمز، ارز ارزش هر چیزی را دارند یا خیر!»

با این حال، باید بگوییم شبکه Pi از نظر فنی به عنوان یک طرح هرمی توصیف نمی‌شود. اگر شما در زمینه سرمایه‌گذاری جدی هستید، باید این کار را برای بلند مدت در شرکت‌های با کیفیت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بازارهای معتبر انجام دهید.

راه خرید پای نتورک چیست؟

اگر به خرید رمز ارز پای و ذخیره آن در کیف پول خود فکر می‌کنید، لازم به ذکر است که بدانید این مورد امکان‌پذیر نیست.

توسعه دهندگانی که ارز رمزنگاری شده پای را استخراج کرده‌اند، فقط در فاز زمانی سوم است که سکه شبکه پای به یک بلاک چین غیرمتمرکز منتقل می‌شود و در آن زمان فرصتی برای مبادله یا برداشت رمز ارز پای خود خواهند داشت.

سکه‌های پای نمی‌توانند از تراکنش‌های انتقال در مرحله آزمایش پشتیبانی کنند. این امر به جلوگیری از به دست آوردن بسیاری از سکه‌های پای از طریق حساب‌های جعلی کمک می‌کند.

پس از استقرار کامل پروتکل بلاک چین، وقتی شبکه پای از آزمایشگاه پای به شبکه اصلی منتقل می‌شود، سکه‌های پای برای معامله در هر پلتفرم معاملاتی یا صرافی ارزهای رمزنگاری شده در دسترس قرار خواهند گرفت.

پس از راه اندازی فاز سوم، دارندگان ارز پای کنترل کامل کیف پول عمومی و خصوصی خود را به دست می‌گیرند و از سکه‌های پای برای خرید محصولات و خدمات در بازار پای و مبادله آن با ارز فیات استفاده می‌کنند. قبل از رسیدن به فاز عملیاتی سوم، دارندگان ارز رمزنگاری شده پای نمی‌توانند پولی را که دارند منتقل یا خرج کنند.

بسیاری از کاربران پای در حال جمع‌آوری سکه پای هستند و پیش‌بینی می‌کنند که ارزش سکه پای پس از اتمام فاز سوم افزایش می‌یابد. هنگامی که ارزش پول پای افزوده شود، خبرهای خوبی را برای ماینرها به ارمغان می‌آورد.

اگرچه نرخ استخراج سکه‌های پای به نصف کاهش یافته است، اما کاربران می‌توانند با دیگر استخراج کنندگان شبکه پای ارتباط برقرار کنند. برای پیوستن یک کاربر جدید به شبکه پای، باید یک کد دعوت‌نامه از یک کاربر دیگر شبکه پای داشته باشد.

اپلیکیشن و کیف پول پای نتورک

اپلیکیشن سکه پای معادل یک کیف پول ارز رمزنگاری شده است و معمولا با حساب فیس بوک یا شماره تلفن کاربر مرتبط است. مانند دیگر بلاک چین‌های عمومی مثل بیت کوین، شبکه پای به کیف پول‌های خارجی اجازه می‌دهد تا سکه‌های پای را ذخیره کرده و با ارسال آنها به بلاک چین، تراکنش انجام دهند. اما در حال حاضر، توسعه دهندگان هنوز کد منبع را منتشر نکرده‌اند.

توسعه دهندگان پای همچنین برنامه تلفن همراه Pi Brainstorming را در دسامبر 2020 معرفی کردند که به کاربران این امکان را می‌دهد تا به پروژه‌ها بپیوندند و ایده‌های جدید خود را پیشنهاد دهند.

رمز ارز

چه آینده‌ای در انتظار پای نتورک است؟

شبکه پای از سال 2018 در حال توسعه است و در حال حاضر در مرحله تست قرار دارد. امروزه شبکه پای، یکی از بزرگ‌ترین و قوی‌ترین شبکه‌های توزیع شده در جهان است که در دسترس عموم قرار دارد.

این شبکه تا پایان سال 2021 به کار خود در مرحله تست ادامه می‌دهد و پس از آن در شبکه اصلی راه‌اندازی خواهد شد. پای نتورک برخلاف بسیاری از سیستم عامل‌های دیگر بسیار آهسته و پیوسته برای راه‌اندازی شبکه اصلی خود حرکت می‌کند. این شبکه در حال حاضر در 238 کشور و به 52 زبان فعالیت می‌کند.

سوالات متداول پیرامون پای نتورک چیست؟

چه زمانی ارز دیجیتال پای وارد بازار ارزهای رمزنگاری شده می‌شود؟

توسعه شبکه پای در مرحله سوم راه‌اندازی می‌شود. البته هنوز تاریخ دقیق انتشار اعلام نشده است. با این وجود میزان پیشرفت این شبکه در مرحله تست، تاثیر زیادی در ورود این رمز ارز به فهرست ارزهای دیجیتال دارد.

ارزش مورد انتظار برای پای نتورک چیست؟

در حال حاضر رمز ارز پای هیچ ارزشی ندارد و در هیچ پلتفرم مبادله ارزهای رمزپایه وارد نشده است. اگرچه پیش‌بینی قیمت آن قبل از راه‌اندازی سخت است، اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که ارزش شبکه پای در حدود 0.01 دلار آمریکا شروع می‌شود. اگر این پیش بینی قیمت Pi محقق شود، برای ماینرها خبر خوبی خواهد بود.

آیا ارز رمزنگاری شده پای سرمایه‌گذاری خوبی است؟

در حال حاضر، شما نمی‌توانید ارز رمزنگاری شده پای را معامله کنید. تنها می‌توانید استخراج ارز دیجیتال پای را شروع کنید. همچنین می‌توانید برای خرید آن در صرافی منتظر بمانید.

مروری بر ارز دیجیتال پای نتورک

موانع استخراج ارزهای رمزنگاری شده در حال حاضر به حدی زیاد است که اکثر ماینرها از استخراج صرف نظر می‌کنند. استخراج پای در تلفن هوشمند یک راه ساده و آسان برای مشاهده پاداش‌های ارز دیجیتال است که روزانه به دست می‌آید.

با این حال، تنها زمانی که افراد کافی مشارکت داشته باشند و مایل به معامله کالا و دریافت خدمات در شبکه پای باشند، این پاداش‌ها ارزش واقعی خود را خواهند داشت. به همین دلیل موفقیت شبکه پای به توانایی آن در رسیدن به هدف اصلی خود است.

اگر این پروژه بتواند چالش در دسترس عموم بودن را برطرف کند، هنگام راه‌اندازی روی شبکه اصلی از شانس موفقیت بالایی برخوردار است.

سپاس که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. آیا جذابیت این پدیده جدید دنیای دیجیتال شما را نیز به استخراج آن وسوسه کرد؟ اگر تجربه‌ای از استخراج این رمز ارز جدید دارید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.9 / 5. تعداد رای‌ها 8

هنوز امتیازی ثبت نشده

21 نظر
 1. نیما می گوید

  با سلام و تشکر از شما بابت این مقاله که واقع بینانه پروژه پای نتورک را نقد و بررسی کردید و صرفا مانند سایتهای دیگر به صورت کپی وار حرف از کلاهبردرای این پروژه نزدید.
  پای پیشرفتهای بسیار زیادی کرده و بلاکچین اون تکمیل و وارد فاز سوم یا مین نت شده. و نزدیک به 40 میلیون کاربر در بیش از 220 کشور دنیا دارد. در بسیاری از نقاط دنیا با سکه های پای خرید و فروش کالا صورت میگیره .
  لطفا اطلاعات به روز تری از پروژه بگذارید.
  با سپاس

  1. Kasra می گوید

   بسیار خوب،حداقل یه نفر پیدا شد یه کم واقع بینانه این پروژه رو تحلیل کنه،امید که اطلاعات به روزتری را ارائه کنید
   با تشکر

   1. ناشناس می گوید

    من این ارز رو دارم kycهم شده ب کیف پولم مهاجرت کرده ولی خریدار نداره

    1. فرید می گوید

     سلام
     وقتتون بخیر
     دوست عزیز میتونم بپرسم چطور kyc انجام دادید ؟ اگر قصد کمک کردن داشتید لطفا پیام بدید تا از شما مشورت بگیرم
     خیلی ممنونم

   2. تحریریۀ تخصصی کیوسک می گوید

    سلام کسرا جان
    سلامت باشی و مرسی بابت فیدبکت
    پرسود باشی

   3. علی ب می گوید

    دوستانی که قصد ورود به برنامه رو دارند میتونید از کد معرف بنده استفاده کنید : Ali3540207430

  2. تحریریۀ تخصصی کیوسک می گوید

   سلام نیما جان
   مرسی بابت فیدبکی که دادی. حتما تلاشمون این است که به روز ترین اطلاعات و معتبرترین اون ها رو در دسترس مخاطبین کیوسک آکادمی قرار بدیم.
   پرسود باشی

  3. ناشناس می گوید

   اینو مطمئنی؟؟؟؟؟

 2. ناشناس می گوید

  من این ارز رو دارم kycهم شده ب کیف پولم مهاجرت کرده ولی خریدار نداره

  1. تحریریۀ تخصصی کیوسک می گوید

   این ارز رو میتونید به صرافی های ارز دیجیتالی که این ارز رو لیست کردن بفروشید.
   بهترین راهکار، خرید و فروش از صرافی های OTC است که مستقیما ارزتان رو به خود صرافی میفروشید و دغدغۀ خریدار داشتن را نخواهید داشت.
   پر سود باشید

 3. کیا می گوید

  این ارز آینده دار خواهد بود چون الان فدرال ریزرو بدجوری دست گذاشته روی محدودیت معاملات بیتکوین چون خیلی ساله برای معاملات غیرقانونی استفاده شده… پای هم شما یک زمانی میتونستی راحت استخراج کنی الان از این خبرا نیست شاید پانزده روزی یک پای بهت بده این یک پروژه دانشگاهی موفق از دانشگاه اول دنیاست و الان داره وارد فاز تجاری میشه و فروردین تا خرداد لانچ میشه بعضی کشورها مثل ما که تحریم هستیم فعلا احراز نمیشن چون ما جزو اف ای تی اف نیستیم الان توی چین میتونی راحت خرید کنی… لطفا مقالاتتان را آپدیت کنید و منفی بافی نکنید … یک زمانی هم مردم معتقد بودن بیتکوین کلاهبرداری ست ولی الان … کمی ایرانی فکر نکنیم وسیع فکر کنیم

 4. مهرداد حسینی اطهر می گوید

  ابنده داره ن پولی میدی بهش نه . اکه با کد معرفی من بیای Mehrdadho یک دونه پای رایکان واریز میشه واس

 5. Javad.R می گوید

  سلام.برای اینکه ارز دیجیتال پای بعد از ورود به شبکه اصلی مثل خیلی از ارزهای دیجیتال دیگه با هجوم پایونر ها به بازار جهت فروش پای های خود دارای افت و سقوط قیمت نشه از خرید و فروش مستقیم خود پای جلوگیری میشه و فقط در مبادلات تجاری و خرید و فروش کالا و خدمات مورد استفاده قرار میگیره،این یک روش و راه هوشمندانه هست که توسط مدیران ارشد ارز دیجیتال پای نتورک اعلام شده و با توجه به شکست بسیاری از رمز ارزهای دیجیتال در این حوزه تصمیم درستی به نظر میاد چون با این تصمیم قیمت و ارزش ارز دیجیتال پای در بازار جهانی ثبات پیدا میکنه.

 6. مجید می گوید

  از معدود سایتهایی که یک تنه به قاضی نرفته و کاربرهای pi network رو تا حدودی به آینده امیدوار کرده.با اتفاقات چشمگیری که این پروژه داشته، میشه به آینده این رمز ارز امیدوار بود، ولی با چه قیمتی و در چه صرافی لیست و باز بشه خیلی مهمه. بهرحال دوستانی که در حال استخراج این کوین هستند به ماین کردن ادامه بدن و اینم بگم که در حال حاضر در ۱۲ کشور مبادلات این رمز ارز شروع شده و در قبال خرید میتونید از پای که در ولت دارین بپردازید باقیمت حدودا ۳۰ تا ۳۵ دلار. که البته این تفاوت قیمت به کشورش فرق داره. کد معرفی
  Majid1352damghani
  تمام سوالات و همچنین راهنمایی در خدمتم
  تلگرام @damghanimajid

 7. Majid می گوید

  باتوجه به اتفاقات خوبی که در این چندماه قبل داشته و همچنین سرعت ماین که بشدت افت داشته میشه بهش امیدبست.الان در ۱۲کشور در ازای خرید کالا منتقل میشه و دراین چندماه kyc های زیادی(احراز هویت)ثبت شده. در مرحله سوم یعنی مین نت قرار داره.در زمان درج کامنت ۵۵ میلیون نفر عضو داره که بشدت رو به افزایشه. متأسفانه بجهت وجود تحریم‌ها در منطقه ایران بصورت تعلیق است که این مشکل باعث نمیشه ماین کردنو فراموش کنیم. توصیه میکنم کاربران ایرانی در صفحات اینستا و فیس‌بوک Pi network رفته و اعتراض خود را جهت عدم امکان احراز هویت ثبت کنند، انشاالله که زودتر گشایشی در حل این معضل انجام شود. چنانچه تمایل به نصب اپ نرم افزار پای (pi)استخراج و ماین کردن این ارز دیجیتال داشتید از این لینک استفاده کنیدو جواب سوالاتتون را در تلگرام @damghanimajid بگیرید.
  minepi.com/Majid1352damghani

 8. reza می گوید

  سرعت ماین به شکل محسوس پایین اومده /من از 2109 این رمز ارز رو ماین میکنم و کی وای سی رو هم انجام دادم و همینطور که الان در صرافیها مشاهده میکنید قیمت حدود 40 دلار هستش .طبق بررسی هایی که از سایتهای خاجی کردم احتمال اینکه تا شهریور 2025 لانچ بشه زیاده امیدوارم همگی بتونن ازش سود بگیرن
  اگه نیاز به کد معرف داشتین من در خدمتم parmisam

 9. امین می گوید

  سلام دوستان اگر وقتی داشتید یه کمک هم به من بکنید چیزی بلد نیستم چند ساله این برنامه دارنش09363171807

 10. Sobi می گوید

  دوستانی که قصد ورود به برنامه رو دارند میتونید از کد معرف بنده استفاده کنید
  sobhangholizadeh1377

 11. مهدی می گوید

  سلام من چند ماه پای استخراج کردم ولی متاسفانه رمز روفراموش کردم گزینه ی فراموشی رمز رو زدم باید پیامکی بزنم نمیدونم به شماره کدام کشور؟لطفا راهنمایی بفرمایید

 12. مهدی محمودی می گوید

  سلام من چند ماه پای استخراج کردم ولی متاسفانه رمز روفراموش کردم گزینه ی فراموشی رمز رو زدم باید پیامکی بزنم نمیدونم به شماره کدام کشور؟لطفا راهنمایی بفرمایید

 13. منبری می گوید

  سلام بندە چند سال پیش با گوشی اقدام بە استخراج کردم اما قادر بە نگهداری ان نبودم امکان بە دست اوردن انها را دارم؟؟

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.