کپی تریدینگ چیست؟ آشنایی با Copy Trading و مزایا و معایب آن

2

امتحانات مدرسه را به خاطر بیاورید، وقتی درسی را خوب بلد نبودید چطور قبول می‌شدید؟ بله با تقلب یعنی کپی کردن از برگه همکلاسی‌هایتان. کپی تریدینگ (Copy Trading) هم همین است. اگر به هر دلیلی آن‌قدر که باید در ترید کردن خوب نیستید می‌توانید تریدهای بقیه را کپی کنید. این بار کپی کردن قانونی است!

شاید تازه‌کارید یا نیاز به زمان و مطالعه بیشتری دارید تا به درک بهتری از بازارهای مالی و ارز دیجیتال برسید. تا زمانی که هنوز به قدر کافی ماهر نیستید می‌توانید استراتژی‌های تریدینگ، نقطه ورود به معامله و خروج آن را از شخصی که تجربه و دانش بیشتری دارد، عینا کپی کنید و سود بگیرید. به این کار کپی تریدینگ (Copy Trading) می‌گویند.

معمولا کسانی که استراتژی‌های تریدینگ خود را برای کپی کردن در اختیار بقیه قرار می‌دهند، می‌دانند ارز دیجیتال چیست و تجربه سال‌ها فعالیت در بازار را دارند و امکان خطای آن‌ها بسیار کم است. با‌این‌حال کپی تریدینگ به معنی از بین رفتن ریسک نیست. پیشنهاد می‌شود هر تریدری قبل از انجام هر خرید و فروشی، خودش تحقیقات لازم را انجام دهد. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

تریدینگ یکی از مهم‌ترین روش های درآمد زایی از ارز دیجیتال است و طرفداران زیادی دارد. برخی آمارها می‌گویند از هر 3 تریدر 1 نفر از این کپی تریدینگ استفاده می‌کند. همه تریدرها با هر استراتژی تریدینگی می‌توانند از کپی تریدر استفاده کنند. حتی در اسکالپینگ (Scalping) که معامله‌گران می‌خواهند از تغییرات لحظه‌ای بازار سود بگیرند هم می‌توانند با استفاده از کپی تریدینگ سود خود را افزایش دهند.

مطالعه بیشتر: درآمدزایی از ارزهای دیجیتال

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا بیت کوین کش خود را خرید کنید

نحوۀ انجام کپی تریدینگ

کپی تریدینگ در همه بازارها از جمله فارکس (Forex)، کریپتو (Cryptocurrency) و سهام (Stock) به کار می‌رود. تنها کاری که باید بکنید پیدا کردن یک تریدر باتجربه و تقلید از روش او در ترید ارز دیجیتال است. باید پورتفو (سبد دارایی یا Portfolio) خود را با او هماهنگ کنید. 

پس اولین قدم، پیدا کردن یک تریدر باتجربه است چون کل سود و ضرر معاملات شما به تصمیم‌های او بستگی دارد. اطلاعات تریدرها در وبسایت‌های کپی تریدینگ ارائه می‌شوند. تریدرهای مختلف و سطح مهارت آن‌ها را بر اساس فاکتورهایی مثل میزان سود‌دهی او، کل دارایی‌هایی که مدیریت می‌کند، سطح ریسکی که می‌پذیرد، تعداد دنبال‌کننده‌ها و مواردی ازاین‌دست بسنجید و بر اساس اولویت‌های خودتان، آن شخص را انتخاب کنید. 

انتخاب بهترین پلتفرم کپی تریدینگ نیز به حجم (Volume) سرمایه شما و امکاناتی که دوست دارید داشته باشید بستگی دارد. مثلا اگر می‌خواهید از کپی تریدینگ برای آموزش استفاده کنید باید پلتفرمی انتخاب کنید که به شما امکان تبادل نظر با سایر کاربران را بدهد. علاوه بر آن سطح امنیت پلتفرم نیز اهمیت دارد. بهتر است پلتفرم، به دارایی شما مستقیما دسترسی نداشته باشد. 

مطالعه بیشتر: باج‌افزار چیست؟ 

تصویر اشاره به کپی کردن تریدهای یک نفر توسط افراد زیاد دارد

بعد از انتخاب تریدر و پلتفرم تریدینگ، نوبت به تنظیمات پلتفرم می‌رسد. با اینکه کپی تریدینگ اتوماتیک است اما باید تنظیمات اولیه مثل تخصیص دارایی و حجم انجام شود. مثلا میزان دارایی می‌تواند به اندازه همان حجمی باشد که تریدر خریدوفروش می‌کند یا درصدی از آن باشد. در این تنظیمات، میزان ریسک‌پذیری (Risk Taking) و تحمل ضرر (Loss Tolerance) خود را در نظر بگیرید. 

درنهایت، آخرین وظیفه شما نظارت و بررسی روند تریدهاست. با این کار می‌توانید استراتژی‌های مختلف را هم بشناسید و بیشتری روی دارایی‌های خود دارید تا در صورت لزوم در معاملات تغییر دهید. به مرور زمان می‌توانید خودتان کار خرید ارز دیجیتال یا فروش آن را انجام دهید. آکادمی کیوسک هم در یادگیری سریع‌تر اصول تریدینگ به شما کمک می‌کند.

مطالعه بیشتر: نقدشوندگی یا لیکوییدیتی چیست 

بهترین پلتفرم‌های کپی تریدینگ ارز دیجیتال

در ادامه 7 مورد از بهترین پلتفرم‌های کپی تریدینگ و نقاط ضعف و قوت آن‌ها بررسی کرده‌ایم:

نام پلتفرمنقاط قوتنقاط ضعف
Bybitپشتیبانی از 280 کوین، 15 جفت معاملاتی، معاملات اسپات و کپی تریدینگکارمزد پایینحضور بیش از 15000 تریدر در کپی تریدینگ آنامکان انجام تریدینگ‌های خودکار و نظارت بر آن‌هااستفاده از لوریج (Leverage) تا 100 برابر پشتیبانی لحظه‌ای از کاربران منابع آموزشی زیادکارمزد بالاعدم دسترسی در برخی کشورها
eToroارائه خدمات کپی تریدینگ حتی برای افراد بی‌تجربه هزینه مدیریتی یا هزینه‌های مخفی از سرویس‌های کپی تریدینگ نمی‌گیردلیست همه تریدرهای برتر و رتبه آن‌ها در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و می‌توان سود و زیان آن‌ها را بررسی کردیک پلتفرم عالی برای سوشال تریدینگ (Social Trading)رابط کاربری خوبدارای کیف پول ارز دیجیتال پشتیبانی از رمزارزهای متنوع اگر کاربر فعالیت نکند باید کارمزد بدهد کارمزد برداشت وجه حدود 5 دلار استبرخی تریدرهای آن غیرحرفه‌ای هستند.
Pionexپشتیبانی از حدود 350 دارایی دیجیتال کارمزد بسیار پایین حدود 0.05 درصد دارای الگوریتم‌های مختلف برای کپی تریدینگ که هر کدام مناسب یک استراتژی خاص هستند و می‌توان آن‌ها را سفارشی‌سازی کردرابط کاربری راحت ابزارهای زیادی برای کپی تریدینگ و تعامل با سایر کاربران نداردبرای تازه‌کاران مناسب نیستوضعیت نظارتی این پلتفرم مشکوک است
Bitgetدارای امکانات مختلف مثل معاملات مارجین (Margin) و اسپات (Spot)، استیکینگ (Staking)، سوشال (Social) و کپی تریدینگپشتیبانی از بیش از 150 کوین و ارز دیجیتال متنوع ارائه طیف وسیعی از توکن‌هایی که ارزش بازار کمی دارندحضور بیش از 500 تریدر برتر با سابقه موفقیت بالا در این پلتفرم کارمزد معاملات اسپات آن صفر است از ارز فیات (Fiat یعنی پول معمولی) مثل دلار و یورو پشتیبانی نمی‌کند خدمات پشتیبانی از مشتریان آن ضعیف است
MEXCپشتیبانی از معاملات مختلف مثل مارجین، اسپات و فیوچرز اطلاعات کاملی درباره تریدرهای برتر این پلتفرم مثل حجم سرمایه آن‌ها، تعداد فالوورها، نرخ برد، میزان ضررها و غیره به کاربر نشان داده می‌شودپشتیبانی از بیش از 1520 کریپتو و 2110 جفت ارز معاملاتی کارمزد بسیار کم تا حداکثر 0.01 درصد برای معاملات لحظه‌ای و حداکثر 0.03 درصد برای معاملات آتی به کاربران کپی تریدینگ خود 30 دلار هدیه و 10 درصد تخفیف کارمزد می‌دهدتعداد محدودی از کریپتوها را می‌توان با ارز فیات خرید
3Commas استراتژی‌های مختلفی برای کپی تریدینگ ارائه می‌کنداز بیش از 20 صرافی مختلف ارز دیجیتال پشتیبانی کرده و دارایی کاربران را در کیف پول سرد نگه می‌داردرابط کاربری خوبی دارد جامعه فعالی از کاربران داردامکان تریدینگ دستی و اتوماتیک می‌دهدبرای تریدرهای تازه‌کار کمی پیچیده استامکانات کپی تریدینگ اتوماتیک آن فقط با پرداخت هزینه فعال می‌شود
Shrimpyابزارها و منابع مختلفی در اختیار کاربر می‌گذارداز معاملات خودکار و کپی تریدینگ پشتیبانی می‌کندربات‌ها و ابزارهای کپی تریدینگ رایگان هستندامکان تست کردن استراتژی‌ها را می‌دهداز بیش از 30 صرافی و کیف پول کریپتو پشتیبانی می‌کنداستفاده از آن راحت استترمینال تریدینگ یا برنامه موبایل ندارد امنیت دارایی‌ها را 100 درصد تضمین نکرده است

مزایا و معایب کپی تریدینگ

کپی تریدینگ در کنار مزایای خوبی که دارد، با ریسک‌های خاصی نیز همراه است که در جدول زیر آن‌ها را بررسی کرده‌ایم:

مزایای کپی تریدینگمعایب کپی تریدینگ
استفاده از دانش و تجربه یک تریدر حرفه‌ای‌تروابستگی سود و ضرر به تصمیم‌گیری‌های تریدر
صرفه‌جویی در زمان و انرژی وجود همیشگی ریسک ضرر و از دست رفتن سرمایه
ریسک پایین به دلیل کپی کردن تریدهای تریدری که موفقیت او اثبات شده استممکن است مقدار ریسک و ضرری که تریدر در نظر دارد و کم می‌پندارد برای کاربری که می‌خواهد از او کپی کند، مقدار بزرگی باشد
وجود پلتفرم‌های تریدینگ مختلف برای کاربرانی با سطح دانش و تجربه متفاوت کارمزد بیشتر در هنگام استفاده از تریدینگ خودکار
برای تازه‌کاران مناسب استاگر ضرری پیش بیاید مسئولیت آن با کاربر است نه تریدر
دخیل نبودن احساسات تریدر در انجام معاملاتانتخاب پلتفرم و نیز تریدر مناسب، به دلیل تنوع زیاد و نیز وجود انبوه اطلاعات نادرست و تبلیغات سخت است
امکان پیش آمدن نقص یا مشکل در نرم‌افزار کپی تریدینگ و ایجاد ضرر برای کاربر
کاربر از پشت‌صحنه و دلیل اصلی تصمیمات تریدر برای خرید یا فروش یک دارایی بی‌خبر است

مطالعه بیشتر: چرخه بازار چیست؟

کپی تریدینگ مناسب چه افرادی است؟

کپی تریدینگ برای تازه‌کارانی مناسب است که هنوز اطلاعات و دانش کافی برای انجام تریدهای مستقل ندارند. به آن‌ها این امکان را می‌دهد که فراتر از سطح دانش و تجربه خود معامله کنند. 

برای انجام کپی تریدینگ نیاز به تجربه قبلی ندارید اما اگر درباره اصول تریدینگ، تحلیل فاندامنتال، تکنیکال و اصول تحلیل الگوها و چارت‌ها اطلاعات داشته باشید بهتر است. ازآنجایی‌که فرآیند باز کردن حساب در پلتفرم‌های کپی تریدینگ و اتصال به آن‌ها کمی پیچیده است ممکن است برای تازه‌کاران دشوار به نظر برسد. 

بااین‌حال اگر تجربه و مهارت کافی در تریدینگ داشته باشید لازم نیست حتما از کپی تریدینگ استفاده کنید. کپی تریدینگ نیز با ریسک‌های خاص خود همراه است و تضمین همیشگی برای سوددهی ندارد. 

مطالعه بیشتر: ترید چیست

ریسک‌های کپی تریدینگ

برای انجام یک کپی تریدینگ خوب، تریدری که معاملات او را کپی می‌کنید اهمیت زیادی دارد. اما لازم است ریسک‌های زیر را هم در نظر بگیرید:

  • ریسک بازار (Market Risk): همه تریدها تحت تاثیر ریسک بازار هستند. ریسک بازار عواملی مثل تغییر قیمت، نرخ بهره، تاثیر منفی سایر فاکتورها بر تریدهای کپی شده هستند. هرقدر هم تریدر حرفه‌ای باشد چنین ریسک‌هایی می‌توانند منجر به ضرر شود اما تریدرهای حرفه‌ای با شناخت این ریسک‌ها سعی در کنترل و کاهش آن‌ها دارند. مثلا در طول انتشار یک خبر مهم که باعث التهاب در بازار می‌شود، یک دارایی خاص را معامله نکنند. 
  • ریسک نقدینگی (Liquidity Risk): این ریسک زمانی وجود دارد که شما یا تریدری که او را دنبال می‌کنید نتواند معامله خود را در قیمت مشخص و زمان تعیین‌شده ببندد. اگر فروشنده‌ای در بازار نباشد خرید ممکن نیست و اگر خریداری نباشد فروش انجام نمی‌شود. این ریسک در مورد دارایی‌های کمتر شناخته‌شده مثل جفت رمزارزهای کم‌ارزش بیشتر است و می‌تواند موجب ضرر یا کاهش سود به دست آمده شود. 
  • ریسک سیستماتیک (Systematic Risk): این ریسک ذاتی همه بازار‌هاست یعنی نمی‌توان آن را کنترل یا مدیریت کرد. نمونه این ریسک اخبار ناگهانی هستند که بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهند مثل خبر ورشکستگی صرافی FTX. پیش‌بینی این ریسک‌ها غیرممکن است و می‌تواند خسارات زیادی به بار آورد.

مطالعه بیشتر: کپی تریدینگ چیست؟

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا پنکیک سواپ خود را خرید کنید

انواع کپی تریدینگ

کپی تریدینگ می‌تواند به 4 شکل مختلف ارائه گردد که در جدول زیر آن‌ها را بررسی کرده‌ایم:

نوع کپی تریدینگویژگی‌ها
کپی دقیق (Exact Copying)حجم معامله در ترید کپی شده دقیقا برابر حجم معامله تریدر اصلی است. به‌این‌ترتیب میزان سود و زیان آن‌ها هم دقیقا مشابه است.مثلا در فارکس اگر تریدر معامله‌ای برای خرید دو لات (Lot، واحد اندازه‌گیری حجم معاملات در بازار فارکس) باز کند این معامله دقیقا برای سرمایه‌گذار کپی می‌شود.
کپی با سایز ثابت (Fixed Size Copying)حجم معامله مقدار از پیش تعیین‌شده‌ایست و به حجم معامله تریدر اصلی وابسته نیست. میزان سود و ضرر نیز به همان نسبت کاهش یا افزایش می‌یابد.مثلا اگر سرمایه‌گذار، سایز را 3 در نظر بگیرد و تریدر یک معامله 7 لاتی انجام دهد، برای سرمایه‌گذار فقط 3 لات باز می‌شود. 
کپی درصدی (Percentage Copying)در این حالت کاربر، درصد خاصی از حجم معامله تریدر را برای خود در نظر می‌گیرد. به‌این‌ترتیب سود و ضرر نیز به همان میزان درصد تغییر می‌کند.مثلا اگر سرمایه‌گذار، 50 درصد در نظر بگیرد و تریدر 8 لات باز کند آنگاه برای سرمایه‌گذار 4 لات باز می‌شود.
کپی با سهم ثابت (Fixed Share Copying)در این حالت حجم معامله کاربر توسط نرخ سرمایه کپی تریدر مشخص می‌شود که از قبل در تنظیمات آن مشخص شده است. مثلا اگر سرمایه تریدر 10 هزار دلار و سرمایه سرمایه‌گذار 5 هزار دلار باشد و سرمایه‌گذار حجم سرمایه کپی خود را 2500 دلار قرار دهد تریدها با ضریب 10000/2500 یعنی 0.25 وارد اکانت او می‌شود و اگر حجم سرمایه کپی خود را 6000 قرار دهد با ضریب 0.6 انجام می‌شود. 

تفاوت میرور تریدینگ و کپی تریدینگ چیست؟

میرور تریدینگ (Mirror Trading) یا معاملات آینه نیز زیرمجموعه کپی تریدینگ است اما در این روش، معاملات کپی نمی‌شوند بلکه استراتژی‌ها و الگوریتم‌های معاملاتی کپی می‌شوند. در کپی تریدینگ ما معاملات یک تریدر خاص را کپی می‌کنیم اما در میرور تریدینگ، ممکن است چندین تریدر در ایجاد یک استراتژی نقش داشته باشند. 

این نوع معاملات هم خودکار (Automatic) هستند و استراتژی ایجاد شده در معاملات زیادی برای دارایی‌های مختلف استفاده می‌شود. هم‌چنین می‌توان از آن‌ها در بازارهای مختلف مثل فارکس، کریپتو، سهام و غیره استفاده کرد. 

تصویر دو کامپیوتر برای تریدر و کاربر که اشاره به کپی تریدینگ دارد

مقایسۀ کپی تریدینگ و سوشال تریدینگ

سوشال تریدینگ (Social Trading) مفهومی است که به نظر شبیه کپی تریدینگ می‌رسد. اما در سوشال تریدینگ، کاربران، به‌صورت اتوماتیک از معاملات تریدرهای دیگر کپی نمی‌کنند بلکه ایده‌ها و نتایج تحقیقات خود از شرایط بازار را با سایرین در میان می‌گذارند و از این طریق به تصمیم‌گیری بهتر آن‌ها کمک می‌کنند. گاهی حتی سرمایه خود را روی هم می‌گذارند تا یک سرمایه‌گذاری بزرگ انجام دهند. این نوع تریدینگ حاصل رواج شبکه‌های اجتماعی مثل ردیت و توییتر است. 

در واقع سوشال، بیش از آن‌که به انجام معامله کمک کند به یادگیری و کسب اطلاعات کمک می‌کند. از طریق ارتباط با سایر تریدرها متوجه می‌شوید که آن‌ها بازار را چطور تحلیل می‌کنند و بر چه اساسی تصمیم می‌گیرند. بااینکه این روش بستر خوبی برای آموزش است اما تریدها به‌صورت دستی انجام می‌شوند و زمان بیشتری می‌گیرند. این روش تریدینگ، به اندازه کپی تریدینگ رسمی نیست. 

برای اطلاع از قیمت پولکادات و خرید پولکادات روی کیوسک حساب کنید.

کپی تریدینگ در یک نگاه

کپی تریدینگ یک روش قانونی برای انجام معامله است. به‌خصوص تازه‌کارها از آن استقبال بیشتری می‌کنند. کافیست در یک پلتفرم کپی تریدینگ عضو شوید و کار خود را شروع کنید. با‌این‌همه کپی تریدینگ به معنی معاملات بی‌ضرر نیست. همیشه امکان ضرر وجود دارد. بخصوص در بازارهایی مثل کریپتو که شرایط کاملا ناپایدار است این احتمال بیشتر می‌شود. با‌این‌حال با انجام تحقیقات کافی و نظارت مستمر بر معاملات انجام شده در پورتفو می‌توان میزان سود و ضرر را مدیریت کرد. 

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا پپ خود را خرید کنید

سوالات متداول

کپی تریدینگ چیست؟

کپی تریدینگ به معنی استفاده از تجربیات یک تریدر با‌تجربه‌تر و کپی کردن روش‌ها و استراتژی‌های معاملاتی او در پورتفوی خودمان است. 

کپی تریدینگ برای چه کسانی مناسب‌تر است؟

تریدرهای تازه‌کاری که هنوز نمی‌توانند به‌صورت مستقل معامله کنند، بیشتر از سایر تریدرها از کپی تریدینگ استفاده می‌کنند. این کار به آن‌ها در آموزش استراتژی‌های مختلف هم کمک می‌کند. با‌این‌حال همه تریدرها می‌توانند از این روش استفاده کنند. 

مهم‌ترین ریسک در کپی تریدینگ چیست؟

حتی اگر تریدری که انتخاب کرده‌ایم بسیار توانمند باشد بازهم ریسک بزرگ یعنی ریسک سیستماتیک پابرجاست. ممکن است هرلحظه اتفاق بیفتد که بر همه بازار اثر بگذارد. 

منابع: wallstreetmojo| cointelegraph

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 3

هنوز امتیازی ثبت نشده

2 نظر
  1. tlovertonet می گوید

    I really like your writing style, fantastic info , thanks for putting up : D.

  2. علی حسین‌پور می گوید

    سلام، سپاس از سایت کیوسک بابت منتشر کردن این مقاله خوب. مقاله‌ای مشابه هم در سایت اقتصاد آفرین توسط مهندس داود یوسفی نوشته شده که موضوع کپی تریدینگ رو بررسی کرده بود. اون مقاله هم خیلی جالب و مفید بود. هر دو مقاله اطلاعات خوبی ارائه میدن و مفید هستن.

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.