استیکینگ چیست و چطور از آن کسب درآمد کنیم؟  

استیکینگ ارز دیجیتال

0

استیکینگ چیست ؟ به طور کلی، وقتی افراد سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را در نظر می‌گیرند، به فکر استخراج رمز ارز یا خرید آن در بازار ارزهای دیجیتال هستند. اما استیکینگ ارز دیجیتال (Staking) گزینه‌ای دیگر برای به دست آوردن رمز ارزهاست که بیشتر برای افراد کنجکاور در زمینه ارزهای رمزنگاری شده مناسب است.

اگرچه «استیکینگ» ممکن است یک اصطلاح جدید در فرهنگ لغت مالی باشد، اما درک آن برای کسانی که به سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال علاقه‌مند هستند، ضروری است.

ممکن است احساس کنید که استیکینگ ارز دیجیتال، سخت‌تر از نحوه خرید بیت کوین یا مبادله رمز ارزها است. اما یادگیری اینکه استیکینگ چیست، می‌تواند دانش شما را گسترش دهد و شما را به یک سرمایه‌گذار آگاه‌تر در حوزه کریپتوکارنسی‌ها تبدیل کند.

در این مقاله از کیوسک آکادمی قصد داریم بررسی کنیم که استیکینگ چیست ، چگونه کار می‌کند و برای به دست آوردن رمز ارزها چطور می‌توان از آن استفاده کرد.

استیکینگ چیست

استیکینگ چیست؟

استیکینگ فرآیند قفل کردن منابع رمزنگاری، به منظور دریافت پاداش یا کسب سود است. رمز ارزها با فناوری بلاکچین ساخته می‌شوند که در آن معاملات رمزنگاری‌شده، تایید و داده‌های بدست آمده در بلاکچین ذخیره می‌شود. در واقع استیکینگ روش دیگری برای توصیف اعتبار معاملات در بلاکچین است.

بسته به انواع رمز ارزی که با آنها کار می‌کنید و فناوری‌های پشتیبانی کننده آن، به این فرایندهای اعتبار سنجی، اثبات سهام (Proof of Stake) یا اثبات کار (Proof of Work) گفته می‌شود. هر یک از این فرایندها به شبکه‌های رمزنگاری، در تایید داده‌های معامله کمک می‌کند.

اما دستیابی به این اجماع نیاز به شرکت‌کنندگان دارد. در واقع، سهامدارانی که ارزهای دیجیتال را در کیف پول خود نگهداری می‌کنند، معاملات بلاکچین را تایید خواهند کرد. برای این کار، شبکه‌ها به آن سرمایه‌گذاران پاداش می‌دهند. جوایز خاص به شبکه بستگی دارد.

این کار را می‌توان به سپره‌گذاری سرمایه در بانک و دریافت سود، تشبیه کرد. پول‌های سرمایه‌گذاری‌شده در بانک، برای اهدافی مانند وام‌دهی و غیره، استفاده می‌شود.

استیکینگ چگونه کار می‌کند

استیکینگ ارز دیجیتال، برای سرمایه‌گذاران یک فعالیت منفعل است. هنگامی که یک سرمایه‌گذار دارایی‌های خود را در اختیار می‌گیرد، یا به عبارت دیگر آنها را در کیف پول خود رها می‌کند، شبکه می‌تواند از این منابع برای ساختن بلوک‌های جدید در بلاکچین استفاده کند. هرچه رمز ارز بیشتری را استیک کنید، احتمال انتخاب منابع شما بیشتر است.

اطلاعات در بلوک جدید «نوشته شده است» و از منابع سرمایه‌گذار برای تأیید اعتبار استفاده می‌شود. حالا که سکه‌ها داده‌های بلاکچین را آماده کرده‌اند، می‌توانند به عنوان اعتبارسنج مورد استفاده قرار گیرند. سپس شبکه برای منابع سرمایه‌گذار به عنوان اعتبارسنج، به استیکرها پاداش می‌دهد.

با استیکینگ ارز دیجیتال خود و  با گذشت زمان، درصدی از سرمایه خود را به عنوان سود دریافت می‌کنید. این عمل به طور معمول از طریق استخرهای استیکینگ اتفاق می‌افتد که می‌توان آن را شبیه به یک حساب پس‌انداز سودآور دانست.

دلیل اینکه رمز ارز شما در هنگام ذخیره پاداش می‌گیرد، این است که بلاکچین آن را فعال می‌کند. ارزهای رمزنگاری شده که معاملات را تایید می‌کنند، از مکانیزم اجماع به نام اثبات سهام (Proof of Stake) استفاده می‌کنند. این راه به تریدرها (معامله‌گران) اطمینان می‌دهد که تمام معاملات آنها بدون واسط و یا بانک، تایید می‌شوند. اگر از رمز ارز خود برای استیکینگ استفاده کنید، بخشی از آن فرایند خواهد شد.

استیکینگ چیست

اثبات سهام یا همان Proof of Stake چیست؟

سازوکار اجماع جدیدتری به نام Proof of Stake، با ایده افزایش سرعت و کارایی، و کاهش هزینه‌ها پدید آمده است. یک راه اصلی تایید معاملات، حل  مسائل ریاضی توسط استخراج‌کنندگان است، که یک فرآیند انرژی‌زا به حساب می‌آید. اما راه دیگر این است که معاملات توسط سرمایه‌گذاران در بلاکچین اعتبارسنجی شوند.  این همان مفهوم اثبات سهام است.

استیکینگ عملکردی مشابه استخراج دارد. در واقع فرآیندی است که در آن یک شرکت‌کننده در شبکه انتخاب می‌شود تا آخرین دسته معاملات را به بلاکچین اضافه کند و در ازای آن مقداری رمز ارز به دست آورد.

پیاده‌سازی دقیق، از پروژه‌ای به پروژه دیگر متفاوت است. اما در اصل، کاربران توکن‌های خود را در صف قرار می‌دهند تا فرصتی برای اضافه کردن بلوک جدید به بلاکچین، در ازای دریافت پاداش داشته باشند. سهام آنها تضمین قانونی بودن هر معامله جدیدی است که به بلاکچین اضافه می‌شود.

این شبکه، اعتبار‌سنج‌ها را بر اساس اندازه سهام و مدت زمان نگهداری آن انتخاب می‌کند. بنابراین کسانی که بیشترین سهام را داشته باشند، پاداش می‌گیرند. اگر معاملات در یک بلاک جدید فاقد اعتبار باشد، کاربران می‌توانند مقدار مشخصی از سهام خود را در شبکه بسوزانند، چیزی که به عنوان یک رویداد کوچک شناخته می‌شود.

استیکینگ چیست

مزایا و معایب استیکینگ چیست

از آنجا که استیکینگ نوعی انفعال در سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، معایب کمی هم دارد. اما کمک می‌کند تا پاداش‌های بلوکی را متناسب با سرمایه‌گذاری خود بگیرید. همچنین به طور کلی نوسانات ارزهای دیجیتال را تشخیص دهید. چون اگر ارزش سکه‌ها کاهش یابد، بر ارزش سود سهام حاصل از استیکینگ هم تاثیر خواهد گذاشت.

مزایا

بسیاری از دارندگان ارزهای دیجیتال که آنها را برای مدت طولانی در اختیار دارند، به جای آنکه گرد و غبار کیف پول‌های خود را پاک کنند، از استیکینگ به عنوان راهی برای کسب پاداش و سود حاصل از دارایی‌های خود استفاده می‌کنند.

استیکینگ به منزله کمک به امنیت و کارایی پروژه‌های بلاکچینی است که از آنها پشتیبانی می‌کنید. با ذخیره برخی از دارایی‌های خود، بلاکچین را در برابر حملات مقاوم‌تر کرده و توانایی آن را در پردازش معاملات تقویت خواهید کرد.

معایب

استیکینگ اغلب به یک قفل یا دوره «واگذاری» نیاز دارد؛ جایی که رمز ارز شما برای مدت زمان مشخصی قابل انتقال نیست. این می‌تواند یکی از معایب باشد. زیرا در این دوره حتی در صورت تغییر قیمت نیز قادر به معامله توکن‌های ضعیف و کم‌ارزش نخواهید بود.

قبل از انجام استیکینگ، مهم است که درباره شرایط و ضوابط خاص آن برای هر پروژه‌ای که می‌خواهید در آن مشارکت داشته باشید، تحقیق کنید.

رمز ارزهای محبوب برای استیکینگ چیست

انواع مختلفی از ارزهای رمزنگاری‌شده وجود دارد و بسیاری از آنها می‌توانند برای کسب پاداش در نظر گرفته شوند. اگرچه این یک لیست کامل نیست، اما در اینجا چند رمز ارز و سکه را که می‌توانند برای استیکینگ استفاده شوند، معرفی می‌کنیم.

اتریوم

اتریوم به یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال در بازار تبدیل شده، اگرچه به طور دقیق نمی‌توان گفت که یک رمز ارز است. برای استیکینگ با استفاده از رمز ارز اتریوم، به حداقل 32 ETH نیاز داریم. پاداش‌ها متفاوت است، اما انتظار می‌رود که نرخ بازده آن 5 تا 17درصد در سال باشد.

EOS

از آنجا که EOS برای پشتیبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده می‌شود، مشابه اتریوم است. توکن‌های EOS، بومی بلاکچین آن هستند و مانند سایر رمز ارزها می‌توانند برای کسب جوایز و پاداش استیک شوند. از اواخر آوریل 2021، نرخ بازده مورد انتظار برای استیکینگ EOS، 3.2درصد است.

تزون

مانند EOS و اتریوم، تزون یک شبکه بلاکچین منبع باز با واحد پول بومی خود است که با نماد XTZ شناخته می‌شود. همچنین، می‌تواند در پلتفرم‌ها و شبکه‌های خاصی نقش بسته باشد. نرخ بازده فعلی برای سهام استیکینگ تزون حدود 6درصد است.

استیکینگ چیست

چطور استیکینگ را شروع کنیم

به طور کلی استیکینگ برای هر کسی که می‌خواهد شرکت کند، آزاد است. همانطور که گفته شد، برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج،  به حداقل سرمایه‌گذاری قابل توجهی نیاز داریم که این مقدار در رمز ارزهای مختلف، متفاوت خواهد بود.

دانش فنی و یک کامپیوتر اختصاصی که بتواند اعتبارسنجی را بدون خاموش شدن انجام دهد نیز مورد نیاز است. مشارکت در این سطح با ملاحظات امنیتی همراه و یک تعهد جدی خواهد بود. زیرا خرابی می‌تواند باعث کاهش سهام لازم برای اعتبارسنجی شود.

برای شروع استیکینگ، یک سرمایه‌گذار باید تصمیم بگیرد که کجا و چه چیزی را می‌خواهد استیک کند. در اینجا چهار مرحله ساده را برای شروع بررسی می‌کنیم.

مراحل لازم برای شروع استیکینگ

  1. رمز ارز یا سکه‌ای را برای استیک انتخاب کنید.
  2. کیف پول دیجیتال را انتخاب کرده و سکه‌های خود را برای استیک، در آن ذخیره کنید. ممکن است لازم باشد به وبسایت اصلی کیف پول مورد نظر بروید و آن را دانلود کنید.
  3. حداقل سکه مورد نیاز را خریداری کنید. بعضی از شبکه‌ها به حداقل سکه برای شروع استیکینگ نیاز دارند. به عنوان مثال دارندگان اتریوم باید حداقل 32 سکه داشته باشند.
  4. اطمینان حاصل کنید که از قدرت محاسباتی لازم و اتصال اینترنتی بی‌وقفه برخوردار هستید.

با در دسترس بودن همه چیز، روند استیکینگ می‌تواند به طور جدی آغاز شود. از اینجا به بعد، بیشتر افراد فقط هر چند وقت یکبار باید در دارایی‌های دیجیتال خود را بررسی کنند تا مطمئن شوند همه چیز آن‌طور که باید پیش می‌رود.

کجا می‌توانیم استیکینگ کنیم؟

پلتفرم‌های متعددی وجود دارد که به کاربران اجازه می‌دهد تا به سرعت شروع به استیک کنند. پلتفرم‌های بزرگی که بیشتر سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال با آنها آشنایی دارند. از جمله کوین بیس (Coinbase) و کراکن (Kraken)، که به کاربران امکان می‌دهد سکه‌های خود را در انجام استیکینگ به کار گیرند. در این صرافی‌ها، سرمایه‌گذاران برای بهره‌مندی از سود، باید سهام خود را برای استیکینگ انتخاب کنند.

برای بیشتر شرکت‌کنندگان در استیکینگ، روش ساده‌تری هم وجود دارد. از طریق صرافی مانند کوین‌بیس، می‌توانید مبلغی که توانایی پرداخت آن را دارید به یک استخر استیکینگ کمک کنید. این شرایط ورود را ساده‌تر می‌کند و به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد بدون نیاز به استفاده از سخت افزار اعتبارسنج خود، پاداش کسب کنند. استیکینگ برای بیشتر مشتریان کوین‌بیس در ایالات متحده و بسیاری از کشورها در دسترس است.

لازم به ذکر است که هر یک از این پلتفر‌م‌ها، قوانین و هزینه‌های مختلفی دارند. اما ارزش این را دارد که برای بررسی چند مورد وقت صرف کنید تا مطمئن شوید اهداف شما قبل از شروع کار، با یک پلتفرم خاص همسو هستند.

سخن پایانی

با مقاله استیکینگ چیست ، با آکادمی کیوسک همراه بودید. در این مقاله به معرفی روش استیکینگ، نحوه کار آن، مزایا و معایب و اینکه چطور از این روش کسب سود کنیم، پرداختیم.

در واقع استیکینگ راهی برای استفاده از دارایی‌های دیجیتال یا سکه‌های خود، در جهت کسب جوایز اضافی است. این روشی مفید برای به دست آوردن سود حاصل از پس‌انداز ارزهای دیجیتال است.

در اصل، دارندگان رمز ارزها اجازه می‌دهند دارایی‌شان به عنوان بخشی از روند تایید بلاکچین مورد استفاده قرار گیرد و به همین از طریق شبکه پاداش دریافت می‌کنند. برای سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال، استیکینگ می‌تواند راهی بالقوه دیگر برای بازده ایجاد کند.

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.