بعد از استخراج تعداد بیت کوین نهایی، چه اتفاقی برای این رمزارز رخ می‌دهد؟

بررسی تعداد بیت کوین های در گردش

0

با محبوب‌ شدن روز افزون بیت کوین، ویژگی‌های آن بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. این کریپتوکارنسی برخلاف ارزهای سنتی که توسط بانک‌های مرکزی به صورت مداوم چاپ می‌شوند، عرضه محدود دارد. به عبارتی طرفداران دنیای دیجیتال باید انتظار تعداد بیت کوین مشخصی را داشته باشند.

حداکثر تعداد بیت کوین مشخص شده 21 میلیون سکه است که تا کنون حدود 19 میلیون آن عرضه شده است. اما داستان اصلی از آن روزی شروع می‌شود که تمام 21 میلیون سکه بیت کوین استخراج شود. واقعا آن روز چه بر سر این رمزارز محبوب و طرفداران آن می‌آید؟ (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

آیا داستان این رمزارز افسانه‌ای به پایان می‌رسد یا همچنان سعادت را برای دارندگان خود به ارمغان خواهد آورد؟

مطالعه بیشتر: بلاکچین چیست؟


استخراج بیت‌کوین


استخراج بیت کوین دقیقا چیست؟ وقتی ماینرها با استفاده از دستگاه‌هایی با توان محاسباتی بالا اقدام به حل مسائل پیچیده‌ ریاضی می‌کنند و در ازای حل آن موارد پاداشی از جنس بیت کوین می‌گیرند، به این فرایند «استخراج بیت کوین» می‌گویند.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا پولکادات خود را خرید کنید

همان‌طور که می‌دانید بیت کوین توسط هیچ نهاد مرکزی کنترل نمی‌شود و ماینرها هرکدام به صورت جداگانه در وجود، امنیت و نظارت بر این رمزارز نقش دارند. استخراج در واقع همان تولید این پول الکترونیکی است. این امر توسط نرم‌افزارهای خاص نصب‌شده روی سخت‌افزارهای محاسباتی استخراج بیت کوین انجام می‌شود.

مطالعه بیشتر: هش در بلاکچین


تعداد کل بیت کوین چقدر خواهد بود؟


در اصل چه تعداد بیت کوین وجود دارد؟ برای یافتن پاسخ این سوال و تعداد بیت کوین واقعی در گردش، باید مقدار عرضه فعلی را در نظر بگیرید و مقداری را که از بین رفته است، از آن کم کنید.

تخمین زده می‌شود که 15 درصد یا حدود 2،850،000 توکن از بین رفته است. تا کنون حدود 19 میلیون سکه عرضه شده و این بدان معناست که در حال حاضر حدود 16,150,000 بیت کوین در گردش است.

اگر ساتوشی ناکاموتو هرگز سکه‌های خود را نفروشد، آنها را نیز باید از دست رفته در نظر گرفت. اگر اینطور باشد، می‌توان گفت 15،150،000 بیت کوین در گردش است.

در نهایت باید گفت تعداد توکن‌های در گردش هرگز به طور دقیقی مشخص نیست.

مطالعه بیشتر: رویکرد چند زنجیره‌ای


تا به حال چند بیت کوین استخراج شده است؟


اینطور که از شواهد پیداست، حدود 18،800،718 بیت کوین تا کنون استخراج شده است. البته با توجه به الگوریتم خاص بیت کوین این عدد در هر 10 دقیقه تغییر می‌کند. همانطور که می‌دانید زمان مورد نیاز برای ایجاد یک بلاک در بلاکچین 10 دقیقه است.

تا به حال چند بیت کوین استخراج شده است؟

چند بیت کوین دیگر هنوز استخراج نشده است؟


با یک حساب و کتاب ساده می‌توان دریافت که حدود 2،199،282 بیت کوین دیگر باید طی فرایند ماینینگ استخراج شوند. البته این میزان در زمان نگارش این مقاله است.


تعداد بیت کوین‌های گم‌شده چقدر است؟


یکی از مهم‌ترین ضررهای ارزهای دیجیتال این است که اگر دارندگان آنها اقدامات امنیتی مناسب را در نظر نگیرند، ممکن است برای همیشه بزرگ‌ترین دارایی خود را از دست دهند. با فیلتر کردن تمام کیف پول‌ها و ردیابی آنها تا آخرین بار استفاده، می‌توان تعداد بیت کوین از دست رفته را محاسبه کرد.

مطالعه بیشتر: رپد توکن

اگر چند سال از آخرین استفاده از یک کیف پول گذشته باشد، ممکن است بیت کوین موجود در آن کیف پول گم شده در نظر گرفته شود.

اینطور تخمین زده می‌شود که از نوامبر 2021 حدود 20 درصد از کل بیت کوین گم‌شده در نظر گرفته شده است.

احتمالا بزرگ‌ترین گروه از کسانی که بیت کوین خود را ازدست می‌دهند، افرادی باشند که مقادیر زیادی بیت کوین را در گذشته دور خریداری کرده‌اند و رمز کیف پول خود را فراموش کرده‌اند.

برای خرید و فروش ترون، فروش اتریوم، خرید بیت‌کوین در ایران و دیگر رمز ارزها می‌توانید از خدمات کیوسک استفاده کنید. کیوسک کمترین میزان کارمزد را دریافت می‌کند.

به عنوان مثال فردی به نام استفان توماس گزارش داد که تعداد بیت کوین زیادی را در یک کیف پول ذخیره کرده است که اکنون رمزعبور آن را به خاطر نمی‌آورد. او 10 پسورد احتمالی را امتحان کرد تا بتواند به ثروت خود برسد اما این اتفاق رخ نداد. اگر او می‌توانست به کیف پول خود دسترسی پیدا کند، در حال حاضر بیش از 450 میلیون دلار ارزش داشت.

اما مطمئن باشید که توماس اولین و آخرین نفری نیست که ثروت خود را از دست داده و این اتفاق از گذشته دور تا کنون همواره رخ داده است و به احتمال زیاد در آینده نیز رخ خواهد داد.

مطالعه بیشتر: کریپتوگرافی چیست؟

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا ترون خود را خرید کنید

آخرین بیت کوین چه زمانی استخراج خواهد شد؟


نصف کردن پاداش استخراج هر 210،000 بلاک اتفاق می‌افتد. از آنجایی که استخراج بلوک‌ها به طور متوسط حدود 10 دقیقه طول می‌کشد، این پاداش تقریبا هر 4 سال یک بار نصف می‌شود.

پس از 64 هاوینگ (فرآیند نصف شدن پاداش استخراج هر بلوک)، بیت کوین دیگری برای پاداش ماینرها باقی نخواهد ماند و تمام 21 میلیون بیت کوین در گردش خواهند بود. پیشبینی می‌شود که این اتفاق در سال 2140 رخ خواهد داد.

مطالعه بیشتر: مقیاس‌پذیری در بلاکچین

ممکن است از خود بپرسید که بدون پاداش، ماینرها چه انگیزه‌ای برای استخراج دارند؟

پاسخ واضح است!

آنها هزینه‌های مربوط به هر تراکنش را دریافت می‌کنند. همانطور که می‌دانید کارمزد تراکنش با توجه به میزان تراکم شبکه و اندازه تراکنش متفاوت است.

ماینرها به طور معمول تراکنش‌ها را به نسبت بالاترین کارمزد اولویت‌بندی می‌کنند. هر چه کارمزد تراکنشی که پرداخت می‌کنید بیشتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که ماینر تراکنش شما را پردازش کند.

هنگامی که بیت کوینی برای پاداش استخراج باقی نماند، کارمزد تراکنش‌ها باید به اندازه کافی بالا رود تا انگیزه‌ای برای ماینرها با هدف ادامه اجرای شبکه باشد.

مطالعه بیشتر: ساید چین


بعد از استخراج همه بیت‌کوین‌ها، ماینرها چطور کسب درآمد می‌کنند؟


پاداش استخراج بلوک‌ها و کارمزد تراکنش‌ها مهم‌ترین منابع درآمد ماینرها هستند. البته می‌دانید که مورد اول سود بیشتری نسبت به مورد دوم تولید می‌کند.

قیمت‌ بالای بیت‌ کوین به استخراج‌کنندگان، این امکان را می‌دهد تا هزینه‌های خود را پوشش داده و سود کسب‌وکار را حفظ کنند. آنها می‌توانند آن تعداد بیت کوین را که به عنوان پاداش به دست آورده‌اند در بازارهای ارزهای دیجیتال بفروشند.

قیمت امروز بیت کوین،‌ قیمت لحظه‌‌ای اتریوم، قیمت تتر، قیمت شیبا اینو، قیمت دوج کوین و سایر ارزهای دیجیتال را می‌توانید در صرافی کیوسک ببینید.

وقتی تعداد بیت کوین نزدیک به رسیدن به حد مجاز خود باشد، مقادیر پاداش ممکن است برای پوشش هزینه‌های عملیاتی ماینرها نیز کافی نباشد، چه برسد به تولید سود و درآمد به صرفه!

به طور کلی انتظار می‌رود کارمزد تراکنش‌ها این کاهش پاداش را جبران کند، یا اینکه احتمال دارد ماینرها بین خود کارتل تشکیل دهند. آنها ممکن است عرضه را کنترل کنند تا کارمزد تراکنش‌ها را بالا نگه دارند یا حداقل مبلغ کارمزدی را تعیین کنند که سود مناسبی را برای آنها تضمین کند.

مطالعه بیشتر: گس اتریوم چیست؟

سلفیش ماینینگ یک احتمال دیگر است. در این شکل استخراج، ماینرها برای مخفی کردن بلاک‌های جدید و انتشار بلوک‌هایی که توسط شبکه بیت‌کوین تایید نشده‌اند، با یکدیگر تبانی می‌کنند. این عمل تولید بلوک نهایی در شبکه بیت کوین را به تعویق می‌اندازد و پاداش بالایی را برای بلوک‌های جدید پس از انتشار در شبکه تضمین می‌کند.

چنین گروه‌هایی در حال حاضر در سایر کالاهایی که عرضه آنها محدود یا کنترل شده است وجود دارند. به عنوان مثال در مورد نفت و الماس چنین اتفاقی رخ داده است.

مطالعه بیشتر: بایننس بریج

بعد از استخراج همه بیت‌کوین‌ها، ماینرها چطور کسب درآمد می‌کنند؟

سخن آخر


در نهایت باید بگویم سقف عرضه 21 میلیون بیت کوین برای کنترل تورمی است که در غیر این صورت ممکن بود به دلیل عرضه نامحدود رخ دهد. اما این محدودیت، آن را به یک کالای کمیاب تبدیل کرده و همین امر قیمت این ارز دیجیتال را افزایش داده است.

مطالعه بیشتر: حمله سوییپر

زمانی که بیت کوین به سقف عرضه رسید، این احتمال وجود دارد که ماینرها از پاداش بلوک به کارمزد تراکنش به عنوان منبع اصلی درآمد خود تغییر مسیر دهند.

پیش بینی دقیق آینده این کریپتوکارنسی محبوب دشوار است پس همواره می‌توان منتظر خبرهای جدید ماند.

مطالعه بیشتر: حمله اسپوفینگ

سپاسگزاریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. اگر سوالی در مورد تعداد بیت کوین دارید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.