کریپتوگرافی چیست؛ با خیال راحت رمز ارزهای خود را مبادله کنید

آشنایی با مفهوم رمزنگاری یا کریپتوگرافی

0

کریپتوگرافی چیست؟ کریپتوگرافی یا رمزنگاری، علم مطالعه و تمرین ارسال پیام‌ها یا داده‌های امن و رمزگذاری‌شده بین دو یا چند طرف است. فرستنده پیام را رمزگذاری می‌کند، تا محتوای آن برای شخص سوم مبهم باشد و گیرنده پیام را رمزگشایی می‌کند تا دوباره قابل خواندن شود.

رمزنگاری اجازه می‌دهد تا معاملات ارزهای دیجیتالی مستعار، امن و بدون ودیعه باشند، بدون آنکه به بانک یا واسطه دیگر نیاز شود. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

ارزهای دیجیتال از رمزنگاری برای معاملات ناشناس و ایمن استفاده می‌کنند، به این معنی که برای انجام معاملات ایمن با آنها نیازی به دانستن اطلاعات شخصی ندارید. همچنین نیازی به بانک، دولت، هر شخص ثالث دیگر و یا شرکت کارت اعتباری نیست.

کریپتوگرافی فقط برای ارزهای دیجیتال کاربرد ندارد، کامپیوترها و شبکه‌هایی که به آن متصل هستند، داده‌ها را رمزگذاری و رمزگشایی می‌کنند، از هر جستجوی گوگل گرفته تا هر ایمیلی که ارسال می‌کنید.

مطالعه بیشتر: بلاکچین چیست؟

با آکادمی کیوسک همراه باشید تا بهتر درک کنید که کریپتوگرافی چیست و چگونه کار می‌کند؟


کریپتوگرافی چیست؟


در یک جمله می‌توان گفت که کریپتوگرافی یا رمزنگاری، علم پنهان کردن اطلاعات است. به طور خاص، کریپتوگرافی مدرن از نظریه‌ها و محاسبات ریاضی برای رمزگذاری و رمزگشایی داده‌ها یا تضمین یکپارچگی و صحت اطلاعات استفاده می‌کند.

مطالعه بیشتر: حمله دیداس

در یک فرآیند اساسی رمزگذاری، یک پلین تکست (داده‌هایی که به وضوح قابل درک هستند) تحت فرآیند رمزگذاری قرار می‌گیرد که آن را به سایفر تکست (قابل خواندن نیست) تبدیل می‌کند. با این کار می‌توان تضمین کرد که اطلاعات ارسالی فقط توسط شخصی که کلید رمزگشایی خاصی را دارد، قابل خواندن است.

با استفاده از تکنیک‌های رمزنگاری خاص، فرد می‌تواند داده‌های حساس را حتی در شبکه‌های بدون امنیت ارسال کند. سطح رمزگذاری به میزان حفاظت مورد نیاز داده‌ها بستگی دارد. به‌عنوان مثال، نوع امنیت مورد استفاده در پرونده‌های شخصی معمولی، مانند مخاطبین تلفن همراه، با آنچه در شبکه‌های ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود، یکسان نیست.

مطالعه بیشتر: حمله کانال جانبی

یادگیری نحوه عملکرد کریپتوگرافی برای درک اهمیت آن در سیستم ارزهای دیجیتال بسیار مهم است. اکثر سیستم‌های بلاکچین، مانند بلاکچین بیت کوین، از مجموعه خاصی از تکنیک‌های رمزنگاری استفاده می‌کنند که به آنها امکان می‌دهد به‌عنوان یک دفتر کل غیرمتمرکز و عمومی عمل کنند. به این ترتیب معاملات دیجیتالی با استفاده از ‌کریپتوگرافی می‌توانند به روشی بسیار امن انجام شوند.

برای خرید بیت کوین، خرید و فروش لایت کوین، خرید آسان تتر، خریداری دوج کوین و دیگر رمز ارزها می‌توانید از خدمات مجموعه کیوسک استفاده کنید. کیوسک کمترین میزان کارمزد را از شما دریافت می‌کند.

کریپتوگرافی چیست

کریپتوگرافی چگونه کار می‌کند؟


حالا که با مفهوم کریپتوگرافی چیست آشنا شدیم، بیایید به چگونگی کارکرد آن بپردازیم.

روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان از کریپتوگرافی یا رمزنگاری بر روی یک داده استفاده کرد. قبل از روزهای فناوری مدرن، از چرخه‌های جابجایی برای تنظیم مجدد حروف در یک پیام استفاده می‌شد.

مطالعه بیشتر: حمله ربودن کلیپ بورد

به‌عنوان مثال، پیامی که NRGEE SRGAS خوانده می‌شود، ممکن است از طریق یک جابجایی حروف رمزنگاری شده و متن اصلی GREEN GRASS بوده باشد. این یک مثال بسیار اساسی از مفهوم رمزنگاری است. با این حال، در زمان‌های قدیم بسیار محبوب بود.

روش‌های پیاده‌سازی رمزنگاری روی داده‌ها به طور قابل توجهی پیچیده‌تر شده است. در حال حاضر، از کامپیوترها و فناوری ریاضی فوق‌العاده پیچیده، می‌توان برای رمزگذاری داده‌ها به روش‌های پیچیده‌تر از همیشه استفاده کرد. برخی از این فناوری در حال حاضر برای ارزهای دیجیتال امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهم نیست که کریپتوگرافی چقدر پیچیده است، چون همیشه بر اساس یک اصل اساسی عمل می‌کند. رمزگذاری داده‌ها و پنهان کردن معنای واقعی آن به گونه‌ای که فقط شخصی با مجوز بتواند آن را رمزگشایی کند.

مطالعه بیشتر: شبکه همتا به همتا

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا سولانا خود را خرید کنید

توابع هش در کریپتوگرافی چیست؟


کریپتوگرافی می‌تواند با استفاده از روش دیگری به نام توابع هش (Hash Function) اطلاعات را ایمن کند. اما به جای استفاده از کلیدها، به الگوریتم‌هایی متکی است که هرگونه ورودی داده را به یک رشته کاراکتر با طول ثابت تبدیل کند.

توابع هش نیز با سایر اشکال رمزنگاری تفاوت دارند، چون فقط یک‌طرفه کار می‌کنند، بدین معنا که نمی‌توانید یک رشته هش را به داده اصلی خود برگردانید.

مطالعه بیشتر: دارایی مصنوعی

هش‌ها برای مدیریت بلاک‌چین ضروری هستند، زیرا می‌توانند حجم زیادی از اطلاعات را بدون آسیب رساندن به داده‌های اصلی رمزگذاری کنند. داشتن یک روش سازماندهی‌شده برای ساختار داده‌ها کارایی را افزایش می‌دهد. همچنین هش‌ها می‌توانند مانند اثر انگشت دیجیتالی، برای داده‌هایی که رمزگذاری شده‌اند مورد استفاده قرار گیرند. سپس می‌توان از آن برای تایید و محافظت در برابر هرگونه تغییرات غیرمجاز در حین انتقال اطلاعات در شبکه استفاده کرد.

هرگونه تغییر در داده‌های اصلی منجر به ایجاد یک هش جدید می‌شود که با هش منبع اصلی مطابقت ندارد، بنابراین در بلاک‌چین قابل تایید نیست. مثال زیر به درک بهتر این موضوع کمک خواهد کرد.

مطالعه بیشتر: حمله سوییپر

عبارت «Hello World» را در نظر بگیرید.

با استفاده از یکی از توابع هش به نام MD5 به صورت رشته زیر درمی‌آید:

5eb63bbbe01eeed093cb22bb8f5acdc3

حال اگر این عبارت به عبارت «42» تغییر کند، هش آن به این صورت خواهد بود:

A1d0c6e83f027327d8461063f4ac58a6

کریپتوگرافی چیست


کریپتوگرافی چطور در ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد؟


ارزهای دیجیتال از کریپتوگرافی برای سه هدف اصلی استفاده می‌کنند، تضمین معاملات، کنترل و تایید انتقال دارایی‌ها. برای انجام همه این موارد، ارزهای دیجیتال به «رمزنگاری کلید عمومی»، تکیه می‌کنند.

مطالعه بیشتر: بایننس بریج

رمزنگاری کلید عمومی

رمزنگاری کلید عمومی، کلید عمومی و خصوصی یک کاربر را شامل می‌شود. هر دو رمزگذاری‌شده و مجموعه‌ای تصادفی از اعداد و حروف هستند. چیزی شبیه به کد زیر:

 HUorgIOJin7U9NO0hjmnhnuU65Gh87

این کلیدها حدود 30 حرف و عدد دارند. هدف از کلید عمومی ارسال آن به افراد برای دریافت رمز ارز است، درست مانند شماره حساب بانکی. هدف از کلید خصوصی باز کردن قفل کلید عمومی برای دریافت پول ارسال شده است. به این ترتیب، تنها شخصی که کلید خصوصی را در اختیار دارد، می‌تواند کلید عمومی را باز کند.

مطالعه بیشتر: گس اتریوم چیست؟

برای درک بهتر نحوه عملکرد این روش، یک صندوق پستی را که اغلب در مکان‌های عمومی یافت می‌شود، تصویر کنید. هرکسی می‌تواند نامه را در این صندوق‌های پستی قرار دهد، اما فقط مامور پست کلید باز کردن قفل صندوق را دارد. رمزنگاری ارزهای دیجیتال هم تا حد زیادی به همان شیوه عمل می‌کند.

هر کسی می‌تواند پول را به یک کلید عمومی که همان آدرس کیف پول ارز دیجیتال است، واریز کند، اما فقط افرادی که کلید خصوصی را دارند می‌توانند به این پول دسترسی داشته باشند.

بنابراین، در دنیای ارزهای رمزنگاری‌شده، گویی همه صندوق پستی مخصوص خود و کلیدی که صندوق پستی را باز می‌کند، دارند. کریپتوگرافی در ارزهای دیجیتال به مردم این امکان را می‌دهد که رمز ارز را دریافت کرده و و فقط خودشان به آن دسترسی داشته باشند. رمزنگاری کلید عمومی یک تکنولوژی شگفت‌انگیز است و به سرعت صنعت پرداخت آنلاین را تغییر می‌دهد.

مطالعه بیشتر: ساید چین

آسیب‌پذیری رمزنگاری کلید عمومی

شاید بزرگترین آسیب‌پذیری‌هایی که رمزنگاری کلید عمومی با آن روبرو می‌شود این باشد که ممکن است افراد کلیدها را گم کرده یا کلید خصوصی خود را برای دیگران فاش کنند.

اگر کلید خصوصی خود را گم کنید، ممکن است راهی برای بازیابی دارایی‌های کیف پول خود نداشته باشید، یا اگر به طور تصادفی اطلاعات کلید خصوصی خود را در اختیار شخص دیگری قرار دهید، آن شخص می‌تواند به به حساب شما دسترسی پیدا کند و تمام رمز ارزهای کیف پول‌تان را به سرقت ببرد.

کریپتوگرافی چیست

چرا کریپتوگرافی مهم است؟


در بخش قبل توضیح دادیم که کریپتوگرافی چیست، در این قسمت اهمیت این روش را بررسی می‌کنیم.

ارزهای دیجیتال به طور کامل مبتنی بر ایده‌های رمزنگاری هستند. بیت کوین توسط یک فرد (یا گروهی از افراد) با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو اختراع شد. ناکاموتو این ایده را در قالب یک وایت پیپر، در سال 2009 ارائه کرد.

مطالعه بیشتر: مقیاس‌پذیری در بلاکچین

سخت‌ترین مسئله‌ای که ناکاموتو حل کرد، «دوبار خرج کردن» نامیده می‌شد. دوبار خرج کردن به این معناست که یک معامله انجام شود، اما مبلغ آن بازگشت داده شود و همان پول دوباره خرج شود. از آنجا که بیت کوین فقط یک کد است، چه چیزی مانع از ایجاد و خرج چندین نسخه از پول افراد می‌شود؟ راه حل ناکاموتو بر اساس یک رمزگذاری شناخته شده، معروف به رمزگذاری کلید عمومی و کلید خصوصی بود.

بیت کوین، اتریوم و بسیاری از ارزهای رمزنگاری‌شده دیگر، از فناوری به نام رمزگذاری کلید عمومی و کلید خصوصی استفاده می‌کند. این موضوع به آنها اجازه می‌دهد که معاملات امن بین غریبه‌ها را بدون ‌واسطه معتمد‌ مانند بانک امکان‌پذیر کنند.

مطالعه بیشتر: رپد توکن

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا مانا (دیسنترالند) خود را خرید کنید

بیت کوین چطور با استفاده از کریپتوگرافی از حمله دوبار خرج کردن جلوگیری می‌کند؟


شبکه بیت کوین برای همه کاربران یک کلید خصوصی که در اصل یک رمز عبور بسیار قوی است، صادر کرده و با استفاده از آن کلید عمومی مرتبط ایجاد می‌کند. کلید خصوصی مثل رمز عبور کارت بانکی و کلید عموی هم مانند شماره کارت شماست. شما می‌توانید آزادانه کلید عمومی خود را در اختیار افراد بگذارید. در واقع، این تنها اطلاعاتی است که هر فردی برای ارسال رمز ارز به شما نیاز دارد. اما برای دسترسی به این رمز ارزها، کلید خصوصی مورد نیاز است.

مطالعه بیشتر: رویکرد چند زنجیره‌ای

همان‌طور که گفتیم آنچه که بیت کوین را منحصربه‌فرد و متمایز می‌کند، راه حل آن برای مشکل دوبار خرج کردن است. یک شبکه همتابه‌همتا از روش‌های رمزنگاری برای تایید صحت معاملات استفاده می‌کند.

کلید عمومی از طریق کلید خصوصی شما با استفاده از روشی به نام «هشینگ» که یک سری داده‌ها را گرفته و از طریق الگوریتم پردازش می‌کند، تولید می‌شود. برعکس این روش تقریبا غیر ممکن است، یعنی کلیدی که رمزگذاری شده را نمی‌توان به حالت قبل از آن برگرداند. بنابراین هیچ کس نمی‌تواند کلید خصوصی شما را از روی کلید عمومی حدس بزند.

از آنجا که کلیدهای عمومی و خصوصی شما به هم متصل هستند، شبکه می‌داند که رمز ارز متعلق به شما است و تا زمانی که کلید خصوصی خود را داشته باشید این رمز ارز به شما تعلق خواهد داشت.

تراکنش‌های بیت کوین هم درست با استفاده از همین روش، برگشت‌ناپذیر هستند و کریپتوگرافی به‌عنوان راه حل مشکل دوبار خرج کردن، استفاده می‌شود.

کریپتوگرافی چیست

امضای دیجیتال در کریپتوگرافی چیست؟


امضای دیجیتال یکی دیگر از جنبه‌های اصلی امنیت، اصالت و یکپارچگی داده‌ها در پیام، نرم افزار یا سند دیجیتال است. همانطور که از نام آن پیداست، شبیه به امضای فیزیکی عمل می‌کنند و راهی منحصربه‌فرد برای پیوند هویت شما به داده‌ها هستند. بنابراین به عنوان راهی برای تایید اطلاعات به حساب می‌آیند که بر اساس کریپتوگرافی کلید عمومی است.

امضای دیجیتالی به صورت کد است که به لطف دو کلید احراز هویت متقابل، یعنی کلید عمومی و کلید خصوصی، به داده‌ها متصل می‌شود. فرستنده با استفاده از یک کلید خصوصی برای رمزگذاری داده‌های مربوط به امضا، امضای دیجیتال را ایجاد کرده و گیرنده کلید عمومی امضاکننده را برای رمزگشایی داده‌ها دریافت می‌کند. این کد به عنوان اثبات این است که پیامی توسط فرستنده ایجاد شده است و در هنگام انتقال دستکاری نشده است و این اطمینان را می‌دهد که فرستنده نمی‌تواند ارسال پیام را انکار کند.

اگر گیرنده نتواند سند امضا شده را با کلید عمومی ارائه شده رمزگشایی کرده و بخواند، نشان می‌دهد در سند یا امضا مشکلی وجود داشته است، بنابراین نمی‌توان سند را تایید کرد.


سخن آخر


مفهوم کریپتوگرافی و رمزنگاری به معنای واقعی کلمه هزاران سال است که وجود دارد و به دلایل مختلف مورد استفاده قرار گرفته می‌گیرند. با وجود سابقه غنی کریپتوگرافی، ارزهای دیجیتال و استفاده از کلیدهای عمومی و خصوصی هنوز در مراحل اولیه خود هستند. در حقیقت، اولین ارز رمزنگاری‌شده (بیت کوین) تنها حدود 10 سال قدمت دارد. پتانسیل نامحدود این نوع رمزنگاری به‌تازگی کار خود آغاز کرده است.

با افزایش استفاده از ارزهای دیجیتال، درصد بیشتری از مردم متوجه می‌شوند که رمزنگاری کلیدهای عمومی و ارزهای دیجیتال تا چه حد ارزشمند هستند. یکی از دلایل توسعه این فناوری را می‌توان نیاز به ذخیره، ارسال و دریافت ایمن رمز ارزها در اینترنت دانست.

کیوسک سایت معتبر خرید و فروش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال است. با استفاده از خدمات این مجموعه می‌توانید برای خرید آسان رمز ارزها اقدام کنید.

بانکداری آنلاین و تجارت الکترونیکی این نیاز را برانگیخته‌اند. تجارت و بانکداری هر دو زمانی کارآمدتر هستند که بتوان پول را با خیال راحت به صورت آنلاین منتقل کرد. رمزنگاری کلید عمومی به ایمن‌سازی مبادله و ذخیره پول دیجیتال بسیار کمک کرده است. از آنجا که رمزنگاری کلید عمومی، به بهبود استفاده و ذخیره پول دیجیتال کمک می‌کند، به احتمال زیاد محبوبیت ارزهای دیجیتال در چند دهه آینده همچنان افزایش می‌یابد.

با مقاله کریپتوگرافی چیست با ما همراه بودید. نظرات و پیشنهادات خود را در این باره با کیوسک به اشتراک بگذارید.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.