شاخص ترس و طمع چیست؟ آیا معیار مناسبی برای پیش‌بینی بازار ارز دیجیتال است؟

آشنایی با شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال

1
 1. کنترل احساسات در ترید ارز دیجیتال، بهترین روش جلوگیری از ضرر مالی
 2. فاد چیست، چطور دیگر ترس از دست دادن کل سرمایه را نداشته باشیم؟
 3. فومو چیست، ترس زیاد، ابزاری برای جهت‌دهی قیمت‌ها در بازار
 4. روانشناسی بازار چیست؟ چطور در بازار ارز دیجیتال معامله کنیم؟
 5. شاخص ترس و طمع چیست؟ آیا معیار مناسبی برای پیش‌بینی بازار ارز دیجیتال است؟

به‌طور کلی زمانی که یک شخص حرفه‌ای بخواهد در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری و معامله کند، همیشه به دنبال داده‌های مفید و معتبر می‌گردد. یکی از اطلاعات معتبر در این زمینه نمودارهای قیمتی، جدول‌های و اطلاعات مربوط به تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال است. علاوه بر این دو، نمودار دیگری به نام شاخص ترس (Fear) و طمع (Greed) ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد که احساسات حاکم بر بازار را نشان می‌دهد.

این شاخص چیزی نیست که شخص به تنهایی به آن تکیه کند، چون در مجموع یک تصویر کلی از احساساتی حاکم بر بازار رمزارزها را نشان می‌دهد. زمانی که ارزش بازار رمزارزها رو به افزایش است، به اصطلاح مردم حریص شده و برای آن که از سود جا نمانند اقدام به خرید می‌کنند. در زمانی هم که بازار نزولی بوده و قیمت‌ها در حال کاهش است، مردم از ترس ضرر، به صورت احساساتی اقدام به فروش دارایی خود کرده و ضررهای بیشتری را متحمل می‌شوند.

در ادامه بیشتر درباره شاخص ترس و طمع صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟


شاخص ترس و طمع چیست؟


شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال 1

در تعریف شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال باید بگوییم که از این شاخص برای اندازه‌گیری احساسات سرمایه‌گذاران نسبت به بازار ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. به عبارت دیگر این شاخص صعودی یا نزولی بودن بازارها را نشان می‌دهد و بر اساس دو احساس متضاد ترس و طمع ساخته شده است.

سرمایه‌گذاران می‌توانند زمانی که وضعیت بازار در حالت فزونی و حداکثری قرار دارد، غیرمنطقی عمل کنند. به عنوان مثال، زمانی که بازار در رکود قرار دارد سرمایه‌گذاران می‌ترسند و زمانی که بازار حبابی است حریص می‌شوند. سرمایه‌گذاران حرفه‌ای می‌توانند با درک کردن این شاخص و احساسات سایر سرمایه‌گذاران، استفاده کنند. «وارن بافت» سرمایه‌گذار معروف در این زمینه می‌گوید:«وقتی دیگران حریص هستند بترسید و وقتی دیگران می‌ترسند حریص باشید.»

مطالعه بیشتر: درآمدزایی از ارزهای دیجیتال

شاخص ترس و طمع در اصل برای سایت «CNNMoney» که در تحلیل بازار سهام به کار می‌رود، ساخته شده است. براساس این شاخص، یک بازه صفر تا 100 درصدی برای نشان دادن احساسات بازار در نظر گرفته می‌شود. زمانی که این شاخص بازه صفر تا 49 درصدی را نشان دهد یعنی ترس بر بازار حاکم بوده و عرضه رمزارز افزایش یافته است. زمانی هم بازه 50 تا 100 درصدی را نشان دهد یعنی ارزهای دیجیتال بیش از اندازه ارزشمند شده و عرضه آن در بازار نیز کاهش یافته است.

ترس شدید در شاخص ترس و طمع، نشانه نگرانی بیش از حد سرمایه‌گذاران است، اما می‌تواند فرصتی برای خرید نیز باشد و حرص شدید در این شاخص، نیاز بازار به اصلاح و زمان مناسبی برای فروش را نشان می‌دهد.

مطالعه بیشتر: اشتباهات تازه کارها در بازار ارز دیجیتال

در این شاخص:

 • صفر تا ۲۴ نشان‌دهنده ترس شدید
 • ۲۵ تا ۵۰ نشان‌دهنده ترس
 • ۵۰ نشان‌دهنده حالت خنثی و بینابین
 • ۵۱ تا ۷۴ نشان‌دهنده طمع
 • ۷۵ تا 100 نشان‌دهنده طمع شدید

مطالعه بیشتر: روش های ترید ارز دیجیتال


شاخص ترس و طمع چگونه محاسبه می‌شود؟


شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال 2

سایت «Alternative.me» با اقتباس از رویکرد «CNN»، شاخص حرص و طمع را برای بیت کوین ایجاد کرد. شاخص حرص و طمع ارزهای دیجیتال مفهوم یکسانی با شاخص رویکرد «CNN» دارد، اما مولفه‌هایی که مورد استفاده قرار گرفته متفاوت هستند. شرکت «Alternative.me» شاخص ترس و طمع را این‌گونه توصیف می‌کند: «با شاخص ترس و طمع خود، سعی می‌کنیم شما را از واکنش‌های بیش از حد احساسی‌تان نجات دهیم.»

شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال راهی است برای آنکه رفتار سرمایه‌گذاران را نسبت به بیت کوین شناسایی کند و می‌تواند به صورت کلی برای تمامی ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار بگیرد.

شاخص حرص و طمع همان‌طور که گفتیم  از صفر تا 100 امتیازبندی شده است. صفر نشان‌دهنده ترس شدید است و در آن چشم‌انداز سرمایه‌گذاران نسبت به بیت کوین بیش از حد نزولی است. 100 نیز نشان‌دهنده طمع شدید است و سرمایه‌گذاران بیش از اندازه صعودی فکر می‌کنند. از این شاخص می‌توان به‌عنوان سیگنالی برای علامت‌گذاری بالا و پایین بازارهای ارز دیجیتال استفاده کرد.

مطالعه بیشتر: روانشناسی بازار ارزهای دیجیتال


چه عوامل مختلفی در شاخص ترس و طمع تاثیرگذار است؟


شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال 3

شاخص ترس و طمع بازار کریپتوکارنسی 5 مولفه دارد و از آنها برای بدست آوردن معیارهای کمی و کیفی استفاده می‌کند. این 5 مورد عبارت هستند از:

نوسانات

مولفه نوسانات، 25 درصد از شاخص ترس و طمع را به خود اختصاص داده است. این مولفه، نوسانات فعلی بیت کوین و حداکثر کاهش قیمت تا ارزش متوسط آن را در 30 و 90 روز گذشته مقایسه می‌کند. زمانی که نوسانات در این شاخص بسیار زیاد باشد، نشان‌دهنده ترس زیاد در بازار ارزهای دیجیتال است.

مطالعه بیشتر: کنترل احساسات در ترید ارز دیجیتال

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا بیت کوین کش خود را خرید کنید

شتاب / حجم بازار

شتاب یا حجم بازار نیز 25 درصد از شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است. شتاب بازار حجم فعلی بازار بیت کوین و حرکت بازار را با یکدیگر ترکیب کرده و آن را میانگین 30 تا 90 روز گذشته مقایسه می‌کند. زمانی که حرکت صعودی بازار قوی باشد، احتمالا صعودی بودن بازار را نشان می‌دهد.

شرکت «Alternative.me» در این خصوص ادعا کرد: «به طور کلی، وقتی حجم خرید بالایی را در یک بازار مثبت روزانه مشاهده می‌کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که بازار بیش از حد حریصانه و بیش از حد صعودی عمل می‌کند.»

به بیان ساده‌تر، حجم بالای خرید در بازار مثبت به صورت روزانه، نشان‌دهنده طمع است.

مطالعه بیشتر: سقوط قیمت ارزها

رسانه‌های اجتماعی

درخصوص شبکه‌های اجتماعی باید بگوییم که 15 درصد از شاخص را به خود اختصاص داده‌اند. این مولفه از تجزیه و تحلیل‌های احساسی که از لایک‌ها، پست‌ها و هشتگ‌ها در توییتر محسابه شده است، استفاده می‌کند. حال درصورتی که تعاملات اندازه‌گیری شده در یک دوره کوتاه مدت بسیار افزایش پیدا کند، احتمال دارد نشان‌دهنده طمع بازار باشد.

به بیان بهتر، پست‌ها، لایک‌ها و هشتگ‌های توییتر در یک بازه زمانی برای اندازه‌گیری سرعت و تعداد تعاملات مورد بررسی قرار می‌گیرد. حال اگر نرخ تعامل بالاتر از حد معمول باشد، طمع بازار را نشان می‌دهد و به معنای رفتار حریصانه بازار است. این شرکت اضافه کرد که به زودی تجزیه و تحلیل تعاملات شبکه اجتماعی ردیت (Reddit) نیز به این شاخص اضافه خواهد شد.

مطالعه بیشتر: نظریه بازی در ارز دیجیتال

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا بیت تورنت خود را خرید کنید

تسلط

مولفه تسلط 10 درصد از شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است. این مولفه، مقدار سرمایه‌ای را که بیت کوین از سهم کل سرمایه بازار ارزهای دیجیتال به خود اختصاص می‌دهد، اندازه‌گیری می‌کند.

هرچقدر که تسلط بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال بیشتر باشد، شانس کمتری برای سایر آلت کوین‌ها وجود دارد و این امر ممکن است نزولی بودن تعداد سرمایه‌گذاران را نشان دهد.

به بیان واضح‌تر، زمانی که یک ارز دیجیتال سهم بیشتری در خرید و فروش بازار داشته باشد، تسلط آن ارز در بازار نسبت به سایرین بیشتر خواهد بود. به طور مثال، زمانی که رمزارزی همچون بیت کوین روند صعودی دارد، سهم بیشتری در بازار ارزهای دیجیتال داشته و موجب کمتر شدن حجم معاملات سایر آلت کوین‌ها می‌شود. چون سرمایه‌گذاران اعتقاد دارند ارز دیجیتال بیت کوین، بازار امن‌تر و مناسب‌تری برای سرمایه‌گذاری است.

جالب توجه است که پیش از این شاخص ترس و طمع، کریپتو از نظرسنجی‌ها استفاده می‌کرد، اما درحال حاضر دیگر استفاده از آن متوقف شده است.

مطالعه بیشتر: چگونه تریدر شویم؟

روندها

شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال 4

از دیگر مولفه‌هایی که برای محاسبه شاخص ترس و طمع وجود دارد، می‌توان به روندها یا همان Trends اشاره کرد که 10 درصد از شاخص را به خود اختصاص داده است. این مولفه، به روند جستجوی گوگل برای عبارات جستجو شده مرتبط با بیت کوین نگاه می‌کند. همچنین حجم جستجو و توصیه‌های سایت‌های محبوب را در نظر می‌گیرد.

هر یک از مولفه‌های بالا دربرگیرنده امتیازات نوسانات و حرکت بازار است، در حالی که بقیه، امتیازات کیفی را در برمی‌گیرد. باوجود آنکه شاخص ترس و طمع بیت کوین متفاوت از شاخص ترس و طمع اصلی است، هردوی آنها احساسات سرمایه‌گذاران را نسبت به بازار اندازه‌گیری می‌کند. سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق این شاخص، از وضعیت بازار آگاهی پیدا کرده و با انجام بررسی‌های لازم اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

به طور معمول، در شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال، نمره کمتر از 25 نشان دهنده ترس شدید است و ممکن است زمان خوبی برای خرید باشد. درحالی که نمره بالاتر از 75 ممکن است به معنای طمع شدید و زمان مناسبی برای شروع رزرو سود و فروش باشد.

می‌دانیم که بازارهای سهام و ارزهای دیجیتال بی‌ثبات هستند و هیچ معیاری وجود ندارد که بتواند آن را به دقت اندازه‌گیری کند. یک سرمایه‌گذار باید همیشه در زمان تصمیم‌گیری، چندین معیار را باهم ترکیب کرده و از طریق آن بازار را بررسی کند.

یک معیار و ابزار واحد مانند شاخص ترس و طمع کریپتو ممکن است نتواند معیار کاملی برای نشان دادن روند قیمت ارزهای دیجیتال باشد. بنابراین تکیه کردن بر آن به تنهایی کاری خطرناک است. به طور مکرر توصیه شده که این شاخص نباید تنها معیار برای نتیجه گیری در خصوص جهت‌گیری‌های بازار ارزهای دیجیتال باشد.

جان مینارد کینز، اقتصاددان معروف، گفت: «بازار سهام می‌تواند بیشتر از آن چه که شما قادر به پرداخت باشید، غیرمنطقی باقی بماند.». بنابراین مراقب این قیمت‌ها باشید و سعی کنید در معاملات بازارهای رمزارزها ایمن بمانید.

مطالعه بیشتر: فاد چیست

برای اطلاع از قیمت شیبا و خرید شیبا روی کیوسک حساب کنید.

شاخص ترس و طمع در یک نگاه


در این مقاله چگونگی محاسبه‌ شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال و نحوه‌ی استفاده از آن را بررسی کردیم،  اما لازم است که توجه داشته باشید تمامی ابزارهای تحلیل بازار رمزارزها، تنها وسیله‌ای برای پیش‌بینی کردن آینده هستند و تمامی آنها ممکن است با خطا همراه باشند. بنابراین بهترین کار این است که هرگز به یک ابزار تحلیل تکیه نکنید و برای خرید و فروش ترکیبی از آنها را مورد بررسی قرار دهید. با ما در کیوسک آکادمی همراه باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

یک نظر
 1. tlovertonet می گوید

  Admiring the commitment you put into your site and in depth information you provide. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.