فاد چیست، چطور دیگر ترس از دست دادن کل سرمایه را نداشته باشیم؟

معرفی و بررسی فاد در ارز دیجیتال

0

چندی پیش شایعه شد که واردات خودرو آزاد می‌شود. با این خبر بسیاری از افرادی که گالری اتومبیل داشتند به دلهره افتادند. به خصوص گالری‌هایی که تنها خودروهای ایرانی خرید و فروش می‌کردند. از آنجایی‌که پیش از باب شدن این شایعه خودروهای ایرانی روند صعودی داشت، گالری‌داران ترسیدند که با آزاد شدن واردات خودروهای خارجی قیمت خودروهای ایرانی کاهش ‌یابد. در نتیجه سعی داشتند هرچه سریع‌تر خودروهای ایرانی خود را با قیمت بالا بفروشند. اما این موضوع همچنان در حد یک خبر و اطلاعیه باقی ماند. در واقع دلالان خودرو دچار فاد شدند. اما منظور از فاد چیست؟

زمانی که در بازار ارزهای دیجیتال،کاربری به طور دائم اخبار و صفحات اجتماعی را دنبال می‌کند و براساس اخبار غیرواقعی یا اطلاعیه‌های انجام‌نشدنی ترس و دلهره به خود راه می‌دهد، در واقع دچار فاد می‌شود. این اصطلاح در بازار ارزهای دیجیتال کاربرد زیادی دارد. گاهی افراد مجرب این بازار نیز درگیر فاد می‌شوند. کیوسک آکادمی در ادامه، تاثیرات، نشانه‌ها و چگونگی روی کار آمدن این فرآیند را به طور خلاصه شرح می‌دهد.

 


فاد چیست؟


در ابتدا باید گفت فاد حرف اول 3 کلمه انگلیسی است: (Fear, Uncertainty, Doubt). به طور کلی به ترکیب 3 احساس ترس، عدم‌اطمینان، و شک فاد گفته می‌شود. همان‌طور که می‌دانید بازار ارزهای دیجیتال به طور دائم درگیر انواع نوسانات مثبت و منفی است. بنابراین بیشتر کاربران این فرآیند ترس و دلهره را تجربه خواهند کرد.

بزرگان این بازار معتقدند فاد یک نوع استراتژی در بازار رمز ارزها محسوب می‌شود. البته این استراتژی براساس اطلاعات نادرست مربوط به بازار رمز ارزها روی کار می‌آید. بازاریابی و تبلیغات تقلبی، صفحات اجتماعی، پخش گفتگو و انواع مذاکرات، سیاست‌های مالی و راه‌های دیگر می‌تواند فاد را به کاربران این بازار القا کند.

اما مفهوم کلی فاد چیست؟ پیش از این نیز گفتیم فاد یک استراتژی نادرست در بازار ارزهای دیجیتال است که با انتشار اطلاعات منفی، نامفهوم، و البته نادرست سعی می‌کند ترس بزرگی به دل کاربران وارد کند. فاد از سال 1975 در میان ابر شرکت‌های حوزه‌های مختلف وجود داشت. اما در حال حاضر در بازار رمز ارزها بیش از پیش دیده می‌شود.

 


فاد چه تاثیراتی به دنبال دارد؟


از آنجاکه بازار رمز ارزها غیرمتمرکز و تا حدودی نوپا است و البته توسط سازمان یا وزارت خاصی نیز نظارت و اداره نمی‌شود، افراد مختلفی می‌توانند آن را دستکاری کنند. اما دلیل راحت بودن دستکاری چیست؟ بیشتر شرکت‌کنندگان در معاملات بازار ارزهای دیجیتال، افرادی ناآگاه هستند که به جزئیات مبادلات خود اهمیت نمی‌دهند.

این کاربران ناآگاه به طور معمول با هدف کسب سود فوری خرید و فروش می‌کنند. ناآگاهی کاربران باعث می‌شود که آسیب‌پذیری آنها نیز بیشتر شود. در ادامه افزایش آسیب‌پذیری کاربران، موجب شده که افراد سودجو استراتژی‌هایی را مانند پامپ و دامپ راه‌اندازی کنند. سرمایه‌گذارانی که دانش کمی دارند کورکورانه از سیگنال‌های نادرست رمز ارزها پیروی می‌کنند.

ترس از فاد چیست

با گذر زمانی نه چندان طولانی کاربران ناآگاه سرمایه خود را از دست می‌دهند. با خالی شدن کیف پول سرمایه‌گذاران مبتدی، سرمایه‌گذاران بزرگ و مقتدر می‌توانند رمز ارزهای حاضر در بازار را با قیمت پایین‌تری بخرند و به سود خوبی برسند. تمامی این اتفاقات، متضرر شدن افراد ناآگاه و سودبردن سرمایه‌گذاران قدر، از تاثیرات استراتژی فاد خواهد بود.

 


چند نوع فاد داریم؟


با پیاده شدن استراتژی فاد، گاهی سرمایه‌گذاران مبتدی فریب می‌خورند و در آخرین روزهای نزولی روند بازار یک رمز ارز از آن خارج می‌شوند. این در حالی است که تنها چند روز دیگر روند بازار صعودی می‌شود. اما استراتژی فاد تنها به همین موضوع و قربانی شدن سرمایه‌گذاران نوپا ختم نخواهد شد. می‌توان گفت 3 نوع فاد داریم که تاثیرات زیادی بر روی بازار رمز ارزها دارند.

 

کاهش قیمت

کاهش قیمت یکی از انواع مهم فاد است. اما در این مرحله تاثیر فاد چیست؟ بدون‌شک می‌دانید که سرمایه‌گذاران تنها در صورتی شروع به فروش سهام و ارزهای دیجیتال خود می‌کنند که از کاهش قیمت بترسند. بنابراین با ایجاد اخبار تقلبی در مورد کاهش قیمت رمز ارزها در روزهای آتی، بسیاری از سرمایه‌گذاران فریب می‌خورند و بازار را ترک می‌کنند. شبیه مثالی که مربوط به کاهش قیمت خودروهای ایرانی ذکر کردیم.

 

وضع کردن قوانین سخت

گاهی بعضی از شرکت‌های بزرگ و بانفوذ قوانین و سیاست‌های نامطلوبی را راه‌اندازی می‌کنند. در این صورت بیشتر سرمایه‌گذاران برای فروش سهام خود دست به کار می‌شوند. این روند در ادامه باعث افت قیمت بازار ارزهای دیجیتال خواهد شد. در ضمن رسانه‌ها نیز اخبار بد مربوط به کاهش قیمت‌ها را به طور مداوم نشر می‌کنند.

 

گفتگو با افراد برجسته حوزه ارزهای دیجیتال

یکی دیگر از فادهایی که بیشترین تاثیر را در جریان بازار ارزهای دیجیتال دارد، انتشار مذاکره و گفتگو با یکی از فعالان این حوزه است. با انتشار صحبت‌های این افراد، تاثیرات حاشیه‌ای بر سیگنال ارزهای دیجیتال دوچندان می‌شود.

برای مثال چندی پیش جیمی دیمون (Jamie Dimon) تاجر بیلیونر اعلام کرد بیت کوین یک کلاهبرداری عظیم است که در نهایت از هم می‌پاشد. این سخن او باعث شد کاربران کمی بترسند و روند بازار تغییر کند. سخن افراد ثروتمند همیشه بر بازار رمز ارزها تاثیر زیادی می‌گذارد.

 


راه مقابله با فاد چیست؟


فاد نیز همانند سایر استراتژی‌های حاضر در بازار ارزهای دیجیتال قابل‌مقابله است. اما راه مقابله با فاد چیست؟ این استراتژی تا حدود زیادی جامعه رمز ارزها را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. در بیشتر مواقع فاد شرایطی ایجاد می‌کند که سرمایه‌گذاران در مورد روند بازار رمز ارزها دچار شک و تردید می‌شوند. برای مقابله با فاد بهتر است:

راه مقابله با فاد چیست

  • فاد یا اخبار نادرست بازار رمز ارزها را به اشتراک نگذارید.
  • به شایعات و شکایت‌های موجود در بازار ارزهای دیجیتال بی‌توجه باشید.
  • ترس خود را کنترل کنید.
  • فریب چرخه‌های قیمتی نادرست و غیرواقعی را نخورید.
  • در عصر تکنولوژی زندگی کنید و منطقی تصمیم بگیرید.
  • دانش خود را افزایش دهید.
  • اخبار بد و نادرست صفحات اجتماعی را دنبال نکنید.

 


 آیا می‌دانید از فاد نیز می‌توان سود برد؟


بسیاری از صرافی‌ها و دلالان حوزه رمز ارزها از افت و خیز بازار رمز ارزها مطلع هستند و آن را امری طبیعی می‌دانند. در صورتی که برای این نوسانات آماده باشید، برنامه‌ریزی برای شما آسان خواهد بود. در نتیجه با مشخص کردن اهداف و استراتژی آینده خود می‌توانید با نوساناتی که در آینده پیش می‌آید مقابله کنید.

راه سود بردن از فاد چیست؟ زمان‌بندی و برنامه‌ریزی مهم‌ترین استراتژی خواهد بود که شما را از نوسانات بازار ارزهای دیجیتال و البته متضرر شدن نجات می‌دهد. در نظر داشته باشید، طی استراتژی فاد خرید و معامله کردن باعث سود شما می‌شود اما اگر دست به فروش بزنید، به طور حتم سرمایه‌تان قفل خواهد شد.

 


نتیجه‌گیری


در طول زندگی سختی‌های زیادی متحمل می‌شوید، اما اگر همین سختی‌ها را تجربه نمی‌کردید به طور قطع آدم موفقی نبودید. در واقع سختی باعث موفقیت و پخته‌شدن شما می‌شود. در بازار رمز ارزها نیز همین‌طور است. اگر فادی وجود نداشت، قدرت و تجربه شما افزایش نمی‌یافت و به دستاوردهای مثبت و البته بزرگ دست نمی‌یافتید.

این استراتژی همان‌طور که به ضرر افراد ناآگاه خواهد بود، برای افراد مجرب و معامله‌گران مطلع سوددهی خوبی به همراه دارد. آیا می‌دانید دلیل تکیه کردن این معامله‌گران به فاد چیست؟ معامله‌گران مجرب از ناآگاهی معامله‌گران بی‌تجربه سود می‌کنند و در آخر رمز ارزهای خود را که با قیمت پایین خریده‌اند، با بالاترین قیمت می‌فروشند.

آیا شما نیز درگیر استراتژی فاد شده‌اید؟ فاد چه تاثیری بر روی سرمایه شما داشت؟ ممنون می‌شویم تجربه و نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.