مارکت کپ چیست؛ چطور با استفاده از مارکت کپ سرمایه‌گذاری مناسبی داشته باشیم؟

آشنایی با مارکت کپ یا ارزش بازار

2

مارکت کپ چیست؟ ارزش بازار یا مارکت کپ (Market Cap) می‌تواند عامل مهمی برای سرمایه‌گذاران بازار سهام باشد. اما برای سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال، این معیار متفاوت است.

مارکت کپ ارزهای دیجیتال یک روش ساده برای تعیین میزان بزرگ بودن یک ارز دیجیتال است و می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری دقیق در زمینه سرمایه‌گذاری کمک کند. تعیین ارزش بازار کریپتوکارنسی آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که قیمت کنونی یک سکه را در تعداد کل سکه در گردش ضرب کنید. آکادمی کیوسک آنچه را که سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال در مورد ارزش بازار و تاثیر آن را در استراتژی معاملاتی خود باید بدانند، در این مقاله بررسی خواهد کرد. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا بیت کوین کش خود را خرید کنید

مارکت کپ چیست؟


مارکت کپ ارزهای دیجیتال، ارزش کل یک ارز رمزنگاری‌شده است. ارزش بازار با ضرب قیمت ارز رمزنگاری‌شده در تعداد سکه‌های موجود در گردش محاسبه می‌شود.

به عنوان مثال، ارزش بازار بیت کوین با ضرب تعداد سکه‌های موجود در قیمت بیت کوین در یک زمان معین بدست می‌آید. همانطور که قیمت بیت کوین در حال نوسان است، ارزش بازار آن نیز تغییر می‌کند.

بیایید تصور کنیم که یک آلت کوین در حال حاضر 100 دلار ارزش دارد و تعداد سکه در گردش آن، 25 میلیون است. ضرب این دو به ما می‌گوید که مارکت کپ آن 2.5 میلیارد دلار خواهد بود.

مطالعه بیشتر: روش های ترید ارز دیجیتال


مارکت کپ چطور محاسبه می‌شود؟


متوجه شدیم که مفهوم مارکت کپ چیست، حالا بیاید فرمول محاسبه آن را بررسی کنیم.

مارکت کپ یک ارز رمزنگاری‌شده با ضرب قیمت فعلی در تعداد سکه در گردش تعیین می‌شود:

مارکت کپ = قیمت رمز ارز x تعداد سکه‌های در گردش

Market Cap = Price   x   Circulating Supply

 

به عنوان مثال اگر قیمت ارز دیجیتال A، 45 دلار و 60 میلیون سکه در گردش داشته باشد، مارکت کپ آن به صورت زیر خواهد بود.

$Market Cap A = 45$  x  60,000,000 = 2,700,000,000

یعنی ارزش بازار این رمز ارز 2 میلیارد و 700 میلیون دلار است.

این معیار را می‌توانید در سایت‌های متفاوتی پیدا کنید، مانند سایت کوین مارکت کپ. این سایت در حال حاضر محبوب‌ترین وب‌سایت است تا میزان ارزش بازار ارزهای رمزنگاری‌شده را ردیابی کرده و مروری بر قیمت هر رمز ارز داشته باشد.

مارکت کپ چیست

 


برای سرمایه‌گذاران، مفهوم مارکت کپ چیست؟


در بازار سهام، دانستن ارزش بازار یک شرکت، آن را در یک دسته سرمایه‌گذاری طبقه‌بندی می‌کند: کوچک، متوسط ​​یا بزرگ. ممکن است یک سرمایه‌گذار به دلایل مختلف سرمایه‌گذاری خود را در این گروه‌ها تقسیم کند، بنابراین آگاهی از ارزش بازار مهم است.

مارکت کپ اغلب برای اشاره به ارزش یک شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد و این ارزش می‌تواند در میزان ریسک سرمایه‌گذاری در شرکت منعکس شود. سهام با سرمايه بزرگ اغلب ريسك كمتري دارند، اما در مقايسه با سهام با سرمايه متوسط ​​يا كوچك رشد كمتري را تجربه می‌کنند.

با این حال، ارزهای رمزنگاری‌شده جدید هستند. در واقع آنقدر جدید که این نوع دسته‌بندی‌ها هنوز برای آنها شکل نگرفته است. از آنجا که کارشناسان می‌گویند شما باید به بیت کوین و اتریوم پایبند باشید و اجازه ندهید رمز ارزها بیش از 5 درصد از کل سبد سهام شما را دربر بگیرد، اما در تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری نیازی به استفاده از مارکت کپ محدود نیست.

اگر می‌خواهید محدوده یا پتانسیل یک توکن خاص را بدانید، دانستن محدودیت ارزش بازار ارزهای رمزنگاری‌شده ممکن است جالب باشد، اما نباید در تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری شما به اندازه بازار سهام مهم باشد. به این نکته باید توجه کنید که بازار سهام با بازار کرپیتوکارنسی بسیار متفاوت است.

مطالعه بیشتر: درآمدزایی از ارزهای دیجیتال


اهمیت مارکت کپ در بازار ارزهای دیجیتال


قیمت تنها یک راه برای اندازه‌گیری ارزش یک ارز دیجیتال است. سرمایه‌گذاران از ارزش بازار برای بیان بهتر و مقایسه ارزش بین ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. مارکت کپ به عنوان یک آمار کلیدی، می‌تواند پتانسیل رشد یک ارز رمزنگاری‌شده را نشان دهد و اینکه آیا خرید آن در مقایسه با دیگر رمز ارزها امن است یا خیر.

برای اثبات این اهمیت، بیایید ارزش بازار دو ارز دیجیتال را مقایسه کنیم.

اگر ارز دیجیتال A، 400،000 سکه در گردش و هر سکه 1 دلار ارزش داشته باشد، طبق فرمول گفته شده در ابتدای مقاله، ارزش بازار آن 400،000 دلار است.

اگر ارز دیجیتال B، 100،000 سکه در گردش و هر سکه 2 دلار ارزش داشته باشد، ارزش بازار آن 200،000 دلار است.

حتی اگر قیمت یک سکه B بالاتر از A باشد، اما ارزش کلی رمز ارز A، دو برابر B خواهد بود.

با این وجود، توجه به این نکته نیز ضروری است که ارزش بازار بسیاری از ارزهای رمزنگاری‌شده به دلیل نوسانات آنها می‌تواند به طرز چشمگیری تغییر کند. به این شکل می‌توان متوجه شد که اهمیت مارکت کپ چیست.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلندمدت

مارکت کپ چیست

آیا مارکت کپ بهترین راه برای سنجش میزان محبوبیت یک ارز دیجیتال است؟


دانستن اینکه مارکت کپ چیست، می‌تواند مهمترین شاخص در بازار تلقی ‌شود، اما مفهوم پشت این عبارت اغلب مورد انتقاد قرار می‌گیرد. دلیل آن این است که ارزش بازار یک ارز رمزنگاری‌شده، محبوبیت یک سکه را در دراز مدت بیشتر نشان می‌دهد.

به طور کلی ارزهای دیجیتال با مارکت کپ بالا، سرمایه‌گذاری‌های امن محسوب می‌شوند. در واقع شرکت‌هایی هستند که ارزش بازار آنها بیش از 10 میلیارد دلار است. سرمایه‌گذاری روی سکه با مارکت کپ بالا، معمولا یک استراتژی محافظه کارانه است. این رمز ارزها اغلب، کمتر از سایر ارزهای رمزنگاری‌شده نوسان کمتری دارند، اما نسبت به دارایی‌های سنتی مانند سهام ناپایدارتر هستند.

ارزهای دیجیتال با مارکت کپ متوسط، ​​فرار هستند، اما از رشد بسیار بالاتری نسبت به رمز ارزها با مارکت کپ بالا برخوردارند. ارزهای با مارکت کپ پایین، اغلب بی‌ثبات هستند و سرمایه‌گذاری بسیار پر ریسکی محسوب می‌شوند، البته گاهی اوقات با رشد بالقوه زیادی (کوتاه‌مدت) نیز روبه‌رو می‌شوند. با این حال، توجه داشته باشید که این نوع رمز ارزها ممکن است سقوط کنند، به معنای واقعی کلمه از یک دقیقه به دقیقه دیگر شرایط متفاوتی را تجربه خواهند کرد.

مانند همیشه در مورد ارزهای رمزنگاری‌شده، توصیه می‌کنیم قبل از سرمایه‌گذاری تحقیقات کاملی انجام دهید و همه شرایط را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، ارزش بازار به‌عنوان معیار برای حجم معاملات واقعی در چند ساعت گذشته، اطلاعاتی به شما نمی‌دهد. بنابراین منطقی است که حجم معاملات 24 ساعته یک رمز ارز در صرافی‌های مختلف در یک بازه زمانی و سایر معیارهای اساسی را قبل از سرمایه‌گذاری، بررسی کنید.

مطالعه بیشتر: قوانین هولدر بودن

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا ایاس خود را خرید کنید

چطور از اطلاعات مارکت کپ استفاده کنیم؟


استراتژی تعیین میزان ارزش بازار به این معناست که شما سرمایه‌گذاری متناسبی را برای هر دارایی بر اساس ارزش بازار آن انجام دهید. بنابراین اگر کل ارزش بازار بیت کوین و اتریوم را در نظر بگیرید، مارکت کپ این دو در مقایسه با یکدیگر، در حدود 71 درصد بیت کوین و 29 درصد اتریوم خواهد بود.

به عنوان مثال این رویکرد می‌تواند به شما در تعیین نحوه سرمایه‌گذاری 100 دلار در دو ارز رمزنگاری‌شده کمک می‌کند: حدود 71 دلار بر روی بیت کوین و 29 دلار بر روی اتریوم سرمایه‌گذاری کنید.

در حالی که کارشناسان می‌گویند شما نباید با آلت کوین‌های دیگر (هر رمز ارزی به جز بیت کوین) خود را اذیت کنید، اما از نظر تئوری می‌توان از هر فلسفه‌ای استفاده و سبد سرمایه‌گذاری خود را تنظیم کرد. فقط میزان سرمایه کل را که می‌خواهید در هر سکه بگذارید، بر اساس ارزش بازار متناسب با آن اختصاص دهید. این موضوع به شما اطمینان می‌دهد که سرمایه بسیار کمتری را در سایر رمز ارزها و سرمایه بیشتری را در بیت کوین و اتریوم که ایمن‌تر هستند، قرار دهید.

همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که از آنجا که قیمت ارزهای دیجیتال بسیار نوسان می‌کند، ارزش بازار به طور مداوم در حال تغییر است. همین دلیل کارشناسان توصیه می‌کنند هرگونه سرمایه‌گذاری را بسیار محدود نگه دارید و فقط سرمایه‌ای را وارد بازار کنید که تحمل از دست دادن آن را داشته باشید.

مطالعه بیشتر: سرمایه گذاری در اتریوم

برای اطلاع از قیمت شیبا و خرید شیبا روی کیوسک حساب کنید.
مارکت کپ چیست

سخن آخر


با مقاله مارکت کپ چیست، با ما همراه بودید. در این مقاله شما با اصول سرمایه‌گذاری در بازار آشنا شدید. همچنین مفهوم ارزش بازار یک سهم یا یک ارز دیجیتال را درک کردید. ارزش بازار به شما در انتخابی درست و کم ریسک به شما کمک خواهد کرد.

مارکت کپ یک شاخص است که ارزش بازار یک ارز دیجیتال را اندازه‌گیری و پیگیری می‌کند. همچنین به ‌عنوان شاخصی برای تسلط و محبوبیت ارزهای رمزنگاری‌شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگرچه این معیار به طور گسترده استفاده می‌شود، اما توصیه می‌کنیم قبل از تصمیم‌گیری در مورد معاملات، اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 2

هنوز امتیازی ثبت نشده

2 نظر
  1. tlover tonet می گوید

    Perfectly pent content material, thankyou for information .

  2. drover sointeru می گوید

    Admiring the time and effort you put into your site and in depth information you present. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material. Great read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.