بلاکچین چیست؟ مفهوم blockchain به زبان ساده

آشنایی با بلاکچین به زبان ساده

1
 1. آلت کوین (AltCoin) چیست؟ انواع آن و آینده آلت کوین‌ها در بازار ارزهای دیجیتال
 2. 3 گام آسان تا آشنایی کامل با سایت کوین مارکت کپ
 3. ارز فیات چیست و چه تفاوتی با ارز دیجیتال دارد؟
 4. هش چیست؟ آشنایی با مفهوم Hash، تابع هش و هشینگ در بلاکچین
 5. مزایا و معایب ارزهای دیجیتال چیست؟
 6. انواع ارزهای دیجیتال حاضر در بازار رمز ارزها
 7. ارز دیجیتال چیست؟ همه چیز درباره کریپتوکارنسی به زبان ساده
 8. بلاکچین چیست؟ مفهوم blockchain به زبان ساده
 9. بیت کوین چیست؟ راهنمای جامع شناخت ارز دیجیتال bitcoin
 10. استیبل کوین چیست؟ چگونه stable coin بخریم؟
 11. توکن چیست؟ آشنایی با مفهوم توکن Token ارز‌‌های دیجیتال

بلاکچین یک پایگاه داده یا دفتر کلی است که داده‌های غیر متمرکز را در خود نگه‌داری می‌کند. تکنولوژی بلاکچین به دلیل نقش مهم‌اش در دنیای ارزهای دیجیتال، بسیار معروف شده‌ است. این فناوری، تراکنش‌های رمزارزها را به صورت امن و غیرمتمرکز در خود نگه می‌دارد. 

علاوه بر این، از زمان ورود بیت کوین در سال 2009، استفاده از بلاک‌چین در صنعت ساخت ارزهای دیجیتال مختلف، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، توکن‌های غیر مثلی (NFT) و قراردادهای هوشمند افزایش یافته است. در ادامه این مقاله به بررسی کامل انواع بلاک‌چین و مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

مطالعۀ بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا ایاس خود را خرید کنید

بلاکچین به زبان ساده

بلاک چین، در واقع، یک دفتر کل مشترک و تغییرناپذیر است که فرآیند ثبت تراکنش‌ها و ردیابی دارایی‌ها را بسیار آسان می‌کند. این دارایی‌ها به دو صورت مشهود (خانه، ماشین، پول نقد، زمین) و نامشهود (حق ثبت اختراع، حق چاپ، نام تجاری) در فضای بلاک‌چین نگه داری می‌شوند. تقریباً هر چیز با ارزشی را می‌توان در یک شبکه بلاک چین ردیابی و خرید و فروش کرد. به بیان دیگر، استفاده از بلاک‌چین، میزان ریسک و هزینه‌‎ها را برای انجام این نوع تراکنش‌ها کاهش می‌دهد. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

شما با استفاده از صرافی کیوسک می‌توانید در این شبکه امن به راحتی معاملات خود را انجام دهید.

مطالعه بیشتر: بیت کوین چیست؟

بلاکچین چگونه کار می‌کند؟

جنبه مهمی که بلاک چین را از سایر دفترهای کل و پایگاه داده متمایز می‌کند این است که اطلاعات را به صورت یک شبکه همتا به همتا نگه‌داری و توزیع می‌کند. بنابراین، پس از تکمیل، تغییر ناپذیر و غیرقابل دست‌کاری است.

 • تراکنش‌های دیجیتال در یک «بلوک» دیجیتال ( مانند یک ورودی دفتر) ذخیره می‌شوند. این بلوک در واقع به «زنجیره» قبلی بلوک‌ها اضافه شده است.
 • هر بلوک دارای یک «هش» (یک امضا یا کد شناسایی) منحصر به فرد و یک مهر زمانی برای نشان دادن زمان دقیق اعتبارسنجی یا استخراج آن است.
 • هر بلوک حاوی هش بلوک قبلی است که زنجیره را تشکیل می‌دهد.

مطالعه بیشتر: دیفای چیست؟

تصویری با پس زمینه آبی که چندین زنجیر به یکدیگر وصل هستند.
نحوه کار کردن فناوری بلاک‌چین

هنگامی که یک بلوک به بلاک چین اضافه می‌شود، همه گره‌ها (کامپیوترهای شرکت کننده) نسخه خود را در بلاک چین به روز رسانی می‌کنند. این همان چیزی است که بلاک‌چین را به یک سیستم امن تبدیل می‌کند. هر گونه تغییر در محتوای یک بلوک باید در یک بلوک جدید ثبت شود و بازنویسی تاریخچه یک بلوک تقریبا غیرممکن است.

مطالعه بیشتر: الگوریتم‌های توافق

اگر یک هکر سعی در دست‌کاری یک بلوک داشته باشد، باید تمام نسخه‌های آن بلوک را در تمام کامپیوترهای شرکت‌کننده در شبکه تغییر دهد. این تقریباً غیرممکن است زیرا تعداد کامپیوترهای شرکت‌کننده در سراسر جهان ممکن است به هزاران نفر برسد. 

مطالعه بیشتر: الگوریتم اجماع

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا ریپل خود را خرید کنید

گره‌های بلاک‌چین چیست؟

بلوک‌های بلاک‌چین در گره‌ها یا نود (node) ذخیره می‌شوند. گره‌ها کامپیوترها و واحدهای ذخیره‌سازی هستند و داده‌ها را به روزرسانی و هماهنگی را بین آن‌ها حفظ می‌کنند. هنگامی که یک گره جدید به شبکه بلاک چین اضافه می‌شود، یک کپی از تمام بلوک‌های موجود در زنجیره را دانلود می‌کند.

دو نوع اصلی گره بلاک چین وجود دارد:

 • گره‌های کامل: این گروه‌ها یک نسخه کامل از بلاکچین را ذخیره می‌کنند.
 • گره‌های سبک: این گروه‌ها فقط جدیدترین بلوک‌ها را ذخیره می‌کنند و می‌توانند بلوک‌های قدیمی‌تر را در صورت نیاز کاربران ایجاد کنند.

مطالعه بیشتر: اندازه بلاک

مزایا و معایب تکنولوژی بلاکچین

تکنولوژی بلاک‌چین، با وجود تمام پیچیدگی‌هایش، به شکل نامحدودی در عرصه ثبت سوابق (تراکنش‌ها و دارایی‌ها) غیرمتمرکز می‌درخشد. این فناوری در کنار مزایا و ویژگی‌های مثبت، معایبی نیز دارد. در ادامه به بررسی معایب و مزایای این تکنولوژی می‌پردازیم.

مطالعه بیشتر: بلاکچین ترون

مزایای تکنولوژی بلاکچینمعایب تکنولوژی بلاکچین
افزایش دقت و کاهش خطا با حذف دخالت انسان در راستی‌آزماییهزینه زیاد مرتبط با برخی از بلاک چین‌ها
کاهش هزینه با حذف تایید شخص ثالثایجاد تراکنش‌های کم در هر ثانیه
ایجاد محیطی امن برای انجام تراکنش‌ها امن، خصوصی و کارآمد سابقه استفاده در فعالیت‌های غیرقانونی، مانند دارک وب (Dark Web)
تکنولوژی شفاف و واضحتفاوت در قانون‌گذاری با توجه به حوزه قضایی هر منطقه و کشور
یک جایگزین بانکی مناسب به صورت غیر متمرکزمحدودیت در ذخیره‌سازی داده‌ها
راهی کارآمد برای ایمن‌سازی اطلاعات شخصی شهروندان کشورهای توسعه نیافته 

کاربردهای بلاکچین

بلاکچین فقط برای تراکش‌های مالی استفاده نمی‌شود. این فناوری به دلیل ماهیت ایمن و شفاف، کاربردهای زیادی دارد. کاربردهای بلاچین در صنعت‌های مختلف عبارتند از:

 • ارز دیجیتال
 • امنیت سایبری
 • حسابداری و ثبت اسناد
 • چرخه تولید و فروش
 • صنعت بهداشت و پزشکی

آکادمی کیوسک اطلاعات جامع و کاملی در مورد دنیای ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک‌چین در اختیار شما قرار می‌دهد. برای اطلاع از قیمت ترون، قیمت امروز بیت‌کوین، قیمت لحظه‌ای اتریوم و سایر رمز ارزها می‌توانید همین حالا از کیوسک کمک بگیرید. این مجموعه می‌تواند در مورد نحوه خرید انواع ارز دیجیتال شما را راهنمایی کند.

مطالعه بیشتر: محدویت‌های بلاکچین

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا مانا (دیسنترالند) خود را خرید کنید

انواع بلاکچین چیست؟

شبکه‌های بلاک‌چین دارای چهار نوع اصلی است: بلاک چین‌های عمومی (Public blockchains)، بلاک چین‌های خصوصی (private blockchains)، بلاک چین‌های فدرال یا کنسرسیوم (consortium blockchains) و بلاک چین‌های ترکیبی (hybrid blockchains). در ادامه به بررسی کامل‌تر انواع بلاکچین می‌پردازیم.

عکس یک دست که بالای آن بلاک‌چین نوشته شده است
انواع مختلف بلاک‌چین

بلاک چین عمومی

 بلاک‌چین عمومی اولین نوع فناوری‌ بلاک‌چین است. شبکه بلاک چین عمومی یا بدون مجوز، شبکه‌ای است که هر کسی می‌تواند بدون محدودیت در آن تراکنش انجام دهد. اغلب ارزهای دیجیتال بر روی یک بلاک‌چین عمومی قرار دارند و توسط قوانین یا الگوریتم اجماع اداره می‌شود.

بیشتر بخوانید: تفاوت دیتابیس و بلاکچین

بلاک چین خصوصی

بلاک چین خصوصی یک شبکه بلاک‌چین است که در یک محیط محدود مانند یک شبکه بسته کار می‌کند. این نوع شبکه بلاک‌چین تحت کنترل یک نهاد واحد است. بلاک چین خصوصی مقیاس کوچکی از شبکه بلاک چین عمومی است و از اتصالات همتا به همتا و غیرمتمرکز استفاده می‌کند.

مطالعه بیشتر: صرافی شبکه‌ای

بلاک چین هیبریدی

بلاک چین هیبریدی نوعی فناوری بلاک چین است که عناصر بلاک‌چین خصوصی و عمومی را با یکدیگر ترکیب می‌کند. این بلاک‌چین به سازمان‌ها اجازه می‌دهد یک سیستم خصوصی و مبتنی بر مجوز را در کنار یک سیستم بدون مجوز عمومی راه‌اندازی کنند. به‌علاوه شرکت‌ها می‌توانند داده‌ها را کنترل کنند. برای مثال می‌توانند تعیین کنند چه کسی اجازه دسترسی به داده‌های ذخیره‌شده در بلاک چین را دارد و چه داده‌هایی به صورت عمومی در اختیار همه باشد.

مطالعه بیشتر: تفاوت بلاکچین و بیت‌کوین

بلاک چین کنسرسیوم

چهارمین نوع بلاک چین، بلاک چین کنسرسیوم یا بلاک چین فدرال است. بلاک‌چین کنسرسیوم شبیه به بلاک‌چین هیبریدی عمل می‌کند و ویژگی‌های بلاک چین خصوصی و عمومی را دارد. تنها تفاوت این بلاک‌چین با بلاک‌چین هیبریدی این است که چندین عضو سازمانی در یک شبکه غیرمتمرکز همکاری می‌کنند. 

مطالعه بیشتر: کاربردهای بلاکچین

آینده بلاکچین چیست؟

با نگاهی به آینده، برخی بر این باورند که ارزش بلاک چین در برنامه‌هایی است که:

 • داده‌ها را دموکراتیزه (مردمی می‌کنند یا در دسترس عموم قرار می‌دهند) می‌کنند.
 • باعث ایجاد همکاری سازمان‌ها و افراد می‌شوند.
 • مشکلات متعدد را حل می‌کنند.

تحقیقات مک‌کینزی (McKinsey) نشان می‌دهد که در آینده صنعت بلاک‌چین بیشترین پتانسیل را برای حل کردن مشکلات کاربران در حوزه‌های غیر مالی خواهد داشت.

مطالعه بیشتر: پل بلاکچین

تصویری گرافیکی از شماتیک بلاکچین در پس زمینۀ نقشۀ جهان و اعداد صفر و یک

دنیای بلاک‌چین در عصر جدید

بلاک چین یک فناوری نوظهور است و پتانسیل این را دارد که تحول بزرگی در نحوه تجارت، انجام معاملات تجاری، اجرای قراردادهای قانونی و حتی اعمال سیاست‌های دولتی ایجاد کند. تأثیر بلاک‌چین بر دنیای امروزی درست مانند تاثیر اینترنت در دهه 1990 است.

مطالعه بیشتر: مقیاس‌پذیری در بلاکچین

جهت خرید ارز دیجیتال از صرافی کیوسک استفاده کنید

فناوری بلاک چین مانند رونق اولیه تکنولوژی، نوآوری‌های بسیاری را ایجاد می‌کند. به‌علاوه، ممکن است همه این نوآوری‌ها منحصر به فرد باشند، اما به عرصه عمل نرسند و عموم مردم آن نواوری‌ها را نپذیرند. بلاک چین فرصت‌های جدید هیجان انگیزی را به سرمایه گذاران ارائه می‌دهد، اما این فرصت‌ها ریسک‌های زیادی را نیر به سرمایه‌داران تحمیل می‌کند.

کیوسک سایت معتبر خرید و فروش بیت‌کوین، خرید شیبا اینو، خرید ارزان اتریوم، خرید ترون و دیگر رمز ارزها در ایران است. شما می‌توانید از خدمات این مجموعه برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال استفاده کنید.

مطالعه بیشتر: بلاکچین ترون

سوالات متداول

بلاک چین به زبان ساده چیست؟

به زبان ساده، بلاک چین یک پایگاه داده یا دفتر کل مشترک است. داده‌ها در ساختارهای داده‌ای به نام بلوک‌ها ذخیره می‌شوند و هر گره یک کپی از کل پایگاه داده را در خود دارد. 

چند بلاک‌چین وجود دارد؟

تعداد بلاک‌چین‌ها هر روز با سرعت فزاینده‌ای در حال افزایش است. بیش از 23000 نوع ارز دیجیتال فعال در بلاک‌چین و همچنین صدها بلاک چین غیر کریپتوکارنسی در سال 2023 وجود دارد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

یک نظر
 1. tlover tonet می گوید

  What i don’t realize is actually how you are not actually much more well-liked than you might be right now. You’re very intelligent. You realize thus considerably relating to this subject, produced me personally consider it from so many varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it’s one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs nice. Always maintain it up!

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.