معرفی استاندارد TRC20 و TRC10 در بلاکچین ترون

0

در شبکه ترون (TRON)، هر حساب کاربری می‌تواند توکن مورد نظر خود را با پردخت ۱,۰۲۴ ترون صادر کند. برای انجام این کار، صادرکننده باید نام توکن، کل سرمایه، نرخ تبدیل به ترون، مدت زمان گردش، توضیحات، وب سایت، حداکثر امتیاز پهنای باند مصرفی در هر حساب، کل امتیاز پهنای باند مصرفی و چگونگی مسدود کردن توکن‌ها را مشخص نماید. با این وجود، کاربران برای رسیدن به هدف خود باید از یکی از دو استاندارد TRC10 و TRC20 استفاده کنند که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا می‌شویم. با ما در کیوسک آکادمی همراه باشید. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا استلار خود را خرید کنید

استاندارد توکن چیست؟

استانداردهای توکن پارامترها و مشخصه‌هایی را تعیین می‌کنند که قراردادهای هوشمند باید در چهارچوب آن‌ها عمل کنند تا عملکردهای اساسی مربوط به پروتکل‌های بلاک چینی را انجام دهند. این چهارچوب‌ها به هر توسعه‌دهنده‌‌ای اجازه می‌دهند تا ارز دیجیتال خود را بر اساس رابط‌ها و خصوصیات استاندارد موجود ایجاد کنند.

استانداردهای توکن با پیشنهادهایی که توسط توسعه‌دهندگان بلاک چین‌ها و اعضای جامعه ارائه می‌شود، تعیین می‌گردد. به عنوان مثال، بلاک چین اتریوم، که پیشگام قراردادهای هوشمند محسوب می‌شود و همچنان پلتفرم برتر برای بسیاری از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است، از پروپوزال‌های بهبود اتریوم (EIPs) برای تعیین استانداردهای پروتکل اصلی، رابط‌های برنامه‌نویسی (API) برای گره‌ها و نرم‌افزار مشتری و قراردادهای هوشمندی که ماشین مجازی اتریوم (EVM) را اجرا می‌کنند، استفاده می‌کند.

مطالعه بیشتر: بلاکچین چیست؟

توکن‌های مبتنی بر شبکه ترون چه توکن‌هایی هستند؟

توکن‌های مبتنی بر ترون توکن‌هایی هستند که کاملاً در شبکه بلاک چین ترون توسعه یافته‌اند. نکته قابل‌توجه این است که شما نمی‌توانید توکن‌های مبتنی بر شبکه ترون را استخراج کنید، اما می‌توانید آن‌ها در پلتفرم‌های معاملاتی مختلف خرید و فروش کنید. گفتنی است که خود توکن ترون ابتدا در اکوسیستم اتریوم راه‌اندازی شده بود؛ اما تلاش‌های توسعه‌دهندگان آن پس از مدتی به ثمر نشست و این پلتفرم با جمع‌آوری ۷۰ میلیون دلار سرمایه شبکه خود را راه‌اندازی کرد.

اما چرا توسعه‌دهندگان توکن‌های مختلف از شبکه ترون استفاده می‌کنند؟ توکن‌های مبتنی بر شبکه ترون تراکنش‌های سریع،‌ امن و کارآمدی دارند و توسعه‌دهندگان هم در آزادی کامل می‌توانند توکن‌های موردنظرشان را ایجاد و صادر کنند. با این وجود، عملکرد توکن‌های مذکور به‌طور کلی تفاوت چندانی با توکن‌های مبتنی بر اتریوم (یا شبکه‌های دیگر) ندارد و تنها یک سری تفاوت‌های جزئی، باعث می‌شود که توسعه‌دهندگان یکی از آن‌ها را برای خود انتخاب کنند.

طالعه بیشتر: معرفی کیف پول بلاکچین

استاندارد TRC10 چیست؟

استاندارد TRC10 اولین استانداردی است که شبکه ترون برای ایجاد توکن‌های جدید ایجاد کرد و هرچند به ماشین مجازی ترون بستگی ندارد، کاربردهای بسیار زیادی دارد. توکن‌های TRC10 با تمام کیف پول‌های مشهور موجود در بازار ارزهای دیجیتال سازگار هستند و بیشتر توکن‌های مبتنی بر شبکه ترون، از این استاندارد استفاده می‌کنند.

علاوه بر این، این توکن‌ها در اکثر موارد رایگان هستند و معامله‌گران می‌توانند آن‌ها را به‌راحتی در پلتفرم‌های مختلف خرید و فروش کنند. به همین خاطر است که بسیاری از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌ها از استاندارد TRC10 برای ایجاد توکن‌های خود استفاده می‌کنند. با این وجود، باید توجه داشته باشید که بیشتر طرح‌های فیشینگ و کلاهبرداری هم از شبکه TRC10 استفاده می‌کنند.

مطالعه بیشتر: ترون چیست؟

استاندارد TRC20 چیست؟

توسعه‌دهندگان ترون پس از مدتی تصمیم گرفتند شبکه خود را در بخش قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز گسترش دهند؛ اما استاندارد TRC10 برای رسیدن به این هدف کار کافی نبود. به همین خاطر، آن‌ها با الهام از استاندارد ERC20 شبکه اتریوم استاندارد TRC20 را راه‌اندازی کردند. به همین خاطر است که استاندارد TRC20 به‌عنوان قاتل اتریوم در فضای بلاک چین شناخته می‌شود. با این وجود، تنظیم استاندارد TRC20 پیچیده‌تر از استاندارد TRC10 است و هنوز پشتیبانی زیادی ندارد.

TRC20 به‌طور کلی استاندارد فنی بلاک چین ترون محسوب می‌شود و برای اجرای قراردادهای هوشمند هنگام استفاده از ترون برای صدور یا ایجاد توکن‌های TRC20 توسعه یافته است. این استاندارد به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های آنی و امنی را بدون هیچ دردسری اجرا کنند. برای استفاده از چنین استانداری هنگام راه‌اندازی توکن‌های TRC20، توسعه‌دهندگان به یک بلاک چین مبتنی بر ترون با قرارداد هوشمند نیاز دارند.

مطالعه بیشتر: کاربردهای بلاکچین

تفاوت استاندارد TRC20 و TRC10

وب‌سایت ترون‌اسکن (Tron Scan) که داده‌ها و توضیحات مربوط به شبکه ترون را ارائه می‌کند، درمورد تفاوت استانداردهای TRC10 و TRC20 به موارد زیر اشاره کرده است:

توسعه‌دهندگان

خصوصیتTRC10TRC20
شدت سختگیری یادگیری آن برای توسعه‌دهنده‌ها به چه صورت است؟آسان متوسط
آیا می‌توان رابط کاربری آن را تنظیم کرد؟خیربله
آیا می‌توان با API به آن دسترسی داشت؟بلهخیر
آیا از توکن‌های گم‌شده محافظت می‌کند؟خیرخیر
آیا تراکنش‌های توکن‌های ورودی را مدیریت می‌کند؟خیر
آیا رابط کاربری گرافیکی برای عرضه‌های اولیه دارد؟بلهخیر
آیا امکان واریز از آدرس قراردادها را فراهم می‌کند؟خیرخیر
آیا قراردادها و آدرس‌ها می‌توانند توکن‌های ارسالی را کنترل یا رد کنند؟خیرخیر
آیا هولدرهای توکن‌ها می‌توانند از طرف اپراتورها مجوز ارسال‌ توکن‌ها را
صادر کنند یا آن‌ها را لغو نمایند؟
خیرخیر
امکان دسترسی به آن‌ها از طریق قراردادهای هوشمند وجود دارد؟بلهبله

برای اطلاع از قیمت تتر و خرید تتر روی کیوسک حساب کنید.

سرمایه‌گذاران

ویژگیTRC10TRC20
شدت سختگیری یادگیری ساختار توکن‌هاآسان
(ساختار معمولی)
متوسط
(قبل از ارسال به آدرس قرارداد
به یادگیری ساختار نیاز دارد)

صرافی‌ها/کیف پول‌ها

ویژگیTRC10TRC20
شدت سختگیری یادگیری ساختار توکن‌هاآسان
(ساختار معمولی)
متوسط
(قبل از ارسال به آدرس قرارداد
به یادگیری ساختار نیاز دارد)

پلتفرم

ویژگیTRC10TRC20
ردیابی آسانآسانبه پلتفرم‌های شخص سوم نیاز دارد.
موجود در ترون اسکنبلهبله
تعداد واحدهای اعشاریتا ۱۸تا ۱۸
مدیریت نام توکنمی‌تواند تکراری باشد.می‌تواند تکراری باشد.

هزینه‌

ویژگیTRC10TRC20
هزینه تراکنشهزار برابر کم‌تر از TRC20هزار برابر بیشتر از TRC10
انتقالمی‌تواند از API برای انتقال استفاده کند، اما پهنای باند هزینه دارد. هنگان انتقال در قرارداد هوشمند هم باید هزینه پهنای باند و انرژی پرداخت شود.هزینه انرژی و پهنای باند
واریزمی‌تواند از API برای انتقال استفاده کند، اما پهنای باند هزینه دارد. هنگان انتقال در قرارداد هوشمند هم باید هزینه پهنای باند و انرژی پرداخت شود.هزینه انرژی و پهنای باند

جامعه

ویژگیTRC10TRC20
منابعنسبتاً کمنسبتاً زیاد
کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا اکسی اینفینیتی خود را خرید کنید

مقایسه توکن‌های TRC20 و ERC20

ERC20 مانند استاندارد TRC20 استاندارد توکنی است که برای ایجاد و مدیریت توکن‌ها در شبکه‌ اتریوم راه‌اندازی شده است. استاندارد TRC20 به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد قراردادهای هوشمند موردنظر خود را را در این شبکه ایجاد کنند تا وظایف خاصی را به صورت خودکار و بدون دخالت انسان انجام دهند. در جدول زیر تفاوت این دو را بررسی خواهیم کرد.

ویژگیاستاندارد TRC20استاندارد ERC20
شبکهتوکن‌های TRC20 روی بلاک چین ترون ساخته می‌شوند.توکن‌های ERC20 روی بلاک چین اتریوم ساخته می‌شوند.
سرعت معاملاتسرعت تراکنش توکن‌های TRC20 بیشتر از توکن‌های ERC20 است و آن‌ها را می‌توان در کم‌تر از ۳ دقیقه اجرا کرد.سرعت تراکنش توکن‌های ERC20 کم‌تر از توکن‌های TRC20 است و ممکن است تا حدود ۱۵ دقیقه طول بکشند.
آدرس‌های توکنتوکن‌های TRC20 از آدرس‌های ترون استفاده می‌کنند که با «T» شروع می‌شود.توکن‌های ERC20 از آدرس‌های اتریومی با فرمت «0x» استفاده می‌کنند.
امنیتامنیت تراکنش‌های توکن‌های TRC20 توسط ماشین مجازی ترون تامین می‌شود.وکن‌های ERC20 برای حفظ امنیت خود از ماشین مجازی اتریوم استفاده می‌کنند.
کارمزدتوکن‌های TRC20 معمولاً هزینه‌های گس کمتری نسبت به توکن‌های ERC20 دارند، زیرا در شبکه ترون اجرا می‌شوند که کارمزد کم‌تری نسبت به شبکه اتریوم دارد.معمولاً هزینه‌های گس بیشتری نسبت به توکن‌های TRC20 دارند.
مقیاس‌پذیریتوکن‌های TRC20 به دلیل سرعت بالای تراکنش‌های خود، مقیاس‌پذیری بسیار بیشتری نسبت به توکن‌های ERC20 دارند. توکن‌های ERC20 به دلیل سرعت پایین تراکنش‌های خود، مقیاس‌پذیری کم‌تری نسبت به توکن‌های ERC20 دارند.

سوالات متداول

۱. استاندارد TRC20 چیست؟

استاندارد TRC20 استاندارد توکنی است که شبکه ترون برای ساخت توکن‌های جدید در این بلاک چین و بر اساس قراردادهای هوشمند راه‌اندازی کرده است.

۲. استاندارد TRC10 چیست؟

استاندارد TRC10 اولین استانداردی است که شبکه ترون برای ایجاد توکن‌های جدید ایجاد کرد.

۳. استاندارد TRC20 و TRC10 چه تفاوتی با هم دارند؟

 TRC10 استانداردی برای راه‌اندازی توکن در شبکه ترون است؛ اما TRC20 استانداردی برای قراردادهای هوشمند ترون محسوب می‌شود.

۴. استاندارد TRC20 و ERC20 چه تفاوتی با هم دارند؟

TRC20 استانداردی در شبکه ترون و ERC20 استانداردی در شبکه اتریوم است. سرعت تراکنش توکن‌های TRC20 بیشتر از توکن‌های ERC20 است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.