3 گام آسان تا آشنایی کامل با سایت کوین مارکت کپ

کوین مارکت کپ

3
 1. آلت کوین (AltCoin) چیست؟ انواع آن و آینده آلت کوین‌ها در بازار ارزهای دیجیتال
 2. 3 گام آسان تا آشنایی کامل با سایت کوین مارکت کپ
 3. ارز فیات چیست و چه تفاوتی با ارز دیجیتال دارد؟
 4. هش چیست؟ آشنایی با مفهوم Hash، تابع هش و هشینگ در بلاکچین
 5. مزایا و معایب ارزهای دیجیتال چیست؟
 6. انواع ارزهای دیجیتال حاضر در بازار رمز ارزها
 7. ارز دیجیتال چیست؟ همه چیز درباره کریپتوکارنسی به زبان ساده
 8. بلاکچین چیست؟ مفهوم blockchain به زبان ساده
 9. بیت کوین چیست؟ راهنمای جامع شناخت ارز دیجیتال bitcoin
 10. استیبل کوین چیست؟ چگونه stable coin بخریم؟
 11. توکن چیست؟ آشنایی با مفهوم توکن Token ارز‌‌های دیجیتال

در مقالات قبلی در مورد تعریف تحلیل بنیادی و تکنیکال رمزارزها و پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت آنها صحبت کردیم. سایت‌های مختلفی برای دسترسی به این اطلاعات وجود دارد که ما در این مقاله به دنبال معرفی یکی از معتبرترین و کاربردی‌ترین آنها یعنی سایت کوین مارکت کپ هستیم. سایت کوین مارکت کپ http://coinmarketcap.com  را می‌توان معروف‌ترین سایت در حوزه جمع‌آوری اطلاعات بنیادی رمزارزها دانست. در این سایت رمزارزها به صورت پیش فرض بر اساس سرمایه‌گذاری انجام شده در هر ارز (Market Capitalization) رتبه‌بندی می‌شوند. قسمت‌های مختلفی در این سایت وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم. با وارد کردن آدرس سایت در مرورگر شما با چنین صفحه‌ای روبه‌رو می‌شوید.

کوین مارکت کپ

گام اول: نواربالایی سایت کوین‌ مارکت کپ

نوار بالایی سایت شامل شش مفهوم مهم در بازار رمزارزها است. این پارامترها برای بررسی شرایط کلی بازار بسیار حیاتی هستند.

Cryptos

در این قسمت Cryptos تعداد رمزارزهای موجود در سایت را نشان می‌دهد. این سایت برای قرار دادن رمزارزها در لیست خود یک سری شرایط خاص دارد اما هیچکدام از این شرایط به ارزش ذاتی رمزارز ربط ندارند. لذا حضور یک رمزارز در این سایت دلیل بر باارزش بودن آن نیست ولی اگر رمزارزی داخل این سایت نبود نباید آن را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرد.

کوین مارکت کپ

Exchanges

قسمت Exchanges، صرافی‌های معتبر رمزارزها را در سرتاسر دنیا نشان می‌دهد. با کلیک بر روی آن می‌توانید به رتبه‌بندی صرافی‌ها دست پیدا کنید. این رتبه‌بندی بر اساس معیارهای مختلفی مثل تعداد کاربران صرافی، تعداد رمزارزهای لیست شده، حجم معاملات روزانه و … انجام شده است. هم اکنون که این مقاله نوشته می‌شود صرافی بایننس رتبه اول را دارد و پس از آن صرافی‌های کوین بیس و کراکن قرار گرفته‌اند.

هر چه در صرافی معتبرتری معامله کنید خیالتان از بابت مسائلی مثل هک یا کلاهبرداری راحت‌تر خواهد بود. البته باید به این نکته هم توجه کنید که برخی از این صرافی‌ها به کاربران ایرانی اجازه فعالیت نمی‌دهند.

کوین مارکت کپ

Marketcap

قسمت Marketcap، ارزش روز کل بازار رمزارزها را نشان می‌دهد که در این تاریخ این مقدار نزدیک به 2.5 تریلیون دلار است. تغییرات این عدد می‌تواند اقبال عمومی به بازار رمزارزها را نشان دهد. با کلیک بر روی این قسمت می‌توانید نمودارهای مربوط به تغییرات ارزش کل بازار و همچنین نمودار ارزش بازار هر ارز را مشاهده کنید. مارکت کپ یا ارزش بازار یک رمزارز از ضرب کل ارزهای در گردش آن رمزارز، در قیمت هر کدام از آنها به دست می‌آید.

24h Vol

قسمت 24h Vol حجم معاملات کل رمزارزها را در 24 ساعت گذشته نشان می‌دهد. افزایش یا کاهش این عدد نیز می‌توان به عنوان پارامتری برای بررسی وضعیت بازار مورد بررسی قرار گیرد.

کوین مارکت کپ

Dominance

قسمت Dominance بخش مهم دیگر این سایت است. این واژه به معنی تسلط هست و نشان می‌دهد که هر رمزارزی چه درصدی از ارزش کل بازار رمزارزها را به خود اختصاص داده است. دو رمزارز بیت‌کوین و اتریوم که بیشترین مقدار ارزش بازار را دارند در همین قسمت مقداردهی شده‌اند. با کلیک بر این قسمت می‌توانید نموار مربوط به تغییرات دامیننس رمزارزهای مختلف را ببینید و باهم مقایسه کنید. کاهش دامیننس یک رمزارز به ما نشان می‌دهد که پول از آن رمزارز خارج شده است. در چنین شرایطی اگر پول ورودی به بازار کاهشی نباشد، نشان می‌دهد که پول از آن رمزارز وارد سایر رمزارزها شده است. لذا توجه به دامیننس رمزارزها در کنار ارزش کل بازار می‌تواند روند جریان پول در بازار را به ما نشان دهد.

کوین مارکت کپ

ETH Gas

قسمت آخر از نوار بالایی سایت کوین مارکت کپ مربوط به ETH Gas هست که نشان‌دهنده مقدار کارمزد معاملات در شبکه اتریوم است. با توجه به اینکه اکثر توکن‌های موجود در بازار در شبکه اتریوم فعالیت می‌کنند، این مقدار برای معامله‌گران بسیار مهم است. هرچه این مقدار کمتر باشد معامله توکن‌های در بستر اتریوم و خود اتریوم کارمزد کمتری خواهد داشت.

گام دوم: نوار میانی سایت کوین مارکت کپ

این نوار شامل امکانات مختلفی است که این سایت در اختیار کاربران خود قرار داده است. در این بخش به توضیح قسمت‌های مختلف آن می‌پردازیم

کوین مارکت کپ

cryptocurrencies

اولین بخش در این قسمت مربوط به cryptocurrencies یا همان رمزارزها است. اگر روی این منو کلیک کنید پنجره‌ای به شکل زیر برای شما باز می‌شود.

کوین مارکت کپ

Ranking

در بخش Ranking شما می‌توانید جدول رتبه‌بندی رمزارزها را که مشابه صفحه اول سایت است، مشاهده کنید.

Global Charts

در بخش Global Charts می‌توانید نمودارهای مربوط به ارزش کل بازار، ارزش بازار بدون بیت‌کوین و دامیننس رمزارزها را ببینید. دو بخش بعدی به تازگی به سایت اضافه شده‌اند.

Fiat Rankings

در بخش Fiat Rankings پول‌های فیات رایج کشورهای مختلف براساس ارزش بازار رتبه‌بندی شده و در دسترس عموم قرار گرفته است.

Company Rankings

بخش Company Rankings رتبه شرکت‌های بزرگ دنیا براساس ارزش بازار را به شما نشان می‌دهد. به عنوان مثال الان یوان چین و شرکت اپل در رتبه‌های اول این رنکینگ قرار دارند.

Spotlight

بخش Spotlight یکی از بخش‌های مهم سایت کوین مارکت کپ برای تحلیلگران رمزارزها است. در این قسمت رمزارزها بر مبنای آخرین اطلاعات قیمتی و رفتار کاربران، به دسته‌های بیشترین سود و ضرردهنده، رمزارزهای مُد شده، رمزارزها با بیشترین بازدید و رمزارزهای جدید تقسیم می‌شوند. رمزارزهایی که ترند (مُد) شده‌اند می‌توانند واچ لیست (لیست انتخابی برای خرید) مناسبی برای خرید باشند. از طرفی رمزارزهای جدید گزینه‌های مناسبی برای بررسی شرایط بنیادی و خرید بلند مدتی هستند.

Gainers & Losers , Recently Added

بخش‌های Gainers & Losers و Recently Added در واقع همان رمزارزهای با بیشترین سود و زیان و رمزارزهای جدید هستند که علاوه بر این که در بخش Spotlight قرار دارند به شکل کامل‌تری در دسته‌های خود قرار گرفته‌اند و می‌توانید از آنها استفاده کنید.

Exchanges

گزینه دوم در بخش میانی سایت Exchanges یا همان صرافی‌ها است. در این بخش شما می‌توانید لیست صرافی‌های بزرگ دنیا را مشاهده کنید. علاوه بر صرافی‌های متمرکز اطلاعات مختلفی از صرافی‌های غیرمتمرکز در این قسمت قابل مشاهده است. اگر برای اولین بار می‌خواهید وارد بازار رمزارزها شوید از قسمت Where to buy? می‌توانید صرافی‌ها را بر اساس کشور مورد نظر و روش پرداخت بررسی کرده و گزینه مناسب را انتخاب کنید.

کوین مارکت کپ

NFT

قسمت سوم بخش میانی مربوط به بخش NFT(Non Fungible Token) هست. این بخش مربوط به رمزارزهایی است که در حوزه توکن‌های غیرقابل معاوضه ایجاد شده‌اند. به طور خلاصه می‌توان گفت توکن‌های غیرقابل معاوضه توکن‌هایی هستند که به صورت یونیک ایجاد شده‌اند و فقط یک عدد از آنها در دنیا وجود دارد. به عنوان مثال یک اثر هنری این ویژگی را دارد اما مثلا یک اسکناس صد دلاری این ویژگی را ندارد. چرا که دو اسکناس صد دلاری می‌توانند به جای هم استفاده شوند.

با توجه به رشد عجیب مارکت این حوزه در ماه‌های اخیر این بخش به صورت جدا در سایت کوین مارکت کپ ایجاد شده است. رتبه‌بندی این رمزارزها بر اساس حجم فروش هفتگی صورت می‌گیرد.

کوین مارکت کپ

Portfolio

گزینه‌های بعدی در این بخش امکاناتی است که سایت به کاربران داده است. قسمت  Portfolio یه کاربران این امکان را می‌دهد که پرتفوی خود را در این سایت ایجاد و بتوانند به صورت یکجا آنها را مدیریت و پیگیری کنند.

Watchlist

در قسمت Watchlist کاربران می‌توانند رمزارزهایی که برای خرید یا فروش در نظر گرفته‌اند جدا کنند و آنها را جزئی‌تر مورد بررسی قرار دهند. در این قسمت شما می‌توانید برای هر رمزارز، هشدار در قیمت خاصی ایجاد کنید تا وقتی قیمت رمزارز به آن رسید سایت به شما اطلاع دهد.

Calendars

قسمت Calendars تقویم اتفاقات مهم در بازار رمزارزها است. در این بخش عرضه اولیه رمزارزها، ایردراپ‌های رایگان (توزیع رایگان) و رخداد‌های مختلف اطلاع رسانی می‌شود. اطلاعات این بخش نیز می‌تواند برای تحلیل بنیادی رمزارزها مورد استفاده قرار گیرد.

Products

قسمت Products محصولات مختلف سایت را نشان می‌دهد

Learn

بخش Learn شامل لینک‌هایی است که از آنها می‌توانید برای یادگیری در بازار رمزارزها استفاده کنید.

گام سوم: نوار پایینی سایت کوین مارکت کپ

در این بخش، سایت اصلی‌ترین اطلاعات را برای کاربران ارائه می‌کند. این نوار برای نمایش اطلاعات اصلی است که در ابتدای آن رتبه‌بندی رمزارزها قرار دارد. با کلیک بر روی هر کدام از آنها، اطلاعاتی که سایت نمایش می‌دهد تغییر خواهد کرد. برخی از این قسمت‌ها مثل پرتفو و واچ‌لیست در بخش‌های قبلی وجود داشتند لذا به آنها در این بخش اشاره نمی‌کنیم.

کوین مارکت کپ

Cryptocurrencies

بخش اول سایت با عنوان Cryptocurrencies، لیست رمزارزها را بر اساس ارزش بازار نشان می‌دهد. در برابر هر رمزارزی اطلاعاتی شامل قیمت ارز، درصد تغییر روزانه قیمت، درصد تغییر هفتگی قیمت، ارزش بازار، حجم معاملات 24 ساعت گذشته، تعداد رمزارزهای در گردش و نمودار تغییرات قیمت قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر رمزارزی می‌توانید به اطلاعات مهم بنیادی هر رمزارز دسترسی پیدا کنید. بنابراین یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای بررسی هر رمزارز، مراجعه به صفحه آن رمزارز در سایت کوین مارکت کپ است.

ما در اینجا برای نمونه به صفحه بیت‌کوین مراجعه می‌کنیم تا اطلاعات مهم موجود در آن را نمایش دهیم. بقیه رمزارزها نیز اطلاعات مشابه دارند.

کوین مارکت کپ

صفحه بالا پس از کلیک بر روی رمزارز بیت کوین باز شده است. در کنار اسم رمزارز لوگو و نماد آن قرار دارد. در قسمت پایین آن می‌توانید رتبه رمزارز بر مبنای ارزش بازار، اینکه رمزارز مورد نظر کوین هست یا توکن و اینکه رمزارز مورد نظر در چند واچ لیست قرار گرفته را مشاهده کنید. اطلاعات قیمتی در روبروی این بخش قرار می‌گیرد.

در قسمت پایین‌تر اطلاعات مختلفی مثل سایت تیم تشکیل دهنده رمزارز، شبکه‌های اجتماعی آن و سپیدنامه (وایت پیپر) آن را می‌توانید ببینید.

کوین مارکت کپ

اگر کمی پایین‌تر بیایید با اطلاعاتی مانند تصویر بالا روبه‌رو می‌شوید. دو بخش مهم در این قسمت وجود دارد. یکی نوار بالایی که در آن می‌توانید به اطلاعاتی شامل نمودار قیمتی رمزارز، داده‌های تاریخی آن، کیف پول‌، اخبار مهم، اطلاعات شبکه‌های اجتماعی، رنکینگ و آنالیزهای مختلف دسترسی داشته باشید. بخش دوم که در سمت راست قرار دارد اطلاعات آماری مربوط به رمزارز است. این قسمت اطلاعات مهمی را در مورد قیمت، تغییرات قیمت، حجم معاملات، دامیننس رمزارز، تعداد کل رمزارزهای موجود، تعداد کل سکه‌های در حال گردش و … شامل می‌شود. این اطلاعات یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در تحلیل بنیادی رمزارزها هستند.

Categories

بخش دوم در این قسمت مربوط به دسته‌بندی‌های مختلف رمزارزها است. در این بخش با نام Categories شما می‌توانید رمزارزهای موجود در دسته‌بندی مختلف را با هم مقایسه کنید. این بخش می‌تواند تمایل افراد به انواع دسته‌بندی کوین‌ها را نشان دهد. در این قسمت رمزارزها به 115 دسته مختلف تقسیم شده‌اند. تغییرات قیمتی میانگین رمزارزهای دسته مورد نظر، رمزارزها با بیشترین سود و ضرر در دسته، ارزش بازار آن دسته و حجم معاملات از جمله اطلاعات مهم در این بخش هستند.

کوین مارکت کپ

Defi, NFT

دو منوی بعدی مربوط به رمزارزهای شامل دو دسته بسیار مهم و بزرگ در بازار رمزارزها یعنی امور مالی غیرمتمرکز DeFi و توکن‌های غیر قابل معاوضه NFT است. با مراجعه به هر یک از این بخش‌ها، می‌توانید وضعیت رمزارزهای هر گروه را با هم مقایسه نمایید. بخش‌های Polkadot Eco، BSC Eco، Solana Eco رمزارزهایی را بررسی می‌کنند که به ترتیب در شبکه‌های پولکادات، بایننس و سولانا ایجاد شده‌اند. بخش Yield Farming نیز بسترهای مختلف برای کشت سود را با هم مقایسه می‌کند. کشت سود به صورت خلاصه شامل فرآیندی است که افراد می‌توانند با استراتژی‌های مختلف رمزارزهای خود را وام دهند یا اینکه وام بگیرند.

فیلتر

در انتهای این بخش شما می‌توانید تعداد رمزارزهایی که می‌خواهید در یک صفحه قابل نمایش باشد را مشخص کنید. بخش فیلتر به شما امکان می‌دهد بر اساس پارامترهای مختلف رمزارزها را از هم جدا کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید رمزارزهای در یک رنج قیمتی دلخواه را از لیست کل رمزارزها جدا کرده و بررسی نمایید. در قسمت Customize نیز می‌توانید ستون‌های نمایش داده شده برای رمزارزها را شخصی سازی کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم سایت کوین‌ مارکت کپ و نحوه کار با آن را مورد بررسی قرار دهیم. حتما سری به این سایت بزنید و موارد گفته شده را مرور کنید تا بتوانید بیشترین استفاده را از مطالب گفته شده ببرید. سوال یا نظرات خود را با تیم کیوسک به اشتراک بگذارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

3 نظر
 1. tlovertonet می گوید

  I am glad to be a visitor of this everlasting weblog! , thanks for this rare information! .

 2. drover sointeru می گوید

  That is really fascinating, You are an excessively professional blogger. I’ve joined your feed and look forward to looking for more of your fantastic post. Additionally, I’ve shared your site in my social networks!

 3. drover sointeru می گوید

  Hi, Neat post. There is a problem with your web site in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a good portion of people will miss your fantastic writing due to this problem.

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.