NFT چیست و چه نقشی در اقتصاد رمز ارزها دارد؟

nft چیست

0

کافیست کمی در شبکه‌های اجتماعی و اخبارها جستجو کنید تا با کلمه NFT روبه‌شوید، به خصوص در شبکه‌های خبری مربوط به بازارهای مالی. از آنجایی‌که عبارت NFT هربار با مبالغ میلیون دلاری از راه می‌رسد، امکان دارد کنجکاو شوید که منظور از NFT چیست ؟ و یا اینکه این عبارت از کجا سرچشمه گرفته‌است؟

برای درک بهتر مفهوم  NFTسوالات بسیاری مطرح شده است. از مهم‌ترین این سوالات می‌توان به NFT چیست اشاره کرد. قبل از هر چیز شما باید بدانید که NFT نوع خاصی از توکن‌های رمزنگاری شده غیر قابل تکثیر است. برای اینکه این نوع توکن‌ها را بشناسید کیوسک آکادمی تفاوت میان توکن‌های قابل معاوضه و غیر قابل معاوضه را برایتان شرح می‌دهد.

مطالعهٔ بیشتر: برنامه غیرمتمرکز

2 مثال برای آشنایی بیشتر با NTF

توکن‌های غیرقابل معاوضه (Non-Fungible Token) یا به اختصار NFT چیست ؟ برای درک بهتر این مفهوم، ابتدا به مثال زیر توجه فرمایید: شما در قبال خرید یک خودکار 10 هزار تومانی دو اسکناس 5 هزار تومانی در اختیار فروشنده می‌گذارید. در واقع برای فروشنده فرقی ندارد که یک اسکناس 10 هزار تومانی دریافت کند یا دو اسکناس 5 هزار تومانی. این اسکناس‌ها با حفظ ارزش نهایی خود قابل تعویض و جایگزینی هستند. این مسئله در بازار رمز ارزها نیز صدق می‌کند. در مقابل NFTها دارایی‌های غیر قابل تعویض هستند و ارزش‌های ثابتی دارند. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

برای شما امکان پذیر نیست که خودرویی قرض بگیرید و به جای پس دادن همان خودرو، یک خودروی معادل تهیه نمایید. لطفا در نظر داشته باشید این گونه دارایی ها ارزش های منحصر به فردی دارند و به هیچ صورت قابل تعویض نخواهند بود. بازارهای دارای NFT همیشه کالاهایی را می فروشند که ارزش پیشنهادی آنان به طور دقیق توصیف نمی شود. نکته اینکه ارزش هر ارز دیجیتال NFT بیشتر بر پایه حدس و گمان است. ارزش نهایی آن تنها با توجه به آنچه شخص دیگری مایل به پرداخت است تعیین می‌شود نه چیز دیگر.

برای درک بهتر این مسئله مثال دیگری بازگو می‌کنیم؛ مردم می‌توانند دلار آمریکا را با دلار دیگر و همچنین پوند انگلیس مبادله کنند. اگر به شخصی یک دلار قرض دهید، در عوض نیازی به دلاری با همان شماره سریال ندارید. از طرف دیگر، اگر شما یک اثر هنری منحصر به فردی را به شخص دیگری قرض دهید، در عوض انتظار همان اثر هنری دقیق را دارد و این چیزی نیست جز توصیف عبارت غیر قابل معاوضه بودن.

nft

نگاهی مختصر بر تاریخچه NFT

NFT ها بعد از روی کار آمدن بازی کریپتوکیتیز در سال 2017 سروصدا کردند. در طول این بازی بازیکنان به کمکNFT ها می توانستند گربه‌های مجازی را بخرند و پرورش دهند. بعد از آن سازندگان بازی تصمیم گرفتند استفاده از NFTها را گسترش دهند تا بازیکنان بتوانند به کمک این NFTها سپر دیجیتال، شمشیر، و سایر غنایم را دریافت کنند. کم کم به کمک ارزش‌گذاری این NFTها امکان انتقال توکن‌های بازی‌های مختلف برای بازیکنان فراهم شد.

امروزه علاوه بر بازی، NFTها اغلب برای فروش طیف وسیعی از ساخته‌های مجازی از جمله کارت‌های تجارت مجازی، موسیقی، تصاویر دیجیتالی، کلیپ‌های ویدئویی و غیره استفاده می‌شوند. خواه‌ناخواه NFTها در حال حاضر باعث تسریع نوآوری اقتصاد دیجیتالی شده‌اند.  NFTتاییدی بر رضایت روزافزون مردم از اقتصاد رمز ارزها است. ناگفته نماند افراد در ازای ایجاد فرصت‌های جدید تجاری، خطرات کوتاه مدت را پذیرفته‌اند.

مطالعه بیشتر:‌ اوپن سی

منظور از NFT  چیست ؟

توکن‌ها عنصر اصلی دنیای بلاکچین و ارزهای مجازی هستند. این توکن‌ها به اشکال مختلف قابل دسترسی هستند و به دلایل مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. توکن‌های غیر قابل معاوضه یکی از انواع توکن‌هاست که ویژگی‌ها و کاربردهای منحصر به فردی دارد. از آنجا که هدف اصلی اکثر رمز ارزها خدمت کردن به عنوان یک وسیله رایج مبادله است، بنابراین تمرکز بر قابلیت انعطاف‌پذیری امر مهمی خواهد بود.

توکن‌های NFT یا غیر قابل معاوضه مالکیت موارد دیجیتالی از قبیل تصویر، صوت، یا متن را دقیقا شبیه اثبات مالکیت ارزهای مجازی نمایان می‌کنند. برخلاف رمز ارزها که تقریبا ارزش یکسانی دارند، NFTها منحصر به فرد هستند. NFT ارزشی است که در قبال دریافت چیزی پرداخته می‌شود. برای مثال NFT که توسط هنرمند مشهوری پایه‌گذاری می‌شود، بسیار ارزشمند خواهد بود و معمولا خریداران ثروتمند را جذب خود می‌کند. مسئله مهم این است که برداشت از آنچه که خریدار برای آن مبلغی را پرداخت می‌کند به راحتی امکان پذیر نیست.

کیوسک سایت معتبر خرید و فروش تتر، خرید شیبا اینو، بیت‌کوین، اتریوم، ترون و دیگر رمز ارزها در ایران است. شما می‌توانید از خدمات این مجموعه برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال استفاده کنید.

چرا NFT میلیون ها دلار می‌ارزد؟

ارزش‌گذاری روی هر چیزی که قصد فروشش را داریم تنها مبنی بر دو اصل است: منحصر به فرد بودن و اثبات مالکیت. این فرآیند برای ارزهای مجازی نیز به همین ترتیب است طبق رشته‌ای از فعالیت‌های مجازی، سکه‌های مجازی ایجاد می‌شوند که دارای ارزش جهانی واقعی هستند. بلاک چین فناوری مهمی در ایجاد ارز دیجیتال NFT است.

NFT چیست ؟ NFT اصطلاحی اقتصادی است که می‌توان برای توصیف مواردی مانند مبلمان، فایل موسیقی، یا رایانه خود استفاده کرد. این موارد با سایر چیزها قابل تعویض نیستند زیرا خواص منحصر فردی دارند. NFTها دارای کدهای شناسایی هستند که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند و برخلاف رمز ارزهای پایه نمی‌توان آنان را معامله یا مبادله کرد. NFT نمایشی دیجیتالی از دارایی‌هاست و به پاسپورت دیجیتال تشبیه شده است. اما NFT ها قابل توسعه هستند به این معنا که شما می‌توانید یک NFT را با دیگری ترکیب کنید تا NFT منحصر به فرد دیگری تولید شود.

مطالعه بیشتر:NFT تقسیم شده

3 مورد مهم و کاربردی در استفاده از NFT چیست

به نظر شما NFT چیزی بی‌خود و گران است یا تاریخچه نوینی از هنر محسوب می‌شود؟ مطمئنا انقلابی در راه است و ما بیش از حد درگیر این اختلالات پرهیاهو هستیم جوری که نمی‌توانیم این انقلاب را به درستی ببینیم. بیایید نگاهی به سه مورد از کاربردهای اساسی این توکن‌ها بیاندازیم:

nft

هنرهای دیجیتال

NFTها در حال توسعه و پیشرفت هستند در حالی که هنرهای دیجیتال تقریبا ساکن مانده‌اند. امروزه این NFT  است که به خریدار اجازه می‌دهد یک اثر هنری دیجیتال را به طور انحصاری در اختیار داشته باشد.

هنرهای قابل طراحی رایج‌ترین مورد استفاده از NFTها هستند که ترکیبی کامل از خلاقیت و نوآوری را به وجود می‌آورد. در حال حاضر، شما می‌توانید آثار مختلف هنری با تعداد محدود در دست چاپ پیدا کنید. به این ترتیب با کمک این توکن‌ها کاربران می‌توانند تمام تاریخچه این آثار هنری از جمله قیمت‌های قبلی خریداری شده و مالکیت آن را مشاهده کنند.

NFTها قبلا به صنعت تجمل‌گرایی و بازی‌ها ورود قابل توجهی داشته و همچنین به فضای کافی برای رشدی بیش از این برنامه‌های اولیه دست یافته‌اند. بخش مربوط به هنر همچنان بخش مهمی از کل بازار NFT خواهد بود و احتمالا طی سال‌های آتی به تدریج به بلوغ می‌رسد. هنر دیجیتال تنها یکی از راه‌های استفاده از NFT است.

قیمت لحظه‌ای بیت کوین، قیمت تتر، قیمت شیبا اینو و سایر ارزهای دیجیتال را می‌توانید در صرافی کیوسک ببینید.

محتوای دیجیتال

بیشتر NFTها بخشی از زنجیره بلوک ارز مجازی اتریوم هستند که اطلاعات اضافی را ذخیره می‌کنند و بیش از هر زمان دیگری به سازندگان محتوا قدرت می‌دهند. به طور کلی هرچیز دیجیتالی می‌تواند به عنوان یک NFT فروخته شود. می‌توان از آن برای نشان دادن مالکیت هر دارایی منحصر به فردی مانند اسناد مربوط به حوزه دیجیتال استفاده کرد.

لطفا در نظر داشته باشید NFT در بازی‌ها، نام‌گذاری دامنه‌ها (شما با کمک این نام‌ها یک سایت را می‌شناسید و به آن متصل می‌شوید)، محتوای دیجیتالی، اقلام فیزیکی، سرمایه‌گذاری و وثیقه، کاربرد چشمگیری دارند. اما امروزه بیشترین استفاده آن در حوزه محتوای دیجیتال است. از آنجایی‌که صنعت تا حدودی دچار شکست شده است، سازندگان محتوا سود و درآمد بالقوه خود را از دست رفته می‌بینند. NFT اقتصاد جدیدی برای تولیدکنندگان تامین می‌کند که سازندگان لازم نیست سود و درآمد خود را در جهت تبلیغات گسترده از دست بدهند.

مطالعه بیشتر: بلاکچین و هنر

هویت دیجیتال

از آنجا که NFT مبنی بر بلاکچین است، می‌توان برای حذف واسطه‌ها و مدیریت هویت‌ها نیز از آن استفاده کرد. این حوزه می‌تواند واسطه‌ها را حذف، معاملات را ساده، و بازارهای جدیدی ایجاد کند. NFT ها می‌توانند حقوق افراد را در دارایی‌های خاص حفظ، انکار یا محدود کنند، در نتیجه انحصار مالک تضمین می‌شود. این توکن‌ها در آینده راه طولانی دارند و برنامه‌های آنان افزایش می‌یابد.

استفاده از این توکن‌ها در هویت دیجیتال امر منطقی است زیرا NFT نیز دقیقا مانند اطلاعات هویتی منحصر به فرد است. طبق بررسی‌های صورت گرفته اطلاعات هویتی کاربران در قالب یک دفتر کل غیرمتمرکز قرار می‌گیرد و هرکسی نمی‌تواند پروفایل هویت کاربر را ببیند. می‌توان گفت داده‌های هویتی طوری رمزنگاری شده اند که تنها توسط مالک آن هویت قابل دسترسی خواهند بود.

nft

3 معامله چشم‌گیر در NFT چیست

اکنون که تا حدودی NFT را شناخته‌اید، بهتر است با این فهرست جذاب از بهترین آثار فروخته شده در قالب NFT نیز آشنا شوید:

در مارس سال 2006، جک دورسی مدیر و موسس توییتر، اولین توییت خود را به صورت یک NFT برای فروش قرار داد. تا زمان نوشتن این مقاله ارزش توییت جک را برپایه ارز مجازی اتر (ETHER) محاسبه می‌کردند. موسس توییتر با این کار خود به حمایت از توکن‌ها غیرقابل‌معاوضه اشاره کرد.

اثر هنری دیجیتال یک هنرمند آمریکایی نیز در تاریخ 11 مارس سال 2021 و در قالب NFT به فروش رسید. مایک وینکلمن براساس مجموعه‌ای از انیمیشن‌های تولیدی خود این اثر را خلق کرد. برای اولین بار بود که از رمز ارزها در فروش یک اثر هنری استفاده شد.

خانه مریخی اولین خانه دیجیتالی که در بازار NFT به فروش رسید. این خانه در واقع یک فایل دیجیتال سه بعدی است که در واقعیت مجازی می‌توان آن را تجربه کرد. این خانه با کمک نرم‌افزار تولید بازی‌های ویدئویی خلق شده‌است. خانه مریخی فضای آرامش‌بخشی متشکل از نور و موسیقی دارد.

مطالعه بیشتر: پلتفرم راریبل

غیرمعاوضه بودن NFT

وقتی به ازای NFT هزینه‌ای می‌پردازید. در مقابل، حق انتقال رمز ارز به کیف پول دیجیتال خود را دریافت می‌کنید. این ارز مجازی پرونده دیجیتال شما را اثبات می‌کند. ناگفته نماند زمانی که شما یک شاهکار هنری را در دست دارید، معتقدید ارزش آن نامشخص است ولیکن عده‌ای دیگر این شاهکار هنری را به صورت پوستر یا برچسب ارزان قیمت، توزیع و کپی می‌کنند. اما چیزی از ارزش نقاشی با اصالت شما کم نمی‌شود.

در بازار ارزهای مجازی نیز به همین ترتیب است. NFTها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که امکان کپی برداری از مالکیت را نمی‌دهند. هرکسی می‌تواند چاپ و توزیع انجام دهد اما تنها یک نفر مالک اصلی محسوب می‌شود.

غیر قابل معاوضه بودن کم و بیش به معنای منحصر به فرد بودن است و نمی‌توان آن را با چیز دیگری جایگزین کرد. برای مثال ارز مجازی بیت کوین قابل معاوضه است. شما می‌توانید بیت کوین را با بیت کوین دیگری معامله کنید. در مقابل کارت تجاری غیر قابل معاوضه است حتی اگر آن را با کارت دیگری معامله کنید، کارت کاملا متفاوتی خواهید داشت.

مطالعه بیشتر: توکن‌های نیمه‌مثلی

اساسی ترین تفاوت میان توکن های قابل معاوضه و غیر قابل معاوضهNFT چیست

موارد زیر تفاوت‌های میان این دو توکن را بازگو و به شما کمک می‌کند تفاوت آنها را درک کنید:

مهم‌ترین جنبه‌ای که شما باید برای یافتن تفاوت بین توکن‌های قابل معاوضه و غیر قابل معاوضه مورد توجه قرار دهید، تعریف خود توکن‌هاست. در دنیای واقعی این توکن‌ها به مطلبی مشهود از یک احساس یا واقعیت اشاره دارند. شکی نیست که بلاکچین فناوری ایده‌آلی برای مدیریت دارایی‌های دیجیتال از انواع مختلف است. در توکن‌های قابل معاوضه نمی‌توان اطلاعات منحصر به فردی را رمزنگاری کرد.

در مقابل، توکن‌های غیر قابل معاوضه نشانه‌های رمزنگاری شده منحصر به فردی هستند که می‌توانند داده‌ها را در جای امنی نگهداری کنند. پر واضح است که تفاوت اساسی این دو توکن در تاکید بر ذخیره‌سازی اطلاعات، بیش از هرچیزی به چشم می‌خورد. ناگفته نماند NFT محدودیت‌های بسیاری برای جایگزینی یا تبادل اطلاعات ایجاد می‌کند.

توکن‌های غیرقابل معاوضه برعکس رمز ارزهای پایه هیچ ارزش ذاتی ندارند. در حقیقت NFT ارزش خود را از دارایی‌ها یا کالاهایی کسب می‌کند که به او نمایندگی داده‌اند. همان‌طور که تاکنون فهمیده‌اید ارزهای مجازی قابل معاوضه و جابجایی با یکدیگر هستند. شما می‌توانید رمز ارزها را از یک مالک به مالک دیگر منتقل کنید. در مقابل NFTها این ویژگی را ندارند.

nft

مزیت های شگفت‌انگیز NFT چیست

اکنون زمان بحث و گفتگو در مورد شکل پیشرفته و جدیدی از توکن‌هاست که غیرقابل معاوضه هستند. بسیاری از کارشناسان به توانایی این توکن‌ها در شکل‌دهی آینده بلاکچین اشاره کرده‌اند. NFTها مورد توجه کاربران و همچنین علاقه مندانی از همه محافل قرار گرفته اند. گذشته از این، NFTها در طیف گسترده ای از موارد استفاده بلاکچین سازمانی، در دوران کنونی مفید شناخته شده اند. توانایی های آنان برای تایید آسان اصالت و کمبود اطلاعات در سیستم عامل های دیجیتال، چیزی نیست که شما به راحتی قبول کنید. با این اوصاف بیایید نگاهی عمیق به موارد مختلف استفاده از این توکن های غیر قابل معاوضه به شرح زیر بیاندازیم:

 با وجود NFTها هیچ‌کس نمی‌تواند سابقه مالکیت را دستکاری کند یا حتی یک NFT جدید را کپی یا جای گذاری کند. این نکته به امنیت بالای NFT اشاره دارد. در ضمن NFT برخی از مشکلاتی را که امروزه در اینترنت وجود دارد حل می‌کند. با دیجیتالی شدن همه چیز، نیاز به تکرار خصوصیات اقلام فیزیکی و اثبات مالکیت بیش از پیش احساس می‌شود. برای مثال شما نمی‌توانید دستگاه پخش موسیقی را که خریده‌اید دوباره با حفظ ارزش اولیه بفروشید حتی اگر بازار آن وجود داشته باشد.

این نکته نیز حائز اهمیت است که NFT مورد توجه بسیاری از سازندگان بازی‌ها قرار گرفته است زیرا مزایای زیادی را برای بازیکنان به همراه دارد. اگر بازی دارای NFT باشد می‌توانید پس از پایان بازی با فروش آن قسمتی از پول خود را جبران کنید. این گونه بازی‌ها نوعی حق امتیاز دارند. گاهی بعضی بازی‌ها تبدیل به یادگاری دیجیتالی می‌شوند و ارزشی خارج از بازی کسب می‌کنند. مانند بسته‌های مجازی که در بعضی بازی‌ها خریده‌اید و می‌توانید هرطور که لازم دیدید از آنان استفاده کنید.

مطالعه بیشتر: کریپتوپانک

از دیگر مزایای NFT چیست

مصرف کنندگان این NFTها می‌توانند به راحتی اطلاعات مالکیت اقلام و لوازم جانبی خود را به صورت دیجیتالی تایید کنند و از این طریق خطرات جعل و تقلب را کاهش دهند. بنابراین افراد می‌توانند از جزئیاتی مانند مکان ایجاد دارایی، برداشت روشنی داشته باشند. علاوه بر این، می‌توانند قبل از خرید یک دارایی، از جزئیات مربوط به مالکان پیشین مطلع شوند. NFTها در کنار حمایت از مشتریان، رفاه کارمندان را نیز افزایش می‌دهند. بنابراین NFT می‌تواند نوع جدیدی از بلاکچین را عرضه کند.

NFTها همچنین می‌توانند مزایای زیادی برای تایید مجوزها و گواهینامه‌ها به همراه داشته باشند. گواهینامه‌های پایان دوره، مانند هر درجه یا مجوز دیگری به صورت دیجیتال یا به صورت کاغذی ارائه می‌شود. دانشگاه‌ها و کارفرمایان قبل از اینکه موقعیت خود را به شخصی در یک شرکت یا موسسه شرح دهند، به یک سند تکمیل دوره به عنوان مرجع نیاز دارند. با دسترسی به چنین مجوزهایی مسئولان می‌توانند در وقت زیادی صرفه جویی کنند. گواهینامه‌ها و مجوزهای دارای NFT، بار بررسی و تایید سوابق را برای شما می‌کاهد. پس این روش رویکرد آسان‌تری را برای ذخیره شواهد مربوط به اتمام دوره یا صدور مجوز ارائه می‌دهد.

بنابراین، به وضوح می‌توان دید که کاربردهای توکن‌های غیرقابل معاوضه در صنایع مختلف اهمیت زیادی دارد. همان‌طور که پیش‌تر ذکر کردیم NFT‌ها از زمان معرفی نسخه آزمایشی کریپتوکیتیز در سال 2017 به محبوبیت قابل توجهی دست یافته‌اند. صنعت بازی یکی از فعال‌ترین بخش‌ها با حداکثر تعداد موارد فعال NFT است.

سخن آخر

به عنوان نکته آخر باید بگوییم سایر صنایع نیز بلاکچین و توکن سازی دارایی‌ها را با هم ترکیب و به آرامی شروع به اتخاذ NFT می‌کنند. صنایع اکنون می‌توانند بلاکچین را با رمزهای NFT پیاده کنند و این امتیاز بزرگی در جهت افزایش محبوبیت این توکن‌هاست. می‌توان گفت NFTها به طور قطع آینده‌ای را رقم می‌زنند که مردم بتوانند بیش از پیش از بلاکچین استفاده کنند. خوشحال می‌شویم نظر خود را در مورد مقاله NFT چیست ، با ما به اشتراک بگذارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.