پلتفرم راریبل (Rarible) چیست؟

1

پلتفرم راریبل یکی از اصلی‌ترین پلتفرم‌های خریدوفروش NFT در دنیاست. در سال‌های اخیر NFT ها یا توکن‌های غیرقابل تعویض تبدیل به حوزه در حال گسترشی شده‌اند. درحال‌حاضر توکن‌های NFT در دسته‌های مختلفی ایجاد و معامله می‌شوند. پلتفرم Rarible نیز یکی از پلتفرم‌های اختصاصی این حوزه است. در ادامه به بررسی بیشتر این پلتفرم خواهیم پرداخت. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر:‌ NFT چیست؟

پلتفرم راریبل چیست؟

پلتفرم راریبل یک سیستم نرم‌افزاری متن‌باز برای ایجاد و مبادله آثار دیجیتال در قالب توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT است که بر مبنای فناوری بلاک‌چین ایجاد شده‌اند. راریبل یک بازار توزیع‌شده روی پلتفرم اتریوم است که کاربران آن برای معامله نیازی به حضور شخص ثالث ندارند. آثار هنری دیجیتال، میم‌ها و حتی قطعاتی از زمین‌های مجازی در این بازار موجود هستند. راریبل اولین بازار NFT دنیا با مالکیت اجتماعی است.

ارز دیجیتال بومی پلتفرم راریبل توکن RARI است که یک توکن حاکمیتی محسوب می‌شود و دارندگان این توکن قدرت بیشتری برای کار در پلتفرم دارند.

از سال 2021 که NFT ها رشد زیادی داشتند، راریبل نیز کاربران زیادی پیدا کرد. طبق آمار رسمی این وب‌سایت، هرماه بیش از 2 میلیون کاربر فعال در راریبل فعالیت می‌کنند. تا جولای 2022 این بازار با اتریوم، پالیگان، فلو، تزوس و سولانا یکپارچه شده است.

تاریخچه پلتفرم راریبل (Rarible)          

شرکت راریبل توسط الکس سالنیکوف (Alex Salnikov) و (Alexei Falin) در مسکو پایه‌گذاری شد. سالنیکوف از سال 2013 روی ارزهای دیجیتال کار می‌کرد و آن زمان یکی از بنیان‌گذاران بازار استیکرهای دیجیتالی بود که در پلتفرم‌های چت بکار می‌رفتند.

تخصص الکس فالین به‌عنوان یک برنامه‌نویس و در کنار آن، هوش مالی و تجاری الکس سالنیکوف پایه‌های راریبل را تقویت کرد. رشد گسترده تبلیغات NFT باعث نیاز به پلتفرم‌هایی شد که کاربران بتوانند NFT های خود را آنجا ایجاد و مدیریت کنند.

پلتفرم راریبل در سال 2020 اولین جذب سرمایه خود را در از طریق شرکت سرمایه‌گذاری CoinFund انجام داد که یکی از شرکت‌هایی است که نسبت به رشد NFT ها علاقه‌مند است و از دیدگاه این شرکت، NFT روش نوین مالکیت محتوای دیجیتال هستند و این محتوای دیجیتال در سال‌های پیش رو بازار وسیعی خواهد داشت.

مطالعهٔ بیشتر: برنامه غیرمتمرکز

توکن RARI چیست؟

پلتفرم راریبل

ارز دیجیتال RARI که یک توکن ERC20 است نقش مهمی در پلتفرم راریبل دارد. دارندگان این توکن می‌توانند درباره تغییرات پلتفرم مثل تغییر میزان کارمزد، نحوه پرداخت آن‌ها و قوانین تبلیغات و بهبود پلتفرم نظر دهند. البته رأی دادن الزامی نیست اما شرکت راریبل از دریافت نظرات کاربران استقبال کرده و آن‌ها را به کار می‌گیرد.

بااین‌حال هدف Rarible انتقال قدرت به سیستم‌های مبتنی بر نرم‌افزار است که توسط کاربران و با سیستم DAO (سازمان خودمختار غیرمتمرکز) مدیریت می‌شود.

بااین‌حال، عملکرد اصلی توکن RARI بر توانمندسازی کاربران به مشارکت در تصمیم‌گیری پلتفرم متمرکز است.

مثل هر ارز دیجیتال دیگری ذخایر RARI نیز محدود به 25 میلیون توکن است. از بین 25 میلیون توکن، 10 درصد آن‌ها برای ایردراپ، 30 درصد برای سرمایه‌گذاران و 60 درصد برای کاربران پلتفرم در نظر گرفته شده است. راریبل هر هفته 75000 توکن RARI را بین کاربران خود توزیع می‌کند و این کار را چهار سال ادامه می‌دهد. این توکن‌ها به‌صورت هفتگی به کسانی که در هفته‌های گذشته در بازار راریبل فعالیت داشته‌اند داده می‌شود تا مشوقی برای فعالیت آنها باشد.

باید توجه داشت که از بین 75 هزار توکنی که به‌صورت هفتگی توزیع می‌شود پنجاه درصد آن به خریداران و پنجاه درصد به فروشندگان تعلق دارد. به‌این‌ترتیب هر نوع فعالیتی در این پلتفرم می‌تواند شامل دریافت پاداش شود.

مطالعهٔ بیشتر: کریپتوپانک

اهداف پلتفرم راریبل         

مهم‌ترین ویژگی طراحی پلتفرم راریبل مدل حاکمیتی جامعه آن است. هدف این پلتفرم تبدیل شدن به یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز یا DAO است که توکن خاص خود یعنی RARI را دارد. در مدل حاکمیتی جامعه، دارندگان این توکن در مورد آینده پلتفرم نظر می‌دهند.

دارندگان RARI می‌توانند درباره استراتژی‌ها و تصمیم‌گیری‌های سیاسی پلتفرم رأی دهند. DAO برای اطمینان از عدم تمرکز و شفافیت در این پروژه از تکنولوژی مبتنی بر بلاک‌چین بهره می‌گیرد.

ویژگی های پلتفرم راریبل

پلتفرم راریبل

اگر ویژگی های مختلف راریبل نظیر نحوه کار کردن پلتفرم و قابلیت‌های توکن آن را در نظر بگیرید درباره میزان خاص بودن آن متعجب می‌شوید. راریبل یک بازار NFT متکی بر جامعه است که توکن حاکمیتی خاص خود را دارد.

در راریبل کاربران قبل از فروش NFT آن را ضرب می‌کنند و بنابراین برای لیست کردن آن در پلتفرم کارمزد می‌پردازند.

بدیهی است که کارمزد ضرب، در هر دو پلتفرم ضرب NFT لازم است. بنابراین حتی برای کارهای هنری فروش نرفته هم باید این مبلغ را به راریبل بپردازید. ازدیگرسو، راریبل انعطاف زیادی برای ردیابی وضعیت آثار دارد. اما چطور؟ جامعه راریبل محدودتر و کوچک است بنابراین کاربران کمتری دارد. مهم‌تر از همه، در سایر بازارهای NFT توکن حاکمیتی مثل RARI وجود دارد. درواقع بسیاری از کارشناسان معتقدند توکن RARI در آینده به‌شدت رشد خواهد کرد.

مطالعه بیشتر: بلاکچین و هنر

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا آوه خود را خرید کنید

عملکرد پلتفرم Rarible چگونه است؟     

هنرمندان دیجیتال و تولیدکنندگان محتوا از بازار NFT راریبل برای انتشار NFT هایی با استاندارد RFC721 و ERC1155 استفاده می‌کنند. هدف بازارهایی مثل راریبل ایجاد ارتباط بین خریدار و فروشنده است تا خریدار زودتر بتواند به چیزی که مدنظر دارد برسد.

اما فروشندگان برای اینکه NFT آثار خود را ایجادکننده باید ابتدا با استفاده از نرم‌افزار راریبل یک توکن ضرب (Mint) کنند. کاربران برای ضرب توکن نیاز به اتر (توکن اتریوم)دارند و باید کیف پول ارز دیجیتال خود را به سرویس ضرب NFT راریبل متصل کنند. برای این کار باید فرمی را در این وب‌سایت پر کرده و قطعه‌ای که می‌خواهند به‌عنوان NFT بفروشند را به آن الحاق دهند. این کار نیاز به هیچ تخصص خاصی درزمینه کامپیوتر یا برنامه‌نویسی ندارد. به‌این‌ترتیب پلتفرم راریبل یک توکن جدید روی بلاک‌چین اتریوم می‌سازد که همان NFT جدید است و می‌تواند خریدوفروش و بین کیف پول‌ها جابجا شود.

برای خرید و فروش تتر، دوج کوین، خرید شیبا اینو و سایر ارزهای دیجیتال می‌توانید از صرافی معتبر کیوسک نیز استفاده کنید.

مزایای راریبل (Rarible) 

پلتفرم راریبل برای کاربران خود مزایای منحصربه‌فردی ارائه می‌کند که موجب جذب کاربران زیادی شده است. در ادامه به برخی از مزایای Rarible اشاره خواهیم کرد.

حمایت از مالتی چین

تا پیش‌ازاین بازارهای NFT فقط می‌توانستند از NFT هایی که روی بلاک‌چین اصلی بازار ساخته شده‌اند پشتیبانی کنند. یعنی یک بازار مبتنی بر اتریوم فقط از NFT های مبتنی بر اتریوم پشتیبانی می‌کرد. راریبل در تلاش برای ایجاد یک بازار مالتی چین یا چندزنجیره‌ای راریبل نیز فلو و تزوس را افزود. این مسئله باعث ایجاد یک اکوسیستم ارزان‌تر برای NFT ها شد که مصرف انرژی کمتری هم داشتند.

اختصاص داشتن به NFT

پلتفرم راریبل یک پلتفرم مختص NFT است و از طیف وسیعی از NFT ها پشتیبانی می‌کند که می‌توانند در دسته‌های زیر قرار بگیرند:

 • میم‌ها
 • کارت‌های تجاری
 • زمین‌های مجازی
 • دارایی‌های درون بازی
 • هنرهای کریپتو
 • موارد کلکسیونی
 • نام‌های دامنه

مطالعه بیشتر: توکن‌های نیمه‌مثلی

پلتفرم راریبل

گزینه های پرداخت

کاربران راریبل می‌توانند NFT مدنظر خود را با سه رمزارز XTZ، FLOW و ETH خریداری کنند. به‌علاوه امکان پرداخت با کارت اعتباری نیز وجود دارد.

ضرب NFT بدون پرداخت گس یا واگذار کردن گس به خریدار (Lazy)

با ارائه تکنیک‌های Lazy یا واگذار کردن هزینه گس ضرب NFT به خریدار، کاربران می‌توانند بی هیچ هزینه‌ای NFT خود را بسازند.

شبکه‌هایی مثل اتریوم ممکن است هزینه گس به‌شدت بالا باشد بنابراین بازارهای NFT مثل راریبل سعی می‌کنند به سمت ایجاد امکان ضرب NFT بدون پرداخت گس بروند. به‌این‌ترتیب آن‌ها هزینه گس را به عهده خریدار می‌گذارند.

کارمزد ترید یا معامله

به‌جز هزینه‌ای که کاربران باید برای ضرب NFT ها بپردازند درصدی از درآمد حاصل از فروش NFT ها نیز به‌عنوان کارمزد به بازار پرداخت می‌شود که حدود 2.5 درصد است.

کارمزد وفاداری یا Royalty

NFT ها قابلیت داشتن حق امتیاز دارند و می‌توان روند فروش و دست‌به‌دست شدن آن‌ها را در این پلتفرم بررسی کرد. به‌این‌ترتیب خالق هر اثر می‌تواند از هر بار فروش اثر خود در این پلتفرم سهمی داشته باشد و به آن میزان Royalty می‌گویند که توسط خالق اثر تعیین می‌شود. مقدار در Rarible می‌تواند تا 50 درصد هم برسد.

عدم تمرکز

عدم تمرکز در پلتفرم راریبل نسبت به سایر پلتفرم‌های مربوط به NFT نظیر اوپن‌سی بیشتر است. چراکه راریبل با استفاده از توکن RARI جامعه ذی‌نفعان خود را ایجاد کرده و به آن‌ها قدرت حاکمیتی می‌دهد.

مطالعه بیشتر:‌ NFT تقسیم شده

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا اتریوم خود را خرید کنید

آیا پلتفرم Rarible امن است؟      

بازار NFT به دلیل استفاده از فناوری بلاک‌چین امنیت مطلوبی دارد. جالب اینجاست که راریبل از کاربران می‌خواهد که برای تأیید هویتشان، تصاویری از خودشان ارسال کنند. در راریبل تأیید و لینک کردن حساب کاربری توییتر به حساب کاربری راریبل الزامی است و این موجب بالاتر رفتن سطح امنیت کاربران می‌شود. کاربران پس از لینک کردن و تأیید حساب کاربری خود می‌توانند NFT ها را در پلتفرم خود فهرست کرده و خریداری کنند.

نکته برجسته دیگر در مورد امنیت راریبل شناسایی مداوم تریدرهای مشکوک و قرار دادن آن‌ها در بلک‌لیست است. این پلتفرم بعد از ماجراهای افشای پولشویی در سال 2020 اقدامات خود برای ایجاد یک بازار شفاف را بیشتر کرده است.

برای اطلاع از قیمت تتر، قیمت دوج کوین، قیمت شیبا اینو و سایر رمز ارزها می‌توانید همین حالا از کیوسک کمک بگیرید.

آموزش پلتفرم راریبل (Rarible) و ایجاد توکن غیرمثلی در آن

RARI4

همان‌طور که اشاره شد برای کار با پلتفرم راریبل نیاز به یک کیف پول دیجیتالی داریم. با راه‌اندازی کیف پول دیجیتال وارد مرحله کار با پلتفرم راریبل می‌شویم:

 1. به وب‌سایت رسمی راریبل وارد شوید و کیف پول خود را (متاماسک، بایننس یا هر کیف پول ارز دیجیتال دیگری) کانکت کنید.
 2. روی دکمه آبی‌رنگ CREATE در بالای صفحه کلیک کنید.
 3. مشخص کنید که می‌خواهید یک NFT تنها را ضرب کنید یا اینکه ممکن است این NFT چندین نسخه داشته باشد.
 4. تصویر، ویدئو یا فایل موسیقی خود یا هر آنچه می‌خواهید در قالب NFT ارائه کنید را آپلود نمایید.
 5. 5)     نام، توضیحات، میزان سهم خالق اثر به ازای هر بار فروش و سایر اطلاعات را وارد کنید.
 6. روی آیتم create کلیک نمایید.
 7. کیف پولتان درخواستی برای ورود و پرداخت هزینه گس ارسال می‌کند که باید آن را قبول کنید. در نظر داشته باشید میزان گس به وضعیت شبکه بستگی دارد و ممکن است مبلغ بالایی باشد.
 8. در اکتبر 2021 راریبل برای اینکه خالقان آثار مجبور به پرداخت کارمزدهای اتریوم نشوند گزینه «ضرب تنبل» یا lazy mint را ایجاد کرد که به وسیله آن، خریداران آثار هزینه کارمزد ضرب آن اثر را می‌پردازند.

جمع بندی

پلتفرم راریبل بازار حرفه‌ای NFT های مختلف است که در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای جذب مخاطبان و تسهیل عملکرد بازارهای خود انجام داده است. دادن حق امتیاز به تولیدکنندگان آثار و امکان ضرب رایگان NFT با محول کردن هزینه گس آن به خریدار اثر تنها دو مورد از این موارد هستند. Rarible در راستای غیرمتمرکز سازی بازار NFT کار می‌کند و سعی کرده است امنیت خوبی را برای کاربران خود فراهم آورد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

یک نظر
 1. حسن نصرتی حسینکلو می گوید

  باسلام و سپاس از کارشناس محترم
  مقاله بسیار مفید و آموزنده بود.۲ تا سئوال دارم. خیلی ممنون میشم جواب بدید .
  ۱_ آیا پلتفرم Rarible برای فعال سازی اکانت کاربران کارمزد دریافت می کند تا به creator اجازه فروش NFT بدهد؟
  ۲_ وقتی مشتری NFT می خرد و هنگام پرداخت با error مواجه میشود؛عنوان می کند که کیف پول فروشنده به برنامه غیر متمرکز وصل نشده و علت error هنگام پرداخت همین است.آیا این حقیقت دارد؟ و اینکه برای اتصال کیف پول به برنامه غیر متمرکز آیا باید وارد سایت Dapps شد و کیف پول را به آن وصل کرد؟

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.