NFT تقسیم شده یا Fractional NFT چیست؟

0

شما نیز به طور حتم نام NFT را زیاد شنیده‌اید زیرا این توکن یکی از کاربردی‌ترینو محبوب‌تریندارایی‌های دیجیتال به شمار می‌آید. با وجود اینکه این دارایی پیشرفته سود خوبی به همراه دارد، اما به دلیل نقدینگی کم و قیمت‌های بالای آنها، همه کاربران نمی‌توانند به توکن‌های غیر قابل معاوضه دست پیدا کنند. برای مثال در دنیای واقعی افراد می‌توانند به صورت شریکی زمین یا ماشینی را با یکدیگر خریداری کنند، در حالی که تا چندی پیش امکان خرید یک NFT شریکی وجود نداشت. با گذر زمان این مشکل نیز توسط NFT تقسیم شده رفع شد. ولی منظور از این نوع توکن غیر قابل معاوضه چیست؟ چه کاربردی دارد و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟ با ما همراه باشید تا در ادامه به تمام سوالات بالا پاسخ دهیم.

مطالعه بیشتر:‌ NFT چیست؟

بررسی مفهوم NFT تقسیم شده یا Fractional NFT

یک NFT تقسیم شده توکن غیر قابل معاوضه‌ کاملی است که به قطعات کوچک‌تر تقسیم می‌شود و به چندین نفر اجازه می‌دهد تا مالکیت بخشی از آن را بر عهده داشته باشند. تمامی ان اف تی‌ها با استفاده از یک قرارداد هوشمند برنامه‌ریزی شده، به منظور تولید تعدادی توکن مرتبط با خود تقسیم می‌شوند.

ناگفته نماند تعداد این توکن‌های تولید از پیش تعیین شده و ماهیت آنها به NFTهای غیر قابل تقسیم اصلی نزدیک است. ان اف تی‌های تقسیم شده درصدی از مالکیت هر دارنده NFT را نشان می‌دهد. این نوع توکن‌ها را می‌توان در صرافی‌هایی که از توکن‌های غیر قابل معاوضه پشتیبانی می‌کنند مبادله کرد. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

به عبارت دیگر این نوع توکن‌ها به کاربران این امکان را می‌دهند تا NFTها را به چند بخش تقسیم کنند و تا حدودی ورود سرمایه‌گذاران به بازار دارایی‌های واقعی را کاهش دهند. در حالی که توکن‌های غیر قابل معاوضه از بازار نزولی خود رنج می‌برند، برخی از موسسان و توسعه‌دهندگان از این زمان برای ساخت و توسعه مفاهیم جدید با فناوری نوین استفاده می‌کنند.

مطالعهٔ بیشتر: برنامه غیرمتمرکز

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا اتم خود را خرید کنید

نحوه عملکرد ان اف تی تقسیم شده

در حال حاضر بیشتر NFTها با استفاده از استاندارد اتریوم و در بلاکچین همین رمز ارز فعالیت دارند. اولین قدم در بخش کردن یک ان افی تی، قفل کردن آن در یک قرارداد هوشمند است.

تنظیمات یک بلاکچین به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که در صورت برآورده شدن شرایط از پیش تعیین‌شده، به طور خودمار نتیجه خاص و متفاوتی ارائه دهد.

قراردادهای هوشمند حاضر در شبکه اتریوم، ان افی تی‌ها را به چند بخش مختلف و براساس شرایط از پیش تعیین شده تقسیم‌بندی می‌کند. همین قراردادهای هوشمند می‌تواند موارد زیر را مشخص کند:

 • تعداد کل توکن‌های تولید شده
 • قیمت پایه توکن‌ها
 • ویژگی‌های هر یک از توکن‌ها
 • ابرداده‌ها
 • سایر ویژگی‌های منحصر به فرد توکن‌ها

هر یک از توکن‌های ERC-20 سهم جزئی از مالکیت کل NFTها را نشان می‌دهد. به طور معمول NFT تقسیم شده با قیمت ثابت و طی یک دوره مشخص به فروش می‌رسد یا بلافاصله بعد از تولید شدن فروخته می‌شوند.

در نظر داشته باشید F_NFT تنها به شبکه بلاکچین اتریوم محدود نمی‌شود. برای تقسیم بندی یا فرکشنال سازی ان اف تی‌ها می‌توان از هر شبکه بلاکچینی که از NFT و قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند، به راحتی استفاده کرد.

مطالعه بیشتر:‌ اوپن سی

NFTتقسیم شده چیست

تفاوت اصلی NFT و NFT تقسیم شده

NFT تقسیم شده مالکیت مقداری از دارایی‌های ان اف تی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند. از این رو تفاوت میان یک ان اف تی تقسیم شده و یک NFT کامل واضح است. یک NFT کامل به هیچ بخشی تقسیم نشده در حالی که یک Fractional NFT بخشی از یک ان اف تی کامل محسوب می‌شود.

نکته کلیدی این است که فرآیند تقسیم شدن توکن‌های غیر قابل معاوضه را می‌توان معکوس کرد. بنابراین حتی می‌توان F_NFT تقسیم شده را به یک ان اف تی کامل تبدیل کرد. به طور معمول در قراردادهای هوشمند گزینه دیگری برای خرید وجود دارد که دوباره NFT را به صورت جزئی به فروش می‌رساند.

این ویژگی به مالک اصلی ان اف تی‌ها یا سرمایه‌گذاران آنها این امکان را می‌دهد تا همه توکن‌های غیر قابل معاوضه تقسیم شده را بخرند و به ازای آنها ان اف تی اصلی و کامل دریافت کنند.

خرید و فروش یا مبادله این توکن‌ها بعد از انتقال تعداد مشخصی توکن ERC-20 از یک NFT تقسیم شده به قرارداد هوشمند امکان‌پذیر خواهد بود. این روند مبادله برای دوره‌ای ثابت اجرا می‌شود. در نتیجه سایر مالکان ان افی تی می‌توانند تصمیم قطعی بگیرند.

کسانی که این دارایی تقسیم شده را دارند، باید از سایر خریداران بالقوه سبقت بگیرند تا بتوانند به روند خود ادامه دهند. در صورت موفقیت‌آمیز بودن خرید، تمامی این تقسیمات و بخش‌های جدا شده به طور خودکار به قرارداد هوشمند برمی‌گردند و خریدار نیز مالکیت کامل NFT را به دست می‌آورد.

کیوسک سایت معتبر خرید و فروش شیبا اینو، خرید تتر، خرید دوج کوین و دیگر رمز ارزها در ایران است. شما می‌توانید از خدمات این مجموعه برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال استفاده کنید.

چرا باید از F-FNT استفاده کنیم؟

املاک و مستغلات یکی از موارد کاربردی محبوب برای NFTهای تقسیم شده به شمار می‌آیند و فناوری بلاکچین لایه بیشتری از شفافیت را فراهم می‌کند. به عنوان مثال، کاربران می‌توانند خریداران قبلی و فعالیت‌های سرمایه‌گذاری خود را از طریق فناوری کاوشگر بلاکچین مشاهده کنند.

به گفته برخی از محققان حاضر در این حوزه، مورد رایجی که همه کاربران حاضر در بازار رمز ارزها در مورد این نوع ان اف تی‌ها به آن علاقه‌مند هستند، امکان انتقال مالکیت املاک و مستغلات است.

ذخیره اطلاعات روی بلاکچین و انتقال یکپارچه و تغییر ناپذیر آنها از بهترین کاربردهای توکن‌های غیر قابل معاوضه تقسیم شده است. سرمایه‌گذاران با داشتن مقداری ان اف تی تقسیم شده که نشان‌دهنده دارایی دنیای واقعی است، می‌توانند از دارایی‌های رمز ارزی خود پول نقد کنند.

بدون اینکه اکوسیستم مالی غیر متمرکز به طور کامل از بین برود، این روند انجام می‌شود. اکنون تبلیغات بر روی املاک و مستغلات متمرکز شده است اما کالاهای نام برده شده در زیر نیز می‌توانند با نقدینگی بالا مورد استفاده قرار گیرند:

 • ساعت
 • نقاشی
 • قایق
 • هواپیما و غیره

مطالعه بیشتر: بلاکچین و هنر

کاربرد NFTتقسیم شده

NFT تقسیم شده چه سودی در اختیار دارندگان قرار می‌دهد؟

این نوع دارایی‌ها نشان می‌دهد که همه چیز در بازار ارزهای دیجیتال خوب است. اما چه چیزی برای سرمایه‌گذاران و دارندگان این نوع ان اف تی سود و بازدهی به شمار می‌آید؟ این پرسش بسیار مهمی است که پاسخ واضحی دارد. هدف اصلی این نوع دارایی‌ها داشتن آواتارهای NFTو منحصر به فرد بودن است.

با این حال تنها تعداد کمی از مجموعه‌های این دارایی‌ها انتخاب می‌شوند و به تالار اصلی NFTراه می‌یابند. در این تالار اصلی ان اف تی‌ها به عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری واقعی و پرسود در نظر گرفته می‌شوند. علاوه بر مزیت‌هایی که این نوع داریی‌ها دارند، دارندگان آنها از شرایط زیر نیز بهره‌مند خواهند شد.

مطالعه بیشتر: پلتفرم راریبل

دموکراتیک شدن دارایی‌ها

NFT تقسیم شده به گونه‌ای است که با وجود اینکه در دنیای واقعی تنها یک نفر می‌تواند صاحب یک نقاشی یا اثر هنری باشد، اما بسیاری از مردم می‌توانند یک اثر هنری دیجیتالی تقسیم شده را داشته باشند. به طور کلی بهترین مزیتی که این نوع ان اف تی‌های اشتراکی در اختیار دارندگان قرار می‌دهند، دموکراتیک کردن وضعیت سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال است.

سه مزیت Fractional NFT

یکی از سودمندترین جنبه‌های NFT تقسیم شده این است که به سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال این فرصت را می‌دهد تا بخشی از NFTهای بزرگ‌تر و گران‌تر را در اختیار داشته باشند. این نوع ان اف تی‌ها یک گزینه بسیار مناسب برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌آیند.

حتی در برخی موارد، این امکان وجود دارد که مالکان بتوانند به حقوق اصلی مالکیت توکن‌های غیر قابل معاوضه بر روی پلتفرم ان اف تی دست پیدا کنند. همچنین وجود این نوع توکن‌ها به همکاری سریع‌تر و مشارکت فعال در صنعت پر رونق NFTها کمک می‌کند. در ادامه 3 مورد از مزایای این نوع توکن‌ها را به طور خلاصه توضیح می‌دهیم.

کمک به دسترسی بیشتر به NFTها

قیمت‌های سرسام‌آور برخی از NFTها باعث شده بیشتر سرمایه‌گذاران توانایی پرداخت آنها را نداشته باشند. NFT تقسیم شده هزینه‌های مالکیت را کاهش می‌دهد و NFTها را برای طیف گسترده‌ای از سرمایه‌گذاران در دسترس قرار داده است.

علاوه بر این موضوع، سرمایه‌گذاران می‌توانند از افزایش قیمت ان اف تی‌ها نیز بهره‌مند شوند زیرا افزایش قیمت این نوع دارایی‌ها به طور خودکار در سایر بخش‌های بازار ارزهای دیجیتال نیز منعکس می‌شود.

قیمت تتر، قیمت امروز بیت کوین، قیمت شیبا اینو و سایر ارزهای دیجیتال را می‌توانید در صرافی کیوسک ببینید.

کمک به کشف قیمت

کشف قیمت به معنای تعیین قیمت بهینه یک دارایی توسط بازار است. به طور معمول قیمت‌گذاری بر روی NFTهای جدید دشوار است زیرا سابقه تراکنش کمی دارند.

تقسیم بندی توکن‌های غیر قابل معاوضه قیمت‌گذاری را تسهیل می‌کند زیرا هر یک از بخش‌های این دارایی‌ها را می‌توان در مناقصات فعال بازار بازگو کرد. پس این روند به تعیین سریع قیمت‌ها براساس تقاضای بازار کمک می‌کند.

مطالعه بیشتر: توکن‌های نیمه‌مثلی

افزایش نقدینگی

مشخص‌ترین ویژگی NFTها منحصر به فرد بودن آنها است. این ویژگی منحصر به فرد بر روی نحوه دسترسی به توکن‌های غیر قابل معاوضه به ویژه در موارد خاص تاثیرگذار خواهد بود. Fractional NFT چالش کمبود نقدینگی این توکن‌ها را از طریق توکن‌های ERC-20 رفع می‌کند.

این نوع توکن‌ها به راحتی در بازارهای ثانویه قابل معامله هستند. سرمایه‌گذاران می‌توانند خیلی سریع چندین بخش از یک ان اف تی را بخرند و آن را معامله کنند. در واقع نیازی نیست، هفته‌ها یا ماه‌ها منتظر بمانند تا بتوانند یک NFT کامل بفروشند.

اهمیت NFTتقسیم شده

دو نمونه NFT تقسیم شده

همان‌طور که گفتیم ان اف تی اشتراکی یا F-NFT در واقع نوعی دارایی دیجیتال است که به بخش‌های مختلف تقسیم می‌شود و در نتیجه می‌توان هر یک از این بخش‌ها را به صورت جداگانه فروخت. فروش NFT دوج یکی از نمونه‌های واقعی همین نوع ان اف تی است.

در ماه ژوئن سال 2021 میم دوج توانست NFT به قیمت هنگفت 4 میلیون دلار به فروش برساند. مالک بعدی این NFT دارایی دیجیتال خود را به بخش‌های مختلفی تقسیم کرد و آن را با قیمتی کمتر از یک دلار در اختیار طرفداران میم دوج قرار داد تا بتوانند بخشی از توکن مورد علاقه خود را خریداری کنند.

اگر چه الهام بخش اصلی NFT تقسیم شده آثار هنری هستند اما هنر تنها حوزه‌ای نیست که این نوع دارایی‌ها در آن کاربرد داشته باشند. در ادامه این بخش 2 مورد از مهم‌ترین ان اف تی‌های اشتراکی را معرفی خواهیم کرد:

 • نوازنده‌ای به نام گریمز (Grimes) قطعه نوظهور موسیقی خود را در بازار اف ان تی تقسیم شده و در ماه جولای سال 2021 در معرض فروش گذاشت. قیمت اعلام شده برای هر بخش از این اثر هنری معادل 10 دلار بود.
 • در ماه ژوئن سال 2021 NFT میم دوج به قیمت 4 میلیون دلار به فروش رسید. در ادامه مالک بعدی این توکن، دارایی خریداری شده خود را به 17 میلیارد بخش تقسیم کرد و به تمام طرفداران این توکن اجازه داد تا بتوانند بخشی از میم اصلی دوج را داشته باشند.

مطالعه بیشتر: کریپتوپانک

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا بیت کوین خود را خرید کنید

آیا سرمایه‌گذاری بر روی NFT تقسیم شده کار درستی است؟

در صورتی که شما بر این تصور هستید که NFTها خود به تنهایی کار می‌کنند، پس دلایل زیادی نیز برای مالکیت جزئی این دارایی‌ها پیدا خواهید کرد. در مقابل اگر بر این باور هستید که مالکیت هر یک از این ان اف تی‌ها تنها یک حباب و امری زودگذر است پس NFT تقسیم شده نیز از نظر شما دارایی خاصی نخواهد بود.

اما نکته اصلی این است که موج نقدینگی که توسط این نوع دارایی‌ها ایجاد می‌شود به مرور زمان افزایش می‌یابد. البته که نقدینگی نوظهور نمی‌تواند همان دارایی‌های قبلی را تامین کند، بلکه خود را وقف مسائل جدید خواهد کرد. با این وجود فناوری زیربنایی این دارایی‌ها همچنان بخشی از روند صعودی بازار را در دست خواهد داشت.

بنابراین هر شخصی با مسئولیت خود روی دارایی‌های دیجیتالش سرمایه‌گذاری می‌کند ولی بهتر است تمام نکات و مسائل مهم را در ذهن خود نگه‌دارید و منتظر حرکت بزرگ دیگری از سمت NFT باشید.

دسترسی به NFTتقسیم شده

نتیجه‌گیری

بازار NFT همچنان از نظر محبوبیت و تقاضا در حال انفجار است و بدون شک با پیشرفت بیشتر فناوری بلاکچین شاهد پیشرفت‌های جالب‌تر و موارد استفاده بیشتر خواهیم بود. مفهوم NFTهای تقسیم شده هنوز در حال شکل‌گیری است اما به نظر می‌رسد که این روند به حرکت بزرگی در صنعت در حال رشد ارزهای دیجیتال منتهی خواهد شد.

تقسیم‌بندی NFT نقدینگی را افزایش می‌دهد و در نتیجه امکانات بی‌پایانی برای استراتژی‌های سرمایه‌گذاری به وجود می‌آورد. این بازار شرایط خوبی برای مجموعه گسترده‌تری از سرمایه‌گذاران ایجاد کرده و تضمین می‌کند که موج خوبی از درآمدهای حاصل از NFT در راه خواهد بود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.