کریپتوپانک چیست، گران‌ترین NFT هنرمندان

آشنایی با کریپتو پانک

0

تا چه حدی به تابلوهای نقاشی و هنر علاقه‌مند هستید؟ همه ما حداقل یک‌بار به تماشای گالری نقاشی افراد معروف یا حتی غیر معروف رفته‌ایم. حتی بعضی از ماها برای خرید این تابلو‌های نقاشی مبلغ زیادی نیز پرداخت کرده‌ایم. نظرتان در مورد هنرهای دیجیتالی چیست؟ کریپتوپانک‌ها همان هنرهای دیجیتالی حاضر در بازار رمز ارزها هستند. اما مفهوم اصلی کریپتوپانک چیست؟

بیشتر کاربران بازار ارزهای دیجیتال با خرید و فروش تابلو‌های هنری در این بازار روبه‌رو شده‌اند. در واقع با پرداخت توکن‌های NFTمی‌توانید هنرهای دیجیتالی خریداری کنید. البته هنرهای دیجیتالی پانک جزء گران‌ترین دسته‌های هنرهای مدرن بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند. کیوسک آکادمی در مورد هنرهای دیجیتالی پانک بیشتر توضیح می‌دهد و شما را با این پروژه پرکاربرد بازار رمز ارزها آشنا می‌کند.

 


کریپتوپانک چیست؟


به‌طورحتم از محبوبیت کریپتو و بیت کوین مطلع هستید. این دو نام در حال حاضر و در بازار ارزهای دیجیتال بسیار معروف هستند. از این‌رو بیش از صدها نفر در این بازار سرمایه‌گذاری و معامله می‌کنند. یکی از جدیدترین شیوه‌های معامله در بازار ارزهای دیجیتال کریپتوپانک‌ها هستند که در ازای دریافت NFT مبادله می‌شوند.

در ابتدای روی کار آمدن NFTها بسیاری از کاربران آنها را جدی نمی‌گرفتند و حتی این توکن‌ها را یک شوخی حساب می‌کردند. اما از زمان روی کار آمدن کریپتوپانک‌ها نظر بسیاری از کاربران تغییر کرد. در واقع ارزش این هنرهای دیجیتالی به قدری بالا بود که کاربران به جدی بودن این قضیه پی بردند. اما منظور از کریپتوپانک چیست؟

یک آواتار منحصربه‌فرد که ابعاد مشخصی دارد و به شکل NFT عرضه می‌شود را کریپتوپانک می‌گویند. در ابتدا این هنرهای دیجیتال به‌طور آزمایشی روی کار آمدند. موسسان اولیه این هنرها قصد داشتند برنامه نرم‌افزاری بسازند که بتواند هزاران نسخه از این هنرهای دیجیتالی را عرضه کند. ناگفته نماند بنیان‌گذاران کریپتوپانک تا حدود زیادی موفق شدند، به طوری که نرم‌افزار تولیدی آنها حدود 10000 آواتار دیجیتالی ایجاد کرد. آواتاربه تصویری گرافیکی که کاربر به‌عنوان سمبلشخصیتی از آن استفاده می‌کند،گفته می‌شود.

 


ایده کریپتوپانک متعلق به چه کسی است؟


ایده اولیه این هنر دیجیتالی متعلق به دو نفر به نام‌های مت هال (Matt Hall) و جان واتکینسون (John Watkinson) بود. همان‌طور که گفتیم هدف اولیه این دو فرد راه‌اندازی یک نرم‌افزار با قدرت ساخت هزاران آواتار بوده است که خوشبختانه توانستند تا حدودی به ایده و نظر نهایی خود نزدیک شوند.

در ادامه همکاری این دو نفر توانستند حتی فرای انتظارات خود پیشرفت کنند. هدف اولیه آنها توسعه برنامه‌های نرم‌افزاری و دیجیتالی بود، اما با گذر زمان آواتارهای تولیدی هال و واتکینسون جهش زیادی را تجربه کردند و در بازار ارزهای دیجیتال جزء درخشان‌ترین فناوری‌ها محسوب شدند.

توجه داشته باشید این فناوری به‌روز و مدرن نیز در بستر شبکه بلاکچین اتریوم کم‌کم ذخیره شد. به طور کلی این دو نفر با ایده نوین خود توانستند معنای مالکیت را در بازار رمز ارزها تغییر دهند. بسیاری از سرمایه‌گذاران بزرگ مالک این آواتارها هستند.

جزئیات کریپتوپانک چیست

 


کریپتوپانک برای اولین بار چگونه به وجود آمد؟


شاید باورتان نشود اما در سال 2017 کریپتوپانک‌ها به صورت رایگان عرضه می‌شدند. در واقع در ابتدای روی کار آمدن این هنرهای دیجیتالی، ارزش آنها بسیار ناچیز بود. حتی تیم توسعه‌دهنده کریپتوپانک‌ها به طور آزمایشی این فناوری نوین را عرضه کردند. مالکان بزرگ کیف پول اتریوم توانستند حدود 9000 کریپتوپانک را برای خود بردارند و ذخیره کنند.

 این کریپتوپانک‌ها برای عموم مردم منتشر شده بود و باید به صورت رایگان در اختیار افراد قرار می‌گرفت. اما مالکان کیف پول اتریوم در این روند اختلال ایجاد کردند. البته به جز این 9000 کریپتوپانک مابقی کریپتوپانک‌ها تحت کنترل توسعه‌دهندگان باقی ماند و بیش از این به سرقت نرفت.

3 سال بعد از 2017 و به‌تدریج، حجم مبادلات NFTها افزایش یافت.اما در اواخر سال 2020 و اوایل سال 2021 تقاضا برای این مجموعه‌های هنری دیجیتال بیش از پیش شد. میزان تقاضا به قدری بود که هنرهای دیجیتالی کمیاب شدند. بنابراین ارزش یک کریپتوپانک از بالاترین و گران‌ترین پروژه رمز ارزها نیز پیشی گرفت. حتی بعضی از کریپتوپانک‌ها با قیمت چندین میلیون دلار به فروش رسیدند و به عنوان تصویر نمایه برنامه اجتماعی توییتر استفاده شدند.

 


ارزش اصلی کریپتوپانک چطور محاسبه می‌شود؟


ارزش اصلی کریپتوپانک به چیست؟ همان‌طور که می‌دانید هر سیستم و نرم‌افزار یا حتی رمز ارز عملکرد متفاوتی با سایر هم‌خانواده‌های خود دارد. کریپتوپانک نیز همین‌طور است. در ضمن این هنرهای دیجیتال ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فردی دارد که همین ویژگی‌ها سبب کمیابی آن می‌شود.

هرچه مطالب نمایش‌داده‌شده در هر پانک بیشتر باشد ارزش آن نیز بیشتر خواهد بود. گاهی بعضی از پانک‌ها تنها دارای یک شخصیت هستند برای مثال تنها آواتار یک مرد در آنها نمایش داده می‌شود، در این صورت ارزش این پانک حتی بیشتر از سایرین خواهد بود زیرا جزء پانک‌های کمیاب به حساب می‌آید.

برای مثال اگر یک نقاشی از یک مرد کشیده شود و نقاش به جزئیات این طرح خیلی اهمیت داده باشد، به طور حتم این نقاشی از طرحی که چندین فرد به دور میز نشسته‌اند اما چهره و جزئیات هیچ‌یک از آنها مشخص نیست، ارزش بیشتری دارد. بنابراین تعداد نقوشی که در هر کریپتوپانک وجود دارد رابطه مستقیمی با قیمت و ارزش نهایی آن خواهد داشت.

 


دلیل محبوبیت کریپتوپانک چیست؟


تا به حال در مراسم مزایده‌های نقاشی‌های معروف و محبوب شرکت کرده‌اید؟ احتمال دارد در مورد هنرهای دیجیتالی بازار ارزهای دیجیتال نیز مطالبی به گوشتان خورده باشد. برای مثال بعضی از NFTهای بازار رمز ارزها با قیمتی معادل چندین میلیون دلار عرضه می‌شوند. در واقع این قیمت چندین میلیون دلاری در حراجی‌ها قابل‌اجرا است. گاهی ارزش هر کریپتوپانک از چندین میلیون دلار نیز بالاتر می‌رود.

در ماه مارس سال 2021 یکNFT با قیمتی بیش از 60 میلیون دلار فروخته شد. در ادامه باید گفت سایر کریپتوپانک‌ها نیز با قیمت‌هایی مشابه به فروش می‌رسند. اما دلیل این ارزش زیاد و افراطی کریپتوپانک چیست؟ پیش از این نیز گفتیم این هنرهای دیجیتالی مالکیت را تغییر دادند. در واقع با خریداری یکی از این کریپتوپانک‌ها شما مالکی منحصربه‌فرد در بازار ارزهای دیجیتال خواهید بود.

کارایی کریپتوپانک چیست

در ضمن اسناد کامل مالکان قبلی حاضر در شبکه بلاکچین نیز در اختیار شما قرار می‌گیرد. در نتیجه سرمایه‌گذاران و مالکان بزرگ از این پانک‌ها استقبال می‌کنند زیرا می‌توانند تا حدود زیادی نبض بازار را در دست داشته و از اتفاقاتی که در شبکه‌های بلاکچین رخ می‌دهد آگاه باشند. بنابراین خیلی راحت می‌توانند حرکت‌های آتی خود را برنامه‌ریزی کنند. به عبارت دیگر با خرید این پانک‌ها قدرت بزرگی نصیبتان می‌شود.

 


دلیل الزام خریداری کریپتوپانک چیست؟


پیش از این نیز گفتیم با خرید هر کریپتوپانک قدرت یک شبکه بلاکچین تا حدود زیادی در دست شما قرار می‌گیرد. از این‌رو هر حرکت سایر کاربران به شما سود خوبی می‌رساند. در واقع خرید کریپتوپانک شبیه این است که مبلغی پول به عنوان سرمایه‌گذاری در یک مغازه بگذارید و از فروش آن سود کسب کنید. اما اگر مغازه فروش نداشت و به ضرر رسید شما تنها اصل پول خود را بردارید و متضرر نشوید.

به خاطر داشته باشید، خرید کریپتوپانک از طریق وب‌سایت به خصوصی میسر می‌شود. وب‌سایتی که متعلق به توسعه‌دهندگان اصلی این فناوری مدرن است. این سایت در واقع بازار خرید و فروش کریپتوپانک‌ها محسوب می‌شود. در این وب‌سایت می‌توانید به طور همزمان صدها کریپتوپانک مختلف را برای خرید پیدا کنید.

فراموش نکنید ارزان‌ترین کریپتوپانک حدود 139000 دلار خواهد بود. همچنین گران‌ترین کریپتوپانک نیز با قیمتی معادل 3.19 میلیارد دلار عرضه می‌شود. این قیمت‌ها در مقایسه با فروش‌های پیشین، کمی بالاتر است. به طور خلاصه هر طرح و نقشی در این بازار پیدا می‌شود اما بدون‌شک قیمت این هنرهای دیجیتال به طرز سرسام‌آوری گران است.

 


انواع مختلف کریپتوپانک


در اوایل روی کار آمدن کریپتوپانک‌ها حدود 5 مدل از این هنرهای دیجیتال وجود داشتند. طرح اصلی این پروژه‌ها انسان‌های مذکر، مونث، میمون، زامبی، و آدم فضایی بود. یک طرح می‌توانست به تنهایی یکی از این نقش‌های ذکر شده باشد و همچنین می‌توانست چندین نقش مختلف خود را در خود جای دهد.

در واقع این طرح‌ها به این هنر دیجیتالی ارزش و بها می‌دهند. فراموش نکنید حدود 6039 پانک از انسان مذکر وجود دارد. در نتیجه این نوع پانک‌ها تنوع بیشتری نسبت به سایرین دارند و کمیاب نیستند. در مقابل تنها 9 پانک آدم فضایی در بازار رمز ارزها مشاهده می‌شود که همین امر سبب کمیابی این پانک شده است. در ادامه باید گفت حدود 24 پانک میمون و 88 پانک زامبی نیز وجود دارد. همچنین پانک انسان مونث نیز حدود 3840 عدد است.

کاربرد کریپتوپانک چیست

 


سخن آخر


کریپتوپانک چیست؟ یک انقلاب مدرن و جدید در بازار NFTها است. البته سازندگان اولیه این طرح از موفقیت این پروژه مطمئن نبودند و به صورت آزمایشی و رایگان اولین کریپتوپانک‌ها را در اختیار عموم گذاشتند. اما با گذر زمان این هنرهای دیجیتال مورد استقبال مردم قرار گرفت و تبدیل به صنعتی نوین شد.

به نظر شما آینده کریپتوپانک چیست؟ کسی هنوز از آینده این پروژه حاضر در بازار ارزهای دیجیتال مطلع نیست. اما همه ما می‌دانیم که این پانک‌ها همچنان در بازار حضور خواهند داشت و برای مدت طولانی ارزش بالا خود را حفظ می‌کنند. در این مقاله سعی کردیم شما را با این هنر دیجیتال گران‌قیمت بازار رمز ارزها بیشتر آشنا کنیم.

آیا قصد خرید یکی از این کریپتوپانک‌ها را دارید؟ خوشحال می‌شویم نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.