رویکرد چند زنجیره ای، رقیب آینده اتریوم در دنیای بلاکچین

0

رویکرد چند زنجیره ای یا مالتی‌چین فضای بلاکچین را از یک تکنولوژی جالب و جدید به یک صنعت مهم با رشد زیاد تغییر می‌دهد. بزرگی بازار صنعت بلاکچین در سال 2025 به حدود 21‌میلیارد دلار خواهد رسید. سهم بازار ارزهای دیجیتال نیز هم‌اکنون به بیش از 1.9تریلیون دلار رسیده است. اکوسیستمی که روزی طرفداران کمی داشت، حالا دولت‌ها، کسب‌و‌کارها و سرمایه‌گذاران سازمانی و همه اشخاص علاقمند را جذب کرده است.

با این محبوبیت زیاد، این مسئله‌ای پدید آمده که تعداد کاربران بسیار بالا رفته و به دلیل شلوغی شبکه‌ها تقاضا برای راه‌حل زیاد شده است. بسیاری از موانع پیش‌رو را می‌توان با راهکار‌های مقیاس‌پذیر مثل پل‌ها، پاراچین‌ها و سایر ویژگی‌هایی که انتقال یکپارچه برای کاربران وب 3 ایجاد می‌کنند و به دیدگاه مشترک رویکرد چند زنجیره ای وابسته هستند، حل کرد.

رویکرد چند زنجیره ای چیست؟

چندزنجیره‌ای یک اکوسیستم زنجیره‌ای است که در آن چندین بلاکچین به‌هم متصل می‌شوند. هدف اصلی آنها بهبود تجربه کاربری است. در‌حال‌حاضر تعداد کمی راه‌کار چندزنجیره‌ای تولید شده‌اند.

فناوری چندزنجیره‌ای، پلتفرمی است که به کاربران کمک می‌کند تا بلاکچین‌های خصوصی که می‌توانند برای تراکنش‌های مالی سازمان‌ها استفاده شود، ایجاد کنند. آنچه چندزنجیره‌ای در اختیار ما می‌گذارد یک API (رابط کاربری برنامه‌نویسی) ساده و یک رابط خط فرمان است. چندزنجیرهای از نظر مقیاس‌پذیری، محرمانگی، یکپارچه بودن و انطباق، به برنامه‌های کاربردی سازمانی کمک می‌کند.

استقرار و نگهداری مالتی چین، به‌عنوان یک شبکه خصوصی، با ابزارهای سازگار و انعطاف‌پذیر برای توسعه‌دهندگان ساده است. این مساله اجازه می‌دهد تا زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف مثل روبی، پایتون، سی‌شارپ، یا جاوااسکریپت استفاده شود.

مشارکت‌کنندگان می‌توانند بلاکچین را ببینند و این جلوی سردرگمی آنها را می‌گیرد. فرآیند استخراج با اثبات کار(PoW) انجام می‌شود و بلاکچین فقط حساب‌های کاربری تایید‌شده را برای مشارکت در زنجیره وارد می‌کند. برای اینکه گره‌های یک بلاکچین به‌هم متصل شوند فرآیند برقراری ارتباط (HandShaking) رخ می‌دهد. وقتی آنها به هم متصل شوند مالتی‌چین ایجاد می‌شود. هویت هر گره، آدرس و لیست مجوزهای آن است. توکن‌های بومی دو زنجیره، دارایی‌هایی هستند که می‌توانند بین سهامداران ایجاد و مبادله شوند.

مساله مقیاس‌پذیری در بلاکچین؟

رویکرد چند زنجیره ای

می‌دانیم که بلاکچین، مشکل ازدحام و مقیاس‌پذیری دارد. این مسئله باعث کندی پردازش تراکنش‌ها و بالارفتن هزینه آنها می‌شود که تجربه کاربری ضعیفی را ارائه می‌دهد. هزینه‌های گس، فرآیند پیچیده نصب و تکرار غیرضروری موانعی برای توسعه‌دهندگانی است که قصد ایجاد برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز جدید و محصولات دیگر را دارند.

اتریوم دومین شبکه بزرگ بلاکچین جهان، در چندسال گذشته مشکل مقیاس‌پذیری داشته است که باعث معرفی بلاکچین‌هایی مثل کاردانو و سولانا شده که سرعت بیشتری دارند. با‌این‌حال اکثر توسعه‌دهندگان می‌گویند برای اینکه همه‌چیز حول امور‌مالی غیرمتمرکز (DeFi) باشد و برنامه‌های غیرمتمرکز برای میلیاردها نفر در‌دسترس باشد، بلاکچین نیازی به رقابت ندارد، بلکه برای تجربه عالی کاربری با‌هم همکاری کنند.

ما در دنیای چند‌زنجیره‌ای، به جای رقابت، توانایی تسهیل و اتصال زنجیره‌های جدید برای بهبود تجربه کاربری را داریم. چشم‌انداز اکوسیستم جدید به هرکسی اجازه می‌دهد تا در هر مکانی بلاکچین بسازد. این امر به وجود راهکارهای زنجیره‌ای متقابل وابسته است که برخی از آنها درحال تولیدند. این راهکارها به بلاکچین اجازه می‌دهد که بدون کمک واسطه‌ها با‌هم ارتباط برقرار کرده و از روشی که امروزه اینترنت در آن کار می‌کند، بهره می‌برد. به‌این‌ترتیب چندزنجیره‌ای می‌تواند مسئله مقیاس‌پذیری بلاکچین را حل کند.

ویژگی‌های رویکرد چند زنجیره ای

رویکر چند زنجیره‌ای چندین ویژگی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

دارای مجوز

دسترسی به شبکه مالتی‌چین نیازمند مجوزی است که توسط ادمین شبکه داده می‌شود. ابزارهای داخلی به توسعه‌دهندگان امکان ایجاد و پیکربندی شبکه خودشان با پارامترهایی مانند تنوع استخراج، سطح اجماع، پاداش استخراج، حداکثر سایز بلاک، مجوز دسترسی به شبکه، حریم خصوصی بلاکچین و غیره را می‌دهد.

 استریم یا جریان

جریان‌ها مثل یک پایگاه‌داده، برای بازیابی اطلاعات، زدن مهر زمان و آرشیو کردن استفاده می‌شوند، یعنی یک جریان معمولی می‌تواند داده‌های خام روی بلاکچین را ذخیره و بازیابی کند. جریان‌ها، به صورت باز یا بسته ایجاد می‌شوند. جریان‌های باز توسط هرکسی که اجازه دسترسی به تراکنش‌های بلاکچین را دارد، قابل ایجاد است درحالی‌که جریان‌های بسته، به لیست قابل تغییری از آدرس‌های مجاز محدود هستند.

دارایی ها

یک توکن روی مالتی‌چین، یک دارایی است. رویکرد چند زنجیره ای ، امکان ایجاد و دنبال کردن دارایی‌های بومی در سطح شبکه بلاکچین را می‌دهد. این دارای‌ها توکن‌های داخلی بلاکچین و مالتی‌چین هستند که می‌توانند برای کارمزد تراکنش و دارایی‌های اضافی استفاده شوند.

اتصال انتها به انتها

فرآیند درخواست برقراری ارتباط زمانی در چندزنجیره‌ای رخ می‌دهد که گره‌های بلاکچین به هم متصل شوند. هویت هر گره، آدرسی همراه با لیست مجوز‌هاست. بنابراین گره‌ها، به‌هم پیام داده و اتصالات همتابه‌همتا (P2P) در‌صورتی‌که پیام رضایت‌بخشی دریافت نکنند، قطع می‌شوند.

مقیاس پذیری

چندزنجیره‌ای، با استفاده از متد ذخیره‌سازی اطلاعات مسئله مقیاس‌پذیری را روی دو زنجیره حل می‌کند. هر بخش اطلاعات منتشر شده در یک جریان می‌تواند برحسب نیاز، روی زنجیره یا خارج از آن باشد. برخلاف سایر بلاکچین‌ها که انتظار می‌رود همه گره‌ها تراکنش‌ها را تایید و ذخیره کننده، مالتی‌چین اطلاعات را برای گره‌ها تکرار نمی‌کند. اندازه بلاک‌ها با جاسازی هش‌های قطعات بزرگ داده در تراکنش‌ها به‌جای خود داده‌ها کاهش می‌یابد. کلید رمزگشایی هر قطعه داده فقط با شرکت‌کنندگانی به اشتراک گذاشته می‌شود که قرار است آن را ببینند. چندزنجیره‌ای می‌تواند تا 2000 تراکنش را در هر ثانیه انجام دهد.

استخراج

استخراج توسط گروهی از ادمین‌های شبکه انجام می‌شود و از اجماع توزیع‌شده بین اعتبارسنج‌ها استفاده می‌کند. برای اجتناب از اینکه استخراج به انحصار گروهی حداقلی دربیاید، آن را به مجموعه‌ای از موجودیت‌های قابل شناسایی محدود کرده‌اند که در هر بلاک تنها یک اعتبار‌سنجی دارد.

برخلاف فرآیند استخراج بیتکوین که لازم است گره‌ها یک پازل ریاضی را حل کنند، در اینجا هر گره مجازی می‌تواند بعد از اینکه برای مدتی مشخص صبر کرد، بلاکی جدید تولید کند.

کارمزد تراکنش و پاداش بلاک درحالت عادی صفر است. بنابراین ماینرها برای ارائه این خدمات نیاز به جبران خسارت ندارند. هرچند ماینرها می‌توانند در ازای دارایی‌های توکنیزه شده، توسط مشارکت‌کنندگان شبکه به ارز بومی، پول دریافت کنند.

آینده رویکرد چند زنجیره ای

رویکرد چند زنجیره ای

بلاکچین هنوز در ابتدای مسیر خود است و برخی حتی آن را با سال‌های اول اینترنت مقایسه می‌کنند. فناوری چندزنجیره‌ای باعث رشد تجربه استفاده از بلاکچین می‌شود به‌طوری که ممکن است کاربران حتی از زنجیره‌ای که از آن استفاده می‌کنند، بی‌خبر باشند. این تغییر برای توانمند‌سازی بلاکچین به‌منظور انتقال به یک صنعت با رشد بالا ضروری است.

ممکن است سال‌های آتی سال‌های متفاوتی برای دنیای بلاکچین باشد، چون اتریوم 2 در‌حال راه‌اندازی است که باعث امن‌تر و مقیاس‌پذیرتر شدن این بلاکچین می‌شود. به‌این‌ترتیب اتریوم الگوریتم اجماع خود را از اثبات کار به اثبات سهام تغییر می‌دهد و شاهد تراکنش‌های بیشتر با کارمزد کمتر خواهیم بود.

در‌حقیقت اگر اتریوم 2 به شکل کامل اجرا شود، ممکن است توسعه‌دهندگان دلیلی برای پذیرش چندزنجیره‌ای نبینند، چراکه اتریوم آنچه را نیاز دارند در اختیارشان می‌گذارد.

جمع بندی

چندزنجیره‌ای یا مالتی‌چین، دنیای بلاکچین‌ها را وارد زندگی روزمره ما می‌کند. به‌این‌ترتیب سازمان‌ها می‌توانند برای تراکنش‌های خود، بلاکچین خاص خود را داشته باشند. چندزنجیره‌ای موجب بهبود تجربه افراد از کار با بلاکچین می‌شود. با پیشرفت فناوری بلاکچین و به‌خصوص، با نوید معرفی اتریوم 2.0 می‌توانیم به دنیای متفاوت از امروز، امیدوار باشیم.

برای خرید و فروش اتریوم و سایرر ارزهای دیجیتال می‌توانید در صرافی کیوسک ثبت‌نام و احراز هویت کنید.

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.