رپد توکن چیست؟ توکن‌های کادوپیچ‌شده حاضر در شبکه بلاکچین

معرفی و بررسی رپد توکن و انواع آن

0

آیا اخبار روزانه را دنبال می‌کنید؟ برای مثال اگر به طور دائم در صفحات اجتماعی خبرگزاری‌ها حضور داشته باشید، بدون‌شک از اخبار روزمره باخبر می‌شوید. شبکه‌های بلاکچین نیز همانند شما به دنبال راهی هستند تا از اتفاقاتی که در سایر شبکه‌ها رخ می‌دهد باخبر شوند. سیستم اطلاع‌رسانی در بازار ارزهای دیجیتال رپد توکن نامیده می‌شود، اما مفهوم دقیق رپد توکن چیست؟

کشورهای مختلف از طریق بعضی از سایت‌های خبری از اخبار داخلی یکدیگر مطلع می‌شوند. بعضی از اخبار همانند آلودگی محیط‌زیست یا سوراخ شدن لایه اوزون جهانی است و مربوط به همگان می‌شود. اما بعضی از اخبار همانند جنگ داخلی یا محلی مربوط به همان کشور است و مابقی کشورها از طریق سیستم خبرگزاری از این اتفاقات مطلع می‌شوند. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

رپد توکن نیز همانند سیستم خبرگزاری عمل می‌کند و اخبار داخلی بین شبکه‌های بلاکچین را به یکدیگر منتقل می‌کند. از آنجایی‌که کاربران شبکه بلاکچین بیت کوین از اتفاقات درون شبکه بلاکچین اتریوم باخبر نبودند، رپد توکن روی کار آمد تا اخبار و اطلاعات درون هر بلاکچین را با سایر بلاکچین‌ها در میان بگذارد. در این مقاله کیوسک آکادمی این سیستم اطلاع‌رسانی را بیشتر برایتان توضیح می‌دهد تا با قابلیت‌های آن آشنا شوید.

مطالعه بیشتر: بلاکچین چیست؟


رپد توکن چیست؟


تا چه حدی با زبان انگلیسی آشنایی دارید؟ رپد (Wrapped) در زبان انگلیسی به معنای کادوپیچ‌شده است. توکنی که کادوپیچ‌شده چه چیزی برای شما به ارمغان می‌آورد؟ درون هر جعبه کادویی بدون‌شک یک هدیه شگفت‌انگیز در انتظار صاحب آن خواهد بود. رپدتوکن نیز همانند یک جعبه کادو هدیه ارزشمندی برای کاربران فراهم می‌کند.

مطالعه بیشتر: استخراج بیت کوین نهایی

درون هر رپد توکن یک دارایی دیجیتال ارزشمند با قفلی امن وجود دارد که در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. به طور کلی در پاسخ به این پرسش که رپد توکن چیست، باید بگوییم رپد توکن هم شبکه خبری و پل ارتباطی میان انواع بلاکچین‌ها است و هم درون جعبه کادوپیچ‌شده خود بعضی از توکن‌های بیت کوین یا اتریوم را با ارزش چشمگیری نگه‌داری می‌کند.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا سولانا خود را خرید کنید

البته تنها اتریوم یا بیت کوین در این رپد توکن‌ها قرار ندارند، بلکه 44 رمز ارز دیگر نیز می‌توانند بدین‌شکل در اختیار کاربران بازار ارزهای دیجیتال قرار گیرند. رپد توکن بر روی بعضی از بلاکچین‌هایی حضور دارند که توسط آن بلاکچین تولید نشده‌اند. برای مثال ممکن است رپد توکنی که بر روی شبکه بلاکچین اتریوم به وجود آمده است، بر روی شبکه بلاکچین بیت کوین قرار بگیرد. بدین‌ترتیب، رپد توکن اخبار اتریوم را با بیت کوین به اشتراک می‌گذارد.

مطالعه بیشتر: هش در بلاکچین

مزیت رپد توکن چیست


رپد توکن چگونه کار می‌کند؟


پیش از این نیز گفتیم که رپد توکن یک پل ارتباطی میان شبکه‌های بلاکچین است. از این‌رو کاربران می‌توانند از رمز ارزهای بیت کوین در شبکه بلاکچین اتریوم استفاده کنند. کاربران می‌توانند ارزش دارایی دیجیتال خود را درون یک رپد توکن ذخیره و نگه‌داری کنند. در واقع ارزش بیت کوین درون یک رپد توکن به طور ثابت باقی می‌ماند.

مطالعه بیشتر: حمله دیداس

در ضمن امنیت این رپد توکن‌ها نیز بسیار زیاد است بنابراین کاربران نگران از دست دادن سرمایه خود نخواهند بود. در ادامه به طور خلاصه طرز کار رپد توکن را برای شما بازگو می‌کنیم:

  1. اگر در شبکه اتریوم حضور دارید، می‌توانید رمز ارز بیت کوین خود را به یک آدرس اختصاصی در بلاکچین اتریوم انتقال دهید. شبکه‌های پشتیبانی رپد توکن از سرمایه شما محافظت می‌کنند.
  2. در صورتی که سپرده بیت کوین شما معتبر باشد، شبکه بلاکچین اتریوم، بیت کوین‌های اضافه‌شده را با سرمایه اتریوم شما جمع می‌بندد.
  3. اگر از انتقال بیت کوین خود به شبکه بلاکچین اتریوم پشیمان شدید، می‌توانید بدون پرداخت کارمزد و کسر سرمایه، دوباره بیت کوین خود را به آدرس اولیه آن بازگردانید.

مطالعه بیشتر: کریپتوگرافی چیست؟


دلایل نیاز به رپد توکن چیست؟


شاید شما نیز بخواهید بیت کوین‌های خود را در شبکه اتریوم نگه‌داری کنید، اما این کار چه فایده‌ای دارد؟ از آنجایی‌که این رمز ارزها در زمان‌های مختلف روی کار آمدند و ویژگی‌های متفاوتی دارند، بدون‌شک پشتیبانی آنها نیز با یکدیگر فرق دارد و از نظر فنی شبیه هم عمل نمی‌کنند. بنابراین کاربرانی که بیت کوین دارند از طریق رپد توکن می‌توانند از خدمات شبکه اتریوم نیز بهره‌مند شوند، بدون اینکه از شبکه اتریوم بلوک یا توکنی خریداری کنند.

برای خرید اتریوم، خرید و فروش ترون، خرید  آسان بیت‌کوین و دیگر رمز ارزها می‌توانید در صرافی کیوسک ثبت‌نام و احراز هویت کنید.

شاید این عمل در ابتدا غیرممکن به نظر برسد، اما در حال حاضر کاربران بسیاری از این روش برای نگه‌داری رمز ارزهای خود استفاده می‌کنند. پیش از این نیز گفتیم شبکه بلاکچین بیت کوین و اتریوم از اتفاقاتی که درون یکدیگر رخ می‌دهند بی‌خبر هستند. پس رپد توکناخبار و اتفاقاتی که در هر شبکه بلاکچین رخ می‌دهد را با سایر شبکه‌های بلاکچین به اشتراک می‌گذارد.

اگر رپد توکن وجود نداشت، شبکه‌های بلاکچین به هیچ‌وجه به یکدیگر متصل نمی‌شدند و کاربران نمی‌توانستند توکن بیت کوین خود را درون شبکه بلاکچین اتریوم نگه‌داری کنند. رپد توکن یا توکن‌های کادوپیچ‌شده همانند یک بسته از انواع توکن‌ها است که ارتباط بیشتری بین انواع بلاکچین‌ها برقرار می‌کند و سبب بهبود عملکرد بلاکچین‌ها می‌شود.

مطالعه بیشتر: مقیاس‌پذیری در بلاکچین


انواع رپد توکن چیست؟


بزرگ‌ترین شبکه بلاکچین موجود، شبکه اتریوم است. رپد توکن‌ها بیشتر در سایر شبکه‌های بلاکچین میزبانی می‌کنند. این توکن‌های کادوپیچ‌شده ارزش خود را حفظ می‌کنند و قیمت آنها به طور معمول پایدار می‌ماند و درگیر نوسانات قیمتی بازار ارزهای دیجیتال نمی‌شود. اولین رپد توکن‌ها، استیبل کوین‌هایی با ارزش پول فیات بودند.

رپد توکن چیست و چطور عمل می‌کند

در واقع اولین رپد توکن‌ها به طور مستقیم به قیمت دلار ارتباط داشتند. ناگفته نماند این رپد توکن‌های میزبان، در اوایل روی کار آمدن خود بیشتر در شبکه اتریوم وجود داشتند اما با گذر زمان جای خود را تغییر دادند. محل ذخیره و نگه‌داری رپد توکن به میزان تقاضای کاربران در صرافی‌های آنلاین بستگی دارد. سرمایه‌گذاران نیز گاهی به دنبال رپد توکن‌هایی هستند که پول فیات به آنها ارزش می‌دهد.

مطالعه بیشتر: ساید چین

از این طریق سرمایه‌گذاران می‌توانند پول و سرمایه خود را در یک بستر مشخص قرار دهند و از آن نگه‌داری کنند. به همین دلیل با گذر زمان سرمایه اولیه سرمایه‌گذاران افزایش می‌یابد، بدون اینکه دچار ضرر شوند. همچنین رپد توکن انتقال دلار به درون کیف پول ارزهای دیجیتال را آسان‌تر کرد. در حال حاضر سایر ارزهای دیجیتال نیز قصد دارند رپد توکن‌هایی برای خود ایجاد کنند.

معروف‌ترین و پرکاربردترین رپد توکن‌ها:

  • رپد توکن‌های حاضر در شبکه اتریوم
  • رپد توکن‌هایی با پشتوانه دلار
  • رپد توکن‌هایی با پشتوانه پول فیات
  • رپد توکن‌هایی با ارزش پایدار

مطالعه بیشتر: بایننس بریج


سه مزیت اصلی رپد توکن چیست؟


بسیاری از کاربران برای ورود به اکوسیستم بازار ارزهای دیجیتال دودل هستند. بیشتر آنها رمز ارزی را جستجو می‌کنند که هنگام مبادله ارزش آن پایین نیاید و بتواند مدیریت ریسک بازار ارزهای دیجیتال را به خوبی عهده‌دار شود. راه‌حل اصلی برای این تردید و دودلی، رپد توکن خواهد بود.

در واقع می‌توانید توکن‌های ذخیره‌شده خود را با این رپد توکن‌ها تعویض کنید. اما مزیت اصلی رپد توکن چیست؟ در ادامه 3 مورد از این مزایا مهم و کاربرد رپد توکن را به اختصار برای شما شرح می‌دهیم:

مطالعه بیشتر: حمله سوییپر

استفاده از توکن‌های غیر بومی در انواع بلاکچین‌ها

همان‌طور که گفتیم شما با کمک رپد توکن می‌توانید توکن‌های بیت کوین را در شبکه بلاکچین اتریوم نگه‌داری کنید. به طور کلی بیت کوین توکن بومی شبکه اتریوم نیست اما رپد توکن چنین شرایطی را برای شما ایجاد می‌کند که توکن غیر بومی در این شبکه ذخیره کنید.

رپد توکن‌ها بسیاری از الزامات غیر منطقی شبکه‌های بلاکچین را از بین بردند. البته به خاطر داشته باشید توکن‌های غیر بومی تنها در شبکه‌های بلاکچینی ذخیره می‌شوند که قراردادهای هوشمند از آن شبکه پشتیبانی کند. به نظر شما مزیت بعدی رپد توکن چیست؟

مطالعه بیشتر: حمله اسپوفینگ

نقدینگی انواع شبکه‌های بلاکچین افزایش می‌یابد

به عنوان مزیت دوم رپد توکن می‌توان گفت این نوع از توکن‌ها نقدینگی شبکه‌های بلاکچین را افزایش می‌دهند. همچنین رپد توکن استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز را توسعه داده است. شما می‌توانید حتی دارایی‌های استفاده نشده خود را در یک شبکه بلاکچین روی کار آورید. با این کار شما از طریق رپد توکن‌ها نقدینگی شبکه‌های بلاکچین را توسعه می‌دهید.

کاهش کارمزد تراکنش‌ها

با وجود اینکه بیت کوین محبوب‌ترین رمز ارز محسوب می‌شود اما گاهی روند معاملات آن کند است. علاوه براین مبادلات بیت کوین هزینه زیادی در بردارد. این در حالی است که رپد توکن می‌تواند معاملات توکن‌های بیت کوین را با هزینه کمتری انجام دهد. در ضمن این نوع توکن‌ها سرعت تراکنش‌های شبکه بلاکچین بیت کوین را افزایش می‌دهند.


آیا در استفاده از رپد توکن محدودیت وجود دارد؟


عیب رپد توکن چیست؟ تا به اینجای مقاله، از خوبی‌ها و مزایای این رپد توکن‌ها صحبت کردیم. اما هر فناوری معایبی نیز دارد. رپد توکن نیز از این قاعده مستثنی نیست و دارای یک نقطه ضعف بزرگ است. عدم وجود محدودیت در سیستم رپد توکن، در واقع عیب این سیستم به حساب می‌آید.

مطالعه بیشتر: دارایی مصنوعی

کارایی رپد توکن چیست

این عدم محدودیت درواقع امنیت و حفاظت از رپد توکن‌ها را کاهش داده است. همین موضوع سبب نگرانی بسیاری از مالکان این نوع از توکن‌ها شد. نسخه‌های جدید رپد توکن برای انواع سکه‌ها در دسترس هستند، این موضوع سبب شد که افراد بسیاری به رپد توکن‌ها مشکوک شوند. از آنجایی‌که نقل و انتقال رپد توکن‌ها به تمرکز بیشتری نیاز دارد بستری که این توکن‌ها در آن قرار می‌گیرند از اهمیت بالایی برخوردار است.

به دلیل عدم وجود محدودیتدر استفاده از رپد توکن، ممکن است بعضی از سرمایه‌گذاران بیش از حد این توکن‌ها را برای خود فراهم کنند. در این صورت مصرف این توکن‌ها در بازار به دست سرمایه‌گذاران بزرگ می‌افتد. همچنین این سرمایه‌گذاران می‌توانند از قدرت رپد توکن‌ها به نفع خود استفاده کنند. در واقع عدم وجود محدودیت سبب سوءاستفاده بعضی از افراد می‌شود.

مطالعه بیشتر: حمله ربودن کلیپ بورد

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا مانا (دیسنترالند) خود را خرید کنید

جمع‌بندی


رپد توکن چیست؟ در این مقاله گفتیم رپد توکن یک نوع دارایی دیجیتال است که شرایط ویژه‌ای برای کاربران بازار ارزهای رمزنگاری‌شده به وجود می‌آورد. در واقع با کمک این رپد توکن‌ها می‌توان ارز دیجیتال بیت کوین را در شبکه ‌بلاکچین اتریوم نگه‌داری و ذخیره کرد. توکن‌های غیر بومی توسط این دارایی‌ها می‌توانند بر روی سایر شبکه‌های بلاکچین حضور داشته باشند.

مطالعه بیشتر: شبکه همتا به همتا

در ضمن رپد توکن نقدینگی و کارایی صرافی‌های غیرمتمرکز و همچنین متمرکز را توسعه می‌دهد. به‌علاوه این توکن‌ها زنجیره نقدینگی مجزا میان انواع شبکه‌های بلاکچین را به یکدیگر وصل می‌کنند. زمان انجام تراکنش‌ها را کاهش می‌دهد. در آخر سبب می‌شود برای انجام معاملات، کارمزد کمتری پرداخت کنید.

قیمت امروز بیت کوین،‌ قیمت شیبا اینو، قیمت لحظه‌ای اتریوم، قیمت تتر، قیمت روز دوج کوین و سایر ارزهای دیجیتال را می‌توانید در صرافی کیوسک ببینید.

مطالعه بیشتر: حمله کانال جانبی

به نظر شما فایده اصلی رپد توکن چیست؟ خوشحال می‌شویم نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.