استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ چیست ؟

ماینینگ چیست

0

ماینینگ چیست ؟ ماینینگ یا استخراج در دنیای ارزهای دیجیتال، روندی است که با انجام آن از درستی داده‌هایی که در یک بلاک چین (بستری برای ذخیره و پردازش داده‌ها) قرار می‌گیرند، اطمینان حاصل می‌شود. استخراج شامل حل مسائل پیچیده ریاضی توسط کامپیوترها است. این روند درست مانند کاری که کارگران معدن برای استخراج و جمع‌آوری منابع انجام می‌دهند، موجب اضافه شدن اطلاعات درست و معتبر در بلاک چین می‌شود.

پس اگر از خودتان می‌پرسید که ماینینگ چیست و چرا برخی به استخراج ارزهای دیجیتال علاقه‌‌مند هستند و در این کار سرمایه‌گذاری می‌کنند، پاسخ شما ساده است: برای کسب درآمد از طریق به دست آوردن ارز دیجیتال. در روند استخراج یا ماینینگ، پای دولت‌ها یا بانک‌ها در میان نیست و نیازی به پرداخت مالیات وجود ندارد. بنابراین، استخراج ارزهای دیجیتال می‌تواند درآمدهای جذابی داشته باشد که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.

اگر می‌خواهید بدانید که استخراج یا ماینینگ چیست و چگونه کار می‌کند، این مطلب کیوسک آکادمی را بخوانید.

استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ چیست؟

در واقع، افرادی با استفاده از کامپیوترهای پیشرفته مسائل ریاضی را حل و در قبال آن، پاداش خود را به شکل ارز دیجیتال دریافت می‌کنند. مثلا زمانی که در مورد استخراج بیت کوین صحبت می‌کنیم، یعنی یک سری افراد با استفاده از سخت‌افزارهای مناسب این کار، محاسبات پیچیده‌ای را در بلاک چین بیت کوین انجام می‌دهند و در ازای این کار، رمز ارز بیت کوین پاداش می‌گیرند و میتوانند به خرید و فروش بیت کوین دریافتی بپردازند.

زمانی که دستگاه‌های سخت‌افزاری موفق به حل یک مسئله پیچیده ریاضی در بلاک چین می‌شوند، یک بلاک (واحدی برای ثبت داده تراکنش‌ها) را تایید می‌کنند و این بلاک می‌تواند به بلاک چین اضافه شود. حالا، در ازای برق و زمانی که یک ماینر صرف این کار کرده است، ارز دیجیتال مربوط به آن بلاک چین را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کند.

ممکن است از خودتان بپرسید که آیا استخراج رمز ارزها قانونی است؟ در ادامه به جنبه‌های قانونی استخراج یا ماینینگ می‌پردازیم.

ماینینگ

آیا استخراج ارز دیجیتال قانونی است؟

به‌طور کلی، ماینینگ ارزهای دیجیتال قانونی است. اما برای اینکه از قانونی بودن این فعالیت اطمینان حاصل کنید، باید دو موضوع را مدنظر قرار دهید:

  1. کشوری که در آن زندگی می‌کنید
  2. روش‌های قانونی که از طریق آن اقدام به استخراج رمز ارز می‌کنید

منظور از قانونی بودن استخراج این است که برای این کار، اقدامات غیر قانونی انجام ندهید. برای نمونه، برخی از مجرمان اینترنتی یا هکرها با استفاده از بدافزارها، دستگاه‌های استخراج ماینرها را هک می‌کنند.

به‌علاوه به این نکته توجه کنید که دولت‌های مختلف، رویکردهای متفاوتی نسبت به استخراج ارز دیجیتال دارند. مثلا برخی از دولت‌ها تمایل دارند که بر درآمدهای حاصل از استخراج رمز ارزها، تعرفه اعمال کنند، اما برخی دیگر ممکن است درآمدهای ماینینگ را مشمول پرداخت مالیات ندانند.

ماینر چه کسی است؟

ماینرها یا استخراج کنندگان ارز دیجیتال، کسانی هستند که با اختصاص منابع قابل توجهی برق مورد نیاز و توان محاسباتی بالا از طریق سخت‌افزارهای پیشرفته، معماهای پیچیده‌ای که در بلاک چین مطرح شده را حل می‌کنند تا بتوانند یک بلاک جدید را اعتبارسنجی و به بلاک چین اضافه کنند. آن‌ها در ازای انجام این کار، پاداش خود را به‌صورت ارز دیجیتال دریافت خواهند کرد.

در مطلب ماینینگ چیست ، قرار است به جذابیت‌ها و کسب سود از طریق استخراج ارزهای دیجیتال بپردازیم، اما پیش از این کار، لازم است ابتدا با نحوه کارکرد استخراج یا ماینینگ آشنا شوید.

استخراج ارزهای دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

به زبان ساده، هدف از انجام استخراج در شبکه بلاک چین این است که با تایید اعتبار تراکنش‌ها، پاداشی به صورت ارز دیجیتال دریافت شود. برای اینکه، از نظر فنی بتوانید درک بهتری از فرایند استخراج ارزهای دیجیتال داشته باشید، ابتدا باید با فناوری و روندهایی که در بحث استخراج کاربرد دارند، آشنا شوید.

شبکه‌های قدیمی‌تر مثل بیت کوین، از فناوری دفتر کل غیر متمرکز (decentralized ledger) استفاده می‌کنند که بلاک چین نام دارد. یک بلاک چین شامل زنجیره‌ای از بلوک‌ها است که در هر بلوک، بخشی از داد‌ه‌های تراکنش قرار دارد. این بلوک‌ها همان اجزایی هستند که یک بلاک چین را تشکیل می‌دهند و پس از اعتبارسنجی آن‌ها توسط ماینرها، به انتهای بلاک چین اضافه می‌شوند. اعضای بلاک چین می‌توانند به‌طور شفاف تراکنش‌هایی که به بلاک چین اضافه می‌شوند را مشاهده کنند.

ماینینگ

اجزای مهم در استخراج ارزهای دیجیتال یا ماینینگ چیست

هر بلاک که داده‌های تراکنش در آن ثبت و به بلاک چین اضافه می‌شود، دارای اجزایی است که باید آن‌ها را بشناسید تا بتوانید درک درستی از فرآیند استخراج داشته باشید.

نودها: نودها همان دستگاه‌ها و سخت‌افزارهایی هستند که به بلاک چین متصل می‌شوند.

ماینرها: نودها یا دستگاه‌های مخصوص استخراج هستند که توانایی حل مسائل پیچیده در بلاک چین را دارند و این طریق می‌توانند اعتبار هر بلاک را تایید و آن را به بلاک چین اضافه کنند. هر ماینری که زودتر از بقیه موفق به اعتبارسنجی یک بلاک شود، پاداش آن را به شکل رمز ارز دریافت می‌کند.

تراکنش‌ها: تراکنش، تبادل یک ارز دیجیتال بین دو فرد است. پس از اینکه تعدادی از تراکنش‌ها انجام شود، همه آن‌ها در یک بلاک جمع می‌شوند تا ماینرها بتوانند فرایند استخراج را انجام و اعتبار آن را تایید کنند.

هش (hash): رمزنگاری یک طرفه، همان چیزی است که امکان اعتبارسنجی تراکنش‌ها را برای نودهای ماینر فراهم می‌کند. هش، یک بخش جدانشدنی از هر بلاک در بلاک چین است. هش شامل بخشی از داده‌های مربوط به بلاک‌های قبلی است.

الگوریتم اجماع: الگوریتم اجماع، یک پروتکل در بلاک چین است که کمک می‌کند تا اعضای یک شبکه (نودها)، بتوانند به یک توافق برای تایید اعتبار بلاک‌ها دست یابند. امروزه، چند نوع الگوریتم اجماع وجود دارد، اما اولین الگوریتم اجماعی که مورد استفاده قرار گرفت، الگوریتم اجماع گواه اثبات کار (PoW) بود که در شبکه بیت کوین کاربرد دارد.

بلاک‌ها: بلاک‌ها همان ساختاری هستند که شامل داده‌های تراکنش‌ها می‌شوند و در واقع بلاک چین یا زنجیره بلاک‌ها را تشکیل می‌‌دهند. زمانی که یک بلاک معتبر شناخته شود، دیگر نمی‌توان آن را تغییر داد.

بررسی روند استخراج ارزهای دیجیتال

حالا زمان آن رسیده تا به جزئیات فرآیند استخراج بپردازیم و شناخت بهتری از نوع کارکرد آن داشته باشیم.

انجام تراکنش

بیاید فرض کنیم که شما یک ماینر ارز دیجیتال هستید و امیر که دوست شما است، 5 میلیون تومان از دوست دیگر شما که علی نام دارد، قرض می‌گیرد تا کالایی را خریداری کند. پس از چند روز، امیر تصمیم می‌گیرد که قرض علی را از طریق ارسال بیت کوین به او، پرداخت کند. حالا، این تراکنش برای اینکه در بلاک چین بیت کوین ثبت شود، ابتدا باید یک روند تایید اعتبار را بگذارند.

جمع‌آوری لیستی از تراکنش‌ها در یک بلاک تایید نشده

قدم بعدی این است که پس از جمع شدن تعدادی از تراکنش‌ها در یک لیست، این لیست وارد یک بلاک شود. تراکنشی که طی آن، امیر برای علی بیت کوین ارسال کرده، یکی از همین تراکنش‌ها است. پس از اینکه این تراکنش تایید شده و به بلاک چین اضافه شود، دیگر نمی‌توان آن را تغییر داد و این سابقه تراکنش برای همیشه در بلاک چین ثبت می‌شود.

هش و دیگر اطلاعات به بلاک تایید نشده اضافه می‌شوند

زمانی که تعداد کافی از تراکنش‌ها در یک بلاک تایید نشده قرار بگیرند، اطلاعات تکمیلی دیگر نیز به این بلاک افزوده می‌شوند که شامل داده مربوط به بالای بلاک، هش مربوط به بلاک قبلی و هش جدید است. این هش جدید باید توسط یک نود یا دستگاه استخراج تایید شود. فرض کنیم که شما موفق می‌شوید این هش (مسئله پیچیده) را حل کرده و بلاک را تایید کنید. در این صورت، همه ماینرهای دیگر متوجه می‌شوند که این بلاک توسط شما تایید شده است.

ماینرها بلاک را اعتبارسنجی می‌کنند تا از معتبر بودن آن مطمئن شوند

در این مرحله، هش هر بلاک اعتبارسنجی می‌شود، تا در صورت معتبر بودن بلاک، به بلاک چین اضافه شود.

هر بلاک پس از اعتبارسنجی به بلاک چین اضافه می‌شود

در این مرحله کار برای ماینرها به اتمام رسیده و حالا باید پاداش خود را دریافت کند. یادتان هست که گفتیم امیر قصد داشت برای علی بیت کوین ارسال کند؟ در این مرحله، تراکنش تایید می‌شود و بیت کوین ارسال‌شده در آدرس کیف پول علی قرار می‌گیرد.

ماینینگ

چرا استخراج ارز دیجیتال موضوع مهمی است؟

همه مردم به سیستم مالی فعلی اعتماد ندارند و ترجیح می‌دهند که در رابطه با امور مالی خودشان، کنترل و حریم شخصی بیشتری داشته باشند. اعتقاد آن‌ها این است که لزومی ندارد دولت‌ها بدانند که شما چه مقدار پول را برای خرید کدام کالا هزینه کرده‌اید. برخی از این افراد برای اینکه در سیستم مالی سنتی، توسط بانک‌ها تحت نظارت قرار نگیرند، ترجیح می‌دهند پولشان را در زیر تخت خواب یا در منزل نگه دارند. اما یک راه دیگر هم وجود دارد که افراد می‌توانند پول خود را خارج از سیستم مالی سنتی و متمرکز بانکی نگه دارند: از طریق استخراج ارزهای دیجیتال.

رمز ارزهایی مثل بیت کوین (BTC)، دش (Dash)، اتریوم (ETH) و مونرو (Monero) سطح بالایی از ناشناس ماندن را در اختیار افراد قرار می‌دهند. چگونه؟ به دلیل اینکه  این شبکه‌ها در فرایند استخراج خود از فناوری رمزنگاری و حل معماهای پیچیده ریاضی استفاده می‌کنند.

اطلاعات سایت مارکت اینسایتس (Market Insights) نشان می‌دهد که ارزش بازار جهانی استخراج ارزهای دیجیتال تا سال 2025، از 38 میلیارد دلار هم عبور می‌کند. با رشد خیره‌کننده ارزش ارزهای دیجیتال در سال‌های 2020 و 2021، ماینینگ می‌تواند با سود بالایی همراه باشد و سرمایه‌گذاری مناسبی محسوب می‌‌شود.

به‌علاوه، برخی از رمز ارزها مثل بیت کوین، در استخراج محدودیت دارند؛ یعنی کل تعداد کوین‌هایی که می‌تواند استخراج شود، محدود به یک عدد مشخص است و در نهایت یک روز، دیگر امکان استخراج (تولید) آن رمز ارز وجود ندارد. پس زمانی که عرضه وجود نداشته باشد یا خیلی محدود شود، تقاضا بالا می‌رود و قیمت نیز به همین ترتیب افزایش خواهد یافت. به همین دلیل است که برخی استخراج بیت کوین را مثل استخراج طلا می‌دانند.

سخن پایانی

با مقاله ماینینگ چیست از وبلاگ صرافی ارز دیجیتال کیوسک همراه بودید. لازم به ذکر است که حوزه ارزهای دیجیتال هنوز هم نوپا محسوب می‌شود و صنعت ماینینگ نیز راه زیادی پیش‌رو دارد تا به یک صنعت جا افتاده تبدیل شود. اینکه بخواهید در استخراج رمز ارزها سرمایه‌گذاری کنید یا خیر، بستگی به تمایل و قدرت ریسک‌پذیری خودتان دارد. هنوز آینده دقیقی برای صنعت استخراج ارزهای دیجیتال مشخص نیست و اطمینان کاملی نسبت به آینده آن وجود ندارد، اما ممکن است استخراج رمز ارزها در آینده به یکی از سودآورترین صنایع جهان تبدیل شود. در نهایت این شما هستید که باید در این مورد تصمیم بگیرید.

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.