سلفیش ماینینگ چیست و چگونه سود ماینرها را افزایش می‌دهد؟

سلفیش ماینینگ چیست و چه خطراتی برای بیت کوین دارد؟

0

سلفیش ماینینگ یک استراتژی ماینینگ بیت کوین یا دیگر رمز ارزها است، اما تفاوت‌هایی با استخراج (ماینینگ) معمولی دارد. در این روش چند ماینر با هم ساخت و پاخت می‌کنند تا بتوانند تسلط بیشتری روی یک بلاکچین داشته باشند و شانس استخراج بیشتری به دست آورند. به این ترتیب، درآمد بیشتری هم خواهند داشت. اما سلفیش ماینینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟ برای درک بهتر سلفیش ماینینگ باید ابتدا درک درستی از ماینینگ داشته باشیم.

توصیه می‌کنیم این مطلب را بخوانید تا یکبار برای همیشه، مفهوم ماینینگ و سلفیش ماینینگ را به زبانی ساده یاد بگیرید.

مطالعه بیشتر: استخراج ارز دیجیتال چیست؟

استخراج یا ماینینگ چیست؟

ماینینگ یا استخراج در رمز ارزهایی مثل بیت کوین، عملیاتی است که در آن رمز ارزهای جدید در بلاکچین (پایگاه ثبت داده تراکنش‌ها به صورت غیر متمرکز و شفاف) تولید می‌شود. در عملیات ماینینگ باید یک سری از مسائل و معادلات پیچیده ریاضی با استفاده از کامپیوترهای قدرتمند حل شود. این کامپیوترها توان محاسباتی بسیار بالاتری نسبت به کامپیوترهای معمولی و خانگی دارند.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

در ماینینگ، ماینری که معادلات را حل می‌کند، پاداشش را به شکل کوین دریافت می‌کند. اما ماینینگ چه سودی برای شبکه بلاکچین دارد؟ ماینینگ‌ها با عملیاتی که انجام می‌دهند، امنیت تراکنش‌های یک رمز ارز را در بلاکچین تامین می‌کنند. آن‌ها برای این کار، پاداش می‌گیرند.

حالا که آشنایی مختصری با مفهوم استخراج یا مانینگ پیدا کردید، می‌توانیم با خیال راحت‌تری به بررسی سلفیش ماینینگ بپردازیم. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: درآمد زایی ارز دیجیتال

سلفیش ماینینگ چیست؟

سلفیش ماینینگ

سلفیش ماینینگ یک استراتژی ماینینگ (استخراج) برای بیت کوین یا دیگر رمز ارزها است. در این روش، گروهی از ماینرها باهم ساخت و پاخت می‌کنند تا درآمدشان را افزایش دهند. آن‌ها با این کار می‌توانند با اتحادی که شکل می‌دهند، قدرت خود را در بلاکچین متمرکز کنند و شانس بیشتری نسبت به دیگر ماینرها برای استخراج داشته باشند.

مطالعه بیشتر: مزرعه استخراج ارز دیجیتال

سلفیش ماینینگ چگونه کار می‌کند؟

معنای سلفیش ماینینگ را متوجه شدیم. زمان آن رسیده بدانیم که نحوه کارکرد سلفیش ماینینگ چیست؟ بهتر است با ذکر یک مثال، درک درستی از سلفیش ماینینگ داشته باشیم.

فرض کنید در شبکه بیت کوین، تنها چهار ماینر به نام‌های علی، محمد، امیر و مریم وجود دارند. محمد، امیر و مریم بر اساس قوانین شبکه بلاکچین کار استخراج را انجام می‌دهند. اما در این بین علی قصد دارد از شبکه به نفع خود سوء ‌استفاده کند.

مطالعه بیشتر: استخراج بایننس کوین

در شرایط عادی، انتظار داریم که یک ماینر پس از حل مسائل ریاضی و استخراج یک بلاک، سریع آن را به بلاکچین اصلی اضافه کند. این همان کاری است که امیر، محمد و مریم که ماینرهای درستکاری هستند، انجام می‌دهند. اما علی تصمیم دیگری می‌گیرد. او قصد دارد پس از استخراج یک بلاک، آن را مخفی نگه می‌دارد. حالا دو زنجیره (بلاکچین) وجود دارد. یک زنجیره‌ عمومی و اصلی و یک زنجیره مخفیانه که از زنجیره اصلی طولانی‌تر شده است. در حالیکه دیگران در تلاشند تا مثلا صد هزار و یکمین بلاک را استخراج کنند، علی بلاک صدهزار و دوم را پیدا می‌کند.

مطالعه بیشتر: استخراج تتر

زنجیره علی حالا دو بلاک جلوتر از بلاک عمومی است. با فرض اینکه فرد بدشانسی نباشد او می‌تواند این روند را ادامه دهد. زمانی که علی تصمیم بگیرد زنجیره مخفی خود را رو کند، زنجیره او عمومی شده و نسبت به دیگر زنجیره عمومی، طول بیشتری دارد.

مطالعه بیشتر: استخر استخراج چیست؟

سلفیش ماینینگ

بر اساس الگوریتم‌های بلاکچین بیت کوین، زنجیره‌‌ای معتبر است که بیشترین طول (بیشترین گواه اثبات کار) را داشته باشد. بر همین اساس، اگر یک دستگاه ماینر ببیند که زنجیره طولانی‌تری وجود دارد، زنجیره خود را تغییر داده و توان محاسباتی خود را به زنجیره جدید انتقال می‌دهد.

حالا محمد، امیر و مریم زنجیره علی را می‌بینند و آن را به‌عنوان زنجیره‌ اصلی تشخیص می‌دهند. این سه ماینر هرچه پاداش در زنجیره قدیمی (کوتاه‌تر) به دست آورده‌اند، دیگر وجود ندارد و همه پاداش‌ها به جیب علی می‌رود.

مطالعه بیشتر: استخراج بایننس کوین

آیا سلفیش ماینینگ تهدیدی برای بیت کوین است؟

حالا که با مفهوم و کارکرد این نوع از استخراج آشنا شدید، شاید بهتر باشد بدانید که تهدید احتمالی سلفیش ماینینگ چیست؟ تردیدی نیست که اگر همه ماینرها با صداقت رفتار کنند و سوء ‌استفاده نکنند، به سود همه ماینرها است.

مطالعه بیشتر: بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج

سلفیش ماینینگ باعث لطمه‌های فراوانی به دیگر ماینرها می‌شود. اما کسانی که این نوع از استخراج را انتخاب می‌کنند، مزیت بالاتری نسبت به دیگر ماینرها دارند. در طول زمان، سلفیش مانینگ می‌تواند به افزایش هش‌ریت دراستخر ماینینگ (تجمیع توان محاسباتی چند ماینر) منجر شود. به این دلیل که ماینرهای دیگر نیز با کسانی که سلفیش ماینینگ انجام می‌دهند، همکاری می‌کنند تا سود خودشان را افزایش دهند.

مطالعه بیشتر: تجهیزات استخراج ارزهای دیجیتال

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا دای خود را خرید کنید

حالا اگر یک استخر ماینینگ بتواند اکثریت قدرت محاسباتی (هش‌ریت) شبکه بیت کوین را به خود اختصاص دهد، ماینرهای این استخر می‌توانند به‌سادگی یک حمله 51 درصدی را در بلاکچین بیت کوین انجام دهند. در این صورت، همه درآمد ماینرها به جیب یک عده خاص سرازیر می‌شود.

مطالعه بیشتر: دستگاه ماینر ارز دیجیتال

خطرات سلفیش ماینینگ برای آینده بیت کوین

سلفیش ماینر

‌می‌دانیم که بیت‌کوین برای از بین بردن قدرت و تمرکز از سازمان‌های مالی ایجاد شد. با این حال، همین حالا بخش زیادی از تمرکز در شبکه بلاکچین در کشور چین قرار دارد. اکنون حدود دو سوم از ماینرهای بیت کوین، چینی هستند. برخی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین استخرهای ماینینگ در چین فعالیت می‌کنند. همین وضعیت باعث می‌شود تا نگرانی‌ها در مورد سلفیش ماینینگ بیشتر شود. بسیاری معتقدند که این روند می‌تواند یک بازی باخت-باخت برای آینده بیت کوین باشد.

مطالعه بیشتر: خرید ماینر

برای مثال، برخی می‌گویند که اگر قرار باشد همه ماینرها از استراتژی سلفیش ماینینگ استفاده کنند، در نهایت همه به همان نقطه ابتدایی که بوده‌اند، بازمی‌گردند. پس، کسانی که سلفیش ماینینگ انجام می‌دهند. پس از آنکه افراد متوجه می‌شوند ضرر سلفیش ماینینگ چیست، این کار را متوقف می‌کنند.

مطالعه بیشتر: استخراج بیت کوین کش

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا چین لینک خود را خرید کنید

سخن آخر

سلفیش مانینگ نوعی از استخراج ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود که در آن یک ماینر یا گروهی از آن‌ها تصمیم می‌گیرند یک زنجیره جدید در بلاکچین ایجاد کنند. اما چگونه؟ آن‌ها این کار را با مخفی نگه داشتن بلاک‌های استخراج شده انجام می‌دهند. یعنی بلاک استخراج‌شده را برخلاف روند معمول، به بلاکچین اصلی اضافه نمی‌کنند و به این شکل یک زنجیره جدید ایجاد می‌شود که یک بلاک از زنجیره اصلی بلندتر است.

مطالعه بیشتر: استخراج اتریوم

الگوریتم‌های بلاکچین ارزهای دیجیتال، زنجیره بلندتر را معتبرتر از دیگر زنجیره‌ها می‌دانند. پس از اینکه سلفیش ماینر بلاک‌های مخفی خود را به زنجیره اصلی اضافه کرد، همه دستگاه‌های استخراج از این زنجیره جدید استفاده می‌‌کنند. حالا که ماینرهای دیگر هم به زنجیره جدید پیوستند، فردی که سلفیش ماینر بوده، هش‌ریت بیشتری در اختیار دارد. به بیان دیگر، این فرد قدرت بیشتری در استخراج دارد و می‌تواند سود بیشتری به جیب بزند.

اگر در زمینه سلفیش ماینینگ تجربه‌ و نظری دارید، لطفا با تیم آکادمی کیوسک در میان بگذارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.