ریگ ماینینگ (Mining Rig) چیست؟ آشنایی با تجهیزات استخراج ارز دیجیتال

ریگ ماینینگ چیست

0

در پاسخ به ریگ ماینینگ (Mining Rig) چیست باید گفت که مجموعه‌ای از تجهیزات برای استخراج ارز‌های دیجیتال است. برخلاف پول کاغذی، بیت کوین هیچ دولت یا مرکزی برای تصمیم‌گیری در مورد زمان چاپ و توزیع ارز ندارد. در نتیجه دستکاری قیمت آن مثل بورس ایران کار آسانی نیست؛

با این حال ریسک خرید و فروش آن بدون دانش اولیه بسیار بالاست! برای استخراج ارزهای دیجیتال، راه‌های مختلفی پیش روی ماست. در واقع سه دستگاه سخت‌افزاری اصلی برای استخراج بیت کوین وجود دارد که ریگ ماینینگ یکی از آن‌هاست.

ریگ ماینینگ موضوع تقریبا تخصصی است که امروز قصد بررسی ریز‌به‌ریز آن را داریم. اگر هیچ اطلاعاتی در مورد ریگ ماینینگ ندارید؛ مقاله درستی را انتخاب کرده‌اید. سعی ما بر این است که در این بخش تمام موارد مربوط به ریگ ماینینگ را پوشش دهیم.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

در ادامه، ابتدا درباره این صحبت می‌کنیم که ریگ ماینینگ چیست و چگونه کار می‌کند. سپس موارد مورد نیاز برای ساخت و اسمبل (سرهم‌بندی) تجهیزات ریگ ماینینگ را بررسی خواهیم‌کرد. در ادامه نیز در مورد استفاده از دستگاه ریگ ماینینگ برای بازی صحبت می‌کنیم.

همچنین شما را با قانونی بودن و یا نبودن این دستگاه آشنا می‌کنیم. سپس به سراغ موضوع شیرین قیمت این کالا می‌رویم. در این میان به چندین موضوع جذاب دیگر نیز می‌پردازیم که بسیار مهم و کاربردی هستند و پیشنهاد می‌کنم که آن‌ها را حتما مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر: درآمد زایی ارز دیجیتال

در انتها در مورد یکی از مهم‌ترین سوالات ایرانیان در حال حاضر، یعنی استخراج رمزارز به وسیله تلفن همراه اندروید صحبت می‌کنیم. پس اگر می‌خواهید که صفر تا صد دستگاه ریگ ماینینگ را بدانید، تا انتهای این مقاله جذاب و جالب در آکادمی کیوسک همراه ما بمانید. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

برای اطلاعات بیشتر مقاله دستگاه ماینر ارز دیجیتال را مطالعه کنید. 

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا چین لینک خود را خرید کنید

ریگ ماینینگ چیست و چگونه کار می کند؟

ریگ ماینینگ چیست ؟ ریگ ماینینگ را ریگ استخراج نیز می‌نامند، البته که نام اصلی آن به انگلیسی، ماینینگ ریگ است. در واقع ریگ ماینینگ یک مجموعه سخت‌افزاری بسیار قوی است که از اجزا و قطعات مختلف تشکیل شده‌است. شما می‌توانید یک ریگ ماینینگ را خودتان از صفر تا صد مثل یک سیستم کامپیوتری خریداری و سپس اسمبل کنید.

مطالعه بیشتر: ماینینگ چیست؟

همچنین شرکت‌هایی هستند که این دستگاه را به صورت کامل به شما می‌فروشند. از معایب این دستگاه، می‌توان به مصرف بالای برق آن اشاره کرد؛ در نتیجه گرمای تولیدی آن‌ها نیز کمی بالاست.

در مقالات قبلی نیز در مورد نحوه استخراج ارز دیجیتال توسط دستگاه‌های ماینینگ صحبت کردیم؛ با این حال روش کار این دستگاه‌ها به این صورت است که دستگاه‌های ماینر با حل مسائل بسیار پیچیده ریاضی، به بلوکی که حاوی اطلاعات است، وصل می‌شوند.

هر دستگاهی که بتواند معادله را زود‌تر حل کند، می‌تواند معادله را مجاز کرده و بیت‌کوین را به آن بلاک اضافه کند. هر دستگاه ماینر، به ازای حل معادلات ریاضی یک مقدار مشخص بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری را به عنوان جایزه دریافت می‌کند. این جایزه‌های دریافتی در واقع همان استخراج ارز دیجیتال توسط دستگاه‌های ماینینگ هستند.

مطالعه بیشتر: مزرعه استخراج ارز دیجیتال

ریگ ماینینگ
تصویر بالا مربوط به قرار گرفتن چندین دستگاه ریگ ماینینگ ارز دیجیتال اتریوم در کنار هم است.

برای ساخت و اسمبل دستگاه ریگ ماینینگ به چه چیزی نیاز داریم؟

در این بخش قرار است که تمام قطعات تشکیل‌دهنده یک دستگاه ریگ ماینینگ را نام ببریم تا بتوانید به راحتی تک‌تک قطعه‌های آن را خریداری و آن را اسمبل کنید. قطعات تشکیل‌دهنده دستگاه ریگ ماینینگ عبارتند از:

1) محفظه

این مورد، آن قدر هم در اسمبل کردن یک دستگاه ریگ ماینینگ تاثیر‌گذار نیست. به این علت که شما بدون وجود محفظه هم می‌توانید دیگر قطعات را در کنار هم قرار دهید. با این حال بهتر است که دستگاه شما دارای یک محفظه نیز باشد.

مطالعه بیشتر: ماشین حساب استخراج ارز‌ دیجیتال

2) کارت گرافیک

از مهم‌ترین قطعات دستگاه، کارت گرافیک آن است. در واقع پردازش اطلاعات و استخراج ارز‌های دیجیتال به عهده این قطعه است. پس در خرید یک مدل خوب آن به هیچ وجه کوتاهی نکنید.

مطالعه بیشتر: کارت گرافیک های استخراج ارز دیجیتال

3) مادربرد

به کمک مادربرد شما می‌توانید قطعات را به هم وصل و پس از آن دستگاه ریگ ماینینگ خود را روشن کنید. نکته مهم در خرید مادربرد این است که قبل از خرید آن باید مشخص کنید که قصد استفاده از چند کارت گرافیک را در دستگاه خود دارید.

مطالعه بیشتر: مادربورد ماینینگ چیست؟

4) پردازنده

خیلی از افراد فکر می‌کنند که باید حتما یک پردازنده بسیار قوی برای دستگاه خود انتخاب کنند که این امر کاملا اشتباه است. کافی است یک پردازنده معمولی بخرید تا بتوانید آن را به دیگر قطعات دستگاه خود وصل کنید. به همین سادگی!

5) رم

وظیفه رم پردازش برخی اطلاعات ورودی است. با این حال، همانند پردازنده، نیاز نیست که یک مدل قوی آن را خریداری کنید. تنها یک مدل کار راه بنداز برای دستگاه ریگ ماینینگ شما کافی است.

6) کارت شبکه

از قطعات اصلی دستگاه است. وظیفه آن وصل کردن دستگاه به اینترنت است. وقتی دستگاه ما بدون اینترنت کاربردی ندارد، پس اهمیت این قطعه بسیار بالا می‌رود.

مطالعه بیشتر: تجهیزات استخراج ارزهای دیجیتال

7) منبع تغذیه

وظیفه این دستگاه برق رسانی به تمام قطعات دستگاه است. این قطعه از این جهت اهمیت دارد که اگر به حتی یک قطعه از دستگاه برق نرسد، عملیات استخراج انجام نمی‌شود. همچنین اگر به یک قطعه برق زیادی برسد، ممکن است باعث خرابی و یا حتی سوختن آن شود. آن هم با این قیمت‌های نجومی هر قطعه از این دستگاه! البته که در بخش‌های بعدی قیمت‌های این دستگاه را برای شما زیر ذره‌بین قرار خواهیم‌داد.

8) حافظه

در واقع این حافظه تنها برای نصب تعدادی نرم‌افزار و ویندوز است و به استخراج دستگاه ما زیاد مربوط نمی‌شود، اما خرید و وجود آن در دستگاه الزامی است.

مطالعه بیشتر: آموزش کانفیگو راه اندازی انت ماینر (Antminer)

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا دای خود را خرید کنید

آیا می‌توان از دستگاه ریگ ماینینگ برای بازی نیز استفاده کرد؟

در واقع پاسخ این سوال بسیار ساده است. شما یک دستگاه بسیار قوی دارید که توانایی استخراج ارزهای دیجیتال را دارد و از اجزای قوی و خوبی ساخته شده‌است؛ در نتیجه این دستگاه به راحتی توانایی اجرا کردن بازی‌های کامپیوتری (حتی بازی‌هایی که گرافیک بالایی نیاز دارند) را دارد.

با این حال اصولا هیچ کسی به دید بازی کردن، این دستگاه را نمی‌خرد و همه خریداران این دستگاه یک هدف واحد دارند و آن هم چیزی نیست جز استخراج ارز‌های دیجیتال! البته که همه این افراد می‌توانند برای انجام کارهای روزمره خود نیز از این دستگاه استفاده کنند.

مطالعه بیشتر: استخراج مونرو

ریگ ماینینگ
تصویر بالا یک دستگاه ریگ ماینینگ ساده است.

آیا استفاده از دستگاه ریگ ماینینگ غیرقانونی است؟

در واقع در بیشتر موارد، استفاده از دستگاه‌های ماینینگ، با داشتن مجوز، قانونی است. با این حال این مورد وابسته به محلی است که شما در آن زندگی می‌کنید. اما نقشه مکان‌هایی که استخراج ارز دیجیتال در آن‌ها ممنون است، روز به روز پیشرفت می‌کند.

مطالعه بیشتر: استخراج دوج کوین

به علت این که اکثر مخاطبان ما در آکادمی کیوسک در ایران زندگی می‌کنند، باید ذکر کنم که استخراج ارزهای دیجیتال در ایران بدون گرفتن مجوزهای لازم کاملا غیرقانونی است. پس اگر به فکر خرید و یا اسمبل کردن دستگاه ریگ ماینینگ هستید، باید قبل از آن به سراغ گرفتن مجوزهای لازم بروید.

همچنین اگر در ایران زندگی نمی‌کنید، با یک سرچ ساده در گوگل، می‌توانید از قانونی و یا غیر‌قانونی بودن استخراج ارز دیجیتال در محل زندگی خود مطلع شوید. با این حال به طور کلی استخراج بیت کوین در مکان‌هایی که دولت به طور مستقیم با بیت کوین مخالف است، به دلیل توانایی رقابت با پول ملی آن کشور، غیرقانونی است.

مطالعه بیشتر: استخراج تتر

قیمت ریگ ماینینگ چقدر است؟

ما در تیم آکادمی کیوسک، با بررسی مدل‌های مختلف و پرفروش دستگاه ریگ ماینینگ در دنیا، توانستیم یک بازه قیمتی برای این دستگاه تعریف کنیم تا شما نیز بتوانید راحت‌تر برای خرید خود تصمیم بگیرید و بدانید که برای خرید این دستگاه حداقل به چه میزان پول نیاز دارید.

در واقع پرفروش‌ترین مدل‌های این دستگاه در دنیا قیمتی بین 350 تا 2800 دلار دارند. با این حال شما می‌توانید مدل‌‌های خاص از این دستگاه را با قیمت‌های نجومی نیز خریداری کنید. البته که دستگاه‌های اسمبل شده که دست دوم هستند را نیز می‌توانید با قیمت‌ خوب بخرید.

مطالعه بیشتر: خرید ماینر

چگونه رمز ارزها را در تلفن هوشمند اندروید خود استخراج کنیم؟

در مقالات قبلی نیز در مورد این موضوع به صورت مفصل صحبت کردیم، اما یادآوری این نکات مهم خالی از لطف نیست.

نخست این موضوع را بدانید که استخراج رمز ارزها نیازمند قدرت پردازش بالایی است و از طرف دیگر گوگل و اپل اجازه استخراج ارز دیجیتال را روی دستگاه‌های اندورید و آی او اس نمی‌دهند! این ممنوعیت از سال 2018 آغاز شد. دلیل این کار آن‌ها نیز کاملا واضح است؛ اگر شما بخواهید از تلفن همراه خود به عنوان یک دستگاه ماینر استفاده کنید، فشار بسیار زیادی به آن وارد می‌شود و خیلی سریع باتری موبایل شما خراب خواهد‌شد.

مطالعه بیشتر: دستگاه ماینر ارز دیجیتال

البته ارز‌های غیرمعتبر زیادی هستند که می‌گویند با نصب یک اپلیکیشن ساده می‌توان آن‌ها را استخراج کرد، اما آیا کسی چنین ارزی را که به راحتی هر شخصی می‌تواند استخراج کند، از شما می‌خرد؟!

اگر استخراج ارزهای دیجیتال کار ساده‌ای بود، هر کسی در منزل با استفاده از تلفن همراه اندرویدی خود در حال استخراج ارز‌های دیجیتال بود و به راحتی ثروتمند می‌شد!!

ریگ ماینینگ
عکس بالا مربوط به یک مزرعه بزرگ استخراج بیت کویت در چین است.

راهنمای گام به گام ساخت یک دکل استخراج

استخراج رمز ارز‌ها یکی از راه‌هایی است که از طریق آن می‌توانید برخی از ارزهای دیجیتال ارزشمند موجود را به دست بیاورید. دکل‌های استخراج به زبان ساده، سیستم‌های رایانه‌ای قدرتمندی هستند که برای انجام استخراج ارز‌های دیجیتال ساخته شده‌اند. دکل‌ها می‌توانند برای استخراج ارزهای دیجیتال و یا سایر کارها مانند بازی کردن نیز استفاده می‌شوند.

مطالعه بیشتر: استخراج ارز دیجیتال پیرکوین

نحوه ساخت یک دکل استخراج ممکن است در ابتدا کاری دلهره‌آور به نظر برسد اما هنگامی که به آن دسترسی پیدا می‌کنید، از نتیجه کار خود لذت خواهید برد.

برای این کار ابتدا تمام مواردی را که در بخش «‌برای ساخت و اسمبل دستگاه ریگ ماینینگ به چه چیزی نیاز داریم» ذکر کردیم، تهیه کنید. سپس باید موارد زیر را که شکل خلاصه و به زبان ساده عنوان شده، یک به یک اجرا کرد.

آموزش ساخت دکل

  1. وسیله‌ای تهیه کنید که بتواند سخت‌افزار دکل شما را در کنار هم نگه دارد. اگر در حال ساخت یک دکل کوچک‌تر هستید، این کار با یک مورد کامپیوتر قدیمی انجام می شود.
  2. مادربرد را روی یک سطح صاف و غیر ساکن قرار دهید.
  3. مادربرد را به واحد منبع تغذیه وصل کنید.
  4. یک کارت را به مادربرد و بقیه را به Risers ( قطعه‌ای که کاربرد آن اتصال چندین کارت گرافیک به یکدیگر می باشد) وصل کنید.
  5. شما باید سیستم عامل مورد نظر را روی درایو خود نصب داشته باشید. هنگام بارگیری برای اولین بار، مانیتور رایانه خود را به مادربرد متصل کنید.
  6. سیستم را با استفاده از درگاه USB که نصب کرده‌اید دوباره راه‌اندازی کنید. ابتدا سیستم عامل را بارگیری کرده و به ویندوز بروید. پس از روشن شدن، بر روی ویندوز ، به وب سایت مادربردی که استفاده کرده‌اید، بروید. برای بارگیری درایورهای موجود که در دسترس هستند از رایانه دوم استفاده کنید.
  7. سپس باید تمام بروزرسانی‌ها غیرفعال شوند. آخرین نسخه درایورهای کارت گرافیک را بارگیری کرده و سپس نصب کنید. پس از اتمام نصب، رایانه را باید دوباره راه‌اندازی کرد.
  8. قبل از ادامه کار، تهیه نسخه پشتیبان از تمام فایل‌ها نیز الزامی است.
  9. نرم افزار استخراج را نصب و باز کنید. هنگام راه‌اندازی مجدد، اگر سیستم هنوز همه کارت‌ها را شناسایی نمی‌کند، یک بار دیگر این کار را انجام دهید. سپس وارد سیستم شده و نرم افزار استخراج مورد نظر خود را نصب و استفاده کنید.
ریگ ماینینگ

انواع مختلف دکل‌های استخراج در ریگ ماینینگ چیست

دکل‌های استخراج دو نوع مختلف دارند که عبارتند از:

1) CPU mining

این فرآیند استخراج رمزنگاری، با استفاده از پردازنده CPU برای انجام الگوریتم‌های محاسباتی برای حل بلوک‌ها انجام می‌شود. با این حال، دیگر زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. دکل استخراج CPU ارزان است زیرا این کار را می‌توان با یک رایانه شخصی نیز انجام داد.

2) GPU mining

دکل استخراج GPU شامل استفاده از کارت گرافیک برای تکمیل مراحل استخراج در یک شبکه است. برای استخراج بیت کوین به طور گسترده، بیشتر از این مورد استفاده می‌شود.

هنگام ساخت و اسمبل ریگ ماینینگ چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

برای ساخت و اسمبل دستگاه‌های ریگ ماینینگ، باید مواردی را رعایت کنید که عبارتند از:

1) نرخ هش

نرخ هش به تعداد کل محاسباتی گفته می‌شود که سخت افزار در هر ثانیه که دستگاه روشن است، انجام می‌دهد. در استخراج، هرچه میزان هش شما بیشتر باشد، می‌توانید در تایید معامله موفق‌تر باشید.

2) قیمت سخت‌افزار

بهتر است قیمت تجهیزات سخت افزاری را که قرار است استفاده کنید، در نظر بگیرید. هزینه نصب دکل باید متناسب با سود پیش‌بینی شده باشد. بازار را از هر نظری بررسی کنید تا به بیشترین میزان سود‌دهی مطمئن برسید.

مطالعه بیشتر: بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج

3) نگهداری

هنگام نصب دکل، هزینه‌های تعمیر و نگهداری، دفعات انجام این کار و چگونگی انجام این کار را حتما در نظر بگیرید. مواردی مانند سیستم خنک کننده نیاز به بررسی‌های مکرر دارند، که حتما باید آن را همیشه زیر نظر داشته‌باشید.

4) مصرف انرژی

استخراج ارز‌های دیجیتال مقدار زیادی انرژی مصرف می‌کند و بنابراین، هزینه برق آن همیشه بالا است. قبل از خرید به میزان مصرف برق سخت افزار نگاه کنید. برای آگاهی از میزان مصرف انرژی دستگاه خود، رقم نرخ هش را بر وات دستگاه تقسیم کنید.

مطالعه بیشتر: بیت مین چیست؟

جمع‌بندی ریگ ماینینگ چیست

در مقاله ریگ ماینینگ چیست ، با هم ریز به ریز تمام موارد مربوط به دستگاه‌های ریگ ماینینگ را بررسی کردیم. با این حال، اکثر بزرگان این حوزه و اشخاص حرفه‌ای، پیشنهاد می‌کنند که اگر قصد تهیه این دستگاه را دارید، خودتان آن را اسمبل کنید که بسیار به‌صرفه‌تر برای شما تمام می‌شود. همچنین شما هر قطعه‌ای را که بخواهید می‌توانید برای دستگاه خود خریداری نمایید.

همچنین به هیچ وجه فراموش نکنید که استخراج ارز‌های دیجیتال در هر کشوری قانون خاص خود را دارد و شما نباید بدون مطالعه این قوانین به سراغ این کار بروید. در غیر اینصورت دردسر بزرگی برای خود درست می‌کنید!

نظر شما در مورد مقاله ریگ ماینینگ چیست ؟ نظر خود را در مورد دستگاه‌های ریگ ماینینگ برای ما بنویسید. همچنین اگر آن‌ها را خریداری کرده‌اید، خوشحال می‌شویم تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

خوشحالیم که تا انتهای مقاله با آکادمی کیوسک همراه بودید؛ شما می‌توانید پاسخ سوالات بالا و یا هر سوال دیگری را که دارید در زیر همین بخش، یعنی در بخش نظرات برای ما بنویسید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.