استخراج مونرو؛ شش راه ساده برای ماینینگ این رمز ارز

آشنایی با اسخراج ارز دیجیتال مونرو

1

در بررسی نحوه استخراج مونرو باید بگوییم که یکی از رمزارزهایی که جایی در بازار ارزهای دیجیتال برای خود بازکرده است، ارز دیجیتال مونرو است. این ارز که در آوریل 2014 راه‌اندازی شد، دهمین جایگاه در بازار ارزهای دیجیتال، با ارزشی نزدیک به 1.5 میلیارد دلار دارد.

عملکرد قدرتمند مونرو باعث شد تا در سال گذشته بسیار بین سرمایه‌گذاران و استخران‌کنندگان محبوب شود. این رمز ارز در ژانویه 2017 حدود 10 دلار ارزش داشت و تنها در یک سال بعد، به 494 دلار رسید. یعنی این این ارز دیجیتال یک بازدهی 4800 درصدی به سرمایه‌گذاران خود داد. شگفت‌انگیز نیست؟ این رشد صعودی توجه بسیاری از ماینرها را به خود جلب کرد تا به فکر استخراج مونرو باشند. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

اما ممکن است سوالات متعددی برای شما به وجود آمده باشد، به عنوان مثال استخراج Monero چگونه است؟ به چه نرم‌افزار یا سخت‌افزاری نیاز دارد؟ استخراج Monero چقدر زمان می‌برد؟ و بسیاری از سوالات دیگر که ما تصمیم داریم در این مطلب آنها را پاسخ دهیم.

مطالعه بیشتر: استخراج ارز دیجیتال چیست؟


آشنایی با ارز دیجیتال مونرو


مونرو نیز یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین است که می‌توان از طریق آن اقدام به دریافت و پرداخت کرد. به عنوان مثال، تصور کنید که مینا می‌خواهد با سینا معامله‌ای انجام دهد، آنها تصمیم می‌گیرند که معامله را از طریق ارزهای دیجیتال انجام بدهند. برای این کار آنها می‌توانند از رمزارزهای مختلفی همچون بیت کوین، لایت کوین، مونرو و… استفاده کنند.

اما اگر مینا از طریق بیت کوین مقداری پول برای سینا بفرستد، تراکنش انجام شده برای همه در شبکه قابل مشاهده است. همه می‌توانند ببینند که فرستنده و گیرنده چه کسی است. به عبارت دیگر تراکنش‌ها در شبکه بیت‌کوین عمومی بوده و برای همه قابل مشاهده است.

مطالعه بیشتر: درآمد زایی ارز دیجیتال

بیت کوین یک شبکه غیرمتمرکز است، که خصوصی نیست. اما ارز دیجیتال مونرو هم غیرمتمرکز و هم خصوصی است. فناوری که مونرو دارد باعث می‌شود تمامی تراکنش‌ها‌، خصوصی و غیرقابل ردیابی باشند. یعنی تراکنش انجام گرفته در شبکه مونرو را تنها گیرنده و فرستنده می‌توانند مشاهده کنند و هیچ‌کس دیگری از آن مطلع نخواهد شد. همین ویژگی حفظ حریم خصوصی است که موجب شده تا ارز دیجیتال مونرو و استخراج مونرو بسیار محبوب شود.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

توسعه‌دهندگان مونرو تلاش می‌کنند که ماشین‌های تخصصی همچون مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (ASIC) را از صحنه استخراج دور نگه داشته و به این شکل، تمرکززدایی شبکه را حفظ کنند و بهبود ببخشند. اسیک یا مدار مجتمع با کاربرد خاص، به مداری گفته می‌شود که به منظور انجام عملیات خاصی طراحی شده است. این مدار در مقایسه با یک مدار معمولی، سرعت محاسبات را افزایش می‌دهد و برق کمتری نیز مصرف می‌کند، ولی هزینه تولید آن بسیار بالا است.

این کار باعث شده تا افراد بیشتری بتوانند در عرضه 17 میلیونی سکه، سهیم شوند. درباره ارز دیجیتال مونرو یک مقاله کامل با نام مونرو چیست داریم که می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کنید.

مطالعه بیشتر: مزرعه استخراج ارز دیجیتال


استخراج مونرو چیست؟


استخراج مونرو-1

میزان سکه در گردش توکن «XMR» تا اکنون برابر با 15,829,795 است. این تعداد تا زمانی که میزان سکه در گردش «XMR» به 18.4 میلیون برسد، به افزایش خود ادامه خواهد داد.

بنابراین، چگونه سکه‌های جدید Monero ایجاد می‌شوند؟ پاسخ ساده است، از طریق استخراج مونرو!

ماینرهای مونرو دو وظیفه مهم را انجام می‌دهند:

فرض کنید طبق مثال قبلی، مینا می‌خواهد 100 هزار تومان برای سینا انتقال دهد. او می‌تواند این مبلغ را به صورت حواله بانکی برای سینا منتقل کند. در این میان بانک باید اول موجودی حساب مینا را چک کند و اگر برای انتقال کافی بود، تراکنش را تایید و ثبت خواهد کرد.

مطالعه بیشتر: دستگاه های ماینر استخراج ارز دیجیتال

اما اگر مینا بخواهد همین کار را از طریق مونرو انجام بدهد چه کسی باید تراکنش را تایید کند؟ بله درست است. ماینرها. اما تایید تراکنش چه سودی برای کسانی که استخراج مونرو می‌کنند دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که به ازای هر تراکنشی که ماینرها در شبکه مونرو تایید می‌کنند، توکن «XMR» به عنوان پاداش دریافت خواهد کرد. بنابراین با هر بار استفاده از منابع جهت اعتبار سنجی گروهی از تراکنش‌ها یا همان بلاک، تعدادی سکه مونرو پاداش می‌گیرند.

پس در تعریف استخراج Monero باید بگوییم مانند بیت کوین، به فرایند تایید تراکنش‌های روز بلاک چین ارز دیجیتال به منظور کسب پاداش با سکه‌های «XMR» گفته می‌شود. اما مونرو بیشتر بر روی خصوصی بودن تراکنش‌ها تمرکز کرده است.

مطالعه بیشتر: ماشین حساب استخراج ارز‌ دیجیتال


نکاتی که باید قبل از استخراج مونرو در نظر بگیرید


استخراج مونرو -2

سودآوری مونرو

اگر تصمیم دارید به استخراج مونرو بپردازید باید به سودآوری استخراج رمز ارز مونرو پیش از آنکه لوازم و تجیهزات مربوطه را خریداری کنید، فکر کنید. برای این کار باید مواردی همچون هش ریت سخت‌افزار استخراج، هزینه‌های برق و هزینه‌های استخراج را در نظر بگیرید.

در تعریف هش ریت باید بگوییم که نشان‌دهنده تعداد عملیات هشینگی است که در فرآیند ماینینگ بیت کوین انجام می‌شود. به عبارت بهتر، هش ریت نشان دهنده سرعت عملکرد دستگاه ماینینگ است.

البته مزیتی که استخراج Monero دارد این است که برخلاف بیت کوین، به ابزارهای سنگین و گران‌قیمت نیاز ندارد و حتی با یک پردازنده کامپیوتر (CPU) یا پردازنده کار گرافیک (GPU) ساده نیز امکان‌پذیر و قابل استخراج است.

مطالعه بیشتر: استخر استخراج چیست؟

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا دای خود را خرید کنید

ماشین حساب استخراج XMR

برای استخراج ارز دیجیتال مونرو بهتر است که از یک ماشین حساب استخراج XMR استفاده کنید تا بتوانید محاسبه کنید که آیا مصرف برق، قدرت هش، هزینه برق و… دستگاه مورد نظر، به شما سود می‌دهد یا خیر.

مطالعه بیشتر: استخراج بایننس کوین

نرخ هش یا هش ریت

نرخ هش معیاری برای سنجش سرعت دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال است.

استخراج کردن یا ماینینگ رقابتی است که به زمان بستگی دارد. یعنی هرچه دستگاه شما سرعت پردازش بیشتری داشته باشد، بیشتر و سریع‌تر می‌توانید فرایند استخراج را انجام دهید. شبکه مونرو همچون بیت کوین از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند ولی الگوریتم هش متفاوتی دارد.

برای آنکه بیشتر توضیح دهیم باید بگوییم که بیت کوین از الگوریتم هش SHA-256 اما مونرو از هش RandomX  استفاده می‌کند. این تفاوت در الگوریتم هش باعث شده تا از دستگاه‌های استخراج متفاوتی پشتیبانی کنند. باوجود آنکه سازندگان ASIC تمام تلاش خود را می‌کنند که به این ارز دیجیتال متمرکز بر حفظ حریم خصوصی ضربه بزنند، اما تیم ارز دیجیتال مونرو به‌روزرسانی‌های لازم را برای جلوگیری از این ضربه‌ها ارائه می‌دهد.

مطالعه بیشتر: استخر استخراج ViaBTC چیست؟


ماینر مونرو چیست؟


اصطلاح ماینر مونرو یا «Monero miner» ممکن است هم به یک ماینر فیزیکی که دستگاه‌های ماینینگ را اجرا می‌کند و هم به برنامه‌های نصب‌شده برای استخراج سکه گفته شود.

استخراج رمز ارز مونرو به کسب سکه‌های مونرو از طریق حل معادلات رمزنگاری‌شده با استفاده از رایانه‌های پرقدرت گفته می‌شود. افرادی که در این فرآیند شرکت می‌کنند یا همان ماینرها، به عنوان پاداش برای مشارکت خود در این فرایند، توکن «XMR» دریافت خواهند کرد.


 راه‌های استخراج مونرو


استخراج مونرو -3

برای استخراج سکه‌های «XMR» 6 راه مختلف وجود دارد که می‌توانید از طریق هریک از آنها سکه مبتنی بر حریم خصوصی استخراج کنید. این 6 روش عبارت هستند از:

 • ماینر انفرادی
 • استخرهای استخراج مونرو
 • استخراج ابری مونرو
 • استخراج با واحد پردازش مرکزی (CPU)
 • استخراج با واحد پردازش گرافیکی (GPU)
 • استخراج با پردازنده گرافیکی Nvidia

در ادامه هر یک را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.

مطالعه بیشتر: استخر استخراج پولین چیست؟

ماینر انفرادی

ماینر انفرادی ماینریست که به شکل مستقیم با بلاک چین در تعامل است. مهمترین مزیتی که ماینر انفرادی دارد این است که استخراج‌کننده می‌تواند تمام پاداش‌های بلاک را حفظ کند. اما متأسفانه، امکان دارد ماینرهای انفرادی نتوانند به اندازه‌ای که استخرهای ماینینگ سکه استخراج می‌کنند، پاداش بگیرند. مزیت دیگری که ماینرهای انفرادی دارد این است که با رایانه شخصی هم قابل انجام است.

استخرهای استخراج مونرو

استخر ماینینگ XMR شامل صاحبان تجهیزات جداگانه‌ای است که قدرت تجهیزات خود را بایکدیگر ترکیب می‌کنند تا شانس یافتن بلوک‌های جدید در بلاک چین را افزایش دهند. جوایز بلاک بین کسانی که در استخراج مشارکت داشته‌اند، به نسبت قدرت پردازش آنها تقسیم می‌شود.

بیشتر استخرهای استخراج XRM بین 0 تا 2 درصد کارمزد دریافت می‌کنند. برخی از استخرهای استخراج معروف مونرو عبارت هستند از «MineXMR»، «SupportXMR»، «Unipool» و «XMRNanopool». علاوه بر آنکه در استخراج مونرو به صورت استخرهای استخراج، تراکنش‌ها نسبت به استخراج فردی سریع‌تر تایید می‌شوند، پیوستن به یک استخر استخراج به این معناست که پاداش‌ها و جوایز به طور معمول ثابت هستند.

مطالعه بیشتر: آموزش کانفیگو راه اندازی انت ماینر (Antminer)

مزیتی که استخرهای استخراج دارند این است که شما براساس میزان مشارکت خود با آن استخر، پرداخت‌های مکرر دریافت خواهید کرد. با این حال، در زمان استخراج در استخرهای مونرو، لازم است که از یک نرم افزار شخص ثالث استفاده کنید، و این کار ممکن است مقدار کمی از درآمد شما را بگیرد. به علاوه، اگر تعداد افرادی که یک استخر زیاد باشد، ممکن است منجر به این شود که استخر بیش از 50 درصد هش ریت داشته باشد، که خطرناک است.

استخراج ابری مونرو

استخراج ابری مونرو به عمل استفاده از نیروی محاسباتی میزبان ابر برای استخراج XMR گفته می‌شود. اغلب، ارائه‌دهندگان خدمات استخراج ابری، مراکز داده‌ای را اداره می‌کنند که میزبان دستگاه‌های محاسباتی هستند.

افراد برای استفاده از قدرت پردازش هزینه‌ای پرداخت می‌کنند. از آنجایی که مرکز داده، کارهای سنگین را انجام می‌دهد، کسانی که از این سرویس استفاده می‌کنند دیگر نیازی به سرمایه‌گذاری در سخت افزار و تجهیزات استخراج ندارند.

چنانچه شما ماینر انفرادی یا طرفدار استخر ماینینگ نیستید، استخراج ابری مونرو از لحاظ مالی یک گزینه مقرون‌به‌صرفه است. از ارائه‌دهندگان خدمات استخراج ابری XMR معتبر می‌توان به «Minergate» و «CCGMining» اشاره کرد. می‌توانید برای شناسایی ارائه‌دهندگان خدمات استخراج  ابری، تعداد مشترکین آن را بررسی کنید. اگر کم باشند، باید مراقب باشید.

مطالعه بیشتر: مادربورد ماینینگ چیست؟

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا چین لینک خود را خرید کنید

استخراج با واحد پردازش مرکزی (CPU)

برای استخراج ارز دیجیتال مونرو از طریق CPU می‌توانید از پردازنده فعلی خود استفاده و یا آنکه یک جدید تهیه کنید. در صورتی که می‌خواهید یک CPU جدید خریداری کنید، توصیه ما به شما CPUهای « AMD Opteron» و «Intel Xeon» است.

پس از آنکه CPU موردنظر خود را انتخاب کردید، حالا باید یک نرم‌افزار استخراج رمز ارز مونرو دانلود کنید. یکی از نرم‌افزارهای محبوب برای استخراج XMR، برنامه «XMR-STAK-CPU» است. اگر سیستم‌عامل شما ویندوز است، باید برنامه «xmr-stak-cpu-win6» را دانلود کنید. لازم به ذکر است که برنامه «xmr stak» 2 درصد هزینه توسعه دریافت می‌کند.

درصورتی که شما از قبل یک CPU  دارید، اکنون نوبت آن است که استخراج را شروع کنید. تنها لازم است برنامه استخراج را نصب کرده و به یک استخر ماینینگ بپیوندید. حالا آماده استخراج هستید.

مطالعه بیشتر: سلفیش ماینینگ چیست؟

استخراج با واحد پردازش گرافیکی AMD (GPU)

اگر به صورت جدی تصمیم دارید که به استخراج مونرو بپردازید، استفاده از GPU گزینه بهتری برای این کار است. این واحد پردازشی گرافیکی هش‌ریت بالاتری را ارائه می‌دهد.

کارت‌های گرافیک AMD انتخاب بسیار خوبی برای استخراج این رمز ارز هستند. توصیه ما این است که «AMD R9 280x» یا «AMD Radeon Rx 580» را خریداری کنید.

پس از نصب کردن کارت گرافیک مورد نظر بر روی کامپیوتر خود، لازم است همان مراحلی را که در استخراج از طریق CPU گفتیم، طی کنید. بهترین نرم‌افزار جهت استخراج ارز دیجیتال مونرو با استفاده از پردازنده گرافیکی AMD نیز «XMR-STAK-AMD» است. بعد از آنکه نرم‌افزار را بر روی رایانه نصب کردید، لازم است تنظیمات استخر را تغییر دهید تا بتوانید به استخر مورد نظر خود بپیوندید.

مطالعه بیشتر: ریگ ماینینگ چیست؟

استخراج با پردازنده گرافیکی Nvidia

از دیگر راه‌های محبوبی که برای استخراج Monero وجود دارد، استفاده از کارت گرافیک «Nvidia» است. کارت گرافیک Nvidia مدل‌های مختلفی دارد و شما می‌توانید یکی را بر اساس بودجه خود خریداری کنید.

برای استخراج از طریق کارت گرافیک انویدیا، می‌توان از نرم‌‌افزار «XMR-STAK-NVIDIA» استفاده کرد، اما نرم‌افزار «CCMiner» گزینه بهتری برای این کار است.

مطالعه بیشتر: تجهیزات استخراج ارزهای دیجیتال


چگونه مونرو استخراج کنیم


استخراج مونرو -4

تا اینجا آیا ما همه چیزهایی که برای استخراج ارز مونرو نیاز است را در اختیار داریم؟ باید بگوییم نه. یک چیز کم است و آن هم آدرس کیف پول است. استخراج XMR چه به صورت انفرادی باشد چه از طریق استخر استخراج، نیاز به یک آدرس کیف پول دارد و این آدرس از اهمیت زیادی برخوردار است. چون از طریق آدرس کیف پول است که می‌توانید پاداش و جوایز خود را دریافت کنید.

حال که تمامی تجهیزات لازم برای استخراج Monero را داریم نوبت آن است که نرم‌افزار ماینینگ خود را تنظیم و پیکربندی کنیم. این پیکربندی شامل استفاده از نرم‌افزار جهت اتصال سخت‌افزار به یک استخر ماینینگ یا بلاک چین مونرو می‌شود.

مطالعه بیشتر: کارت گرافیک های استخراج ارز دیجیتال

فرآیند پیکربندی نرم‌افزار به سخت افزار شما و همچنین نحوه استخراج بستگی دارد. اگر این فرآیند موفقیت‌آمیز باشد، زمان آن رسیده که پاداش‌های خود را دریافت کنید.

در اینجا خلاصه‌ای از نحوه استخراج Monero را آورده‌ایم:

 • سخت افزار خود را انتخاب کنید.
 • یک نرم افزار ماینینگ انتخاب کنید که از سخت افزار ماینینگ شما پشتیبانی کند.
 • آدرس کیف پولی که می‌خواهید استفاده کنید را مشخص کنید.
 • نرم‌افزار استخراج را پیکربندی کنید.
 • XMRهای خود را دریافت کنید.

جمع بندی


ارز دیجیتال مونرو یکی از رمزارزهایی است که عملکردی شبیه به بیت کوین دارد. به این صورت که افراد در شبکه مونرو تراکنش‌هایی انجام می‌دهد، سپس این تراکنش‌ها در یک بلاک قرار می‌گیرند و یک ماینر باید آن بلاک را از طریق معاملات ریاضی رمزگشایی کرده و تراکنش‌ها را تایید کنند. پاداش ماینرها برای تایید تراکنش‌ها دریافت تعدادی توکن «XMR» است.

مطالعه بیشتر: کارت گرافیک های استخراج ارز دیجیتال

این ارز دیجیتال تمرکز خود را بر روی خصوصی بودن تراکنش‌ها گذاشته است، به این معنا که به جز فرستنده و گیرنده، شخص دیگری نمی‌تواند اطلاعات آن تراکنش را مشاهده کند. اما برخلاف رمز ارز بیت کوین، این ارز دیجیتال برای استخراج نیازی به دستگاه‌ها و تجهیزات سنگین و گران‌قیمت نیاز ندارد.

در فوق راه‌های مختلف استخراج این رمز ارز را بیان کردیم. امیدواریم برای شما مفید باشد. اگر تجربه‌ای در خصوص استخراج مونرو یا نظری در این باره دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

یک نظر
 1. اسماعیل نوری دیزیچه می گوید

  توی سایت مونرو دستگاه استخراج ارز دیجیتال خرید کردم اما سایت دیگه جوابگو نبود و پولم از دست رفت

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.