هاوینگ چیست؟ همه چیز درباره نصف شدن پاداش بیت کوین

هاوینگ چیست

0

آیا تا به حال در دنیای ارز‌‌‌‌‌‌‌های دیجیتال با اصطلاح هاوینگ بیتکوین  (Halving bitcoin) روبه‌رو شده‌اید و می‌دانید که هاوینگ چیست ؟ هاوینگ که به آن نصف شدن پاداش بیتکوین نیز می‌گویند، فرآیندی است که هر 4 سال یک بار در حوزه استخراج بلاک بیتکوین یا همان ماینینگ رخ می‌دهد و ارزش بلاک‌‌‌‌‌‌‌‌های استخراج شده را دستخوش تغییر می‌کند.

ساتوشی ناکاموتو از همان ابتدای خلق ارزشمندترین رمز ارز جهان همه جوانب را در نظر گرفته و به گونه‌ای آن را طراحی کرده است، که طبق یک برنامه سازماندهی شده، به ازای استخراج هر بلاک که به طور معمول 10 دقیقه به طول می‌انجامد، پس از گذشت مدت زمان مشخصی (4 سال یک بار) پاداش معینی به ماینر‌‌‌‌‌‌‌‌ها اعطا شود.

هاوینگ چیست ، چگونه کار می‌کند و چه تاثیری بر قیمت ارز دیجیتال دارد؟ آیا ساتوشی ناکاموتو هدف خاصی از ارائه هاوینگ برای نصف شدن پاداش بیتکوین داشته است؟ با کیوسک آکادمی همراه باشید تا با هر آنچه به هاوینگ بیتکوین مربوط می‌شود، بیشتر آشنا شوید.

هاوینگ

بیت کوین چیست؟

برای اینکه مفهوم هاوینگ چیست و فرآیند نصف شدن بیت کوین یا همان هاوینگ را درک کنید، ابتدا باید یک آشنایی کوتاهی با عملکرد شبکه بیت کوین داشته باشید. بیت کوین را می‌توان یک رمز ارز مجازی معرفی کرد که در سال 2009 توسط فرد یا افراد ناشناسی که به ساتوشی ناکاموتو معروف است، خلق شد. این ارز دیجیتال ارزشمند توسط دولت، سازمان یا نهاد خاصی اداره نمی‌شود و یک رمز ارز مستقل است. بیت کوین براساس یک دفترکل توزیع شده که به آن بلاکچین (یک پایگاه داده عظیم است که داده‌‌‌‌‌‌ها به صورت زنجیره‌وار درون بلاک‌‌‌‌‌‌ها به صورت پیوند رمزنگاری شده قرار می‌گیرند) می‌گویند، عملیات خود را انجام می‌دهد.

آشنایی با فرآیند استخراج بیت کوین؟

روش‌‌‌‌‌‌های مختلفی برای به دست آوردن بیت کوین وجود دارد، برای مثال می‌توان آن را از کسی که قبلا استخراج کرده است، خریداری کرد و یا خودتان با استفاده از یک نیروی برق قوی و تجهیزات استخراج (دستگاه ماینر) آن را استخراج کنید. روش دیگر برای استخراج بیت کوین استفاده از استخراج ابری (کلود ماینینگ) است.

زمانی که کلمه استخراج به گوش می‌رسد همه مردم به استخراج طلا و فلزات ارزشمند از معادن طبیعی فکر می‌کنند، در حالی که اگرچه هر دو کار تقریبا نتایج یکسانی به همراه دارند، اما برای بدست آوردن رمز ارز نیازی به کندن کوه و یا زمین نیست.

هاوینگ

همانطور که برای استخراج طلا به دستگاه‌‌‌‌‌‌های پیشرفته و افراد متخصص نیاز داریم، بدست آوردن بیت کوین نیز هزینه‌ای از قبیل نیروی برق جهت استخراج و تجهیزات با قیمت بالا مورد نیاز است. استفاده از این تجهیزات برای مردم عادی و شرکت‌‌‌‌‌‌های کوچک چندان به صرفه نیست، اما اگر به دنبال سود بیت کوین باشند باید با مواردی از قبیل نصف شدن پاداش بلاک‌‌‌‌‌‌های بیت کوین آشنا شوند. حال که با بیت کوین و نحوه استخراج آن، آشنایی کلی پیدا کردید، با مفهوم هاوینگ در بیت کوین آشنا خواهید شد.

مفهوم هاوینگ چیست ؟

زیبایی بیت کوین به محدود بودن آن است. ساتوشی ناکاموتو برای اینکه ارزش بیت کوین با گذشت زمان کاهش پیدا نکند، علاوه بر ارائه پروتکل گواه اثبات کار ( POW )، هاوینگ را ارائه کرده است. به این ترتیب برای کنترل عرضه و تقاضا بیت کوین، فرآیند هاوینگ به گونه‌ای عمل می‌کند، که پاداش‌‌‌‌‌‌های استخراج از هر بلاک بیت کوین طی مدت 4 سال یک بار نصف می‌شود.

بیت کوین ۲۱ میلیون واحد است که فرآیند استخراج آن طبق پیش‌بینی‌‌‌‌‌های انجام شده تا سال 2040 به طول می‌انجامد. به این ترتیب پس از استخراج این تعداد بلاک، استخراج بیت کوین دیگر امکان پذیر نخواهد بود. استخراج 50درصد بیت کوین چهار سال طول کشیده است؛ در حالی‌که استخراج 50درصد باقی مانده آن 120 سال دیگر طول خواهد کشید که دلیل آن هاوینگ بیت کوین است.

هاوینگ

روند عرضه بیت کوین دارای الگوی مشخصی است، به این صورت که هر بیت کوین در قالب یک بلاک با ارزش مشخص تولید می‌شود. فرآیند تولید هر بلاک 10 دقیقه طول می‌کشد. زمانی که بیت کوین منتشر شد، به ازای استخراج هر بلاک به استخراج‌کننده، 50 عدد بیت کوین پاداش داده می‌شد. اما روند ارزش این پاداش پس از استخراج 210 هزارمین بلاک هر چهار سال یکبار نصف می‌شود و تا به امروز که 3 بار هاوینگ بیت کوین (آخرین هاوینگ در ماه می‌2020) رخ داده است، ماینر‌‌‌‌‌‌های به جای ۱۲٫۵  BTC  به ازای هر بلاک، ۶٫۲۵ بیت کوین دریافت می‌کنند.

هاوینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟

روند انجام هاوینگ یک الگوی مشخصی دارد که طی 4 سال یک بار، با رسیدن به 210 هزارمین بلاک استخراج شده انجام می‌شود. همانطور که گفته شد تا به امروز 3 بار هاوینگ رخ داده و پاداش هر بیت کوین طی آخرین هاوینگ،  6,5بیت کوین برآورد شده است. به این ترتیب تا به امروز سه بار بیت کوین به بلاک 210 هزارمین رسیده است. آخرین استخراج بلاک بیت کوین تا سال 2040 پیش‌بینی شده است. اگر بخواهیم روند انجام هاوینگ را شرح دهیم می‌توانید از زمان پیدایش، آن را اینگونه در نظر بگیریم.

هاوینگ

50 بیت کوین پاداش در 4 سال اول

هنگام شروع فعالیت بیت کوین در جهان پاداش آن به ازای هر بلاک 50 عدد بیت کوین بود تا مردم ترغیب به تولید و عرضه آن شوند. بدین صورت در 210 هزار بلاک اول 10,5  میلیون بیت کوین استخراج شده است.

210,000*50 = 10,500,000

25 بیت کوین پاداش در 4 سال دوم

در سال دوم هاوینگ به وجود آمد و باعث نصف شدن دریافتی ماینر‌‌‌‌‌‌ها شد. به این ترتیب ماینر‌‌‌‌‌‌ها به ازای استخراج هر بلاک 25 بیت کوین پاداش می‌گرفتند. اگرچه دریافتی استخراج‌کنندگان کاهش پیدا کرده است اما ارزش بیت کوین به طور نسبی ثابت ماند و دچار رکود و تورم نشد. در نهایت تا پایان سال دوم  5,25 میلیون بلاک استخراج شد، که با در نظر گرفتن بلاک‌‌‌‌‌‌های قبلی، جمع آن به 15,75  میلیون بیت‌کوین رسید.

210,000*25 = 5,250,000

 

12,5 بیت کوین پاداش در 4 سال سوم

با به وقوع پیوستن سومین هاوینگ بیت کوین روند ارزش پاداش‌‌‌‌‌‌ها به  12,5« BTC» به ازای هر بلاک رسید. به این ترتیب در طی این مدت 2 میلیون 625 هزار بیت کوین استخراج می‌شود و مجموع بلاک‌‌‌‌‌‌های استخراج شده به 18 میلیون و 375 هزار بیت کوین می‌رسد.

210,000*12. 5 = 2,625,000

6,25 بیت کوین پاداش در 4 سال چهارم

پس از آخرین هاوینگ بیت کوین که در 20 می‌ 2020 رخ داد پاداش بیت کوین به مقدار 6,25 رسیده است و ما در حال حاضر، دوره چهارم را طی می‌کنیم و تا به اینجا حدود 18,4 میلیون بیت کوین استخراج شده است.

10,500,000+ 5,250,000 + 2,625,000= 18,375,000

چهارمین هاوینگ انتظار می‌رود پس از تایید بلاک 740,000 در سال 2024 رخ دهد و ارزش بیت کوین به ازای هر بلاک به 3,25 برسد.

چرا هاوینگ اتفاق می‌افتد

برای بسیاری از مردم این سوال پیش می‌آید که چرا باید پاداش استخراج بلاک‌‌‌‌‌های بیت‌کوین در طی یک دوره مشخص نصف شود، در حالی که به یک اندازه، زمان، نیروی برق و تجهیزات برای آن صرف می‌شود. برای پاسخ به این سوال بیت کوین را مانند طلا ارزشمند‌ترین فلز روی جهان در نظر بگیرید. با کاهش منابع استخراج طلا بر روی زمین، میزان طلایی که به کارگران معادن در ازای کار به آن‌‌ها داده می‌شد، به طور چشمگیری کاهش پیدا کرد. اما از سوی دیگر قیمت طلا نیز افزایش صعودی به خود گرفت.

هاوینگ

پس از نصف شدن پاداش بیت کوین در سال 2012 و 2016  مردم شاهد افزایش چند برابری قیمت بیت کوین بودند. در واقع ارزش بیت کوین همواره به میزان عرضه و تقاضا بستگی دارد. و همین موضوع موجبات نوسانات قیمت این رمز ارز محبوب را فراهم می‌کند. به طور کلی محدود بودن بیت کوین را می‌توان یکی از مشخصه‌‌‌‌‌های ثبات و کنترل تورم به شمار آورد.

چه زمانی هاوینگ اتفاق می‌افتد

با توجه به اینکه یک بلاک هر 10 دقیقه یک بار ساخته می‌شود و در هر یک ساعت 6 بلاک به وجود می‌آید. هاوینگ بیت کوین پس از استخراج 210,000 بلاک اتفاق می‌افتد. به این ترتیب هاوینگ بیت کوین هر 4 سال یک بار با رسیدن به بلاک 210,000 رخ می‌دهد. این بدان معنی است که پاداش‌‌‌‌‌های کسب شده به ازای استخراج هر بلاک نصف شده و عملا 50 درصد کاهش می‌یابد.

هاوینگ

به این ترتیب در حال حاضر به ازای هر بلاک ماینر‌‌‌‌‌ها پاداش 6,25 بیت کوین دریافت می‌کنند که پس از هاوینگ چهارم این مقدار پاداش به 3,25 بیت کوین کاهش پیدا کرده و نصف می‌شود. توجه داشته باشید وجود 21 میلیون کوین به معنی استخراج کلیه آن‌‌ها نیست. بیت کوین‌‌‌‌‌های از دست رفته زیادی وجود دارد که امکان پیدایش آن‌‌ها هیچوقت وجود ندارد. طبق فرضیات موجود تا به امروز 3.7 میلیون بیت کوین استخراج شده از دست رفته وجود دارد.

رویداد‌‌‌های گذشته هاوینگ چیست ؟

  • اولین رویداد نصف شدن در 28 نوامبر 2012 در ارتفاع بلاک 210,000 رخ داد.
  • رویداد نصف شدن دوم پاداش بیت کوین در 9 جولای 2016 در بلاک 420,000 رخ داد.
  • سومین رویداد نصف شدن در یازدهم ماه می‌‌ سال 2020 به وقوع پیوست.

هاوینگ چه تاثیری بر قیمت ارز دیجیتال دارد؟

تاریخچه بیت کوین نشان می‌دهد، رابطه مستقیمی بین نصف شدن پاداش هر بلاک و افزایش قیمت آن وجود دارد. با این حال باید به این نکته توجه داشته باشید که قیمت بیت کوین تنها متاثر از نصف شدن پاداش‌‌‌‌‌‌ها نیست و به عوامل دیگر نیز بستگی دارد. در سال 2011، نرخ تورم بیت کوین 50درصد بود اما پس از نصف شدن در سال 2012، به 12درصد و در سال 2016 به 4 الی 5درصد کاهش یافت. نرخ تورم فعلی بیت کوین 1.76 درصد است. این بدان معناست که ارزش بیت کوین پس از هر نصف شدن افزایش می‌یابد.

 

هاوینگ اول:

با اولین نصف شدن پاداش هر بلاک بیت کوین در سال 2012، قیمت بیت کوین حدود 11 دلار بود که به 12 دلار افزایش یافت. طی یک سال، قیمت بیت کوین به 1100 دلار افزایش چشم‌گیری پیدا کرد.

هاوینگ دوم:

در سال 2016، شبکه بیت کوین استخراج 420,000 بلاک را تکمیل کرد و نیمه دوم نصف شدن پاداش بیت کوین رخ داد. در آن زمان بیت کوین برای چند ماه بین 500 تا 1000 دلار نوسان داشت (650 دلار معامله می‌شد) و سپس در دسامبر 2017 به 20,000 دلار رسید.

هاوینگ سوم:

نیمه سوم در ماه می ‌سال 2020 اتفاق افتاد، که آغاز دنیای جدید دیگری برای بیت کوین بود. هنگامی که نصف شدن پاداش بیت کوین برای بار سوم اتفاق افتاد، بیت کوین در حدود 9000 دلار معامله می‌شد. امروزه، بیت کوین نزدیک به 20 هزار دلار معامله می‌شود.

اگر پدیده هاوینگ نبود چه اتفاقی برای بیت کوین می‌افتاد؟

اهمیت هاوینگ برای بسیاری از مردم سوال است که اگر نبود چه اتفاقی می‌افتاد؟ باید بگوییم اگر هاوینگ نبود، کلیه بلاک‌‌‌های بیت کوین به سرعت استخراج می‌شدند و کارمزد‌‌‌های دریافت شده به یک اندازه بین ماینرها تقسیم می‌شد، اما قیمت بیت کوین نیز نه تنها افزایش پیدا نمی‌کرد بلکه به دلیل سهولت دسترسی و به دست آوردن، بیت کوین فرصتی پیدا نمی‌کرد تا ارزش خود را به خوبی نشان دهد. در واقع محدود بودن بیت کوین یکی از مهم‌ترین عوامل ارزشمندی آن است.

جمع‌بندی

مروری داشتیم بر مقاله هاوینگ چیست . هاوینگ بیت کوین یکی از مهم‌ترین عملیاتی است که بر روی این رمز ارز محبوب انجام می‌شود. نصف شدن پاداش بیت کوین هر چند تعداد کوین‌‌های دریافتی را برای ماینر‌‌ها کاهش می‌دهد، اما از سوی دیگر باعث افزایش قیمت بیت کوین می‌شود. هر چند تنها دلیل افزایش قیمت بیت کوین را نمی‌توان به هاوینگ منتسب کرد، اما تاثیر بسزایی در آن دارد. ما در این مقاله از کیوسک آکادمی سعی کردیم مفهوم هاوینگ و کلیه موارد مرتبط به آن را به صورت جامع تشریح کنیم.

 

 

 

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.