آندره کرونژ (Andre Cronje) کیست؟

0

در هر حوزه و زمینه‌ای افرادی منحصر به فرد وجود دارند که توانسته‌اند بزرگ‌ترین تغییرات و تحولات را به وجود آورند. در زمینه رمز ارزها نیز ما شاهد حضور افرادی هستیم که بیشترین تاثیر را بر روی روند شبکه بلاکچین، معاملات ارزهای دیجیتال و سایر عملکردهای این فضا داشته‌اند. آندره کرونژ نیز یکی از سرشناس‌ترین افراد حاضر در همین فضا است که توانسته تاثیر مثبت زیادی بر روی مبادلات رمز ارزها ایجاد کند و به شخصی معروف در این حوزه تبدیل شود. در ادامه بیشتر با دلیل شهرت این فرد سرشناس آشنا خواهید شد.

معرفی آندره کرونژ

آندره کرونژ کیست؟ این شخص در کیپ تاون (Cape Town) آفریقای جنوبی به دنیا آمد و توانست به فرد خاصی در حوزه نرم‌افزارها و توسعه‌دهنده وب 3 تبدیل شود. آندره به قدری در این حوزه پرکار و فعال بود که توانست چهره دیفای و شناخت مردم را نسبت به این حوزه تغییر دهد.

دلیل اصلی شهرت و محبوبیت این فرد به دلیل تولید پروژه‌هایی است که در بخش‌های بعدی آنها را معرفی می‌کنیم. به عبارت دیگر پروژه‌های نوین و خاص کرونژ توانستند پروتکل سوشی سواپ و برخی دیگر از فرآیندهای حاضر در حوزه دیفای را تغییر دهند و باعث تحولات عظیمی در این حوزه شوند.

در نظر داشته باشید آندره کرونیه در زمینه توسعه نرم‌افزار و علوم کامپیوتری دارای بیش از 20 سال سابقه و تجربه است. همین موضوع به موفقیت‌های چشمگیر او کمک می‌کند. با وجود سابقه درخشانی که در حوزه علوم کامپیوتری داشت، او در سال‌های اخیر به فکر کاهش هزینه‌های شبکه‌های بلاکچین است که توانسته تحولات عظیمی در فناوری بلاکچین ایجاد کند.

آندره کرونیه چه پروژه‌هایی را راه‌اندازی کرد؟

آندره کرونژ در اواخر سال 2018 وارد عرضه ارزهای دیجیتال شد. او به عنوان مشاور پروتکل بلاکچین در BitDiem شروع به کار کرد و چند ماه بعد نقشی مشابه را در CryptoCurve ایفا کرد. بازدهی قابل توجه حاصل از سرمایه‌گذاری‌های استیبل کوین‌ها او را به شرکت در این عرصه تشویق کرد.

البته او از نوسانات موجود در فضای ارزهای دیجیتال شاکی بود اما این شکایت‌ها باعث نشد اشتیاق آندره برای شرکت در پروتکل‌های مالی غیر متمرکز از بین برود. مهارت و استعداد برنامه‌نویسی و توسعه نرم‌افزار او زمانی شکوفا شد که توانست برنامه‌ای برای برآورد بازدهی استیبل کوین‌ها راه‌اندازی کند.

این کشف او شرکت‌های بزرگ ارزهای دیجیتال همانند اوه و Curve Finance را به خود جلب کرد. در ادامه این روند آندره به دلیل بررسی کدهای حاضر در این عرضه به محبوبیت خوبی دست یافت. به دلیل اعتماد طرفداران ارزهای دیجیتال به آندره، بررسی‌های او در مورد یک شرکت رمز ارز می‌توانست باعث موفقیت یا شکست آن شرکت شود.

با گذر زمان و پس از کسب اطلاعات بیشتر در مورد این حوزه، آندره توانست پروژه‌های نوینی راه‌اندازی کند. به زبان ساده آندره معروف با انجام تحقیقات عمیق در مورد ارزهای دیجیتال توانست پروژه‌هایی به وجود آورد که درخشش او را در حوزه ارزهای دیجیتال را دو چندان کردند.

آندره کرونژ در فستیوال فانتوم

پروژه Yearn Finance

کرونژ با استفاده از تجربه‌ای که در همکاری با سایر بسترهای رمز ارز کسب کرد، توانست رویای خود که ساخت یک برنامه کاربردی ساده و کاربرپسند برای جمع‌آوری درآمد بود را به حقیقت تبدیل کند. در ضمن او قصد داشت آسیب‌پذیری‌های موجود در این عرصه را رفع و اصلاح کند.

در ماه فوریه سال 2020 او توانست پروژه Yearn Finance را منتشر کند. برخلاف سایر پروژه‌های مالی غیر متمرکز که برای کدگذاری پروتکل و منابع سرمایه‌گذاری آسیب‌پذیر به تیمی از افراد متخصص و سرمایه‌گذار نیاز داشتند، کرونژ از وجوه مالی خود برای توسعه این برنامه استفاده کرد.

علاوه بر تمام این موارد، آندره خود به تنهایی این برنامه را کدگذاری کرد. در حال حاضر این پروتکل بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می‌شود. کاربران نیز می‌توانند از طریق دارایی‌های رمز ارزهای خود سود کسب کنند و از معامله و قرض کردن وجوه مالی حاضر لذت ببرند.

از آنجایی که این پلتفرم به طور خودکار و با استفاده از قراردادهای هوشمند اجرا می‌شود واسطه‌های مالی همانند بانک‌ها از این وضعیت دور هستند. در نهایت توجه داشته باشید Yearn Finance یک پروتکل دیفای در بلاکچین اتریوم است که کنترل بازدهی، تجمیع وام و بیمه مربوط به قراردادهای هوشمند را تسهیل می‌کند.

پروژه Keep 3r Network

پدر و توسعه‌دهنده دیفای انتشار این پروژه نوین را از طریق یک پست در تاریخ 28 اکتبر سال 2020 در توییتر اعلام کرد. آندره کرونژ این پروژه را به عنوان یک روش آسان برای بررسی‌های روتین اکوسیستم حوزه دیفای توصیف کرد.

با توجه به موفقیت اولیه پروژه قبلی آندره، طرفداران او در حوزه ارزهای دیجیتال خیلی سریع برای خرید توکن پروژه Keep 3r در یونی سواپ دست به کار شدند. مدت کوتاهی پس از عرضه این توکن، قیمت آن به قدری بی‌ثبات شد که در هر یک دقیقه قیمت‌ها تا یک دلار تغییر می‌کردند.

البته توسعه‌دهنده این پروژه خیلی سریع از طریق یک وبلاگ اعلام کرد، این شبکه هنوز به طور کامل فعال نشده است اما معامله‌گران فرصت طلب به سرعت سرمایه خود را بر روی این پلتفرم متمرکز کردند. در واقع این سرمایه‌گذاران معامله این توکن‌ها را در بستر یونی سواپ شروع کردند.

از این رو قیمت این توکن طی مدت کوتاهی و با وجود حجم اندک معاملات به سقف 317 دلار رسید. اما با گذر زمان و به دلیل جابجایی‌های مکرر قراردادهای کدگذار این پروژه، قیمت آن به 100 دلار سقوط کرد.

دلیل خداحافظی آندره کرونژ از دیفای

علی‌رغم موفقیت‌هایی که آندره کرونژ در طول سال‌های فعالیت خود در حوزه دیفای کسب کرد، در سال 2020 آندره از دیفای خداحافظی کرد. به زبان ساده موفقیت‌های او به عنوان توسعه‌دهنده دیفای نتوانست دلیلی برای ماندگاری او در این حوزه باشد.

کرونژ در سال 2020 به صورت علنی و به دلیل وجود یک فرهنگ سمی از دیفای خداحافظی کرد. با اینکه او از این حوزه خداحافظی کرده اما پروژه‌های غیر متمرکزی که از خود به جای گذاشته بود همچنان بر روی فرآیند وب 3 تاثیرگذار بودند و روزی دلیل بازگشت او شدند.

ترک دیفای توسط آندره کرونژ

ناگفته نماند کرونژ زمان زیادی را صرف توسعه Fantom کرده است. البته داستان موفقیت او در سال 2022 برای همیشه به پایان رسید.

Andre Cronje در ماه مارس سال 2022 برای همیشه از حوزه دیفای خداحافظی کرد. همکار اصلی و صمیم او به نام آنتون نل (Anton Nell) اعلام کرد این ترک کردن آندره همانند سایر خداحافظی‌ها نخواهد بود. در واقع براساس گزارشات به دست آمده آندره برای این خداحافظی مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی کرده بود.

اطلاعیه پدر دیفای همه کاربران حاضر در سراسر فضای ارزهای دیجیتال را شوکه کرد. توکن‌های مرتبط به آندره و اکوسیستم فانتوم نیز مدتی پس از این اطلاعیه روند نزولی را تجربه کردند. همچنین سایر رمز ارزهای حاضر در بازار ارزهای دیجیتال نیز کاهش 15 تا 20 درصد داشتند.

همچنین نل همکار آندره اعلام کرد 25 برنامه و نرم‌افزار تحت کنترل کرونژ در تاریخ 3 آوریل سال 2022 غیرفعال می‌شوند. با این حال قرار بر این شد تیم حاضر در صحنه مسئولیت ادامه این خدمات را در آینده عهده‌دار شوند.

چرا سرمایه‌گذاران به پروژه‌های آندره کرونی علاقه‌مند هستند؟

آندره کرونی به عنوان مشاور فنی فانتوم و رئیس شورای فناوری اصلی بنیاد فانتوم به محبوبیت خوبی رسید. در ضمن کرونژ به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین سازندگان و مبتکران دیفای نقش مهمی در بسیاری از پیشرفت‌های فنی حاضر در سراسر اکوسیستم فانتوم ایفا کرده است.

علاوه بر این، حضور کرونژ در بسیاری از پروژه‌ها باعث شد مردم به برخی از اکوسیستم‌های دیفای همانند فانتوم بیش از پیش اعتماد کنند. پس از اینکه آندره اعلام کرد قصد دارد از دیفای خارج شود، اعتماد سرمایه‌گذاران به فانتوم و سایر پروژه‌های آن به شکل قابل توجهی تغییر کرد.

با این وجود بنیاد فانتوم اعلام کرد زندگی بدون آندره همچنان ادامه دارد و از او بخاطر تمام خدمات و کمک‌هایش تشکر می‌کنند. در ضمن نه کرونژ و نه نل توسعه‌دهنده اصلی فانتوم نبودند. بنابراین خروج آنها نباید آنقدری مهم باشد. البته چندی بعد از این اطلاعیه فانتوم، کرونژ اطلاعاتی را با سند و مدرک ارائه داد تا اطلاعات نادرست فانتوم را پاکسازی کند.

دیفای و آندره کرونژ

سخن آخر

آندره کرونژ که توسط همکارانش به عنوان متفکری عمیق و تاثیرگذار با بزرگ‌ترین پرسش‌ها لقب گرفته بود، به تغییر و تحولات عظیمی در چهره مالی غیر متمرکز دیفای کمک کرد. با وجود تمام موفقیت‌هایی که کرونژ در این حوزه داشت، او امیدوار بود از جنبه‌های سمی جامعه دیفای فاصله بگیرد به همین دلیل این حوزه را ترک کرد.

بعد از ترک حوزه دیفای آندره کرونیه بر روی کدنویسی خارج از کانون توجه متمرکز شد. در ادامه این روند، آندره حساب توییتر خود را غیر فعال کرد و هیچ نظر عمومی را در اختیار کاربران قرار نداد. شاید باور این بازخورد سخت برای آندره که پرکارترین و تاثیرگذارترین توسعه‌دهنده در صنعت دیفای بود برای برخی از کاربران غیرباور باشد ولی حوزه دیفای تا حدودی تفرقه‌انگیز است.

با کیوسک آکادمی همراه باشید تا در جریان به روزترین اخبار در حوزه ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.