پلتفرم APENFT هنر را به بلاکچین می آورد

0

پلتفرم APENFT در 29 مارس 2021 ایجاد شد. هدف آن وارد کردن آثار هنری برتر جهان در قالب NFT به دنیای بلاک‌چین بود. در 29 مارس 2021 ایجاد شد و هدف آن وارد کردن آثار هنری برتر جهان در قالب NFT به دنیای بلاک‌چین بود. رمزارز APENFT (NFT)  قصد داشت پلی بین هنرمندان معروف و بلاک‌چین باشد و رشد کریپتوهای هنری را در فضای NFT تقویت کند. پیش‌ازاین آثار هنری در انحصار نخبگان بودند ولی APENFT می‌خواهد این آثار را به چیزی تبدیل کند که متعلق به همه مردم باشد. شعار این پلتفرم «هنر برای همه» است.

درحال‌حاضر بلاکچین‌ها سه کاربرد اصلی دارند که تبادل، همکاری و حفظ رکوردهاست.  فقط ان‌اف‌تی هر سه این ویژگی‌ها را هم‌زمان دارد. به‌همین‌دلیل تبدیل به یک ترند داغ در این صنعت شده است. این روزها از ان‌اف‌تی به‌عنوان یک عنصری یاد می‌شود که  می‌تواند صنعت بلاک‌چین را متحول کند. APENFT، روی آثار هنری سرمایه‌گذاری کرده و هنر سنتی و دیجیتال را ترویج می‌کند.

ارز دیجیتال APENFT چیست؟     

ارز دیجیتال NFT که همان توکن پلتفرم APENFT است روی دو شبکه ترون با استاندارد TRC20 و روی زنجیره هوشمند بایننس با استاندارد ERC20 ارائه شده است. توکن‌های غیرقابل تعویض یا ان اف تی توکن‌هایی هستند که قابلیت معاوضه ندارند و می‌توان آن‌ها را برای آثار یا کلکسیون‌های هنری تعریف کرد. در دنیای بلاک‌چین، دیجیتالی کردن هنر و مجموعه‌ها سخت نیست. ارزش این هنر دیجیتالی نیز با پول دیجیتالی سنجیده می‌شود. دقیقه این ارزهای دیجیتال‌ ان‌اف‌تی نامیده می‌شوند. توکن‌های غیرقابل تعویض می‌توانند یک توییت، یک تصویر، یک عکس یا هر قطعه هنری باشند.

 حداکثر تعداد توکن‌های NFT درگردش آن 999.990.000.000.000 توکن است. درحال‌حاضر در تاریخ 21 فروردین 1401، بیش از 277میلیون توکن آن باارزش بیش از 459 میلیون دلار در گردش است. قیمت آن نیز 0.0000016 دلار است.

ان‌اف‌تی توکن حاکمیتی است و کسانی که این توکن را در کیف پول خود داشته باشند می‌توانند در رأی‌گیری‌ها شرکت کنند. نحوه توزیع توکن‌های ان‌اف‌تی به‌صورت زیر است:

 • هنرمندان : 30 درصد
 • خریدوفروش آثار هنری : 20 درصد
 • ایردراپ دیفای و ماینینگ: 19 درصد
 • تیم: 19 درصد
 • شرکا: 10 درصد
 • لیست شدن در صرافی: 2 درصn
پلتفرم APENFT

می‌توان با سپرده‌گذاری توکن NFT نیز کسب سود کرد. برای این کار باید توکن‌ها را در استخرهای مربوط به شبکه ترون که جاست‌لند (Justland) و سان (Sun) هستند سپرده‌گذاری کرد. اما فعلا استخر سان این توکن را نمی‌پذیرد ولی امکان سپرده‌گذاری با سود سالیانه حدود 5 درصد در جاست‌لند فراهم است. این استخر امکانات وام‌دهی و استقراض را نیز ارائه می‌دهد.

یکی از روش‌های کسب توکن NFT مشارکت در ایردراپ‌هاست. کسانی که توکن‌های JST، BTT، TRX و WIN دارند می‌توانند در ایردراپ ان‌اف‌تی شرکت کنند.

بنیان‌گذار پلتفرم APENFT​

پروژه ایپ‌ان‌اف‌تی به‌صورت رسمی توسط استیو لیو (Steve Z. Liu)  در 29 مارس 2021 در سنگاپور بنیان‌گذاری شد. استیو لیو فارغ‌التحصیل مهندسی برق دانشگاه ژجیانگ و کارشناسی ارشد MBA دانشگاه کسب‌وکار کلمبیا است.

لو سال‌ها در بازار سرمایه فعالیت کرده و با شرکت‌های بین‌المللی نظیر نومورا اینترنشنال (Nomura International) ، گروه مالی انت (Ant Financial Group) و فیدلیتی اینترنشنال (Fidelity International) و با شرکت‌های چینی در زمینه پروژه‌های اوراق بهادار همکاری داشته است.

درحال‌حاضر بیشتر اعضای تیم APENET هنرمندانی هستند که تجربه کار در دنیای سنتی هنر مثل مؤسسات کریستیز (Christie’s) و ساتبی (Sotheby’s) را دارند. اعضای فنی را هم مهندسانی که سابقه کار در شرکت‌های بزرگ اینترنتی مثل BAT دارند تشکیل داده‌اند.

APENFT چگونه کار می‌کند؟       

آثار هنری سنتی مثل نقاشی‌ها به دلیل منحصربه‌فرد بودنشان باارزش هستند. اما فایل‌های دیجیتال را می‌توان به تعداد بی‌پایانی کپی کرد. آثار هنری با استفاده از ارز APENFT توکنایز می‌شوند و گواهی دیجیتالی می‌گیرند که نشان‌دهنده مالکیت آن‌ها برای خریدوفروش است. چیزی شبیه حراجی اما در بلاک‌چین.

تیم ایپ‌ان‌اف‌تی ایجاد و بازخلق آثار هنری تراز اول را افزایش داده. همچنین به هنرمندان مشهور رده بالایی که دنبال کنندگان زیادی دارند حق رأی و توکن NFT سفارشی می‌دهد. توکن ان‌اف‌تی تحت حاکمیت قراردادهای هوشمند قرار دارد و همه اطلاعات آن بر روی بلاک‌چین قابل‌دسترس است. اعضای جامعه با استفاده از آن در رأی‌گیری‌ها شرکت می‌کنند.  ‌ در نظر دارد که کاربرد خود را در پروژه‌های دفتر کل توزیع‌شده (DeFi) گسترش دهد تا با استفاده از قراردادهای هوشمند و ماشین مجازی بلاک‌چین ترون ارتباطات خود را تقویت نماید.  

اهداف پلتفرم APENFT      

هدف کلی رمزارز APENFT (NFT) بهبود بازار توکن‌های ان‌اف‌تی است. در همین راستا با حمایت از نهادهای مختلف مثل دانشگاه‌ها، وکلا، نخبگان صنعتی، سازمان‌های دولتی و غیره که در بهبود و ارتقای سیاست‌های حاکمیتی مربوط به  ان‌اف‌تی ها نقش دارند سعی دارد ان‌اف‌تی را گسترش دهد.

هدف دیگر آن، ثبت و تبدیل آثار هنری بزرگ جهانی به ان اف تی است. ایپ ان اف تی می‌خواهد تبدیل به صندوق سرمایه‌گذاری بزرگی شود که بتواند از رشد هنرمندان بومی ان‌اف‌تی پشتیبانی کند.  

APENFT بر روی چه بلاک چینی ساخته شده است؟   

پلتفرم APENFT روی اکوسیستم ترون (TRON) ساخته شده و از BitTorrent که بزرگ‌ترین سیستم توزیع‌شده ذخیره‌سازی اطلاعات در دنیاست بهره می‌گیرد.

درحال‌حاضر، تعداد کاربران ترون از 30 میلیون نفر و تعداد تراکنش‌های آن نیز مرز 1.8میلیارد را طی کرده است. این پلتفرم دارای بیشترین گردش استیبل‌کوین و یک اکوسیستم تجاری ثروتمند و پررونق است.

همه قطعات هنری که به ایپ‌ان‌اف‌تی ارسال می‌شود به توکن‌های منحصربه‌فرد ERC-721/TRC-721 تبدیل گشته و در قالب قراردادهای هوشمند ERC20/TRC20 و به‌صورت دامی روی شبکه BTFS (سیستم فایل بیت تورنت) ذخیره می‌گردد.

پلتفرم APENFT

نقشه راه پلتفرم APENFT​     

آنچه در طرح اصلی یا وایت‌پیپر ارز ایپ‌ان‌اف‌تی آمده این است. این پروژه چهار مرحله اصلی برای پیشرفت خود در نظر گرفته است که در ادامه آن‌ها را شرح می‌دهیم:

 1. ایجاد زیرساخت

رمزارز APENFT (NFT) برای اینکه بیشترین انطباق را با استانداردهای ERC721 و TRC721 و قابلیت تبدیل آثار به توکن‌های ERC20 و ERC21 را داشته باشد باید زیرساخت‌های خود را توسعه دهد.

 • گردش بالای توکن APENFT

هدف آن‌ها در این مرحله وارد شدن توکن ان‌اف‌تی به لیست صرافی‌های بزرگ است. برنامه‌های رأی‌گیری، استخراج و پاداش‌دهی درازای مشارکت در کنار وجود یک حاکمیت دموکراتیک در این رمزارز موجب می‌شود افراد بیشتری از آن استقبال کنند.

 • قوی کردن ایپ ان اف تی

به همین منظور در آینده امکان مشارکت بیشتر افراد در این پلتفرم فراهم می‌شود. همچنین به هنرمندان امتیازات خاصی داده می‌شود. به‌این‌ترتیب زمینه خلق و بازآفرینی آثار هنری گسترش می‌یابد.

 • بیشتر شدن میزان استفاده از بلاک‌چین

یکی از اهداف ایپ ان اف تی، ایجاد بزرگ‌ترین بازار ان‌اف‌تی‌های آثار هنری است که باعث ارزش‌آفرینی بسیار زیادی برای مشارکت‌کنندگان آن شود.

برنامه‌های اصلی APENFT            

اصلی‌ترین فعالیت ای APENFT شامل موارد زیر است:

 • سرمایه‌گذاری روی بهترین پلتفرم‌ها و آثار هنری  ان‌اف‌تی
 • حمایت از هنرمندان ان‌اف‌تی برای ایجاد پلی بین هنرمندان جهانی و دنیای ان‌اف‌تی
 • حمایت مالی از گالری‌ها، برگزاری نمایشگاه‌ها یا نشریات هنری و برگزاری جوایز برای حمایت از خلق و نقد هنری
 • ایجاد کلکسیون‌های هنری و غیره

محصولات پلتفرم APENFT

اصلی‌ترین تمرکز ایپ ان اف تی بر آثار هنری کلاس جهانی و تبدیل آن‌ها به ان‌اف‌تی است. ازجمله آثار این‌چنینی که در این پلتفرم وجود دارند تابلویی از پیکاسو باارزش 20 میلیون دلار، سه نقاشی پرتره از اندی وارهور با قیمت 2میلیون دلار و سه اثر هنری از کریپتویی بیپل است که آن‌ها نیز چند میلیون دلار قیمت دارند. مجموعه cube نیز آثار هنری هستند که پلتفرم ایپ ان اف تی در قالب ان‌اف‌تی ارائه کرده است.

ایپ ان اف تی در مسائل خیریه نیز فعالیت دارد که با عنوان خیریه NFT  ایپ آواتار شناخته‌شده و با همکاری بایننس برگزار می‌شود. آواتارهای پنجاه شخصیت معروف در جعبه‌های رازآلود ان‌اف‌تی ذخیره‌شده‌اند که از آثار معروفی چون مونالیزای داوینچی و مجسمه داوود میکل‌آنژ الهام گرفته‌اند.

پلتفرم APENFT یک سرویس سرمایه‌گذاری با نام آرت دریم فاند هم دارد که فراخوان‌هایی برای جذب آثار هنری هنرمندان جوان و پشتیبانی از آن‌ها در قالب اعطای جوایز دارد. در یکی از تازه‌ترین فراخوان‌ها آثار هنری با موضوع زندگی دوم در جهان موازی دیجیتال که اشاره به تکنولوژی متاورس به‌عنوان زندگی دیجیتالی آینده دارد، به جذب آثار هنری پرداخته است.

کیف پول‌ها برای نگهداری توکن NFT    

اینکه چه کیف پولی را انتخاب کنید بستگی دارد که می‌خواهید روی چه شبکه‌ای از ان‌اف‌تی استفاده کنید (ترون، بایننس اسمارت‌چین یا اتریوم). کیف پول‌های متاماسک و تراست‌والت و نیز کیف پول ترون لینک که مختص شبکه ترون است گزینه‌های مناسبی هستند.

خریدوفروش توکن NFT

همان‌طور که گفتیم امکان خریدوفروش توکن APENFT در کیف پول‌های مختلف وجود دارد. در ادامه نحوه خریدوفروش آن در تراست‌والت از طریق پنکیک‌سواپ را توضیح می‌دهیم. (در صرافی کیوسک امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال زیادی وجود دارد و بهتر است بدانید در آینده ‎ای نزدیک میتوانید توکن APENFT را نیز از کیوسک تهیه کنید.)

با ورود به تراست‌والت در پایین صفحه گزینه Dapps را و سپس پنکیک‌سواپ را انتخاب کنید.

پلتفرم APENFT

در بالای صفحه گزینه Connect را از شبکه Smart Chain Binance بزنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید ارز دیجیتال خود مثلاً توکن بایننس (BNB) را به APENET تبدیل کنید.

برای خرید نیز در قسمت To عبارت NFT (نام توکن APENFT) را وارد کنید. اگر نتوانستید آن را بیابید می‌توانید از آدرس کانترکت (آدرس قرارداد هوشمند) که در ادامه نوشته‌ایم استفاده کنید:

0x711D17c6EEE1Fa812db7A9e2EB9971e5D6252A05

پلتفرم APENFT

حتماً میزان اسلیپیج را بین 10 تا 15درصد قرار دهید.

پلتفرم APENFT

مقدار مورد نظر خرید خود را مشخص کرده و دکمه SWAP را بزنید.

پلتفرم APENFT

سپس سفارش را تائید کنید.

برای فروش می‌توانید در قسمت From، توکن NFT و در بخش To توکنی که می‌خواهید به آن تبدیل کنید را بنویسید و پیش بروید.

جمع بندی

پلتفرم APENFT و توکن بومی مشهور آن، NFT پروژه ایست که در سال 2019 با هدف دیجیتالی کردن دنیای هنر و آثار هنری برتر جهان ایجاد شد. تا پیش‌ از این آثار هنری سنتی در دست کلکسیون دارها بود و آثار هنری دیجیتالی نیز قابلیت کپی کردن داشتند. ان‌اف‌تی می‌خواهد با وارد کردن آثار سنتی دیجیتالی به دنیای ان اف تی، و ارائه مدرکی که نشان‌دهنده مالکیت این آثار است هم جلوی انتشار بی‌رویه آثار هنری دیجیتالی را بگیرد و هم پلی بین هنرمندان و دنیای دیجیتال باشد تا همگان به آثار هنری دسترسی داشته باشند. از شروع به کار این پروژه تنها دو سال می‌گذرد بااین‌حال در این مدت کم توانسته موفقیت‌های خوبی به دست آورد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.