کیف پول گرم چیست؟ معرفی کامل Hot Wallet و بهترین‌های آن

0
  1. معرفی کیف پول بلاکچین (Blockchain Wallet)
  2. کیف پول چند امضایی (Multisig Wallet) چیست و چگونه کار می‌کند؟
  3. کیف پول دیفای DeFi چیست و چگونه کار می‌کند؟
  4. کیف پول ارز دیجیتال (Crypto Wallet) چیست و چگونه کار می‌کند؟
  5. کیف پول گرم چیست؟ معرفی کامل Hot Wallet و بهترین‌های آن
  6. کیف پول سخت افزاری (hardware wallet) چیست؟ و معرفی 5 ولت سخت افزاری برتر
  7. کیف پول غیر متمرکز (Decentralized Wallet) چیست؟
  8. کیف پول نرم افزاری (Software wallets) چیست؟ و معرفی 3 تا از بهترین‌های آن
  9. کیف پول کاغذی چیست؟ Paper Wallets چگونه کار می‌کند؟
  10. کیف پول سرد چیست؟ معرفی کامل cold wallet و انواع آن

کیف پول گرم (Hot Wallet)، چیزی شبیه به حساب‌ بانکی است که دارایی‌ها یا ارزهای دیجیتالتان را ذخیره می‌کند و امنیت موردنیازتان را فراهم می‌نماید. علاوه بر این، چنین پلتفرم‌هایی به شما اجازه می‌دهند که به‌راحتی به تراکنش‌های مالی و دیجیتالی خود دسترسی داشته باشید. بسیاری از این کیف پول‌ها به صورت آنلاین در دسترس کاربران قرار می‌گیرند و می‌توان آن‌ها را به صورت رایگان دانلود کرد.

با این حال، بعضی از کیف پول‌های گرم با یک اکوسیستم یا ارز دیجیتال خاص کار می‌کنند و بعضی از آن‌ها هم ممکن است با نقاط ضعف جدی و مهمی مواجه شوند و تمام سرمایه شما را نابود کنند. به همین خاطر است که انتخاب کیف پول اهمیت زیادی دارد و یکی از مهم‌ترین مراحلی محسوب می‌شود که برای آغاز فعالیت خود در صنعت ارزهای دیجیتال باید به آن دقت کنید. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول گرم چیست؟

به‌طور خلاصه، کیف پول گرم یک نوع کیف پول ارز دیجیتال است که همیشه به شبکه ارزهای دیجیتال و اینترنت متصل می‌ماند، انتقال ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین و اتریوم بین مالکان و کاربران نهایی را تسهیل می‌کند و معامله‌گران را قادر می‌سازد تا تعداد توکن‌های باقی‌مانده خود را بررسی کنند.

وقتی که شخصی یک ارز دیجیتال را استخراج یا خریداری می‌کند، اگر بخواهد با استفاده از آن چیزی را بخرد، باید یک کیف پول داشته باشد. این نرم‌افزارها به کاربران اجازه می‌دهند که به‌راحتی ارزهای دیجیتال خود مدیریت، ارسال یا دریافت کنند.

در کیف پول‌های گرم، برای رمزنگاری اطلاعات موجود از دو نوع کلید به نام کلید عمومی (Public Key) و کلید خصوصی (Private Key) استفاده می‌شود که از مجموعه‌ای از اعداد و حروف تشکیل شده‌اند. کلیدهای خصوصی در ابتدا ایجاد می‌شوند و با یک فرایند رمزنگاری، از آن‌ها در ایجاد کلیدهای عمومی استفاده می‌شود. در نهایت هم از کلیدهای عمومی برای ایجاد آدرس‌ها استفاده می‌گردد.

کلیدهای خصوصی مثل شماره‌های شناسنامه شخصی هستند که به افراد اجازه می‌دهند که تراکنش‌های خود را انجام دهند، موجودی‌هایشان را بررسی کند، به کیف پولشان دسترسی داشته باشند. از طرف دیگر، کلیدهای عمومی مثل نام یا شماره حساب هستند. کدهای عمومی به شناسایی کیف پول‌های ارز دیجیتال کاربران کمک می‌کنند و به کاربران اجازه می‌دهند تا توکن‌های موردنظرشان را بدون افشای هویت خود دریافت کنند. اگر هر یک از این کلیدها وجود نداشته باشد، کیف پول‌های گر عملاً بی‌فایده می‌شوند.

مطالعه بیشتر: کیف پول ارز دیجیتال

تفاوت کیف پول گرم و سرد در چیست؟

تفاوت کیف پول‌های گرم و سرد
تفاوت کیف پول‌های گرم و سرد

کیف پول‌های سخت‌افزاری یا سرد (Cold Wallet) وجوه کاربران را کاملاً به‌صورت آفلاین ذخیره می‌کند و به اینترنت وصل نمی‌شود. از آنجایی که ارسال ارزهای دیجیتال با کیف پول‌های سرد به مراحل بیشتری نسبت به کیف پول‌های گرم نیاز دارد، هدف اصلی آن‌ها این است که ارزهای دیجیتال را دریافت کنند و در امنیت کامل و برای بلندمدت ذخیره‌ نمایند.
این نوع کیف پول‌ها به ‌طور کلی امنیت بیشتری نسبت به کیف پول‌های گرم دارند. با این وجود، هرچند که کیف پول‌های سرد نوعی کیف پول سخت‌افزاری محسوب می‌شوند، همه کیف پول‌های سخت‌افزاری از روش ذخیره‌سازی سرد استفاده نمی‌کنند. اگر کیف پو‌ل سخت افزاری از بلوتوث استفاده کند یا بتواند به طور خودکار به اینترنت وصل شود، در برابر بسیاری از ریسک‌های کیف پول‌های داغ آسیب‌پذیر می‌گردند.

هم کیف پول‌های سرد و هم کیف پول‌ها گرم مزیت روش‌های خودحضانتی را دارند. به‌عبارت دیگر، در این پلتفرم کاربران کلیدهای خصوصی خود را نگه می‌دارند و می‌توانند دارایی‌هایشان را در بلاکچین‌های مربوطه جابه‌جا کنند. اگر کاربران بتوانند از اقدامات امنیتی مناسبی استفاده کنند، هر یک از این کیف پول‌ها می‌توانند گزینه امن و خوبی در مقایسه با صرافی متمرکز باشند که کاربران را در معرض خطرات مربوط به اشخاص ثالث اضافی و واسطه‌ها قرار می‌دهند.

مطالعه بیشتر: کیف پول‌های سخت‌افزاری

معرفی بهترین کیف پول‌های نرم‌افزاری

در ادامه، ۵ تا از بهترین کیف پول‌های گرم داغ را به‌طور خلاصه بررسی خواهیم کرد.

۱. ای‌تورو (eToro)

 لوگوی کیف پول eToro، یکی از بهترین کیف پول‌های گرم ارزهای دیجیتال
لوگوی کیف پول eToro

کیف پول eToro که به‌عنوان یک کیف پول وب یا برنامه تلفن همراه در دسترس است، مجوز نهادهای زیادی مثل کمیسیون بورس و اوراق بهادار قبرس (CySEC)، سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی آمریکا (FINRA)، کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری استرالیا (ASIC) و مرجع راهبرد امور مالی انگلستان (FCA) را دریافت کرده است. این کیف پول به صرافی eToro متصل می‌شود که از ده‌ها ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند و همه چیزهایی را که یک سرمایه‌گذار برای ذخیره‌سازی و سرمایه‌گذاری امن در ارزهای دیجیتال نیاز دارد، به او ارائه می‌دهد.

۲. تراست ولت (Trust Wallet)

لوگوی کیف پول تراست ولت که یکی از بهترین کیف پول‌های گرم بازار ارزهای دیجیتال است.
لوگوی کیف پول تراست ولت

توسعه‌دهندگان تراست ولت این ارز دیجیتال را به‌عنوان یک برنامه و افزونه مرورگر ارائه کرده‌اند. این یک کیف پول از روش غیرحضانتی استفاده می‌کند و کاربران فقط می‌توانند کلیدهای خصوصی خود را کنترل کنند. تراست ولت با توجه به استانداردهای بیشتر از ۷۰ بلاک چین ساخته شده است و از اکثر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند. این پلتفرم از برنامه‌های غیرمتمرکز، سهام‌گذاری و معاملات توکن هم پشتیبانی می‌نماید.

مطالعه بیشتر: کیف پول دیفای DeFi

۳. متامسک (MetaMask)

تصویر لوگوی کیف پول متامسک که یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین کیف پول‌های ارز دیجیتال است.
لوگوی کیف پول متامسک

متامسک دیگر از کیف‌پول‌های غیرحضانتی که در سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی شده است و از بهترین توکن‌های ERC20 پشتیبانی می‌کند. متامسک به پلتفرم‌های راکت پول (Rocket Pool) و لیدو (Lido) متصل می‌شود و به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد اتریوم را سهام‌گذاری کنند. کاربران می‌توانند شبکه‌هایی مثل بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain)، پالیگان (Polygon) و آپتیمیزم (Optimism) را هم به متامسک اضافه کنند.

مطالعه بیشتر: کیف پول کاغذی چیست

۴. بایننس (Binance)

تصویر لوگوی کیف پول گرم بایننس
لوگوی کیف پول بایننس

بزرگترین صرافی بازار ارزهای دیجیتال از نظر حجم معاملات، یعنی بایننس، یک کیف پول وب را هم ارائه کرده است. این کیف پول به خود صرافی بایننس متصل می‌شود و به معامله‌گران اجازه می‌دهد صدها ارز دیجیتال را با کارمزدهای بسیار پایینی بخرند و بفروشند. کیف پول وب بایننس از روش‌های درآمدزایی غیرفعالی مثل سهام‌گذاری هم پشتیبانی می‌کند.

مطالعه بیشتر: کیف پول‌های نرم‌افزاری

۵. الکتروم (Electrum)

لوگوی کیف پول الکتروم به‌عنوان یکی از بهترین کیف پول‌های گرم بیت کوین
کیف پول کیف پول الکتروم

کیف پول الکتروم در سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی شد و از پروتکل‌های ویندوز، مک، لینوکس و گوشی‌های هوشمند اندرویدی پشتیبانی می‌کند. الکتروم برای ذخیره‌سازی امن بیت کوین ساخته شده است و از بقیه ارزهای دیجیتال پشتیبانی نمی‌کند. هرچند که الکتروم یک کیف پول گرم است، به کاربرانش اجازه می‌دهد تا کلیدهای خصوصی خود را در یک فضای سرد ذخیره کنند.

مطالعه بیشتر: کیف پول چند امضایی

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا اتم خود را خرید کنید

مزایا و معایب کیف پول‌های گرم

معایبمزایا
اتصال به اینترنت، کاربران کیف پو‌ل‌های گرم را در معرض خطرات امنیتی بیشتری قرار می‌دهد.کیف‌پول‌های گرم راحت‌تر از کیف پول‌های سرد یا سخت‌افزاری هستند، چراکه عمدتاً به‌صورت اپلیکیشن‌های مبتنی بر موبایل و دسکتاپ راه‌اندازی می‌شوند.
به‌روزرسانی کیف پول‌های گرم یا نصب برنامه‌ها از منابع غیررسمی و مخرب در موراد زیادی باعث شده است که کاربران ممکن است متحمل ضررهای قابل‌توجهی شوند.استفاده از کیف پول‌های نرم‌افزاری رایگان است و راه‌اندازی آن‌ها هم کار دشواری نیست.
 این کیف پول‌ها به کاربران اجازه می‌دهند تا به‌راحتی در بخش‌های مختلف دنیای وب ۳ از جمله توکن‌های غیرمثلی(NFTها)، بخش دیفای (Defi) و بازی‌های برای کسب درآمد فعالیت کنند.
 کیف‌پول‌های گرم برای معاملات و پرداخت‌های معمولی بازار ارزهای دیجیتال ایده‌آل هستند. آن‌ها اغلب با اشخاص ثالث ادغام می‌شوند تا معامله‌گران بتوانند مبادلات موردنظر خود را انجام دهند.
 کیف پول‌های گرم به طور کلی به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند تا ارزهای دیجیتال بیشتری را ذخیره کنند. کیف پول‌های سخت‌افزاری معمولاً از ارزهای دیجیتال کم‌تری پشتیبانی می‌کنند، زیرا ساخت چنین قابلیت‌هایی به زمان بسیار زیادی نیاز دارد.
 کیف پول‌های گرم معمولاً تجربه کاربری بهتری دارند؛ زیرا برای مثال نمایه‌ای از ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران قرار می‌دهند، مرورگری برای ردیابی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز دارند و توکن‌های غیرمثلی را برای آن‌ها به نمایش می‌گذارند.
بررسی مزایا و معایب کیف پول‌های گرم

اگر هنوز نمی‌دانید کیف پول‌های گرم نیاز شما را برطرف می‌کند یا نه؛ می‌تواند به آکادمی کیوسک سری بزنید تا جواب تمام سوال‌هایتان را به دست آورید.

برای اطلاع از قیمت تتر و خرید تتر روی کیوسک حساب کنید.

سوالات پرتکرار

۱. کیف پول گرم چیست؟

کیف پول گرم همیشه به شبکه ارزهای دیجیتال و اینترنت متصل می‌شود و انتقال ارزهای دیجیتال بین مالکان و کاربران نهایی را تسهیل می‌کند.

۲. تفاوت کیف پول سرد و گرم چیست؟

کیف پول‌های سرد، غیرحضانتی هستند. به‌عبارت دیگر، فقط مالکان این کیف پول‌ها به کلیدهای خصوصی خود دسترسی دارند باید از آن محافظت کند. با این وجود، کیف پول‌های گرم در دو نوع حضانتی و غیرحضانتی در دسترس کاربران قرار می‌گیرند. علاوه بر این، اکثر کیف پول‌های سرد برخلاف کیف پول‌های گرم به اینترنت متصل نمی‌شوند و پیچیده‌تر هستند.

۳. کیف پول گرم بهتر است یا سرد؟

کیف پول‌های گرم راحت‌تر هستند و برای معامله ارزهای دیجیتال کاربرد بیشتری دارند. با این وجود، کیف پول‌های سرد امنیت بیشتری دارند و هدف اصلی آن‌ها، ذخیره‌سازی بلندمدت ارزهای دیجیتال است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.