ساتوشی ناکاموتو کیست ؟ هویت مبهم سازنده بیت کوین

ساتوشی ناکاماتو کیست

0

به احتمال زیاد اين سؤال براي خيلي از افراد پیش‌آمده كه ساتوشی ناکاموتو کیست ؟ و چه كسي بیت کوین را به وجود آورده و هدف او از اين كار چه چيزي بوده؟ اين سؤال درست موضوع بحث اين مقاله از آكادمي كيوسك است.

گرچه ممکن است ندانیم ساتوشی ناکاموتو چه کسی بود، اما می‌دانیم که او چه‌کار مهمي انجام داده است. ناکاموتو مخترع بیت کوین بود و در نوامبر 2008 مقاله‌ای را از طریق ايميل رمزنگاری‌شده منتشر کرد. سپس ناکاموتو اولین نسخه مشتری نرم‌افزار بیت‌کوین را در سال 2009 به بازار عرضه کرد و با دیگران از طریق ايميل به اشتراک گذاشت، تا این‌که سرانجام در پایان سال 2010 ناگهان از جامعه محو شد!

اما ساتوشی ناکاموتو کیست ؟ ساتوشي ناكاموتو، نام ناشناسي است که سازندگان ارز رمزنگاری‌شده بیت کوین از آن استفاده کرده‌اند. درست است كه نام Satoshi Nakamoto بیشتر مترادف با بیت کوین است و با آن به كار مي‌رود، اما شخص واقعی که این نام نشان‌دهنده آن است، هرگز شناسایی نشد. همين امر باعث مي‌شود كه بسیاری از مردم تصور کنند ساتوشي ناكاماتو، نام مستعار برای شخصی با هویت متفاوت یا گروهی از افراد است.

بسياري از افراد فكر مي‌كنند كه به علت اسم سازنده بيت‌كوين، او شخصي ژاپني بوده است. در اینجا بايد بگويم كه هیچ‌وقت يك كتاب را بر اساس جلد آن قضاوت نكنيد. همه این موارد مربوط به شخصی است که با طراحی یک الگوریتم هوشمندانه، يك كار بزرگ كرده است. مسئله مهم این است که هر کلمه (ساتوشي و ناکاموتو) دارای چندین معنی است و نمي‌توان به‌طور قانع گفت كه اين اسم فلان معنا را دارد.

مطالعه بیشتر: بلاکچین چیست؟

ساتوشی ناکاموتو کیست

هویت مبهم سازنده بیت کوین

ساتوشي ناكاموتو نام مستعاری است که وایت پیپر (توضیح جامع یک ارز دیجیتال) اصلی بیت کوین را نوشت و هویتی است که خود بیت کوین را اختراع کرده است. درحالی‌که چندین نفر ادعا کرده‌اند که سازنده بيت‌كوين هستند، اما هویت واقعی هرگز تأیید و آشکار نشده است. با توجه به قیمت لحظه‌ای بيت كوين، مخترع آن یک میلیاردر خواهد بود. برای اکثر مردم، ساتوشی ناکاماتو رمزآلودترین شخصیت در دنياي ارز‌هاي ديجيتال است. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مشارکت ساتوشي ناکاماتو با بیت کوین در سال 2010 به پایان رسید. آخرین مکاتبه‌ای که کسی با مخترع بيت‌كوين داشته در بهار سال 2011، از طریق ایمیل به یک توسعه‌دهنده رمزنگاری دیگر بود که می‌گوید: «به کارهای دیگر روی آورده است». عدم توانایی در حدس زدن چهره این نام، منجر به حدس و گمان‌های قابل‌توجهی، به‌ویژه با افزایش تعداد و محبوبیت و معروفیت بيت‌كوين، در مورد هویت ساتوشي ناکاماتو شده است.

درحالی‌که هویت ناکاماتو به یک شخص یا اشخاص قابل ‌اثبات نسبت داده نشده است، تخمین زده می‌شود که ارزش بیت کوین تحت کنترل ساتوشي ناکاماتو، حدود 1 میلیون بيت‌كوين باشد كه تقریباً ارزش آن از 50 میلیارد دلار نيز فراتر مي‌رود. با توجه به اینکه حداکثر تعداد بیت کوین تولیدشده در جهان بايد 21 میلیون بيت‌كوين باشد، سهام ناکاماتو 5 درصد از کل دارایی‌های بیت کوین است كه قدرت قابل‌توجهی در بازار دارد.

مطالعه بیشتر: بیت کوین چیست؟

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا بیت کوین کش خود را خرید کنید

آیا ساتوشی ناکاموتو واقعی است؟

ساتوشی ناکاموتو کیست ؟ امکان دارد ساتوشی ناکاموتو شخصی واقعی نباشد. این نام ممکن است یک نام مستعار برای خالق یا سازندگان بیت کوین باشد که مایلند ناشناس بمانند. بااین‌حال نمي‌توان گفت كه بيت‌كوين يك اتفاق بوده اما بايد بدانيم كه بيت‌كوين حاصل تفكر حداقل يك انسان نخبه و باهوش است. بنابراین موردي را نمي‌توان به‌صورت قطعي ثابت كرد كه آيا ساتوشي ناكاموتو يك نفر است يا اسم گروه!

مطالعه بیشتر: نحوه خرید و فروش بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو یک نفر است یا تیمی از افراد؟

تا به امروز مشخص نیست که این نام، یک شخص واحد است يا گروهي از افراد! آنچه شناخته‌شده این است که مخترع بيت‌كوين مقاله‌ای را در سال 2008 منتشر کرد که شروع به توسعه بيت‌كوين می‌کند.

ساتوشی ناکاموتو کیست

چه افرادی ممکن  است كه ساتوشی ناکاموتو باشند؟

چندین نفر تابه‌حال به‌عنوان ساتوشی ناکاموتو مطرح‌شده‌اند؛ هرچند به‌طور قطع ثابت نشده است که ناکاموتو واقعي باشند. خيلي از افراد حدس و گمان‌هاي زيادي در اين مورد دارند. براي مثال جوشوا دیویس از نیویورک، معتقد بود که ساتوشی ناکاموتو، «مایکل کلیر»، دانشجوی کارشناسی ارشد رمزنگاری در کالج ترینیتی دوبلین است. حال ما در اين بخش قصد داريم 4 نفر از مهم‌ترين افرادي را كه ممكن است ساتوشي ناكاموتو باشند نام ببريم و به‌طور خلاصه آن‌ها را براي شما معرفي كنيم. حدس‌هاي ساتوشي ناكاماتو عبارت‌اند از:

1) دوریان ناکاموتو

این تحقيق شاید مهم‌ترین تلاش برای آشکار کردن بنیان‌گذار بیت کوین بود. نیوزویک در مارس 2014 ، دوریان ناکاموتو را به‌عنوان خالق بيت‌كوين معرفی کرد. انتشار اين مقاله باعث ایجاد یک هيجان در جامعه فناوری رمزنگاری شد؛ زیرا این اولین باری بود که یک نشریه خوب سعی در شناسایی هویت خالق بیت کوین داشت.

مطالعه بیشتر: سگویت چیست؟

دوریان ناکاموتو یک مهندس در کالیفرنیا است كه توسط لیا مک گراث گودمن در مقاله‌ای به‌عنوان خالق بیت کوین معرفی شد. نیوزویک ادعا کرد چندین شباهت بین ساتوشی ناکاموتو و دوریان ناکاموتو دارد. نویسنده مقاله همچنین ادعا کرد که به گفته ناکاموتو، او دیگر درگیر بیت کوین نیست و آن را به افراد دیگر تحویل داده است.

دوریان ناکاموتو بعدها این نقل‌قول را تکذیب کرد و ادعا کرد سؤالی را اشتباه درک کرده است. دوريان گفت: «من کاری با آن ندارم.» بزرگ‌ترین اشتباه مجله انتشار عکسی از خانه ناکاموتو بود. جستجوی تصویری ساده می‌تواند موقعیت آن را به‌راحتی نشان دهد. درحالی‌که بسیاری معتقد نبودند دوریان ناکاموتو بنیان‌گذار بیت کوین است، جامعه رمز ارزها از نقض حریم خصوصی وی ابراز نارضایتی کرد.

مطالعه بیشتر: ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ساتوشی ناکاموتو کیست

2) هال فینی

هال فینی قبل و بعد از راه‌اندازی در جامعه بیت کوین فعال بود و فینی اولین شخصی است که در معاملهای، بیت کوین دریافت كرد. هال فینی در سال 2014 درگذشت. او همچنین به‌طور تصادفی در چند بلوک دور‌تر از دوریان ناکاموتو زندگی می‌کرد، که تصور می‌شود این‌ یک نام مستعار اختراع‌شده توسط فینی باشد.

مطالعه بیشتر: نرم افزاراستخراج بیت کوین

فینی 10 سال ساکن تمپل سیتی، کالیفرنیا بود. همین مساله به گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه وی خالق بیت کوین بوده است افزود. فینی انکار کرد که او ساتوشی ناکاموتو است. در طی آخرین سال زندگی خود، فینی تماس‌های ناشناس دریافت کردند و خواستار دریافت 1000 بیت کوین باج‌گیری بودند.

مطالعه بیشتر: ساخت کیف پول بیت کوین

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا لایت کوین خود را خرید کنید

3) نیک سابو

نیک سابو مهندس کامپیوتر و دانشمند حقوق است. وی به‌عنوان پیشگام مفهوم قراردادهای هوشمند در مقاله‌ای در سال 1996 شناخته‌شده است. مانند فینی، Szabo یک سایپرپانک اولیه بود و با افراد زیادی در آن حلقه دوست بود. در سال 2005، وی یک وبلاگ نوشت و فرضیه‌ای را درباره یک ارز دیجیتال به نام “Bitgold” نوشت که به اعتماد اشخاص ثالث بستگی ندارد.

در طی تعیین هویت ناکاموتو، یک نفر وجود دارد که بارها و بارها مورد اشاره قرارگرفته است: نیک سابو، متخصص رمزنگاری بیش‌ از حد مخفی، که نه‌تنها برای توسعه بیت کوین اساسی بود، بلکه ارز رمزنگاری‌شده خود را به نام «بیت طلا» ایجاد کرد.

در سال 2014، یک تیم از محققان، نوشته‌های ساتوشي ناکاموتو را در کنار نوشته‌های سیزده سازنده بالقوه بیت کوین مورد مطالعه قراردادند. آن‌ها گفتند كه نتایج غیرقابل بحث است. همچنين یک داستان در نیویورک تایمز، سابو را به‌عنوان خالق بیت کوین متهم کرد. سابو، آزادی‌خواه سرسخت که به‌طور علنی در مورد تاریخچه بیت‌کوین و فناوری بلاکچین صحبت کرده، از همان ابتدای کار با ارز رمزنگاری‌شده درگیر بوده است.

مطالعه بیشتر: ارزش بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو کیست

4) کریگ رایت

در بیشتر موارد، افرادی که مظنون به ساتوشی ناکاموتو بودند ادعا را انکار کرده یا سکوت مي‌كردند. در مورد کریگ رایت، دانشمند استرالیایی چنین نبوده است. یکی از شخصیت‌ها به‌عنوان فردی که در پشت ساتوشی ناکاموتو نامزد شده، کریگ رایت استرالیایی است. دو مقاله در مجله وایرد (Wired) و گیزمودو (Gizmodo) نشان می‌دهد که ممکن است رایت شخص پشت بیتکوین باشد.

مطالعه بیشتر: خودپرداز بیت کوین

در دسامبر 2015، مجله وایرد با نوشتن در مورد كريگ رایت، ادعا کرد که «قوی‌ترین شواهد را در مورد هویت واقعی خالق بیت کوین دست آورده است». این مقاله از ظاهر كريگ رایت از طریق اسکایپ در کنفرانس سرمایه‌گذاران بیت کوین در آن سال در لاس‌وگاس گزارش داد. وقتی‌که از او در این‌باره سؤال شد، وی گفت: «من مدت‌ها است که درگیر همه این‌ها هستم و سعی می‌کنم سرم را پایین نگه‌دارم.»

این ادعاها خیلی زود مورد تردید قرار گرفت. وایرد گزارش خود را پیگیری کرد تا به چندین ناسازگاری در داستان رایت اشاره کند. تحقیقات بعدی به این نتیجه رسیده‌اند که وی یک فریبکاری دقیق را مرتکب شده است. بااین‌حال او هنوز ادعا می‌کند که مرد پشت اين ارز است.

تمام موارد بالا حدس و گمان‌هايي است كه منتقدان بيان كرده‌اند و هیچ‌یک هنوز اثبات نشده‌اند. براي مثال گاهي اوقات بسياري از افرادي كه تازه وارد اين حوزه مي‌شوند، در توييتر خود مي‌نويسند كه ساتوشي ناكاموتو واقعي، ايلان ماسك يعني همان صاحب كمپاني تسلا است. وقتي از آن‌ها دليل اين حرف را مي‌پرسيم تنها مي‌‌‌گويند كه تسلا از بيت‌كوين حمايت كرد و توييت‌هاي او روي ارز‌هاي ديجيتال تأثیر مستقيم دارد!

مطالعه بیشتر: مزایا و معایب بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو کیست

جمع‌بندي

مقاله ساتوشی ناکاموتو کیست یکی مقالات جالب هيجان‌انگيز آكادمي كيوسك است. به طور معمول خيلي از افراد به اين مورد فكر مي‌كنند كه واقعاً ساتوشي ناکاموتو كيست و الان در حال چه‌کاری است. نكته جالب ماجرا اینجا است كه يك نفر یا ‌یک گروه تا امروز بيش از 1 ميليون بيت‌كوين پنجاه‌هزار دلاري داشته‌اند و از سال 2011 هيچ اثري از خود نشان نداده‌اند.

مطالعه بیشتر: شبکه لایتنینگ چیست؟

همين موضوع باعث مي‌شود به اين فكر كنيم كه هدف آن‌ها از اين ناپديد شدن، چه بوده است و چرا امروزه اثري از مخترع بيت‌كوين نيست تا آن را براي مردم و طرفداران تحليل كند و در مورد آینده بيت‌كوين صحبت كند.

قیمت لحظه‌ای شیبا اینو، قیمت امروز اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال را در صرافی کیوسک ببینید.

بااین‌حال كه سازنده بيت‌كوين ناشناس است، اما بيت‌كوين پرطرفدارترين ارز ديجيتال امروز بازار كريپتوكارنسي است؛ حال فكر كنيد اگر مخترع آن پيدا شود و در مورد آن صحبت كند چه مي‌شود! نظر شما چيست؟ نظر خود را در مورد سازنده بيت‌كوين براي ما بنويسيد که فکر می‌کنید ساتوشی ناکاموتو کیست و بگوييد كه به نظر شما چرا هيچ‌كس ساتوشي ناكاموتو را نمي‌شناسد. خيلي خرسنديم كه تا انتهاي اين مقاله ما را در وب‌سایت آكادمي كيوسك همراهی كرديد. شما مي‌توانيد نظرات خود را در ادامه همين بخش در قسمت نظرات براي ما بنويسيد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.