معرفی ارزهای دیجیتال آینده‌دار در سال ۲۰۲۳

0

هزاران ارز دیجیتال مختلف مانند بیت کوین، اتریوم، دوج کوین، و تتر وجود دارد که از ابتدای راه‌اندازی دنیای کریپتوکارنسی (ارزهای رمزنگاری شده) تا به امروز محبوبیت روزافزون داشته‌اند. به علاوه این ارزهای دیجیتال، در کنار رمز ارزهای دیگر، آینده بازار کریپتوکارنسی (cryptocurrency) را می‌سازند. در ادامه این مقاله از آکادمی کیوسک، به بررسی کامل ارزهای دیجیتال آینده‌دار می‌پردازیم.

کریپتوکارنسی (cryptocurrency) چیست؟

کریپتوکارنسی یا رمز ارز در واقع همان پول مجازی یا دیجیتالی است که به شکل توکن (token) یا کوین (coin) به بازار ارائه می‌شود. ارزهای دیجیتالی که پس از بیت کوین وارد بازار شدند، آلت کوین‌ (altcoins) نامیده می‌شوند. این ارزها تلاش کردند که خود را به عنوان نسخه اصلاح شده و بهبود یافته بیت کوین معرفی کنند.

تصویر کوین‌های معروف مانند بیت کوین و اتریوم
کریپتوکارنسی همان تکنیک‌های رمزنگاری است که امکان ایجاد و پردازش ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند

کریپتو (crypto) در کلمه کریپتوکارنسی به تکنیک‌های رمزنگاری اشاره دارد که امکان ایجاد و پردازش ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند. به علاوه، کریپتوکارنسی ارزهای غیرمتمرکز (decentralized) هستند و این ویژگی خود را برای همیشه حفظ می‌کنند. ارزهای دیجیتال به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از دست‌کاری و کنترل دولت‌ها در امان هستند. هرچند، با محبوبیت بیشتر کریپتوکارنسی، این جنبه از این فناوری مورد انتقادات زیادی قرار گرفته است.

13 مورد از بهترین ارزهای دیجیتال آینده‌دار در سال 2023

برخی از آینده‌دارترین ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳ عبارتند از:

1- بیت کوین (Bitcoin)

بیت کوین (BTC) پادشاه همه ارزهای دیجیتال است و اولین و شناخته شده‌ترین کریپتو کارنسی به حساب می‌آید. این ارز دیجیتال بخش بزرگی از سود بازار را از آن خود کرده است و در میان ارزهای دیجیتال پرمعامله قرار دارد. بیت کوین نقدینگی را برای سرمایه‌گذاران تضمین می‌کند.

هم‌چنین، اکثر آلت کوین‌ها از روند قیمت بیت کوین پیروی می‌کنند. بنابراین، اگر بیت کوین ضعیف عمل کند، احتمالاً آلت کوین‌های دیگر نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند. تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد و تا زمانی که کاربران بیت کوین هستند، قیمت این ارز دیجیتال نیز افزایش پیدا می‌کند. بیت کوین در حال حاضر دارای نرخ تورم 1.7 درصدی است و این نرخ هر چهارسال یک بار دچار هاوینگ (نصف شدن نرخ تورم) می‌شود.

2- اتریوم (Ethereum)

اولین جایگزین بیت کوین اتریوم (ETH) است. اتریوم یک پلتفرم نرم‌افزاری غیرمتمرکز (decentralized software platform) است و به قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) کمک می‌کند که بدون هیچ‌گونه خرابی، کلاهبرداری، و کنترل یا دخالت شخص ثالث اجرا شوند.

در واقع اتریوم اولین ارز دیجیتالی است که سیستم‌ قراردادهای هوشمند (smart contracts) را وارد بازار کرد. این قراردادها به کاربران کمک می‌کند که برنامه‌های غیرمتمرکز موبایل و دسکتاپ را روی فناوری بلاک‌چین راه‌اندازی کنند. شما به کمک این فناوری می‌توانید تراکنش‌های همتا به همتا (peer to peer transaction) را به صورت غیرمتمرکز و بسیار امن انجام دهید.

هدف اتریوم ایجاد یک مجموعه غیرمتمرکز مالیست که هر کس، صرف نظر از ملیت، قومیت و مذهب بتواند آزادانه به آن دسترسی داشته باشد.

3- تتر (Tether)

تتر (USDT) یکی از اولین و محبوب‌ترین استیبل کوین‌ها (stablecoins) است. هدف این کریپتوکارنسی این است که ارزش مالی خودش را به یک ارز دیجیتال دیگر یا هر مرجع خارجی دیگری متصل کند و از این طریق نوسان را در بازار کاهش دهد. 

تتر و سایر استیبل کوین‌ها تلاش می‌کنند که نوسانات قیمت را کاهش دهند و از این طریق کاربران محتاط را به خود جذب کند زیرا اکثر ارزهای دیجیتال نوسانات چشم‌گیری را در دوره‌های مختلف تجربه کرده‌اند. قیمت تتر مستقیماً با دلار آمریکا در ارتباط است و از این طریق کاربران می‌توانند راحت‌تر از سایر ارزهای دیجیتال نقل و انتقالات مالی خود را انجام دهند.

4- بایننس کوین (Binance Coin)

بایننس کوین (BNB) ارز دیجیتال صرافی بایننس است و به عنوان یک روش پرداخت برای کارمزدهای معاملات در صرافی بایننس عمل می‌کند. این سومین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار یا بازدهی دارایی (از طریق معامله این ارز دارایی شما سود زیادی کسب می‌کند) است.

هم‌چنین کسانی که از این توکن به عنوان وسیله پرداخت برای مبادله‌های خود استفاده می‌کنند، می‌توانند از تخفیف معاملات بهره‌مند شوند. علاوه بر این، بلاک‌چین بایننس کوین پلتفرمی است که صرافی غیرمتمرکز بایننس در آن فعالیت می‌کند.

5- USD کوین (USDC)

USD کوین درست مانند تتر، یک استیبل کوین است و با استفاده از فیات، قیمت خود را به دلار آمریکا متصل می‌کند. به بیان دیگر مقدار ارز فیات برابر با مقدار USD کوین است. این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۸ توسط کنسرسیوم Center راه‌اندازی شد و شامل همکاری Circle و Coinbase است. به علاوه، از آنجایی که Circle در ایالات متحده قرارداد، مشمول مقررات این کشور است و به همین ترتیب USD کوین در دسته استیبل‌کوین‌های تنظیم شده قرار می‌گیرد.

6- کاردانو (Cardano)

ارز دیجیتال کاردانو (ADA) یک ارز رمزنگاری شده مبتنی بر مکانیسم اجماع ارز دیجیتال (proof-of-stake) است و توسط مهندسان، ریاضی‌دانان و کارشناسان کریپتوکارنسی، با رویکرد مبتنی بر تحقیق، ساخته شد. این پروژه توسط چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinso)، یکی از پنج موسس اتریوم پایه گذاری شد. 

تیم پشت پرده ساخت کاردانو، بلاک‌چین خود را از طریق آزمایش‌های گسترده و تحقیقات دقیق ایجاد کرد. محققان این پروژه بیش از ۱۲۰ مقاله در مورد فناوری بلاکچین در موضوعات مختلف نوشتند.

7- دوج کوین (Dogecoin)

دوج کوین (DOGE) در سال ۲۰۲۱ با افزایش سرسام آور قیمت و بالا رفتن ارزشش، سر و صدای زیادی به پا کرد. این کریپتوکارنسی از شبکه همتا به همتا برای انجام تراکنش‌های خود استفاده می‌کند. دوج کوین در ابتدا صرفا برای سرگرمی ساخته شد اما به مرور زمان ارزش بسیار زیادی پیدا کرد.

این کوین از تصویر شیبا اینو (Shiba Inu) استفاده می‌کند و به عنوان نوعی پرداخت توسط برخی شرکت‌های بزرگ پذیرفته شده است. دوج کوین توسط دو مهندس نرم‌افزار با نام‌های بیلی مارکوس (Billy Markus) و جکسون پالمر (Jackson Palmer) در سال ۲۰۲۳ ساخته شد.

8- پالیگان (Polygon)

ارز دیجیتال پالیگان (MATIC) در ابتدا به عنوان یک راه حل برای رفع مشکلات تراکم و ترافیک شبکه اتریوم ساخته شد. نوآوری‌های جدید در این کریپتوکارنسی باعث شده است که این ارز به یک سیستم چند زنجیره‌ای تبدیل شود که در آن بلاک‌چین‌ها می‌توانند با استفاده از ماشین‌های مجازی اتریوم با یک‌دیگر کار کنند. پالیگان از سه لایه Ethereum، Heimdall و Bor تشکیل شده است.

لایه Bor یک لایه تولید کننده بلوک است که تراکنش‌ها را در بلوک‌ها جمع آوری می‌کند و یک عکس فوری از زنجیره بلوک‌ها می‌سازد. اعتبارسنج‌های (validators) روی لایه Bor، «تولید کننده بلوک» نامیده می‌شوند.

بلوک‌های «تولید کننده بلوک» توسط لایه Heimdall جمع‌آوری می‌شوند. این لایه تمام بلوک‌های ایجاد شده از آخرین عکس فوری لایه Bor را تایید می‌کند. سپس یک درخت مرکل (Merkle tree) ایجاد می‌سازد و ریشه مرکل را در شبکه اتریوم گسترش می‌دهد.

9- سولانا (Solana)

سولانا (SOL) یک پلتفرم بلاک‌چین است و در سال ۲۰۱۷ ساخته شد. این ارز دیجیتال برای پشتیبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز طراحی شده است. سولانا به عنوان «قاتل اتریوم» نیز شناخته می‌شود، زیرا نسبت به اتریوم تراکنش‌های بسیار بیشتری در هر ثانیه انجام می‌دهد. 

علاوه بر این، کارمزد تراکنش‌های سولانا نسبت به اتریوم کم‌تر است. سولانا و اتریوم از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند. این قراردادها برای اجرای برنامه‌های کاربردی پیشرفته از جمله امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن‌های غیر مثلی (NFTs) ضروری هستند.

10- لایت‌کوین (Litecoin)

لایت کوین (LTC) در سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی شد و یکی از اولین جایگزین‌های بیت کوین است. این کریپتوکارنسی با استفاده از فناوری بلوک، درست مانند بیت کوین عمل می‌کند اما تنها وجه تمایز این دو ارز دیجیتال این است که بیت کوین نسبت به لایت‌کوین منابع بیشتری می‌طلبند. به عبارت دیگر، شما می‌توانید یک شبکه لایت‌کوین را بسیار آسان‌تر و با قیمت ارزان‌تری نگه‌داری کنید.

همچنین این ارز دیجیتال به دلیل نقدینگی بالا و مقدار ارزش آن در بازار، ریسک بسیار کم‌تری دارد. به همین علت، بسیاری از سرمایه‌گذاران به این ارز دیجیتال به عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری سودآور نگاه می‌کنند.

11- نئو (NEO)

ارز دیجیتال NEO ساخت چین است و بر اساس اصول قرارداد هوشمند کار می‌کنند. نئو شبیه به اتریوم است اما برخی تفاوت‌های جزئی، این دو ارز را از یک‌دیگر متمایز می‌کند. برای مثال، فناوری پشت پرده عرض NEO کمی پیچیده‌تر است. این ارز منبع باز است و توسط گروهی از سرمایه‌گذاران، کاربران نئو، و توسعه دهندگان مدیریت می‌شود.

علاوه بر این، سیستم قرارداد هوشمند این ارز دیجیتال از چندین زبان پشتیبانی می‌کند و به کاربران این امکان را می‌دهد که دارایی‌های خود را به صورت کارآمد و آسان، در یک محیط غیر متمرکز، مدیریت کنند. یکی دیگر از نکات برجسته نئو این است که این کریپتوکارنسی به جای توزیع دارایی‌ها برای تایید مالکیت آن‌ها، توکن‌ها را توزیع می‌کند. بنابراین، نئو یک راه ساده‌تر برای انتقال سهام و دارایی‌هاست.

12- EOS

ارز دیجیتال EOS در حال حاضر محبوبیت و کاربران زیادی را در سراسر جهان به دست آورده است. این کریپتوکارنسی، کاستی‌های اندک بیت کوین و اتریوم را برطرف می‌کند، به همین علت به طور ناگهانی رشد چشم‌گیری داشته است. به بیان دیگر، EOS یک شبکه سریع‌تری را در مقایسه با بیت کوین و اتریوم ارائه می‌دهد.

هم‌چنین، محبوبیت زیاد این ارز دیجیتال به این دلیل است که خدماتی مانند مدیریت حساب و ایجاد پایگاه داده را به توسعه دهندگان ارائه می‌دهد. به علاوه، دارای یک سیستم متمرکز است که در این سیستم ۲۱ دروازه‌بان (gatekeepers) تراکنش‌ها را تایید می‌کنند و به این ترتیب نیازی به پرداخت هزینه برای استفاده از شبکه نیست.

13- NEM

ارز رمزنگاری‌شده NEM صرفاً یک ارز دیجیتال معمولی نیست زیرا کاربردهای فراوانی را ارائه می‌دهد. این ارز دیجیتال سریع‌ترین تراکنش‌ها را در مقایسه با هر رمز ارز دیگری دارد. در واقع ۶ ثانیه طول می‌کشد که تراکنش انجام شود و تنها ۲۰ ثانیه زمان می‌برد که این تراکنش‌ها تایید شود.

هم‌چنین، NEM یک پلتفرم برای ساخت اپلیکیشن است. شرکت سازنده این ارز دیجیتال در نظر دارد که از این رمز ارز برای استفاده در زمینه‌های جدیدی مانند، داده‌های بازی، وام، قراردادهای هوشمند و حق امتیاز استفاده کند.

ارزهای دیجیتال آینده‌دار کم‌تر شناخته‌شده

ارزهای دیجیتال آینده‌دار کمتر شناخته شدهویژگی‌ها و توضیحات
Wall Street Memesرمز ارز جدید، پشتیبانی میلیونی از این ارز
Thug Life2 میلیون دلار سقف پیش فروش، 
yPredictپلتفرم تجاری و تحقیقاتی نسل بعدی، 2.8 میلیون دلار پیش فروش
Launchpad XYZاکوسیستم جدید متمرکز بر وب 3، مبتنی بر بلاک چین اتریوم، 1.1 میلیون دلار پیش فروش
Chimpzeeبهترین ارز دیجیتال متمرکز بر محیط زیست در سال 2023
Ecoterraبهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاران ESG، با هدف متعادل‌سازی کربن

سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال آینده‌دار

بیت کوین محبوب‌ترین ارز دیجیتال است و آینده روشنی دارد. هرچند ساخت و معرفی آن در سال ۲۰۰۹، تقلیدکنندگان، جایگزین‌ها، فناوری‌های جدید مبتنی بر بلاک‌ چین و بسیاری از تئوری‌های پشت پرده‌ای را برای این کوین به وجود آورد.

در کنار بیت کوین، ارزهای دیجیتال دیگری مانند اتریوم نیز در بازار نقش اساسی دارند. آینده هر کدام از این ارزها مشخص نیست اما با توجه به ارزش کنونی و روند رو به رشدی که دارند، مسلماً در آینده بخش مهمی از بازار کریپتوکارنسی را در بر می‌گیرند.

سوالات متداول

آیا ارزهای دیجیتال مهم دیگری نیز وجود دارد؟

بله. ارزهای رمزنگاری شده زیادی هستند که در حال حاضر ارزش زیادی دارند. چند مورد از این ارزها عبارتند از  Litecoin یا (LTC) و Chainlink یا (LINK) و Cosmos یا (ATOM) و Monero و (XMR).

چرا بیت کوین هم‌چنان مهم‌ترین ارز دیجیتال است؟

بیت کوین علی رغم هزاران رقیبی که دارد، ارز دیجیتال اصلی است زیرا استفاده از آن راحت است و ارزش اقتصادی بالایی دارد. هیچ عرض دیگری تاکنون نتوانسته است که با ارزش بازار و ارزش بیت کوین مقابله کند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.