معرفی شبکه هاتور (Hathor) و ارز HTR

0

شبکه هاتور (Hathor) یکی از نوآوری‌های صنعت کریپتو است. از آن زمان که ساتوشی ناکاموتو برای اولین بار بیت‌کوین را در سال 2009 منتشر کرد ارزهای دیجیتال راهی طولانی طی کرده‌اند. زمانی که بسیاری از توسعه‌دهندگان به دنبال بهبود بیت‌کوین بودند متوجه شدند طراح اصلی بیت‌کوین با محدودیت مقیاس‌پذیری مواجه است.

به‌این‌ترتیب جامعه کریپتو به سمت حل این محدودیت‌ها رفت و فناوری بلاک‌چین پیچیده‌تر شد. بااینکه برخی توکن‌ها مقیاس‌پذیری بهتری داشتند اما دیگر شبیه بیت‌کوین نبودند. بعلاوه به‌خاطر پیچیدگی‌هایی که ایجاد شده بود، مشکلات امنیتی هم پدید آمده بودند.

دراین‌بین هاتور طرحی برای تکامل طبیعی بلاک‌چین بر مبنای دفتر کل توزیع شده است که بیش از 200 تراکنش در ثانیه را بدون هیچ هماهنگ‌کننده مرکزی یا نودهای اصلی انجام می‌دهد. مقیاس‌پذیری شبکه هاثور از طریق گراف جهت‌دار بدون دور (DAG) و فناوری بلاک‌چین تضمین می‌شود. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

معرفی شبکه و ارز هاتور

شبکه هاتور (Hathor) یک بلاک‌چین اثبات کار (PoW) است که گراف جهت‌دار بدون دور (DAG) را با تکنولوژی کنونی بلاک‌چین ترکیب می‌کند. این فناوری برای تراکنش‌ها و قراردادهای مالی طراحی‌شده و هدف آن ایجاد مقیاس‌پذیری و سطح بالایی از عدم تمرکز است. اولین شبکه تستی هاتور در سال 2019 راه‌اندازی شد و در ژانویه 2020 شبکه اصلی آن شروع به کار کرد.

معماری هاتور مقیاس‌پذیری بالایی به شبکه می‌دهد تا جایی که به صدها تراکنش در ثانیه برسد. این شبکه هش‌ریت مشابه بیت‌کوین دارد. ارز HTR توکن بومی شبکه هاتور است که برای پاداش‌دهی به ماینرها و ضرب توکن‌های جدید استفاده می‌شود. این توکن با بلاک‌چین بیت‌کوین ادغام شده است.

شبکه هاثور یک پلتفرم توکنایز سازی است که برای فراهم کردن راهکارهای plug-and-play بر مبنای بلاک‌چین طراحی‌شده است. ویژگی اصلی این شبکه که موجب تمایز آن از سایر رقبا است نداشتن کارمزد و تراکنش‌های سریع، وجود اتمیک‌سواپ داخلی برای تبادل توکن‌های مختلف، توانایی ایجاد توکن‌های شخصی تنها با یک کلیک و استفاده از قراردادهای هوشمند مرتبط با اوراکل‌هاست که به قراردادهای نانو معروفند. این قراردادها در راستای کاهش پیچیدگی و حذف کارمزد ارائه شده‌اند و هنوز در حال توسعه هستند تا ایمن‌تر و سبک‌تر از قراردادهای هوشمند معمولی باشند.

اولین محصولی که روی شبکه اصلی توسعه یافت سرویس توکنایز کردن بود. قراردادهای هوشمند و کدگذاری، در ایجاد توکن‌های هاتور تأثیر نداند چراکه آن‌ها در لایه 1 ایجاد شده و در خود پروتکل ساخته می‌شود. هر کاربری می‌تواند با استفاده از تلفن موبایل خود تنها در چند دقیقه و با تعریف چند پارامتر مثل نام، سمبل، ذخیره اولی و ایجاد امکان ضرب یا سوزاندن توکن‌ها در آینده، توکن شخصی خود را بسازد.

مطالعه بیشتر: انواع ارزهای دیجیتال حاضر در بازار رمز ارزها

کوین هاتور چه می‌کند و مورد استفاده چه کسانی است؟

هاتور به دارندگان خود امکان ایجاد توکن‌های ERC20 را بدون نگرانی درباره هزینه گس و سایر موارد می‌دهد. این توکن‌ها ویژگی‌هایی مشابه HTR دارند و عملکرد آن‌ها مشابه توکن‌های ERC20 است.

توکن‌های سفارشی هاتور را برخلاف استاندارد ERC20، می‌توان ضرب کرد و سوزاند. هر توکن سفارشی که روی این شبکه ایجاد می‌شود نیاز به یک سپرده یک‌درصدی از HTR دارد که با سوزاندن توکن‌های سفارشی مربوطه بازپرداخت می‌گردد.

سهولت استفاده، مقیاس‌پذیری بالا و نداشتن گس باعث شده این توکن‌ها برای افراد غیرمتخصص عالی باشند. بااینکه این پروژه در مراحل اولیه خود است اما توانسته توجه‌ها را به خود جلب کند.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال بوبا

بررسی تاریخچه و بنیان‌گذاران ارز دیجیتال و شبکه Hathor

شبکه هاتور (Hathor)

معماری جدید هاتور اولین بار در تز دکترای یکی از بنیان‌گذاران و CTO آن، مارسيلو سلهب بوگلایتو (Marcelo Salhab Brogliato) بیان شد.

توسعه شبکه هاثور در اگوست 2018 شروع شد. شبکه اصلی آن‌ها از 3 ژانویه 2020 و دقیقاً 11 سال پس از راه‌اندازی بیت‌کوین در حال کار است. در بلاک جنسیس هاتور (اولین بلاک استخراج شده) یک میلیارد توکن استخراج شده است.

هاتور لبز، کمپانی پشتیبانی هاتور نتورک توسط بروگلایتو و یان مارتینز CEO آن و لیلا ماندس در سمت CFO بنیان‌گذاری شد. هاتور لبز HTR بومی از پیش ضرب شده را به نمایندگی از بنیاد غیرانتفاعی هاتور مدیریت کرده و به مشتریان سازمانی خود مشاوره و پشتیبانی می‌دهد.

در نهایت هاتور لبز در اکتبر 2020 با شرکت HTRFDT برای ایجاد یک اکوسیستم کامل ازجمله هاتور سواپ که یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) بدون کارمزد است، HathorVirtualCard، HathorMerchantDirectory و HathorPay همکاری کرد. HathorPay در می 2021 راه‌اندازی شد.

در آپریل 2021 هاتورلبز شراکت خود با پتلفرم انکر (Ankr) را اعلام کرد که طی این مشارکت کاربران می‌توانستند نودها را در بیش از 30 بلاک‌چین مختلف مدیریت کنند. این مشارکت موجب یکپارچگی با پلتفرم انکر شد و توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp) دسترسی ساده‌تری برای اجرای فول نود و تبدیل شدن به بخشی از شبکه داشتند.

جدیدترین نقشه راه هاتور بر توسعه قراردادهای هوشمند نانو، پل‌هایی برای قابلیت همکاری زنجیره‌های مختلف، پشتیبانی از NFT و گراف‌های جهت‌دار بدون دور تأکید دارد.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال مونرو

شبکه هاتور (Hathor) چگونه کار می‌کند؟

شبکه هاتور (Hathor) یک پلتفرم معاملاتی مبتنی بر اجماع است که براساس مفاهیم گراف جهت‌دار بدون دور (DAG) و تکنولوژی بلاک‌چین ایجاد شده است. این شبکه شامل زنجیره‌ای از بلاک‌های استخراج شده در درون یک گراف جهت‌دار بدون دور از تراکنش‌هاست. در این مدل ترکیبی، تراکنش‌ها رایگان و سریع هستند.

وجود گراف جهت‌دار بدون دور (DAG) موجب ایجاد امنیت در تراکنش‌های سریع می‌شود. بلاک‌چین هاتور برای استخراج با بیت‌کوین تلفیق شده و ماینرهای بیت‌کوین را از طریق توکن‌های رایگان HTR تشویق می‌کند. بالاترین هش‌ریت آن 1.2 EH/s بوده است.

نقطه تمرکز کنونی سرویس‌های توکنایز هستند. کاربران توکن‌های سفارشی را در عرض چند ثانیه تولید می‌کنند. برای هر 100 واحد توکن سفارشی ضرب شده نیاز به قفل کردن یک ارز HTR وجود دارد.

برخلاف اکثر شبکه‌ها، توکن‌های سفارشی هاتور روی لایه 1 ایجاد می‌شوند که به این معناست که همه توکن‌های سفارشی از نظر تکنولوژی شبیه HTR هستند و دقیقاً به همان شکل کار می‌کنند. هر توکن یک هش 32 بایتی دارد که شناسه آن است (token_uid). توکن بومی HTR دارای شناسه صفر است. هاتور نیز مثل بیت‌کوین با مدل تراکنش مبتنی بر UTXO انطباق دارد. خروجی‌ها، فیلدهایی با مقادیر یکسان و اسکریپت‌های مشابه بیت‌کوین دارند اما هاتور فیلد token_data را که UID توکن را در خود دارد به آن‌ها اضافه می‌کند.

ارز هاتور و سایر توکن‌ها را می‌توان در کیف پول‌های مبتنی بر اندروید، آیفون، مک، ویندوز و لینوکس نگهداری کرد.

تأیید تراکنش‌ها در هاتور چطور انجام می‌شود

در بلاک‌چین بیت‌کوین یا اتریوم، تراکنش‌ها در قالب بلاک‌ها انجام می‌شود اما در شبکه هاتور (Hathor) تراکنش‌ها خارج از بلاک و در شبکه زنجیره از DAG انجام می‌شود. در DAG ها، تراکنش‌ها یکدیگر را تأیید می‌کنند. هر تراکنش باید با یک تراکنش موجود و نسبتاً جدید پیوند داده شده و بلوک‌ها آن را تأیید کنند. هرچه حجم تراکنش‌ها بیشتر شود DAG هم سریع‌تر آن‌ها را تأیید می‌کند.

نمودار تراکنش‌های هاتور

در ادامه نمودار تراکنش‌ها و بلاک‌ها را می‌بینید

شبکه هاتور (Hathor)

خانه‌های قرمز بلاک‌ها و خانه‌های سبز، تراکنش‌های تأیید شده هستند. دایره‌های سفید نیز تراکنش‌های در حال انجام را نشان می‌دهند. دایره‌های زرد، تراکنش‌های تأیید نشده و دایره‌های خاکستری تراکنش‌های در مرحله اثبات کار هستند که هنوز منتشر نشده‌اند. فلش‌ها، زنجیره تأیید را نشان می‌دهند. فلش بلاک‌ها پررنگ هستند.

هاتور چطور تراکنش‌ها را سریع‌تر پردازش می‌کند؟

چندین تراکنش در قالب یک بلاک وارد بلاک‌چین می‌شود و رشته تراکنش‌ها توسط هش بین بلاک‌ها حفظ می‌شود اما در DAG، هر تراکنش، مستقیماً در ایجاد رشته‌ها نقش دارند. وقتی تراکنشی رخ می‌دهد، باید خودش را با تراکنش‌های قبلی پیوند دهد تا توالی اعتبار سنجی را حفظ کند. این باعث می‌شود که بدون بلاک باشد و روند استخراج نادیده گرفته شود. به‌این‌ترتیب اعتبار سنجی با سرعت انجام شده و نیاز به تجهیزات استخراج و مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. به‌طور خلاصه، معماری هاتور چیزی بین معماری آیوتا و بیت‌کوین است.

نه تنها اعتبارسنجی بلکه ایجاد توکن سفارشی نیز در هاتور بسیار آسان و سریع است. گس، هزینه پرداخت شده برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و افزودن بلاک‌ها به بلاک‌چین اتریوم، سالیدیتی، زبان برنامه‌نویسی مبتنی بر قراردادها، ERC20، استاندارد ایجاد قراردادها، همه این لوازم برای ایجاد کوین یا قرارداد در هاتور نتورک وجود دارند؛ اما این شبکه نیاز به این موارد را از بین برده یا به حداقل می‌رساند.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال نئو چیست؟

ویژگی‌های شبکه‌ هاثور

شبکه هاتور (Hathor) دو ویژگی مهم دارد:

  • ایجاد توکن‌های دیجیتالی

شبکه هاثور به شما امکان ساخت توکن‌های شخصی را تنها با یک کلیک می‌دهد. این توکن‌ها همان ویژگی‌های توکن HTR را داشته و کاملا کارآمد هستند. موارد کاربرد مختلفی برای توکن‌ها وجود دارد مثل شراکت مالی در یک شرکت، تعیین میزان وفاداری یک گره از شبکه از منظرهای مختلف، مالکیت اجناس دیجیتالی و چندین مورد دیگر

  • قراردادهای نانو

قراردادهای نانو، همان قراردادهای هوشمند با پیاده‌سازی سریع و امن‌تر هستند که داده‌های جهان واقعی (اوراکل‌ها) را به هم متصل می‌کنند. اوراکل‌ها مفهوم مهمی در قراردادهای نانو هستند. آن‌ها عواملی هستند که اطلاعات را از دنیای واقعی خارج از شبکه به شبکه می‌فرستند.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال سولانا

خرید و فروش ارز دیجیتال HTR

شبکه هاتور (Hathor)

روال خرید و فروش هاتور مثل بقیه رمزارزها مشخص و ساده است. برای شروع کار نیاز به کیف پولی دارید که از هاتور پشتیبانی کند. این کیف پول را دانلود و نصب کنید و در آن حساب کاربری بسازید.

 برای خرید و فروش هاتور کافیست صرافی مورد نظر خود را انتخاب کنید. ابتدا در صرافی عضو شوید. سپس با طی کردن مراحل احراز هویت، مبلغ مورد نظر خود را از حساب بانکی به حساب کاربری خود در صرافی منتقل کنید. در نهایت سفارش خرید بگذارید.

برای فروش نیز کافیست این مسیر را برعکس پیش بروید. اگر در کیف پول خود هاتور دارید، وارد حساب کاربریتان در صرافی ارز دیجیتال شوید، کیف پول خود را به آن متصل کنید و سفارش فروش بگذارید.

اما نکته‌ای که باید مدنظر داشته باشید قیمت لحظه‌ای هاتور و میزان کارمزد صرافی است که در صرافی‌های مختلف متفاوت است. (صرافی کیوسک معتبرترین صرافی ایرانی با ارائه محبوب‎ترین ارزهای دیجیتال، در خدمت کاربران ایرانی است.)

مطالعه بیشتر:همه چیز درباره آینده ارز دیجیتال ریپل

کیف پول های ارز دیجیتال HTR

کیف پول رسمی ارز هاتور، هاتور والت است که به‌صورت رسمی برای این ارز دیجیتال طراحی‌شده است و امکان ارسال و دریافت توکن، ایجاد توکن‌های سفارشی و بررسی تراکنش‌ها و بلاک‌ها را دارد. این کیف پول تخصصی برای مک و لینوکس، ویندوز و اندروید در دسترس است.

علاوه بر این هاتور در صرافی‌های کوکوین، کوینکس، کوین مترو، ویتکس و کیو ترید هم لیست شده است و می‌توان از کیف پول آن‌ها برای مبادله هاتور استفاده کرد. علاوه بر اینها کیف پول‌های سخت‌افزاری نظیر لجر نانو اس نیز از هاتور پشتیبانی می‌کنند.

برای اطلاع از قیمت مونرو و خرید مونرو روی کیوسک حساب کنید.

آینده ارز دیجیتال هاتور

بخش اعظم شبکه هاتور (Hathor) هنوز در حال توسعه است و بیشتر برنامه‌های کاربردی ناشناخته‌اند. اگر هاتور سواپ با موفقیت راه‌اندازی شود پتانسیل هاتور در دنیای دیفای را افزایش می‌دهد. مشارکت‌های اولیه هاتور همچنین ممکن است زمینه توسعه آینده را فراهم کند.

اوایل سال، آزمایشگاه هاتور نقشه راه 2021 را منتشر کرد که بر تکمیل فناوری قرارداد نانو، کاوش برنامه‌های دیفای و توکن غیرقابل تعویض یا NFT و گسترش پذیرش تمرکز داشت. تیم هاتور همچنین امیدوار است به‌زودی راه‌اندازی پروژه‌هایی که توسط برنامه Hathor Network Grant را اعلام کند که هدف آن کمک به تأمین مالی برنامه‌های غیرمتمرکز DApp هاست.

برخلاف بسیاری از پروژه‌های جدیدتر که به‌شدت به سمت اپلیکیشن‌های خاصی مثل یونی‌سواپ می‌روند، هاتور روش عمومی‌تری انتخاب کرده است. گزاره ارزش هاتور ساده‌تر است و تنها به دنبال ایجاد مقیاس‌پذیری بهتر نسبت به بیت‌کوین و دسترسی بیشتر از طریق اتریوم است.

ممکن است وعده‌هاتور مبنی بر انجام 200 تراکنش در ثانیه (TPS) در مقایسه با سایر پروژه‌ها که ادعای رسیدن به ده‌ها هزار TPS را دارند کم به نظر برسد. بااین‌حال تیم هاتور احتمال در این مورد تجدیدنظر می‌کند.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال ویل

جمع‌بندی

شبکه هاتور (Hathor) یک شبکه تراکنش مالی است که بر مبنای فناوری بیت‌کوین ایجاد شد. این شبکه متکی بر استفاده از گراف جهت‌دار بدون دور یا DAG است. به‌همین‌دلیل سرعت و مقیاس‌پذیری آن در مقایسه با بیت‌کوین افزایش چشمگیری یافته است. هاتور به‌راحتی امکان ایجاد توکن‌های سفارشی را می‌دهد. خرید و فروش هاتور به‌راحتی هر رمزارز دیگری امکان‌پذیر است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.