ارز دیجیتال سلف کی (SelfKey) چیست؟ معرفی کامل و آیندۀ ارز دیجیتال KEY

معرفی ارز دیجیتال سلف کی

1

ارز دیجیتال سلف کی (Selfkey) یک پلتفرم غیرمتمرکز است که اسنادتان را یکبار در آن آپلود می‌کنید و هر زمان که بخواهید قادر به استفاده یا تغییر آن هستید. درحقیقت سلف کی سیستم مدیریت هویتی است که به صورت خودگردان کار می‌کند. تمرکز این سیستم بر غیرمتمرکزسازی و حقوق فردی افراد در حفظ مستندات است.(لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

تولیدکنندگان آن، مفهومی با عنوان هویت خودمختار، به اختصار SSID را معرفی کرده‌اند که یک سیستم شناسایی است و به موجب آن، کاربران درباره اینکه چه زمانی، چه کسی و چگونه به اسناد هویتی آنها دسترسی داشته باشد، کنترل دارند. مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال سلف کی سرمایه‌گذاری خوبی برای کسانی است که درباره امنیت داده‌ها نگرانند. چراکه مسئله اصلی آن محدود کردن ریسک‌ها با ذخیره و مدیریت اطلاعات حساس توسط خود کاربران است.

مطالعه بیشتر: انواع ارزهای دیجیتال حاضر در بازار رمز ارزها

ارز دیجیتال سلف کی

تاریخچه ارز دیجیتال سلف کی

ارز دیجیتال سلف کی در سال 2017 به همراه شرکت KYC بنا نهاده شد. ادموند لاور یکی از بنیان‌گذاران زنجیره KYC و نیز بنیان‌گذار Selfkey است. این پروژه کارش را از جزیره موریس در ماداگاسکار شروع کرد.

ادموند لاور و تیمش دنبال افرادی بودند که روی توسعه بیشتر پروتکل مدیریت هویت در سلف‌کی کار کنند. KYC فرآیند «شناخت مشتری» است که به سازمان و اشخاص، امکان مدیریت بهتر فرآیندهای شناخت مشتری را می‌دهد. همچنین برای حفاظت مالی سازمان‌ها و اشخاص در مقابل کلاهبرداری، فساد، پولشویی و تامین مالی تروریسم تدوین شده است و کار آن حفاظت از هویت‌های دیجیتالی افراد حقیقی و حقوقی است. ارز دیجیتال سلف کی، ایده KYC را وارد بازار رمز ارزها کرده است.

سلفی‌کی بعد از پایه‌گذاری مراحل اولیه، شروع به افزایش منابع مالی در بازار عرضه اولیه سکه یا ICO کرد که باعث تولد سلف‌کی شد. مدتی بعد نیز پروژه کیف هویتی کاربران معرفی شد که امروزه برای سیستم‌های موبایل هم در دسترس است. همچنین توسعه بازار تبادل رمز ارزها، معرفی قابلیت‌های جدیدتر برای توکن KEY، افزونه سلف‌کی برای مرورگرها از جمله به‌روزرسانی‌های انجام شده هستند.

با رونق بازار ارزهای دیجیتال و رسیدن بیتکوین به قیمت‌های بالا، ارز دیجیتال سلف کی نیز یک بازار امیدبخش به نظر می‌رسد. سلف‌کی در حال حاضر با شرکت‌های بزرگ حوزه بلاکچین مثل پلی‌مت (Polymath) و کایبر (Kyber) همکاری دارد.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال زی کش

ارز دیجیتال سلف کی چگونه کار می‌کند؟

طرح زیربنایی ارز دیجیتال سلف کی، یک بلاکچین مبتنی بر مدیریت هویت است که به افراد امکان کنترل هویت دیجیتالی آنها را می‌دهد. وقتی کاربر تایید هویت شود، به سرعت و بدون آنکه دوباره فرآیند KYC (تایید هویت کاربر) تکرار شود، به محصولات و خدمات دسترسی دارد. به همین جهت، طرفین معاملات و کسانی که مسئول تایید هویت هستند می‌توانند بصورت امن، خصوصی و غیرمتمرکز معامله کنند.

در سلف‌کی، اسناد، با استفاده از رمزنگاری کلید عمومی و خصوصی با شخص سوم به اشتراک گذاشته می‌شوند که فرآیند آن شبیه همان چیزیست که در پروژه‌های سابق مانند بیتکوین استفاده می‌شد. این شخص ثالث، تنها زمانی به اطلاعات شخصی دسترسی خواهد داشت که کاربر، دسترسی‌های لازم را بدهد.

همانطور که می‌دانید بلاکچین‌ها سیستم‌های توزیع‌شده و غیرمتمرکز ذخیره اطلاعات هستند که در آن، اطلاعات بین همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. برای اینکه بیشتر درباره بلاکچین‌ها بدانید به مقاله آشنایی با تکنولوژی بلاکچین مراجعه کنید.

ارز دیجیتال سلف کی با استفاده از قراردادهای هوشمند و توکن KEY، بر روی بلاکچین اتریوم کار می‌کند. شبکه سلف‌کی شامل یک کیف هویتی، فضای بازار و توکن KEY است که همه آنها متن‌باز و قابل بازرسی هستند.

بعلاوه سلف‌کی یک پروتکل ادعا(Claim Protocol)  ایجاد کرده که تنها اجازه اشتراک‌گذاری اطلاعات ضروری مثل سن، ملیت یا جنسیت، در زمان نیاز با شخص ثالث را می‌دهد. پروتکل ادعا یک پروتکل فرامرزی درباره تشکیل پرونده و تعیین وضعیت شکایات است. با استفاده از این پروتکل، جلوی سرریز شدن و انتشار اطلاعات اضافی بین طرفین را که گاهی باعث نشت داده‌ها و سرقت هویت می‌شود، گرفته خواهد شد.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال سوایپ

توکن Key چیست؟

توکن KEY یک توکن ERC-20 اتریوم است که به‌عنوان حق دسترسی و واحد پرداخت در مقابل خدمات و محصولاتی که در شبکه سلف‌کی استفاده می­شود. افراد باید مقدار مشخصی KEY داشته باشند تا دسترسی آنها به بازار باز شود. این کار جلوی ورود ناخواسته و کاهش جریان را می گیرد. همچنین افراد را به خرید و نگهداری KEY تشویق می‌کند تا مطابق چارچوب حقوقی عمل کنند. به‌این‌ترتیب­، اگر طرفین از اطلاعات، سوء استفاده کنند، سهم توکن خود را از دست می‌دهند.

فروش توکن KEY تنها رویداد تولید این توکن بود. میزان حجم کلی 6 میلیارد KEY تولید و به شکل زیر تخصیص یافته:

 • 1,980,000,000 KEY (33درصد) به خریداران Token Sale.
 • 1,980,000,000 KEY (33درصد) برای حمایت و ساخت شبکه Selfkey نگه داشته می‌شود. این مجموعه در مراحل اولیه برای اشتراک‌گذاری توکن‌های مورد نیاز طرفین است. بنابراین آنها بدون هزینه وارد شبکه و عملکرد پلتفرم در هنگام راه‌اندازی تقویت می‌شود.
 • 990,000,000 KEY (16.5درصد) برای تیم موسس که در یک دوره یک ساله واگذار می‌شود.
 • 990,000,000 KEY (16.5درصد) برای پشتیبانی و نیز حفاظت بلندمدت ازمجموعه.
 • 60,000,000 KEY (1درصد) برای پوشش‌دهی هزینه‌های قانونی Token Sale.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال سوئیس بورگ

جزئیات پروژه سلف‌کی

شبکه سلف‌کی شامل یک کیف هویتی، فضای بازار و توکن KEY ارز دیجیتال سلف کی است که همه آنها متن‌باز و قابل بازرسی هستند.

کیف هویتی Selfkey ، یک کیف هویتی دیجیتالی متن‌باز است که از طریق آن، مالکان هویت‌ها می‌توانند به اسناد هویتی خود نظیر پاسپورت، که روی دستگاه ذخیره شده است دسترسی امن داشته باشند. این کار باعث می‌شود نیازی نباشد که آن اطلاعات شخصی، روی پایگاه‌داده متمرکز یا روی بلاکچین، در دست شخص ثالث قرار بگیرد. به‌علاوه، این کیف هویتی قادر به دسترسی به اسناد شناسایی، ذخیره و ارسال و دریافت توکن‌های اتریوم، KEY و هر توکن دیگری است.

کاربران با استفاده از کیف هویتی سلف‌کی و جفت کلید رمزنگاری (کلیدهای خصوصی و عمومی) قادر به امضای دیجیتالی اسناد، درخواست بررسی هویت و دریافت گواهی از تاییدکنندگان هستند و می‌توانند روی چند پلتفرم، احراز هویت شوند.

می‌توان این اسناد هویتی را با ارائه‌دهندگان خدمات در بازار سلف‌کی به اشتراک گذاشت تا به محصولات و خدمات آنها دسترسی داشت.

سلف‌کی امکان انجام فرآیندهای اتوماتیکی را فراهم می‌کند که در KYC باید چندین بار انجام شوند و این باعث سریع‌تر شدن کارها و ذخیره زمان و جلوگیری از انجام کارهای تکراری می‌شود.

کیف هویتی امکان ایجاد هویت‌های مرتبط بهم را فراهم می‌کند که برای تایید چندمرحله‌ای استفاده می‌شوند و برای سازمان‌ها، امکان دسترسی ساده و سریع به اسناد و نیز باز کردن حساب‌های بانکی و موارد مشابه را فراهم می‌کند.

ارز دیجیتال سلف کی

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال سندباکس

مزایای ارز دیجیتال سلف کی

اگر ارز دیجیتال سلف کی را به صورت مستقل و در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال بررسی کنیم، انتظار می‌رود که تا سال 2023 به میزان دو میلیارد دلار رشد داشته باشد. چراکه سلف‌کی با رشد متوسط سالیانه 84.5درصد سرمایه‌گذاری خوبی به نظر می‌رسد.

با سلف‌کی، کاربران در خصوص ارائه اطلاعات شخصی‌شان در زمان خرید خدمات از تامین‌کنندگان، نگرانی‌ ندارند. چراکه با توجه به بازاری که در پلتفرم سلف‌کی راه‌اندازی شده، نیازی به آپلود کردن اسناد نیست. همه اسناد از طریق سلف‌کی در چند دقیقه ارسال می‌شود.

امروزه کاربران علاقه‌ای به سیستم‌های مکاتبه‌ای و تسلط سازمان‌های دولتی بر اطلاعاتشان ندارند و همین مسئله یکی از نقاط قوت مهم سلف‌کی است. با سلف‌کی، امضای روی کاغذ بی‌معناست و کاربران می‌توانند با کلیدهای خصوصی خود از امضای دیجیتال استفاده کنند. رضایت مشتریان در این زمینه، مایه رشد سریع سلف‌کی بوده است.

سلف‌کی یک سیستم غیرمتمرکز است و همین گام مهمی در جلوگیری از ایجاد هویت‌های تقلبی است. وقتی حجم بالایی از اطلاعات در یک جا ذخیره شوند، توجه افراد را به خود جلب می‌کنند. اما در سناریوهای غیرمتمرکز، هکرها باید به حساب های شخصی زیادی نفوذ کنند تا بتوانند از هر کدام مقداری سود مالی ببرند که در اکثر مواقع به زحمتش نمی‌ارزد.

معمولا در فضای ارزهای دیجیتالی، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران، چند حساب در صرافی‌های متعدد دارند که فرآیند تایید گرفتن از هر کدام، وقت‌گیر است. ارز دیجیتال سلف کی با ایجاد فرآیندی که تنها نیاز به یک بار تایید دارد، بر این مشکل غلبه کرده است.

برای اطلاع از قیمت بیت‌کوین و خرید بیت‌کوین روی کیوسک حساب کنید.

Selfkey در مقایسه با KYC، نیز مزایای چشمگیری دارد

 • در حال حاضر KYC اجباری است یعنی کاربران موظفند که در هر صورت، اطلاعات شخصی خود را به اشتراک بگذارند. بعلاوه باید چندین سند فیزیکی را اسکن کنند و بفرستند. اما در زیرساخت دیجیتالی سلف‌کی، کاربران تنها یک بار اسناد را آپلود می‌کنند. فایل‌ها در بلاکچین ذخیره شده و کاربران در هنگام نیاز، به آن دسترسی دارند.
 • KYC مبتنی بر متمرکزسازی پایگاه‌داده است که محدودیت بزرگی است. به همین دلیل حریم خصوصی وجود ندارد و اطلاعات کاربر در چندین پلتفرم به صورت تکراری ذخیره می‌شود و ممکن است داده‌ها تخریب شوند. این اصلی‌ترین مشکل امنیتی برای مشتریان است. اما درSelfkey، هیچ کس به جز مشتری به اطلاعات دسترسی ندارد. کاربران کنترل کامل روی داده‌ها دارند و می‌توانند آنها را مدیریت کنند.
 • KYC زمانبر است و مکانیسم سختی دارد. هر کشور مجموعه سیاست‌ها و مقررات خود را برای حفاظت از مشتریان دارد و این باعث سخت‌شدن کار می‌شود. اما سلف‌کی، قوانین یکپارچه‌ای دارد که کار را برای مشتری و کسب‌و­کارها راحت‌تر کرده است.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال زیلیکا

خطرات ارز دیجیتال سلف کی

در ارز دیجیتالی سلف‌کی، ارتباطات به تایید شخص ثالث وابسته است. این همان روشی است که ما امروزه از آن استفاده می‌کنیم. تنها تفاوتش این است که در بلاکچین به شکل کارآمدتر انجام می‌شود. مثل همیشه وکیلان، بانکداران، حسابداران و مقامات دولتی، شرایط تبدیل شدن به شخص ثالث را دارند.

این اشخاص ثالث، گلوگاه‌های بالقوه شبکه هستند و می‌توانند از قدرتشان سوء استفاده کنند. چنین سیستم‌هایی در­صورتی کارآمدند که راه برای بازرسی عمومی باز باشد. این مسئله یکی از بزرگترین چالش‌های ادغام راهکارهای غیرمتمرکز بلاکچین، با روش‌های متمرکز سنتی است.

پیگیری عملکرد سایت سلف‌کی راحت نیست. اگر کاربران بخواهند به امکانات بلاکچین اعتماد کنند، باید درک عملکرد این پلتفرم‌ها برایشان ساده شود. بسیاری از پروژه‌های ارز دیجیتال، مانند Selfkey، با مشکل پیچیدگی مواجه هستند.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال سلسیوس

سخن پایانی

سلف‌کی یک سیستم امن برای نگهداری اسناد، بر پایه استفاده از فناوری نوین بلاکچین است. هر کاربر یک بار اسناد خود را آپلود می‌کند و بعد از آن هربار که نیاز داشته باشد می‌تواند از آنها استفاده کند. شرط استفاده از این سیستم، در اختیار داشتن مقدار مشخصی توکن سلف‌کی است که کاربر بعد از رسیدن به این مقدار، می‌تواند با استفاده از کیف هویتی خود از خدماتی که ارائه می‌شود استفاده کند.

این فناوری باعث راحتی بیشتر کاربران شده چراکه لازم نیست اسناد و مدارک هویتی خود را چندین بار اسکن و آپلود کنند. به‌علاوه با مکانیزم کاری خود، جلوی سوء استفاده افراد دیگر از این اسناد را می‌گیرد. اما باید در نظر داشت سلف‌کی نیز به تایید شخص ثالث وابسته است. این امر می‌تواند مشکلاتی در ارتباط با سوء استفاده افراد و نهادها از قدرتشان به همراه داشته باشد. همچنین درک عملکرد این سیستم، به دلیل پیچیدگی آن برای کاربران سخت است و ممکن است افراد دیرتر به آن اعتماد کنند.

اگر نظر، پیشنهاد و تجربه‌ای درباره این رمز ارز دارید، لطفا با تیم آکادمی کیوسک به اشتراک بگذارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

یک نظر
 1. ناشناس می گوید

  سلام ممنون از زحماتتون

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.