مقایسه کاردانو و اتریوم، کدامیک برای سرمایه گذاری بهتر است؟

مقایسه کاردانو و اتریوم، بررسی تفاوت‌ها و شباهت‌ها

0

مقایسه کاردانو و اتریوم ، این دو پلتفرم محبوب دنیای رمز ارزها به شما کمک می‌کند تا بتوانید تشخیص دهید، کدامیک برای سرمایه‌گذاری مناسب است. دنیای بلاکچین یکی از پرهیاهو و پرکارترین انقلاب‌های مالی این روزهای بازار است. جایی‌که بیت کوین رتبه اول محبوبیت و با ارزش‌ترین ارزدیجیتال جهان را به خود اختصاص داده، سایر فناوری‌های بلاکچین مانند اتریوم و کاردانو در تلاش برای کاربردی‌تر شدن هستند.

اگرچه پلتفرم اتریوم از نظر ارزش بازاری بالاتر از کاردانو قرار گرفته، اما طولی نمی‌کشد که این ارز دیجیتال تازه‌وارد بتواند دنیای کریپتوکارنسی را دگرگون کند. فعالان این حوزه، آینده کاردانو را بسیار روشن پیش‌بینی کرده‌اند.

ارزش آدا و اتر دو رمز ارز این دو پلتفرم محبوب، روزبه‌روز در حال افزایش است و احتمالا شما هم برای سرمایه‌گذاری در هر کدام از این دو رمز ارز پرطرفدار تردید دارید.

با ما همراه باشید تا با شناخت تفاوت کاردانو و اتریوم در زمینه‌های مختلف، مقایسه کاردانو و اتریوم از دیدگاه هزینه‌ها گرفته تا مقیاس‌پذیری و پروتکل‌های امنیتی و شناخت نقاط ضعف و قوت هر کدام، یک دید کلی از آن‌ها پیدا کنید. پس از مطالعه این مطلب شما فرق کاردانو و اتریوم را متوجه خواهید شد و می‌توانید تصمیم بگیرید روی کدام‌یک سرمایه‌گذاری کنید. برای آشنایی بیشتر با این موضوع، با آکادمی کیوسک همراه باشید. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

کاردانو در مقایسه با اتریوم: کدام‌یک بهترین است؟

آمار‌های کوین مارکت کپ (Coinmarketcap)، سایتی که قیمت لحظه‌ای و تغییرات رمز ارزها را اعلام می‌کند، نشان می‌دهد، اتریوم حدود 400 میلیارد دلار از ارزش بازار را به خود اختصاص داده، درحالی که ارزش بازار کاردانو 50 میلیارد دلار است. اتریوم یک پلتفرم ارز دیجیتال محبوب است و کاردانو فاصله زیادی از آن ندارد. جالب است بدانید، به دلیل اهمیت بالا، کاردانو به «قاتل اتریوم» معروف شده است.

مطالعه بیشتر: انواع ارزهای دیجیتال حاضر در بازار رمز ارزها

اهمیت مقایسه کاردانو با اتریوم در چیست؟

یکی از موادری که مقایسه کاردانو با اتریوم را ضرروی می‌کند، شباهت سرویس‌های ارائه شده این دو رمز ارز با یکدیگر است. برای مثال، هردو از فناوری قرارداد هوشمند جهت فراهم‌سازی یک انتخاب برای برنامه‌های غیر متمرکز استفاده می‌کنند. از زمان معرفی اتریوم 2.0 هر دو پروتکل بلاک چین (کاردانو و اتریوم) از مکانیزم‌های اجماع اثبات سهام (Proof of stake) یکسانی استفاده کرده‌اند. شباهت‌ها و تفاوت هرکدام از آن‌ها دارای مزایا و معایب مختلفی است که معرفی هر کدام را به عنوان بهترین سخت می‌کند. به دلیل بی‌ثباتی ارزش رمز ارزها نمی‌توان گفت که کدامیک بهترین هستند.

مطالعه بیشتر: معروف ترین ارزهای دیجیتال

عناصر کلیدی کاردانو و اتریوم چیست؟

برای درک عناصر کلیدی مقایسه کاردانو و اتریوم ابتدا باید با این دو کریپتوکارنسی محبوب آشنا شوید تا بتوانید درک درستی از تفاوت و شباهت‌هایشان داشته باشید.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا اتریوم خود را خرید کنید

اتریوم چیست؟

ویتالیک بوترین در سال 2015 ساز و کار اتریوم را با مشورت گروهی از دوستان خود بنا نهاد. اتریوم اولین پروژه‌ای است که به افراد اجازه استفاده از قراردادهای هوشمند را می‌دهد. بنابراین این رمز ارز برخلاف بیت کوین، علاوه بر پردازش تراکنش‌های مالی، امکان انجام کارهای بیشتری را دارد.

مقایسه کاردانو و اتریوم

این پلتفرم از قابلیت تمرکززدایی برخوردار است، به این معنی که تحت کنترل هیچ شخص و نهادی نیست. هر تراکنش، به خصوص قراردادهای هوشمند، در اتریوم توسط اجتماع کاربران تایید می‌شود. رمز ارز بومی اتریوم، اتر (ETH)، نام دارد و پرداخت‌ها از طریق این کریپتوکارنسی انجام می‌پذیرد. قراردادهای هوشمند به افراد سراسر جهان این امکان را می‌دهد که بدون حضور شخص ثالث یا نهاد و سازمانی وارد توافق با یکدیگر شده و اقدام به معامله ارز دیجیتال کنند.

مطالعه بیشتر: خرید ریپل در کیوسک

کاردانو چیست؟

همانند اتریوم، کاردانو پروژه بلاکچین است که از فناوری قرارداد هوشمند برای انجام تراکنش‌ها استفاده می‌کند. این رمز ارز برای اولین بار توسط سازمان IOHK که تحت رهبری چارلز هوسکینسون (Charles Hoskinson)، بود ایجاد شد. در حالیکه اتریوم به عنوان نسل دوم بلاکچین معروف شده، کاردانو نسل سوم بلاکچین را یدک می‌کشد. با توجه به اینکه چارلز هوسکینسون یکی از بنیانگذاران اتریوم بود، باور داشت که می‌تواند بلاکچین بهتری نسبت به اتریوم ایجاد کند. به همین دلیل برای ایجاد کاردانو تلاش کرد. این موضوع نشان‌دهنده اهمیت بالای پروژه کاردانو از جانب مؤسسان آن بود، به همین دلیل کاردانو را قاتل اتریوم می‌نامند. رمز ارز بومی کاردانو آدا (ADA)، نام دارد که درست مانند اتر می‌توان از آن برای ارسال و دریافت سرمایه، از یک کیف پول به کیف پول دیگر استفاده کرد.

مطالعه بیشتر: مقایسه دوج کوین با بیت کوین

اجماع معاملات در کاردانو و اتریوم چگونه تایید می‌شوند؟

اجماع معاملات در اتریوم

همانطور که گفتیم هر دو این ارز دیجیتال‌ها از ویژگی تمرکززدایی برخوردار هستند. غیرمتمرکز بودن آن‌ها باعث می‌شود، معاملات انجام شده میان کاربران بدون نیاز به تایید شخص ثالث انجام شود. این بلاکچین‌ها برای انجام غیرمتمرکز تراکنش‌ها، از مکانیزم اجماع استفاده می‌کنند.

اجماع معاملات در اتریوم

مکانیزم اجماع تعیین می‌کند که بلاکچین‌ها چگونه با یکدیگر به توافق برسند. در واقع این قابلیت نشان می‌دهد، چگونه می‌توان به اعتبار تراکنش‌ها اعتماد کرد. هر بلاکچین روش متفاوتی برای رسیدن به اجماع دارد، اما همه آن‌ها براساس مطالعات پیشرفته ریاضیات، به نام رمزنگاری بنا نها شده‌اند.

مطالعه بیشتر: بیت کوین دایموند

– استفاده از پروتکل اثبات کار برای رسیدن به اجماع در اتریوم

اتریوم از پروتکل اثبات کار (Proof of Work)، همانند بیت کوین، به عنوان یک مکانیزم اجماع برای رسیدن به توافق استفاده می‌کند. برای تایید یک تراکنش، سیستم یک مجموعه تصادفی بسیار پیچیده تولید می‌کند، که قابل حل توسط انسان نبوده و باید از توان محاسباتی بالا برای حل آن استفاده کرد.

– دریافت پاداش تراکنش‌ها در اتریوم

همه افراد می‌توانند با استفاده از دستگاه‌های مخصوص محاسباتی، به یک استخراج‌کننده اتریوم تبدیل شوند. افرادی که بتوانند با استفاده از توان محاسباتی بالا، مسئله ایجاد شده را توسط پروتکل اثبات کار حل کنند، به عنوان پاداش، اتر دریافت می‌کنند. برای تایید تراکنش‌ها هزاران نفر با یکدیگر رقابت کرده و اولین نفری که بتواند مسئله را حل کند، پاداش (اتر)، دریافت می‌کند.

 با توجه به مشکلات الگوریتم اثبات کار، تیم اتریوم در تلاش برای جایگزین‌سازی الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake) و بهبود اثبات کار است. در راستای این تغییرات، این تیم در حال کار بر روی دو به‌روزرسانی به نام شاردینگ و پلاسما هستند.

مطالعه بیشتر: تل کوین چیست؟

 اجماع معاملات در کاردانو

کاردانو از الگوریتم اثبات سهام با عنوان اوروبروس (Ouroboros)، استفاده می‌کند. این الگوریتم با اثبات کار در اتریوم متفاوت است. در این روش به جای درگیر شدن استخراج‌کنندگان برای حل مسائل ریاضی پیچیده، الگوریتم اثبات سهام از جعل‌کننده‌ها (forgers)، استفاده می‌کند. تفاوت این روش با اثبات کار در این است که به جای استفاده از ماشین‌های محاسباتی قوی برای حل مسائل پیچیده، جعل‌کننده‌های موفق به صورت تصادفی توسط یک الگوریتم رمزنگاری شده انتخاب می‌شوند.

– استفاده از پروتکل اثبات سهام برای رسیدن به اجماع در کاردانو

اگرچه برای تبدیل شدن به یک جعل‌کننده، باید دارای میزان زیاد سهام سکه‌ای باشید. اما پس از تبدیل شدن به یک جعل‌کننده، به عنوان پاداش سکه‌های آدا دریافت خواهید کرد. برای سهام‌گذاری، شما باید سکه‌ها را به محلی که دارایی‌های ارز کاردانو شما در آن نگهداری می‌شود، انتقال دهید. پس از انتقال به کیف پول برای تایید اعتبار درون شبکه از آن استفاده می‌شود. تا زمانی که سکه‌های شما سهام‌گذاری شده باشند، اجازه استفاده از آن را نخواهید داشت. قرارداد بسیار ساده است، هرچه سهم تعداد سکه‌های کاردانو شما بیشتر باشد، شانس بیشتری برای برنده شدن پاداش دارید.

مطالعه بیشتر: تزوس چیست؟

جدول مقایسه کاردانو و اتریوم

 مکانیزم توافقیتراکنش‌ها به ازای ثانیهارزش بازارعرضه در گردشتاریخ آغازتیم یا سازمانهزینه‌های معامله
کاردانواثبات سهام2573.2 میلیارد دلار24 میلیاردسپتامبر 2015IOHK<$1
اتریوماثبات کار1544 میلیارد دلار100 میلیونجولای 2015Ethereum Foundation<$1

مطالعه بیشتر: اتریوم 2.0 چیست؟

داستان امروز و آینده کاردانو و اتریوم چیست؟

از زمان ظهور اتریوم در سال 2015 تا به امروز، این کریپتوکارنسی عملکرد قابل قبولی از خود به نمایش گذاشته است. در حال حاضر اتریوم دومین ارز دیجیتال محبوب در جهان است. اگر بخواهیم میزان موفقیت آن را در مبنای اعداد بیان کنیم، چنین می‌توان گفت: در سال 2017، ارزش اتریوم 10،000درصد افزایش پیدا کرده، این رقم در نوع خود بی‌نظیر است. در زمان نگارش این مقاله، ارزش اتریوم بیش از 3000 دلار است.

پشتیبانی اتریوم از عرضه اولیه سکه‌ها

از سوی دیگر اتریوم از عرضه اولیه سکه‌ها (ICO)، به عنوان یک میزبان برای جذب سرمایه‌گذاری انبوه بهره می‌برد. نرم افزار‌های غیرمتمرکز (daps)، با استفاده از بلاکچین اتریوم، روزبه‌روز باعث افزایش جهانی قیمت اتر می‌شوند. این پروژه برای موفقیت هرچه بیشتر باید در ارتقاء پلاسما، شاردینگ و الگوریتم اثبات سهام عملکرد موفقی را کسب کند.

افزایش محبوبیت کاردانو به عنوان قاتل اتریوم

مقایسه کاردانو و اتریوم نشان می‌دهد، بلاکچین‌های دیگری وجود دارند که در صدد تصاحب جایگاه اتریوم هستند، که به قاتلان اتریوم معروف شده‌اند. یکی از معروف‌ترین و پیشرفته‌ترین این بلاکچین‌ها کاردانو نام دارد. این بلاکچین در تلاش برای ساخت پیشرفته‌ترین قرارداد هوشمند در دنیای کریپتوکارنسی است.

افزایش محبوبیت کاردانو به عنوان قاتل اتریوم

اگرچه سکه کاردانو در اواخر سال 2017 منتشر شد، اما عملکرد قابل توجهی را از خود به نمایش گذاشت. ارزش ابتدایی آن برای هر سکه 0.02 دلار بود، طولی نکشید که در اوایل ماه ژانویه 2018، ارزش آن به 1.22دلار رسید. این رقم در نوع خود بی‌نظیر بود و با افزایش 6000 درصدی ارزش آن، افزایش کل ارزش، مجموع 32 میلیارد دلار سرمایه در بازار را برای آن به ارمغان آورد. در زمان نگارش این مقاله، ارزش کاردانو در حدود 3 دلار است.

مسیر طولانی تراکنش‌های رایگان و بی‌نهایت کاردانو

اگر به دنبال سرمایه‌گذاری بر روی کاردانو و سکه آدا (ADA) این بلاکچین هستید، به یاد داشته باشید که این محصول تا رسیدن به هدف تراکنش‌های نامحدود، فوری و رایگان فاصله زیادی دارد. اگرچه تیم این پروژه از افراد باهوش و آکادمیک تشکیل شده است، اما هیچ تضمینی برای تحقق رویاهای آن‌ها برای توسعه بلاکچین خود وجود ندارد. برای دنبال کردن تغییرات این پلتفرم، تنها باید منتظر به‌روزرسانی‌های آن باشید.

مطالعه بیشتر: دلار دیجیتال TrueUSD

مقایسه کاردانو و اتریوم از نظر تفاوت در سرعت

سرعت اتریوم

پلتفرم اتریوم توانایی انجام 20 تراکنش در ثانیه را دارد، این رقم در مقایسه با غول ارزهای دیجیتال بیت کوین، سریع‌تر است. همچنین به گفته تحلیلگران مختلف، این پلتفرم از توانایی اتمام فرآیند تراکنش‌ها در 5 دقیقه برخوردار است. به طور کلی سرعت معاملات، بستگی به میزان گس (سوخت یا کارمزد شبکه اتریوم) خروجی شما دارد. برای مثال اگر هزینه گس کمی بپردازید، ممکن است تراکنش شما چند روز طول بکشد.

سرعت کاردانو

در طرف مقابل مقایسه کاردانو و اتریوم، کاردانو می‌تواند 100 تراکنش در ثانیه انجام دهد، این رقم در مقابل اتریوم بسیار سریع‌تر است. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد، این شبکه می‌تواند در آینده از 1 میلیون تراکنش در ثانیه پشتیبانی کند. این پلتفرم، به طور مداوم شبکه خود را به روز کرده و در جهت ارائه بهترین خدمات تلاش می‌کند.

مقایسه کاردانو و اتریوم از نظر تفاوت در سرعت

با این حال، تراکنش‌ها در پلتفرم کاردانو به طور متوسط 5 تا 10 دقیقه طول می‌کشد تا به طور کامل انجام شود. ابتدا، تکمیل یک بلاک حدود 20 ثانیه طول می‌کشید، اما برای اطمینان از برگشت‌ناپذیری، کاردانو فرایندی را شامل تکمیل حدود 15 تا 30 بلاک، انجام می‌دهد.

برای اطلاع از قیمت سولانا و خرید سولانا روی کیوسک حساب کنید.

مقایسه کاردانو و اتریوم از دیدگاه هزینه‌ها

هزینه‌های اتریوم

به گفته منابع مختلف، هزینه‌های اتریوم به صورت فزاینده‌ای در حال افزایش بوده و غیرقابل کنترل است. طبق آمار اخیر کوین دسک (Coindesk، سایت خبری و آموزشی ارز دیجیتال)، هزینه‌های اتریوم در حال حاضر به طور متوسط 12.95 دلار است که بیش از 6.35 هزار درصد نسبت به هزینه‌های سال گذشته افزایش یافته است. برای تعیین مجموع هزینه تراکنش‌های اتر فرمول مورد استفاده شامل ضرب مقدار گس و قیمت هر گس است. حداکثر هزینه معامله را حداکثر محدودیت گس بر اساس قیمت گس مشخص می‌کند.

هزینه‌های کاردانو

بر خلاف اتریوم، کاردانو قیمت‌های بسیار مناسبی دارد و هزینه تراکنش‌ها در آن بسیار مقرون به صرفه است. هزینه‌های مربوط به یک تراکنش، به مبلغ (اندازه) تراکنش‌های هر فرد بستگی دارد. فرمول‌های مورد استفاده در محاسبه قیمت، * X+Y مبلغ تراکنش (x به اضافه y ضرب در مبلغ تراکنش) است، جایی که X و y مقادیر ثابت 0.155318 و 0.000043946 هستند. به‌هرحال، میانگین هزینه‌ها به طور کلی، مساعدتر از اتریوم است.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا بایننس کوین خود را خرید کنید

مقایسه کاردانو و اتریوم از دیدگاه مقیاس‌پذیری

مقیاس‌پذیری اتریوم

یکی از بزرگترین مشکلات در شبکه اتریوم مقیاس‌پذیری است. به طوری که این پلتفرم را با مشکلات زیادی روبرو کرده است. در اواخر سال 2018، شبکه اتریوم به بیش از 1 ترابایت رسیده و اندازه آن با سرعت فوق العاده‌ای رشد می‌کند. اتریوم میزبان صدها پروژه کوچک است.

اگرچه توسعه‌دهندگان این پلتفرم می‌خواهند سیستم را با استفاده از تکنیک‌هایی مانند شاردینگ (یک روش بهبود مقیاس‌پذیری) تقویت کنند، اما مقیاس‌پذیری هنوز یک مسئله بزرگ است.

مقیاس‌پذیری کاردانو

تقریباً هر شبکه بلاکچین برای غلبه بر مقیاس‌پذیری مانند یک شبکه وسیع طراحی شده است. اکثر شبکه‌های فعلی که از محبوبیت بالایی برخودارند، از جمله بیت کوین و اتریوم، مقیاس‌پذیر نیستند. به عنوان مثال، سیستم عامل‌ها فقط چند تراکنش را در هر ثانیه پردازش می‌کنند.

با این حال، کاردانو قادر به انجام تراکنش‌ها با سرعت بسیار سریع است و می‌تواند تعداد زیادی تراکنش را به طور همزمان میزبانی کند. بنابراین، سرمایه‌گذاران می‌توانند در کاردانو معامله کنند و از قابلیت‌های این پلتفرم لذت ببرند. در مقایسه کاردانو و اتریوم، کاردانو معاملات مقیاس پذیرتر و گسترده‌تری نسبت به پروتکل‌های بلاکچین در فضای ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهد.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا بیت کوین خود را خرید کنید

مقایسه کاردانو و اتریوم از دیدگاه پروتکل‌های امنیتی

پروتکل‌های امنیتی اتریوم

اگرچه شبکه اتریوم ادعا می‌کند از امنیت بالایی برخوردار است، اما قرارداد‌های هوشمند این پلتفرم با خطرات جدی روبه‌رو است. مسائلی از قبیل: حملات بازگشتی (توسط چندین برنامه مستقل بطور همزمان)، آسیب‌پذیری محدودیت‌های گس، اشکالات منطقی ساده و …. برای آن وجود دارد.

پروتکل‌های امنیتی اتریوم

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند، اتر، رمز ارز بومی اتریوم در معرض حملات مختلف قرار می‌گیرد. با این حال، با ETH 2.0 که به تازگی معرفی شده، می‌توان گفت که این شبکه در تلاش است تا احتمال هک شدن را از بین ببرد. بلاکچین اتریوم بسیار قوی است و نمی‌توان تهدید جدی را برای آن به وجود آورد.

پروتکل‌های امنیتی کاردانو

برای اطمینان از امنیت بالای پلتفرم، کاردانو مقرراتی را که به محافظت از سیستم عامل‌ها کمک کرده رعایت می‌کند. به صورت کلی، این پلتفرم غیرمتمرکز است اما پایبند بودن آن به یکسری مقررات، باعث افزایش امنیت آن می‌شود. این بلاکچین از پروتکل اثبات سهام استفاده می‌کند، بنابراین از حملات 51 درصد در امان خواهد بود.

مقایسه کاردانو و اتریوم از دیدگاه معماری بلاک چین

معماری اتریوم

شبکه اتریوم به زبان سالیدیتی (Solidity) برنامه‌نویسی شده است. این زبان برای ایجاد ماشین مجازی اتریوم بسیار مؤثر بوده و کمک زیادی برای ایجاد آن کرده است. اتریوم هنوز یک شبکه تک لایه است. بنابراین، شبکه قدرت کمی در مقیاس‌پذیری دارد.

معماری کاردانو

مقایسه کادانو با اتریوم نشان می‌دهد، توسعه‌دهندگان این پلتفرم از زبان‌های برنامه نویسی با نام Haskell و Plutus برای ایجاد آن استفاده کرده‌اند. کاردانو دارای یک سیستم دو لایه است که به افزایش مقیاس پذیری، سرعت، هزینه‌ها و قابلیت اطمینان کمک می‌کند.

مطالعه بیشتر: وب مانی چیست

جمع بندی

مقایسه اتریوم و کاردانو نشان می‌دهد، هر دو این پلتفرم‌ها از ویژگی‌ها بالقوه‌ای برخوردار هستند. با توجه به موارد گفته شده انتخاب بهترین بین این دو ارز دیجیتال بسیار مشکل است و نمی‌توان عنوان بهترین را به هر کدام از آن‌ها اختصاص داد.

اگر به دنبال سرمایه گذاری هستید، می‌توانید با شناخت تفاوت کاردانو و اتریوم و تعیین نقاط مثبت و منفی هر کدام تصمیم جدی خود برای انجام معاملات در آن بگیرید.

ما در این مقاله سعی کردم مقایسه کاردانو و اتریوم را به صورت کامل انجام دهیم. در صورتی‌که سوال و یا تجربه‌ای در زمینه این دو رمز ارز دارید خوشحال می‌شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید. با ما در کیوسک آکادمی همراه باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.