پلتفرم Pooltogether یک لاتاری بدون بازنده

0

پلتفرم Pooltogether یکی از جدیدترین نوآوری‌ها در دنیای بلاک‌چین است. از شگفتی‌های دنیای مالی غیرمتمرکز (DeFi) این است که به توسعه‌دهندگان مجموعه کاملاً جدیدی از بلاک‌های سازنده را برای آزمایش کردن می‌دهد. هدف این حرکت دیفای ایجاد یک اکوسیستم خدمات مالی شفاف، جدید و متن‌باز است که برای همگان در دسترس باشد.

دیفای در مراحل اولیه بلوغ خود است که انواع جدیدی از برنامه‌های کاربردی را ارائه می‌کند. یکی از این برنامه‌ها پول توگدر است که یک لاتاری است که روی اتریوم ساخت شده و هیچ بازنده‌ای ندارد.

PoolTogether چیست؟    

Pooltogether

در اصل Pooltogether یک برنامه روی  اتریوم است که پس‌انداز پول افراد را به بازی تبدیل می‌کند. این پلتفرم روی چهار بلاک‌چین اتریوم، پالیگان، زنجیره هوشمند بایننس و Celo پشتیبانی می‌شود. این کار با ترکیب قدرت تکنولوژی بلاک‌چین، قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp) انجام می‌شود. این اساسا یک بازی بر مبنای پس‌انداز است که نقاط ضعف و قوت بالقوه‌ای دارد.

بازیکنان می‌تواند با خرید بلیط‌های پس‌انداز وارد بازی شوند. هر بلیط یک شانس بردن جایزه است. در پایان هر هفته پنج برنده، جوایز استخر را دریافت کرده و بلیط آن‌ها برگردانده می‌شود. آنچه باعث منحصربه‌فرد شدن این بازی می‌شود این است که بازی کنانی که برنده نشده‌اند نیز بلیط خود را پس می‌گیرند. پول همه کسانی که وارد می‌شوند حفظ می‌شود. پلتفرم Pooltogether برای تأمین جوایز مالی از سودی استفاده می‌کند از خرید بلیت‌ها به دست می‌آید.

خوش‌شانس‌ترین برنده تاکنون 74 دلار واریز کرده و بیش از 40 هزار دلار برنده شده است. این یک وضعیت برد-برد است. ممکن است برنده نشوید، اما وقتی می‌بازید، پولتان هنوز در کیف پولتان است. PoolTogether به‌عنوان یک بازی جایزه بدون باخت توصیف می‌شود که در آن همه شانس برنده شدن دارند اما هیچ‌کس نمی‌بازد. بنابراین می‌توان گفت هدف پول توگدر کمک به ثروتمند شدن افراد بدون به خطر افتادن سرمایه آن‌ها است.

بنیانگذاران پول توگدر (PoolTogether)         

افراد و شرکت‌های زیادی به رشد و توسعه Pooltogether کمک می‌کنند اما هسته اصلی این پروتکل توسط لیلی فایرابند (Lili Feyerabend)، لیتون کیوزاک (Leighton Cusack) و برندان آسلستین (Brendan Asselstine) راه‌اندازی شده است. لیلی فایرابند طراح ارشد محصول، لیتون کیوزاک دیگر بنیان‌گذار آن و عضو هیئت مدیره است. برندان آسلستین نیز مدیر ارشد فناوری است که در رشته علوم کامپیوتر تحصیل‌کرده و پیش‌ازاین در شرکت دلتاکمپ کار می‌کرده است.

از جمله سرمایه‌گذاران پول توگدر می‌توان به شرکت‌های زیر اشاره کرد:

 • ParaFi Capital
 • Galaxy Digital
 • ParaFi Capital
 • ParaFi Capital
 • Robot Ventures
 • Nascent
 • Maven 11 Capital

اشاره کرد.

PoolTogether چگونه کار می‌کند؟   

Pooltogether

ارزهای دیجیتال زیادی هستند که با سپرده‌گذاری توکن‌ها به کاربران خود پاداش می‌دهند و از این طریق نقدینگی پلتفرم خود را تأمین می‌کنند. پلتفرم Pooltogether در ازای سپرده‌گذاری یک قرعه کی راه می‌اندازد تا سود حاصل از آن را به کاربران بدهد.

بازیکنان برای خرید بلیط، استیبل‌کوین‌ها یا سایر کریتوهای خود را در یک قرارداد هوشمند که همان استخر است وارد می‌کنند. از فوریه 2021، چهار استخر لاتاری برای توکن‌های DAI، USDC، UNI و COMP وجود دارد. هر تیکت یک توکن ارزش دارد وهر استخر با توجه به کل سرمایه‌ای که به آن وارد شده جایزه متفاوتی ارائه می‌کند.

بازیکنان نیز می‌توانند هر تعداد بلیتی که می‌خواهد بخرند و هر لحظه که تمایل داشته باشد پول خود را برداشت کنند. سرمایه‌های این استخر به پلتفرم وام‌دهی Compound Finance که مبتنی بر دیفای است ارسال می‌شود و آن‌ها برای یک دوره که درحال‌حاضر یک هفته است سود می‌گیرند.

در پایان هفته، برندگان به‌صورت تصادفی انتخاب می‌شوند. آدرس‌های برنده، سود  به دست آمده از استخر را دریافت می‌کنند و بلیت‌هایشان نیز پس داده می‌شود. آدرس‌هایی که برنده نشدند هم بلیتشان را مجدداً دریافت می‌کنند و بازی دوباره شروع می‌شود. همه‌چیز توسط قراردادهای هوشمند به‌صورت خودکار درمیاید. بنابراین بازیکنان نیازی به خرید مجدد بلیط ندارند. هر بازیکن تا زمانی که سرمایه خود را برداشت نکرده، هر هفته در این لاتاری شرکت داده می‌شود.

Pooltogether را باعنوان لاتاری بدون ضرر هم می‌شناسند که بدین دلیل است که هیچ‌کدام از بازیکنان آن سرمایه اولیه خود را از دست نمی‌دهند. اما افرادی که وارد این لاتاری می‌شوند نمی‌توانند سرمایه خود را از آن خارج کنند و علاوه بر آن باید کارمزد تراکنش‌ها را هم بپردازند.

لازم به ذکر است که قراردادهای هوشمندی که برندگان را انتخاب می‌کنند کاملاً خودکار هستند و کد آن‌ها متن‌باز است. کاربران می‌توانند این قراردادها را در سایت گیت‌هاب مشاهده کنند.

نقشه راه پلتفرم Pooltogether    

Pooltogether در سال 2021 توکن POOLرا راه‌اندازی و غیرمتمرکزسازی را بیشتر کرد. جامع آن در این سال رشد نمود و نسخه 4 پروتکل برای افزایش جوایز راه‌اندازی شد.

هدف پول توگدر برای سال جاری و سال پیش رو تبدیل کردن پول توگدر به یک زیرساخت پس‌انداز جوایز در سراسر دنیاست. البته هدف بزرگی اما قابل دستیابی است. تکنولوژی بلاک‌چین برای این کار مناسب است و تیم خوبی نیز پشت این پروژه قرار دارد.

در توسعه مقیاس‌پذیری، هدف پلتفرم Pooltogether تبدیل این پلتفرم به یک زیرساخت مالی برای پس‌انداز جوایز در سطح جهان است که نسخه 4 آن گامی بزرگ در این راستاست و می‌تواند تعداد جوایز بی‌شماری را به ارمغان آورد و هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهد.

از دیگر اهداف پول توگدر می‌توان به افزایش عدم تمرکز، رشد جامعه، افزایش سطح امنیت، ساده‌تر کردن کار با پلتفرم، بهبود تجربه کاربری افراد و رشد تیم توسعه‌دهنده اشاره کرد.

آموزش کسب درآمد از سایت PoolTogether

ورود به بازی خیلی راحت است. نیاز به کیف پولی دارید که از ارزهای دیجیتال چهارگانه Pooltogether پشتیبانی کند مثل متاماسک یا تراست‌والت. برای پرداخت گس بلاک‌چین اتریوم نیز نیاز به اتر (ETH) دارید.

1. به سایت Pooltogether وارد شوید.

2. کیف پول خود را وصل کنید و اگر از تراست‌والت استفاده می‌کنید گزینه  WalletConnect را انتخاب نمایید.

3. استخری که تمایل به ورود به آن دارید را انتخاب نمایید (استخرهای DAI، USDC، UNI یا COMP).

Pooltogether

4. روی عبارت Deposit کلیک کرده و تعداد بلیت‌هایی که تمایل به خریدشان دارید را وارد کنید.

Pooltogether

5. خرید را تأیید کنید. زمانی تراکنش روی بلاک‌چین تأیید شود همه‌چیز تمام است.

تا وقتی بلیت‌هایتان درون استخر است نیاز نیست کار دیگری انجام دهید. تیکت‌ها به‌صورت خودکار در لاتاری شرکت داده می‌شوند. اگر برنده شوید جایزه نیز تبدیل به یک بلیط دیگر می‌شود و شانس شما برای موفقیت بعدی بیشتر می‌گردد.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که وقتی بلیتی می‌خرید، این بلیت برای جایزه هفته جاری مشارکت داده نمی‌شود بلکه برای هفته بعد در نظر گرفته می‌شود. این باعث می‌شود جلوی سوءاستفاده و خرید بلیط در آخرین لحظه گرفته شود.

وقتی روی استخری کلیک کنید می‌توانید سایز فعلی استخر، جوایز، تعداد بلیط‌ها و سایر آمار را ببینید.

Pooltogether
Pooltogether

در انتهای صفحه هر استخر می‌توانید با کلیک روی View pool on Etherscan، آدرس قرارداد را مشاهده نمایید. این لینک شما را به بلاک اکسپلورر اتریوم می‌برد و می‌توانید فعالیت آن استخر را روی بلاک‌چین مشاهده کنید.

Pooltogether

معایب PoolTogether       

Pooltogether با اینکه مزایای زیادی دارد معایبی نیز به همراه دارد.

از بازیکنان بزرگ حمایت می‌کند

گفته می‌شود این بازی از نظر آماری ثروتمندان را ثروتمندتر می‌کند. براساس طراحی آن، بازیکنی که 1000 بلیط خریداری کند شانس بیشتری نسبت به بازیکنی که 10 بلیط دارد خواهد داشت. به‌این‌ترتیب ثروتمندها هر روز ثروت بیشتری به دست می‌آورند. به‌این‌ترتیب بازیکنانی که در نهایت هرگز برنده نشدند اگر خودشان وجوه خود را به یک پلتفرم وام‌دهی می‌فرستادند وضعیت بهتری داشتند.

بااین‌حال، همیشه مکانیسم بازی‌ها براساس پیشنهادات و رای‌دهندگان بهبود می یابد. مثلا نسخه اولیه بازی تنها 1 برنده در هفته داشت اما جامعه به تغییر آن رای داد و اکنون هر استخر چند برنده دارد.

کارمزد بالای تراکنش

موضوع دیگری که درحال‌حاضر کاربران با آن مواجهند قیمت بالای پرداخت کارمزد تراکنش است. وقتی شبکه اتریوم بیش‌ازحد شلوغ شود کارمزد آن سر به فلک می‌کشد. به‌ویژه هنگام واریز یا برداشت در پول توگدر به‌خاطر تعاملات متعددی که در قرارداد هوشمند وجود دارد بیشتر می‌شود.

ایرادات قراردادهای هوشمند

از فوریه 2021 هیچ مشکل امنیتی در پلتفرم Pooltogether وجود نداشت. به گفته این تیم، قرارداد هوشمندی که بازی را تأمین می‌کند توسط چندین شرکت حسابرسی مستقل ممیزی شده است. بااین‌وجود همیشه ارزش این را دارد که قراردادهای هوشمند فناوری نسبتاً جدید و آزمایشی هستند که مستعد اشکالات و آسیب‌پذیری‌ها هستند.

به‌عنوان‌مثال قفل کردن وجوه خود در یک قرارداد هوشمند همیشه خطرناک‌تر از نگه‌داری آن‌ها در کیف پول خود است. هنگام ورود به پول توگدر مسئولیت همه‌چیز با شماست.

معرفی توکن POOL

در فوریه 2021 پول توگدر توکن بومی خود به نام POOL را راه‌اندازی کرد. این توکن منحصرا برای حاکمیت پروتکل Pooltogether طراحی شده است بنابراین یک توکن حاکمیتی است. هر تغییر یا به‌روزرسانی در این پروتکل بین دارندگان POOL به رای گذاشته می‌شود.

همان‌طور که در قرارداد توکن POOL نوشته شده سقف عرضه این توکن 10 میلیون است. براساس اطلاعاتی که در وب‌سایت رسمی این پلتفرم آمده است توکن POOL به‌صورت زیر بین جامع آن تقسیم شده است:

 • 14 درصد به همه کسانی که تا 14 ژانویه 2021 سرمایه‌گذاری کرده‌اند (17،072 آدرس مجزا)
 • ·      12.44 درصد به کسانی که در تیم اصلی حضور داشتند  (که برای یک سال قفل شده است)
 • ·      5 درصد به یک توزیع 14 هفته‌ای به سپرده‌گذاران پول توگدر (به‌این‌ترتیب کاربران جدید می‌توانند توکن‌های حاکمیتی POOL را دریافت کنند)
 • ·      2.5 درصد اقامت و آموزش کاربران جدید

1% به آدرس‌هایی که در دو رای فوری حکومت‌داری رای دادند و در زمان رای‌گیری سپرده PoolTogether داشتند.

Pooltogether

توزیع اولیه 42.46 درصد از کل عرضه را به خود اختصاص داده است. 57.54 درصد باقی‌مانده درحال‌حاضر در خزانه POOL Token است که طبق پیشنهاد دارندگان توکن استفاده و توزیع خواهد شد.

نحوه مطالبه توکن‌هایمان از پول توگدر

همان‌طور که دیدیم 14 درصد کل ذخایر POOL بین سپرده‌گذاران اولیه (شامل سه نسخه 1 و 2 و 3) پول توگدر پخش شد. این ایردراپ 17،072 آدرس مستقل را پوشش داد.

هر کاربری که تا 14 ژانویه 2021 در پول توگدر سرمایه‌گذاری کرده بود می‌تواند توکن‌های POOL خود را مطالبه کند و مقدار آن‌ها به میزان سپرده و مدت آن بستگی دارد.

از مراحل زیر می‌توان توکن‌های POOL را مطالبه کرد:

1. به سایت Pooltogether بروید.

2. روی Account کلیک کنید.

3. کیف پول خود را وصل کنید (مثلا متاماسک).

Pooltogether

4. در کیف پول خود، URL را چک کرده و روی گزینه Connect کلیک کنید.

Pooltogether

5. به صفحه POOL Claim بروید.

Pooltogether

6. قوانین را مطالعه کرده و کلید Next را بزنید.

Pooltogether

Pooltogether

7. آدرسی که می‌خواهید توکن‌ها وارد آن شوند را وارد کرده و سپس روی Check claimable balance کلیک کنید.

Pooltogether

8. تراکنش را تأیید کرده و منتظر باشید تا پلتفرم کار را انجام دهد.

توجه کنید که می‌توانید برای آدرس‌های دیگر هم برداشت انجام دهید. به‌عبارت‌دیگر اگر یکی از آدرس‌های واجد شرایط شما اتر کافی نداشته باشید می‌توانید هزینه تراکنش ادعایی را بپردازید. بااین‌حال توکن‌های POOL به آدرس واجد شرایط مربوطه ارسال می‌شود نه به آدرسی که آن را مطالبه کرده است.

Pooltogether

9. به‌این‌ترتیب توکن‌های شما برداشت می‌شود.

Pooltogether

خرید توکن پول (POOL)  

علاوه بر اینکه می‌توانید با سپرده‌گذاری در Pooltogether توکن POOL برنده شوید می‌توانید آن را از صرافی‌ها خریداری کنید. این توکن به‌صورت گسترده در همه صرافی‌ها در دسترس نیست اما می‌توانید آن را در یونی‌سواپ با سایر توکن‌های مبتنی بر اتریوم تعویض کنید همچنین در صرافی‌هایی مثل Gate.io و 1inch قابل خریداری است.

کیف پول‌های توکن POOL

بیشتر کیف پول‌هایی که از توکن‌های مبتنی بر اتریوم پشتیبانی می‌کنند می‌توانند از توکن POOL نیز نگهداری کنند. در ادامه چند نمونه از آن‌ها را می‌بینیم:

 • متاماسک
 • لجر
 • آیم توکن
 • کوین‌بیس
 • توکن پاکت
 • آی توکن والت
 • فری والت
 • بیت کیپ
 • تراست‌والت
 • بایننس والت

آینده‌ی پروژه PoolTogether

با راه‌اندازی Pooltogether توکن POOL امکان مدیریت آسان آن را برای جامعه فراهم کرد تا کاربران درباره تکمیل و توسعه آن رای دهند. پول توگدر از شرکایی مثل سوشی‌سواپ و پلتفرم بلاک‌چینی  The Graph را برای ایجاد یکپارچگی و نیز استخرهای جدید و نیز حسابرسی محتوا برای کمک به امنیت کدها با خود همراه کرده است.

درحال‌حاضر مبلغ بالای گس اتریوم از مهم‌ترین نگرانی‌هاست که می‌تواند بسیار چشمگیر هم باشد. ممکن است هزینه گس ارسال 5 دلار توکن DAI تا 35 دلار هم برسد. بااین‌حال امید هست که با به‌روزرسانی اتریم وضعیت کارمزد و گس آن نیز بهبود یابد و این مبالغ کاهش پیدا کنند.

پول توگدر همچنین در آپریل 2021 استخری برای پالیگان زنجیره جانبی اتریوم (MATIC) راه‌اندازی کرده که کارمزد کمتری نسبت به استخرهای شبکه اصلی اتریوم دارد و می‌تواند امیدبخش تغییرات بیشتری روی این پول توگدر باشد.

جمع‌بندی

Pooltogether یکی از جدیدترین و منحصربه‌فردترین ایده‌ها در بازار سرگرمی است که موجب می‌شود افراد برای سپرده‌گذاری خود در این پلتفرم علاوه بر انگیزه مالی هیجان زیادی هم داشته باشند. پلتفرم Pooltogether روش کار ساده‌ای دارد و سعی می‌کند عملکرد خود را بهبود و گسترش دهد. هنوز مدت زیادی از شروع به کار آن نگذشته و باید منتظر اتفاقات آینده باشیم.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.