شبکه Syntropy (اینترنت غیرمتمرکز و امن) چیست؟ و معرفی توکن NOIA

0

شبکه Syntropy که توکن بومی آن NOIA نام دارد یک سرویس اتصال شبکه غیرمتمرکز است که از فناوری بلاک‌چین برای ایجاد اینترنتی جدید استفاده می‌کند. این اینترنت غیرمتمرکز جدید از مدل انگیزشی اقتصاد استفاده می‌کند تا امکان اشتراک‌گذاری پهنای باند و منابع محاسباتی را فراهم کند. بعلاوه هدف سینتروپی حل بسیاری از ناکارآمدی‌های اینترنت فعلی است. این پلتفرم در حال پرکردن شکاف وب2 و وب3 است و انتقال یکپارچه داده و برنامه‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. درعین‌حال نیز مدل‌های تجاری جدید و پیشرفت فناوری را امکان‌پذیر می‌کند. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

شبکه Syntropy      

سینتروپی نتورک که نام آن قبلا NOIA بود، یک سرویس اشتراک پهنای باند بر مبنای بلاک‌چین است که در حال ایجاد «اینترنت جدید» است. اینترنت به شکل کنونی آن فاقد حریم خصوصی است و مبتنی بر اعتماد به ارائه‌دهنده خدمات است. بعلاوه تامین امنیت اطلاعات نیز به عهده شخص ثالث است. وب کنونی اگر با از میان برداشتن تامین‌کنندگان متمرکز خدمات که سود خودشان را به کیفیت ترجیح می‌دهند همراه شود، بهبود چشمگیری می‌یابد.

شبکه سینتروپی کاملا با زیرساخت‌های فعلی اینترنت سازگار است اما به آن لایه دیگری اضافه می‌کند که محدودیت‌ها و تنگناهای فعلی را از بین می‌برد. به‌این‌ترتیب با بهبود امنیت و مقیاس‌پذیری، دسترسی به اینترنت نیز تسهیل می‌شود.

سینتروپی یک پروژه متن‌باز است و این وجود اکوسیستم متنوعی از برنامه‌ها را تضمین می‌کند. این برنامه‌ها را می‌توان به‌راحتی در همه سیستم‌های مهم دیگر که نقش کلیدی دارند ادغام کرد.

مطالعه بیشتر: انواع ارزهای دیجیتال حاضر در بازار رمز ارزها

توکن NOIA  

توکن NOIA از نوع ERC20 توکن اصلی شبکه سینتروپی است. این توکن مانند گس شبکه اتریوم، انتقال داده و اتصال امن را در سراسر شبکه امکان‌پذیر می‌کند. همچنین نمایانگر ارزش کل اطلاعات ارسال‌شده در اکوسیستم وب 3 است و درعین‌حال باعث ایجاد انگیزه‌های مالی به منظور استفاده از این شبکه می‌شود. هر اتصال یا انتقال داده‌ای در سینتروپی نتورک به توکن نویا نیاز دارد.

بعلاوه توکن نویا یک جز کلیدی در متکی نبودن شبکه Syntropy به اعتماد دوجانبه است. این توکن چهار کاربرد اساسی دارد:

 • اول اینکه توکن نویا پیاده‌سازی اتصالات رمزنگاری‌شده بدون نیاز به اعتماد را امکان‌پذیر می‌کند.
 • دوم، توکن نویا برای ذخیره و ایجاد تغییر در پیکربندی شبکه ضروری است.
 • توکن وسیله مبادله‌ای برای خریدوفروش پهنای باند از طریق شبکه است.
 • توکن نویا برای مسیریابی اطلاعات در سراسر اکوسیستم سینتروپی استفاده می‌شود.

بعلاوه شبکه سینتروپی در حال تطبیق با شبکه پولکادات است که امکان اعتبارسنجی دارندگان توکن نویا را برای تبدیل شدن آن‌ها به اعتبارسنج فراهم می‌کند. نه‌تنها سپرده‌گذاری این توکن برای تامین امنیت سینتروپی لازم است بلکه فرصت داشتن درآمد غیرفعال را هم می‌دهد. توکن‌های ارز دیجیتال  Syntropy هم‌اکنون در قراردادهای هوشمند ERC20 سپرده‌گذاری شده‌اند. بااین‌حال این سپرده‌ها پس از راه‌اندازی به شبکه اصلی سینتروپی در پولکادات منتقل خواهند شد و به سهام‌داران امکان شرکت در اجماع را می‌دهد. بنیانگذاران Syntropy

مطالعه بیشتر: ارز اطلس استار

شبکه Syntropy

سینتروپی توسط جوناس سیماناویکیوس، داماس پاویلوسکاس، ویلیام نورتون و دومانتاس جاسکوناس تاسیس شد. تیم آن بیش از 50 نفر عضو دارد که همگی تجربیاتی در زمینه معماری شبکه، مهندسی نرم‌افزار، بازاریابی، تحلیل مالی و مدیریت دارند.

به‌عنوان مثال، ویلیام بی. نورتون، بنیان‌گذار Syntropy و مدیر فنی ارشد، قبلاً به‌عنوان مدیر گروه مهندسی اینترنت در Merit Networks، دانشگاه میشیگان و دانشمند ارشد درConsole Connect  مشغول بوده است.

این پروژه از چندین مشاور استراتژیک ازجمله رومن پیسویچ، مدیر اجرایی محصول AT&T، و شاون هاکل، شریک مایکروسافت و معاون ارشد سابق Verizon بهره می‌برد. جفری لاکوچر کهنه‌کار فناوری نیز اوایل سال جاری به‌عنوان مدیر ارشد درآمد به Syntropy پیوست.

پروژه سینتروپی یک جامعه قوی شامل بیش از 33 هزار دنبال کننده توییتر، 10 هزار عضو تلگرام و 11 هزار دنبال کننده فیس‌بوک دارد.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال هولو چیست ؟

اهداف شبکه سینتروپی

شبکه Syntropy یک پروژه ارتباط شبکه‌ای متن‌باز و غیرمتمرکز است که از بلاک‌چین استفاده می‌کند. سینتروپی «تکنولوژی ارتباطات نسل بعدی» را برای اینترنت فراهم می‌کند. این پروژه به گره‌ها (Nodes) امکان اشتراک پهنای باند و حرکت به سمت بهتر شدن اینترنت را می‌دهد. هدف آن حل مسائل کنونی اینترنت از طریق افزایش حریم خصوصی و امنیت است.

سینتروپی نتورک درعین‌حال قابلیت اطمینان و استفاده از منابع را نیز بهبود می‌دهد، میزان پاسخگو بودن حاکمیت را افزایش داده و یک مدل معماری غیرمتمرکز فراهم می‌سازد.

سینتروپی اینترنتی است که نیاز به اعتماد ندارد و کاربر محور است که در آن حریم خصوصی اهمیت زیادی دارد. همچنین با رمزنگاری همه داده‌ها،  اینترنت جدیدی ایجاد می‌کند که کنترل بهتر داده‌ها را توسط کاربران امکان‌پذیر می‌سازد.ایجاد، مقیاس بندی و نظارت بر برنامه‌های کاربردی را تسهیل می‌کند.

بعلاوه شبکه سینتروپی تاخیر را به حداقل رسانده و بهترین عملکرد ممکن را برای تامین امنیت و ارائه آسان برنامه‌ها دارد. این شبکه از مکانیسم اجماع اثبات سهام کاندید (NPoS) استفاده می‌کند. این مکانیسم به اعتبارسنج‌های شبکه امکان کاندید شدن برای شرکت در اجماع را می‌دهد.

مطالعه بیشتر: الکترا چیست ؟

نحوه کار شبکه سینروپی   

هدف سینتروپی ایجاد پهنای باند خودتنظیم است که افراد از طریق اتصال به آن کسب درآمد کنند. در این شبکه می‌توان پهنای باند را بین شرکت‌کنندگان به روشی غیرمتمرکز و با استفاده از توکن رمزنگاری‌شده به اشتراک گذاشت. اساسا دستگاهی مثل کامپیوتری، دستگاه‌های اینترنت اشیا سا سرورهای خصوصی مجازی می‌توانند به شبکه Syntropy متصل شوند و پهنای باند خود را به اشتراک بگذارند. بنابراین اقتصاد توکن‌های دیجیتالی و مدل قیمت‌گذاری پرداخت به میزان مصرف می‌تواند این اکونومی اینترنت باز را بین همه تامین‌کنندگان خدمات اینترنت (ISP)، تولیدکنندگان محتوا و کاربران جا بیندازد. توکنایز کردن پهنای باند نه‌تنها تضمین می‌کند که کاربران برای استفاده از این شبکه انگیزه می‌گیرند بلکه ایجاد ارتباط به شکلی مقرون‌به‌صرفه را امکان‌پذیر می‌کند.

شبکه Syntropy

تکنولوژی شبکه سینتروپی

سینتروپی برای رسیدن به اهدافی که دارد ترکیبی نوآورانه از فناوری‌ها ایجاد کرده است. یکی از آن‌ها پروتکل مسیریابی خودمختار غیرمتمرکز (DARP) است که امکان اتصال گره‌ها به شبکه مش مجازی رمزنگاری‌شده و ایمن را فراهم کرده و به‌عنوان یک لایه اتصال جایگزین عمل می‌کند.

یکی از مزایای آن حذف خطرات امنیتی شخص ثالث با استفاده از یک گواهی یا تامین‌کننده خدمات ابری است. ازآنجایی‌که همه ارتباطات با استفاده از فناوری WireGuard رمزنگاری می‌شوند تنها کاربر نهایی می‌تواند پیام را رمزگشایی کند و از این سطح امنیت لذت ببرد.

برای حل مسئله بازدهی در پروتکل‌هایی که هم‌اکنون در اینترنت به کار می‌روند، DARP برای بهینه‌سازی شبکه مش (mesh) طراحی شد تا بهترین عملکرد و پایدارترین اتصالات را براساس تاخیر مسیر، زمان آپلود گره، از دست دادن بسته‌ها و ظرفیت پهنای باند داشته باشد.

کاربر بعد از اتصال به اینترنت می‌تواند از طریق سینتروپی نتورک استفاده کند که اتصال رمزنگاری‌شده که نیازی به اعتمادسازی ندارند و نیز طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها را در اختیار دارد.

همان‌طور که گفتیم سینتروپی ترکیبی از مسیریابی اینترنت و فناوری بلاک‌چین است و زنجیره سینتروپی یک بلاک‌چین درجه‌یک سازمانی است که روی Substrate برای امنیت شبکه و مدیریت عملکرد ساخته شده است.

اجماع اثبات سهام کاندید که یک اجماع ترکیبی است شامل دو بخش است: GRANDPA  و BABE که از طریق آن‌ها پرداخت‌ها و اعتبار خدمات ارائه‌شده تایید می‌شود و توسط این اجماع، مدیریت می‌شود.

Syntropy Stack نیز مجموعه ابزارها و کتابخانه‌هایی است که به کاربران غیرحرفه‌ای و توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری امکان استقرار برنامه‌ها در شبکه Syntropy را می‌دهد. این کمک می‌کند تا ارتباطات ایمن و بهینه‌سازی شده جهانی بین دو یا چند ماشین برقرار شود.

بنابراین هر چیزی که می‌تواند به اینترنت وصل شود می‌تواند به سینتروپی هم متصل گردد ازجمله شبکه اینترنت اشیا، پروتکل‌های غیرمتمرکز و خدمات و زیرساخت‌های مراکز داده. سینتروپی قبلا با چین‌لینک، بیت‌کوین، اتریوم 2، اتریوم و پولکادات ادغام شده و ادغام رسمی با الروند و موارد دیگر نیز در آینده انجام می‌شود.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا تتر خود را خرید کنید

نقش‌های مختلف در شبکه سینتروپی

کسانی که وارد شبکه Syntropy می‌شوند می‌توانند یکی از نقش‌های زیر را داشته باشند:

 • گره رله: آن‌ها اتصال اینترنت را به اشتراک گذاشته و کسب درآمد می‌کنند.
 • اعتبارسنج: آن‌ها قدرت کامپیوتر خود را تایید و از طریق آن کسب درآمد می‌کنند. آن‌ها به‌عنوان بخشی از وظایفشان، توکن‌ها را به اشترک می‌گذارند، بلاک‌ها را تولید و نهایی می‌کنند، کارمزدها را جمع‌آوری کرده و از توکن‌هایی که توسط کاندیدها سپرده‌گذاری شده‌اند سود می‌گیرند و بخشی از این پاداش‌ها را با آن‌ها به اشتراک می‌گذارند.
 • کاندیدها: آن‌ها اعتبارسنج‌ها را کاندید کرد، توکن‌ها را سپرده‌گذاری می‌کنند و سپرده‌های خود را برای کسب سود به اعتبارسنج‌ها می‌دهند.

ویژگی‌های سینتروپی و توکن نویا           

سینتروپی ویژگی‌هایی دارد که باعث تمایز آن نسبت به سایر پروتکل‌های اینترنتی شده است:

 • شبکه آن از پروتکل‌های سنتی اینترنت کارآمدتر است. سینتروپی این کار را با بهینه‌سازی مسیرهای بین گره‌ها و با استفاده از یک الگوریتم جدید فشرده‌سازی انجام می‌دهد. به‌این‌ترتیب شبکه می‌تواند از پهنای باند و انرژی کمتری استفاده کند و این باعث مقیاس‌پذیری پایدار آن می‌شود.
 • امنیت، اولویت اول شبکه‌های غیرمتمرکز است و سینتروپی با به‌کارگیری رمزنگاری در هر لایه از پشته پروتکل، امن‌تر از پروتکل‌های اینترنت سنتی است.
 • شبکه Syntropy به‌گونه‌ای طراحی‌شده که مقیاس‌پذیرتر از پروتکل‌های سنتی اینترنت است. این کار با توپولوژی سلسله مراتبی ایجاد شده است که در آن سطوح مختلفی از گره‌ها وجود دارند که شامل سوپرنودها، نودهای میانی و نودهای پایانی است. به‌این‌ترتیب این شبکه به‌راحتی به تعداد زیادی کاربر خدمات می‌دهد.
 • توپولوژی سینتروپی طوری طراحی‌شده که غیرمتمرکزتر از سایر پروتکل‌ها باشد. هیچ نقطه کنترل مشخصی در آن وجود ندارد. بنابراین شبکه در مقابل سانسور و حملات هکری مقاومت بیشتری دارد.

مطالعه بیشتر: معرفی پلتفرم کیپر و توکن کیپر

سرمایه‌گذاران و همکاری‌های سینتروپی

سینتروپی با برندهای برجسته‌ای همچون مایکروسافت، اوراکل، ای شلتر، اینویکتوس و غیره همکاری دارد. تابستان 2022 سینتروپی یکپارچه‌سازی بیت‌کوین برای تسریع پذیرش بلاک‌چین‌ها را اعلام کرد و با اتریوم 2 نیز ادغام شد.

همچنین اخیرا زنجیره آمبر (Amber) را راه‌اندازی کرده که یک نسخه خاص از زنجیره سینتروپی است و بنابراین یک قدم به راه‌اندازی بلاک‌چین اختصاصی نزدیک‌تر شده است.

اعضای تیم پس از پایان مرحله توسعه اولیه در حال کار روی افزایش ویژگی‌ها، ارتقا و نقشه راه سال آینده هستند. داشبورد سپرده‌گذاری آن به‌زودی منتشر خواهد شد و روند سپرده‌گذاری به‌روز می‌گردد.  

شبکه Syntropy

 توکن‌های NOIA از صرافی‌های کوکوین، هوبی و یونی سواپ قابل خریداری هستند. ممکن است صرافی‌های دیگری نیز به صورت غیررسمی این رمزارز را خریدوفروش کنند اما بهتر است از این سه صرافی که در وب‌سایت رسمی سینتروپی نام برده شده استفاده کنید.

مطالعه بیشتر: مقایسه بیت کوین و بیت کوین کش

کیف پول های توکن نویا    

بسیاری از کیف پول‌هایی که از توکن‌های ERC20 پشتیبانی می‌کنند توکن NOIA را نیز می‌پذیرند. از بین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • متاماسک
 • لجر
 • آیم‌توکن
 • کوین‌بیس
 • توکن‌پاکت
 • آیم توکن‌والت
 • فری‌والت

مطالعه بیشتر: شبکه وو چیست؟

قیمت ارز دیجیتال سینتروپی (NOIA)    

توکن NOIA از زمان معرفی خود در اگوست 2019 مسیر پرنوسانی را پیموده. قیمت آن تا اواخر 2020 تغییر چندانی نداشت اما بعد از آن شروع به نوسان کرد و در اول آپریل 2021 به 0.8 دلار رسید و تا چند روز روی همین قیمت نوسان داشت و نهایتا تا اواسط ژوئن به حدود 0.15 دلار سقوط کرد.

نقطه اوج بعدی آن 16 سپتامبر 2021 بود که قیمت به 0.54 دلار رسید. هم‌اکنون 29 دسامبر 2022 قیمت این توکن حدود 0.02 دلار است که نسبت به‌روز گذشته 4.3 درصد رشد کرده. ارزش بازار ارز دیجیتال  Syntropy بیش از 18 میلیون دلار و تعداد توکن‌های در گردش بیش از 635 میلیون دلار است. سقف ارائه توکن آن 1 میلیارد است.

برای اطلاع از قیمت پولکادات و خرید پولکادات روی کیوسک حساب کنید.

آینده سینتروپی (NOIA)

برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند قیمت توکن نویا تا سال 2030 به بیش از 0.2 دلار می‌رسد. همچنین شبکه Syntropy برای سال آینده یک نقشه راه جامع در قالب 4 مرحله منتشر کرده است. این چهار مرحله شامل

 •  توسعه اکوسیستم و راه‌اندازی وب‌سایت
 • راه‌اندازی شبکه DARP و بکارگیری توکن نویا
 • راه‌اندازی زنجیره Amber و حاکمیت غیرمتمرکز
 • ایجاد صرافی اینترنتی و ایجاد پهنای باند پایدار

است. به‌این‌ترتیب انتظار می‌رود این توکن در سال‌های پیش رو با توسعه‌هایی که در پلتفرم خود انجام می‌دهد دارای بهبود قیمت مناسبی باشد.

مطالعه بیشتر: بیت کوین کش چیست ؟

جمع‌بندی

شبکه Syntropy ، پلتفرمی است که برای غیرمتمرکز کردن اینترنت، عدم وابستگی آن به شرکت‌های شخص ثالث و افزایش حریم خصوصی و امنیت کاربران ایجاد شده است.  این سیستم کاملا غیرمتمرکز است و پهنای باند آن از طریق منابع کسانی که وارد شبکه می‌شوند محاسبه می‌گردد. توکن نویا کار ایمن‌سازی و بهبود کیفیت تبادلات را انجام می‌دهد. با ما در کیوسک آکادمی همراه باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.