راز پشت پرده ارز دیجیتال چین لینک چیست؟

بررسی ارز دیجیتال چین لینک

0

چه رازی پشت پرده چین لینک است؟

بعد از راه‌اندازی بیت کوین، اولین ارز رمزنگاری‌شده در سال 2010، بلاکچین بسیار محبوب شد. بلاکچین دارای مزایای متعددی از جمله امنیت و عدم تمرکز است. تقاضا برای ارز غیرمتمرکز (رمز ارزی که تحت کنترل هیچ دولت، بانک و یا نهادی نیست) باعث محبوبیت بیت کوین و سایر رمز ارزها در سراسر جهان شده است.

اما بلاک‌چین هم مانند سایر سیستم‌ها محدودیت‌هایی دارد. این سیستم تقریبا از بقیه جهان جدا است. البته این ویژگی برای امنیت و یکپارچگی بلاکچین خیلی خوب است. اما داده‌های ورودی که این سیستم می‌تواند بپذیرد نیز محدود می‌شود.

بنابراین نیاز به نوعی پل هست که بتواند بین بلاکچین و جهان خارج ارتباط برقرار کند. اما برای درست کار کردن سیستم بلاکچین، ورودی‌ها نمی‌توانند از یک منبع واحد باشند. چرا؟ چون در این صورت این سیستم بر یک منبع متمرکز متکی می‌شود و این مسئله بر خلاف ماهیت بلاک چین است.

اما ویژگی منحصر به فرد این رمزارز چیست؟ این مسئله در بلاکچین دقیقا همان مشکلی است که این ارز دیجیتال می‌تواند آن را حل کند. تا انتهای این مقاله با آکادمی کیوسک همراه باشید تا بیشتر در مورد ارز دیجیتال چین لینک (LINK) اطلاعات کسب کنید. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟


چین لینک چیست؟


ارز دیجیتال چین لینک (ChainLink) یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که نقش مهمی در اجرای فناوری‌های بلاکچین در دنیای واقعی ایفا کند. هدف این شبکه ارائه ورودی از انواع منابع اطلاعاتی خارجی است.

اگرچه بلاک‌چین در اجرای عملکردهای خود از جمله ارائه یک دفتر غیرمتمرکز و مطمئن برای معاملات دیجیتالی، عالی است، اما در پذیرش اطلاعاتی که خارج از بلاکچین رخ می‌دهند چندان خوب عمل نمی‌کند.

بسیاری از رخدادهای خارج از فضای بلاکچین تاثیر مهمی بر بازار می‌گذارند. درست همین جا است که چین لینک ایفای نقش می‌کند و می‌تواند اطلاعاتی را به عنوان قراردادهای هوشمند ارائه دهد.

این قراردادهای هوشمند به سیستم کمک می‌کنند تا پذیرای طیف وسیعی از ورودی‌ها باشد. بیت کوین و بلاک چین مربوطه به عنوان اولین ارز رمزنگاری‌شده تنها می‌توانند محدوده کوچکی از این ورودی را پردازش کنند. اما بلاکچین‌های جدیدتر، مانند اتریوم، طیف وسیع‌تری را شامل می‌شوند.

با توجه به این نکات، چین لینک برای اولین بار در بلاکچین اتریوم در سال 2019 راه‌اندازی شد و به نظر می‌رسد که بتواند با بلاک‌چین‌های دیگر نیز کار کند.

مطالعه بیشتر: انواع ارزهای دیجیتال حاضر در بازار رمز ارزها


تاریخچه و بنیان‌گذاران چین لینک


در سال 2014، سه نفر از فعالان حوزه بلاکچین در شرکتی به نام اسمارت کانترکت (SmartContract) اقدام به راه‌اندازی یکی از برجسته‌ترین پروژه‌های ارز دیجیتال در جهان کردند. ممکن است بپرسید افتخارات چین لینک چیست؟ در سال ۲۰۲۰ مجمع اقتصاد جهانی، جایزه برترین فناوری پیشگام در توسعه بلاک‌چین را به LINK تقدیم کرد.

هدف اسمارت کانترکت این بود که واسطه‌ای بین بلاکچین‌های عمومی و منابع داده خارجی ایجاد کند. به همین دلیل تصمیم به ساخت چین لینک گرفتند. البته این ارز دیجیتال در ابتدای مسیر به دلیل استفاده از اوراکل‌های متمرکز، موفق به حل مشکل اساسی بلاکچین نشد، اما رفته‌رفته در سال 2017، چین لینک به شکل امروزی خود درآمد. اوراکل یک منبع داده است که به‌عنوان پل ارتباطی بین قرارداد‌های هوشمند و دیگر منابع خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در سال 2017، با صدور یک میلیارد توکن لینک (LINK) حدود ۳۲ میلیون دلار سرمایه اولیه به دست آورد. در سال 2019، این کریپتوکارنسی سیستم خود را بر روی اتریوم راه‌اندازی کرد و در نتیجه قیمت آن حدود 6 برابر رشد داشت.

بنیان‌گذاران ابتدایی این رمز ارز، سرگی نازاروف (Sergey Nazarov)، استیو الیس (Steve Ellis) و آری جولز (Ari Juels) بودند.

مطالعه بیشتر: توکن اسکویید گیم

چین لینک چگونه کار می‌کند؟

چین لینک چگونه کار می‌کند؟


نحوه کار چین لینک چیست؟ مجموعه‌ای غیر متمرکز از نود‌ها (کامپیوتر) است که اطلاعات را از منابع خارجی (رویدادهای خارج از بلاکچین) دریافت و به قراردادهای هوشمند تبدیل می‌کند.

اما ویژگی مهم این رمزارز چیست؟ در این شبکه هر نود یک اوراکل مجزا است به همین دلیل می‌توان به پاسخ‌های آنها اعتماد کرد. در ضمن این تعدد و تنوع در اوراکل‌ها باعث می‌شود عملکرد کلی شبکه هرگز مختل نشود.

کار این شبکه به این شکل آغاز می‌شود. در ابتدا یک قرارداد هوشمند درخواست اطلاعات می‌کند. این درخواست خود را در قالب یک «قرارداد درخواست» (Requesting Contract) در شبکه منتشر می‌کند.

بعد از اینکه درخواست مطرح‌شده توسط شبکه تایید شد، قرارداد «توافق‌نامه سطح خدمات» (Service Level Agreement) ایجاد می‌شود. این قرارداد خود از سه سطح تشکیل شده است. این سطوح عبارتند از:

قرارداد اعتبار

این دسته مربوط به سابقه عملکرد ارائه‌دهندگان اوراکل است. بعد از بررسی آنها، گره‌های نامطمئن حذف می‌شوند.

قرارداد تطبیق سفارش

در این دسته بعد از ثبت سفارش کاربر و بررسی اطلاعات، بهترین ارائه‌دهنده انتخاب و معرفی می‌شود.

قرارداد جمع‌بندی نهایی

بعد از جمع‌آوری و تجزیه اطلاعات، یک نتیجه کامل به سفارش‌دهنده ارائه می‌شود.

مطالعه بیشتر: دوج کوین چیست ؟LINK توکن چین لینک است. این توکن به منظور کمک به رشد پروژه شبیه به بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) عمل می‌کند. هر دوی این ارزهای رمزنگاری‌شده بر روی بلاکچین‌های خود کار می‌کنند. همانطور که توکن‌های BTC و ETH انگیزه‌ای برای استخراج کاربران شده‌اند، لینک نیز همین رویه را در پیش گرفته است.

توکن LINK در سال 2017 با قیمت زیر 20 سنت راه‌اندازی شد و تا سال 2019 زیر 1 دلار باقی ماند. در سال 2020، قیمت به سرعت شروع به افزایش کرد. در واقع، قیمت از زیر 2 دلار در اوایل سال 2020 به حداکثر 36 دلار در 20 فوریه 2021 افزایش یافت. بعد از تجربه بالاترین سطح خود، از 36 دلار پایین آمده است و دوباره به آن سطح نرسیده است. قیمت این توکن تا 1 مارس 2021 نزدیک به 10 دلار کاهش یافت.

مطالعه بیشتر: ارز ديجيتال ترون


آیا چین لینک برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟


نظرتان در مورد چین لینک چیست؟ ممکن است تا به اینجای مقاله اینطور نتیجه گرفته باشید که ارزش ارز دیجیتال چین لینک با وجود دستاوردهای هنگفت از اوایل سال 2020 ناپایدار است. تا حدودی درست است! بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد سرمایه‌گذاری روی LINK را دارید، تنها با هدف حمایت از فناوری جدید باشد. در غیر این صورت، درجه نوسانات زیاد این کریپتوکارنسی ممکن است برای اکثر سرمایه‌گذاران قابل تحمل نباشد.

با تمام این‌ها، چین لینک یک فناوری مهم و باارزش است و همچنان در حال تکامل است. اوراکلی مانند چین لینک، کلید ثبات و دوام طولانی‌مدت ارزهای دیجیتال است. امروزه چین لینک به‌عنوان پرکاربردترین و غیرمتمرکزترین شبکه اوراکل شناخته می‌شود و می‌تواند سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت مناسبی باشد.

مطالعه بیشتر: توکن و ارز بت چیست؟‌

کاربردهای رمزارز چین لینک

کاربردهای چین لینک


چین لینک یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که روی اتریوم ساخته شده و برای اتصال منابع خارج از زنجیره، به قراردادهای هوشمند درون زنجیره‌ای طراحی شده است. اوراکل‌ها را می‌توان پلی دانست که بر اساس آن قراردادهای هوشمند به داده‌های خارج از یک بلاکچین دسترسی پیدا می‌کنند.

این چالش بدست آوردن اطلاعات خارج از زنجیره، از زمان ایجاد بیت کوین حل نشده باقی مانده است. بعد از راه‌اندازی چین لینک، این مشکل اساسی بلاکچین حل شد. این شبکه اطلاعات غیرقبل دستکاری را به قراردادهای هوشمند تبدیل می‌کند و به شبکه ارائه می‌دهد. علاوه بر این‌ها، پروژه LINK قصد دارد به استانداردی برای تعامل با سایر خدمات خارج از زنجیره، مانند درگاه‌های پرداخت تبدیل شود.

چین لینک یک شبکه اوراکل بسیار امن و انعطاف‌پذیر است که از داده‌های واقعی خارجی برای حل مشکل بلاکچین‌ها استفاده می‌کند.

مطالعه بیشتر: ریپل چیست؟


مزایای چین لینک


این رمز ارز ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که برخی از آنها در دسته مزایا و برخی در دسته معایب قرار می‌گیرند. اما مهم‌ترین مزایای چین لینک چیست؟ برخی از نقاط قوت این کریپتوکارنسی عبارتند از:

  • امکان تعامل امن بین قراردادهای هوشمند و داده‌های خارج از زنجیره را فراهم می‌کند.
  • به شکل بالقوه به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهد که از توافقات مالی جاری پیروی کنند.
  • پرداخت پاداش در صورت دریافت ایمن داده‌های مطمئن برای شبکه چین لینک.
  • مشارکت در پروژه شرکت‌های بزرگی مثل سویفت (SWIFT) و گوگل کلود (Google Cloud).

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال  STX چیست؟


معایب چین لینک


اما معایب چین لینک چیست؟

راستش را بخواهید این ارز دیجیتال هیچ معایب آشکاری ندارد، اما نکاتی هست که سرمایه‌گذاران باید به آن دقت کنند. اولین نکته این است که بسیاری از توکن‌های LINK برای شبکه غیرضروری تلقی می‌شوند، چون فقط برای اپراتورهای اوراکل استفاده می‌شوند. بسیاری بر این باورند که این امر می‌تواند با ارزهای دیجیتال دیگری که کمتر با پروژه اصلی درگیر هستند، انجام شود در این صورت LINK به وظایف اصلی خود در شبکه رسیدگی می‌کند.

نکته دوم عدم ارتقا و ارتباط چین لینک با محیط بیرون است. این موضوع تا حدی جدی است که پس از عرضه اولیه سکه، باعث شد که بسیاری فکر کنند کلاهبرداری صورت گرفته است. در صورتی که این رمز ارز بسیار فعال است.

برای اطلاع از قیمت مونرو و خرید مونرو روی کیوسک حساب کنید.

نقشه راه و آینده چین لینک چیست؟


پروژه چین لینک بعد از عرضه اولیه خود در سال 2017 در مدت کوتاهی پیشرفت باور نکردنی داشته است. با ویژگی‌های منحصربه‌فرد و کارایی چشمگیری که دارد، می‌توان آینده روشنی برای آن متصور بود.

تیم چین لینک برآوردی از اهداف آینده خود ارائه نمی‌دهد، تنها برای در جریان گذاشتن کاربران در مورد مسیر پیش‌رو، در وبلاگ مربوط به پروژه مطالبی را به انتشار در می‌آورد.

این کریپتوکارنسی همچنان به مشارکت خود در پروژه‌های مطرح ادامه می‌دهد و برای محقق کردن پیشرفت‌های چشمگیر خود در تلاش است.

نقشه راه و آینده چین لینک چیست؟

جمع‌بندی


به طور خلاصه باید بگوییم چین لینک یک شبکه از اوراکل‌های غیرمتمرکز است. این اوراکل‌ها داده‌های دنیای خارج را به زبان قابل ‌فهم در قراردادهای هوشمند ارائه می‌دهند.

سپاسگزاریم که تا انتهای این مقاله با کیوسک همراه بودید. تجربه شما در استفاده از این رمزارز چیست؟ لطفا تجربه سرمایه‌گذاری خود را در این رمز ارز با ما در میان بگذارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.