ارز دیجیتال دیجی بایت؛ همه چیز را دیجیتالی کن

آشنایی با ارز دیجیتال دیجی بایت

0

ارز دیجیتال دیجی بایت چیست و چه کاربردی دارد؟ دیجی بایت می‌گوید بلاکچین‌هایی مثل بیتکوین و اتریوم به اندازه کافی امن و مقیاس‌پذیر نیستند. این ارز دیجیتال ادعا می‌کند راهکاری ثابت شده دارد که سریع‌تر و امن‌تر از رقباست.

دیجی بایت یک بلاکچین ارز دیجیتال است که سعی دارد علاوه بر افزایش امنیت و سرعت، قابلیتی فراهم کند تا بتوان همه دارایی‌های دنیای واقعی را در قالب قراردادهای هوشمند وارد دنیای دیجیتال کرد.

 


دیجی بایت چیست؟


دیجی بایت ارز دیجیتالی است که برای رقابت با رمزارزهای بزرگی مثل لایتکوین و ریپل با هدف بهبود امنیت و مقیاس‌پذیری طراحی شده است.

پلتفرم آن به کاربران امکان راه‌اندازی برنامه‌ها و استفاده از هویت‌های دیجیتالی را می‌دهد. به‌علاوه، چندین الگوریتم استخراج دارد و دارای حداکثر 21 میلیون سکه دیجی بایت است.

دیجی بایت کاربردهای سایر ارزهای دیجیتال را دارد، مثلا برای پرداخت کارمزد‌های شبکه استفاده می‌شود و به منظور تسهیل پرداخت‌ها و کارمزد قراردادهای هوشمندش نیز بکار می‌رود. همچنین یک شبکه کامل بلاکچین مبتنی بر سه لایه مختلف است. لایه بالایی برای قرارداد‌های هوشمند، کاربردهای غیرمتمرکز و توکن‌هایی با قابلیت شخصی‌سازی است. لایه میانی، یک دفتر‌کل عمومی است. لایه پایینی زیرساخت پایه سیستم است و شامل گره‌های (کامپیوترهای متصل به شبکه) غیرمتمرکز، نرم افزار برای کاربران شبکه و ارتباط بین آنهاست.

ارز دیجیتال دیجی‌ بایت و بیتکوین هر دو از تراکنش خروجی خرج‌نشده (UTXO) استفاده می‌کنند. خروجی خرج‌نشده همان مقدار ارز دیجیتالی است که پس از تراکنش باقی می‌ماند. هر معامله‌ای با سکه‌هایی که در دفتر کل به‌عنوان بالانس مورد استفاده است، آغاز می‌شود.

UTXO همواره تعداد این سکه‌ها را در ابتدا، درحین انجام و در پایان تراکنش بررسی می‌کند. در انتها، اگر تراکنش را تایید کند، آن مقدار سکه از شمارش خارج می‌شود، اما رکوردی از تعداد سکه‌های منتقل شده در دفتر کل باقی می‌ماند. درحقیقت محاسبه UTXO روشی برای پیگیری تراکنش‌های بین حساب‌ها در بلاکچین است و جلوی دوبار خرج شدن یک سکه را می‌گیرد.

با‌این‌حال دیجی بایت، تا ژوئیه 2019 بیش از 9 میلیون بلاک داشته است در حالی‌که این عدد برای بیتکوین کمتر از 600هزار بلاک بود. دیجی بایت همچنین 40 برابر سریع‌تر از بیتکوین بوده و سریعترین و طولانی‌ترین بلاکچین UTXO در جهان است.

دیجی بایت از آوریل 2017 بیش از 275000 گره دانلود شده دارد و 15000 گره آن فعال هستند.

 


تاریخچه دیجی بایت


جارد تات (Jared Tate) بنیان‌گذار و پایه‌گذار دیجی بایت است و از سال 2013 تا 2020 روی این پروژه کار کرده است. بعد از بنیان‌گذاری این پروژه در سال 2013، اولین بلاک آن در سال 2014 استخراج شد.

در ابتدای امر سرمایه‌گذاران کمی وجود داشتند و دیجی بایت از طریق کمک‌های داوطلبانه توانست مخارج توسعه این ارز دیجیتال را تامین کند.

هویت تیم توسعه‌دهنده و پشتیبان این ارز دیجیتال مشخص نیست اما آنها از زمان معرفی این ارز دیجیتال روی آن کار کرده‌اند. فورک‌های مختلف آن در سال‌های مختلف معرفی شدند که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم. امروزه ارز دیجیتال دیجی بایت جایگاه قابل قبولی دارد.

 


روش خرید و استخراج دیجی بایت


 

ارز دیجیتال دیجی بایت

با توجه به اینکه ارز دیجیتال دیجی ‌بایت، هیچ رویداد عرضه اولیه سکه یا تولید توکنی نداشته است، شاید بپرسید روش تولید دیجی بایت چیست؟ این توکن همیشه از طریق استخراج تولید می‌شود. دیجی بایت ذخیره ثابت و زمان‌بندی توزیع مشخصی دارد. روی‌هم‌رفته 21 میلیون توکن دیجی بایت وجود دارد. اولین دیجی بایت در سال 2014 و آخرین سکه در سال 2035 استخراج خواهد شد.

بنابراین برای داشتن دیجی بایت می‌توانید آن را در صرافی‌های بزرگی مثل بیترکس (Bittrex) خرید و فروش کنید. برای اینکار باید کیف پول آن را دانلود کنید. خرید دیجی بایت از طریق سایر ارزهای دیجیتال راحت‌تر است، اما اگر می‌خواهید مستقیما با پول و از طریق کارت اعتباری خرید کنید، باید پروسه تایید هویتی را طی کنید. سپس می‌توانید خرید را انجام دهید.

کسب دیجی بایت از طریق استخراج نیز امکان‌پذیر است و این رمز ارز پنج الگوریتم استخراج دارد. پاداش استخراج نیز به صورت برابر به استخراج‌کنندگان همه الگوریتم‌ها تعلق می‌گیرد. به همین دلیل، استخراج دیجی بایت روی هر سخت‌افزار کامپیوتری از قبیل پردازشگر مرکزی (CPU)، پردازشگر کارت گرافیک (GPU) یا دستگاه‌های استخراج (ASIC) امکان‌پذیر است. وقتی الگوریتم استخراج را مشخص کردید باید استخر مورد نظر برای استخراج را تعیین کرده و نرم افزار مناسب آن را دانلود کنید. پس از نصب، می‌توانید کار استخراج را شروع کنید.

 


دیجی بایت چگونه کار می‌کند؟


با توجه به قابلیت‌ها و ویژگی‌های مختلف این ارز دیجیتال نمی‌توان دقیقا گفت که عملکرد دیجی ‌بایت چیست چراکه کاربردها و عملکردهای مختلفی دارد. دیجی بایت بسیاری از ویژگی‌های رایج ارزهای دیجیتال را دارد که به کاربران امکان ارسال و دریافت سکه دیجی بایت را در سطح جهانی در قالب معاملات غیرقابل برگشت و بدون مجوز می‌دهد. به‌علاوه امکان طراحی برنامه‌های غیرمتمرکز (dapps) برای مشتریان با استفاده از قراردادهای هوشمند نیز فراهم است.

بلاکچین ارز دیجیتال دیجی ‌بایت برای رسیدن به چشم‌انداز بلند پروازانه خود، به چند لایه تقسیم می‌شود:

 

لایه کاربرد

کاربر در این لایه می‌تواند به dapps‌های دیجی بایت دسترسی داشته باشد و به وسیله ارز دیجیتال آن تعامل ایجاد کند.

 

لایه اجماع

تراکنش‌ها در این لایه ضبط شده و به استخراج‌کنندگان امکان مدیریت انتشار ارزهای جدید دیجی بایت را می‌دهد.

 

لایه شبکه

لایه زیربنایی بلاکچین است که ارتباطات و رویه عملیاتی همه دستگاه‌هایی که روی نرم‌افزار اجرا می‌شوند را تعریف می‌کند.

همانند بیتکوین، دیجی بایت نیز برای پرداخت‌ها یا انتقال ارزش استفاده می‌شود. با‌این‌حال دیجی بایت به‌عنوان سوخت قراردادهای هوشمند نیز کاربرد دارد. این ویژگی دیجی بایت مثل توکن گس (Gas) اتریوم است که برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها استفاده می‌شود، یا اینکه حامل سایر دارایی‌ها و کدهایی است که باید ارسال و دریافت شوند.

 


چه چیزی دیجی بایت را منحصربه‌فرد می‌کند؟


 

ارز دیجیتال دیجی بایت

این ارز دیجیتال که امنیت آن به مدت 6 سال آزمایش شده است، ثابت کرده که معنای امنیت در دیجی بایت چیست. ویژگی منحصربفردتر دیجی بایت این است که شبکه بلاکچین از پنج الگوریتم استخراج استفاده می‌کند درحالی‌که اکثر بلاکچین‌ها فقط از یکی استفاده می‌کنند. این پنج الگوریتم برای جلوگیری از تمرکز استخراج و امن‌تر و غیرمتمرکزتر کردن شبکه بوجود آمده‌اند.

علاوه بر داشتن پنج الگوریتم استخراج، ارز دیجیتال دیجی ‌بایت ادعا می‌کند که بیشترین پایداری را در بین بلاکچین‌های کنونی داراست. تنظیمات به شدت پیشرفته‌ای برای حفظ بلاکچین دیجی بایت در مقابل حملات مخرب و افزایش امنیت آن در نظر گرفته شده است.

 


تفاوت دیجی بایت با دیگر رمز ارزها


دیجی بایت دارای چند هارد فورک و سافت فورک و تعدادی نوآوری در دنیای ارزهای دیجیتال است. با بررسی آنها متوجه می‌شوید قابلیت‌های مختلف دیجی بایت چیست.

 

هارد فورک‌های ارز دیجیتال دیجی بایت

هارد ‌فورک‌ها باعث ایجاد یک بلاکچین جدید می‌شود که نسبت به بلاکچین اصلی تغییرات اساسی داشته است. در‌حقیقت تغییرات نرم‌افزاری ایجاد شده با نسخه اصلی بلاکچین سازگار نیست و بلاکچین جدید روش کار متفاوتی دارد.

 

-دیجی شیلد (DigiShield)

این هارد فورک یا فورک سخت، در سال 2014 فعال شده و از دیجی بایت در مقابل استخراج غیرمجاز محافظت می‌کند. از آن زمان این فورک به 25 بلاکچین ارز دیجیتال دیگر مانند بیتکوین‌کش، دوج‌کوین، زی‌کش، مون‌کوین و غیره اضافه شده است.

این الگوریتم جلوی استخراج ارز دیجیتال را به صورت همزمان از چند استخر می‌گیرد. اگر این اتفاق بیفتد سکه‌های زیادی، قبل از سخت‌تر شدن معادلات ریاضی استخراج خواهند شد. در این صورت این استخرها، سکه‌ها را به بازار وارد می‌کنند و استخراج‌کنندگان جدید با مشکل کم بودن سکه و سختی استخراج مواجه می‌شوند که باعث کاهش قیمت و سرخوردگی سرمایه‌گذاران خواهد شد. به‌این‌ترتیب این فرآیند استخراج به صورت مداوم ادامه می‌یابد و با کمبود مواجه نمی‌شود.

 

-چند-الگوریتمی (MultiAlgo)

در سال 2014 ایجاد شد که امکان استخراج با چند الگوریتم را فراهم آورد. به‌این‌ترتیب استخراج‌کنندگان می‌توانند از ASIC، CPU و GPU استفاده کنند. این فورک باعث شد تا افراد بیشتری بتوانند به استخراج دیجی بایت بپردازند. به‌این‌ترتیب غیرمتمرکزسازی در استخراج پدید آمد.

 

-مالتی شیلد (MultiShield)

در سپتامبر 2014 معرفی و در دسامبر راه‌اندازی شد. این فورک برای فعال‌سازی دیجی شیلد روی پلتفرم مولتی آلگو کار کرده و هدف آن غیرمتمرکز‌سازی استخراج است.

 

-دیجی اسپید (DigiSpeed)

این فورک در دسامبر 2015 فعال شد و تمرکز آن بر تسریع سرعت تراکنش‌های ارز دیجیتال دیجی ‌بایت بود که آن را 50 درصد کاهش داد و به 15 ثانیه رساند.

 

-آدوکریپت (Odocrypt)

این فورک در جولای 2019 فعال شد که یک الگوریتم هش منحصر‌بفرد است که هر ده روز یکبار خود را تغییر می‌دهد.

 

سافت فورک‌های ارز دیجیتال دیجی بایت

سافت ‌فورک‌ها بر خلاف هارد ‌فورک، یک تغییر نرم‌افزاری در بلاکچین اصلی هستند که با نسخه قدیمی سازگارند و باعث تغییرات جزیی روی بلاکچین می‌شوند.

 

-دیجی سینک (DigiSync)

در آوریل 2017 معرف شد. این فورک نقطه عطفی در تراکنش‌های بین‌زنجیره‌ای بود. در‌عین‌حال مشکل تغییر‌پذیری معاملات را که روی همه بلاکچین‌های UTXO تاثیر گذاشته بود، حل کرد.

 

-الگوریتم ان‌ورژن بیت (NversionBits)

این الگوریتم جلوی انتشار هشدار‌های کاذب را می‌گیرد. این هشدارها زمانی ایجاد می‌شوند که استخراج‌کنندگان از سافت فورک‌های مختلف برای هماهنگی استفاده می‌کنند و این هشدارهای غلط درباره وجود فورک‌های نرم ناشناخته تولید می‌شود.

 

نوآوری‌ها

 

-شناسه دیجی (Digi-ID)

شناسه دیجی یک پروتکل باز است که در سال 2018 معرفی شد. این پروتکل امکان احراز هویت ساده و سریع و امن را بر مبنای بلاکچین دیجی بایت می‌دهد.

 

-دارایی دیجیتال (DigiAssets)

در می ماه 2019 معرفی شد که یک لایه دوم مقیاس‌پذیر و امن روی بلاکچین دیجی بایت است. این لایه امکان انتشار غیرمتمرکز دارایی‌ها، توکن‌ها، قراردادهای هوشمند، هویت دیجیتال و موارد دیگر را می‌دهد. بسیاری در جواب اینکه اصلی‌ترین ویژگی ارز دیجیتال دیجی ‌بایت چیست به این نوآوری اشاره می‌کنند. با استفاده از آن می‌توان همه دارایی‌های دنیای واقعی مثل طلا، ماشین، خانه، کشتی و غیره را به صورت سرمایه دیجیتال درآورد.

 

-دندلیون (Dandelion)

در می 2019، معرفی شد و به دیجی بایت در مبهم کردن آدرس IP‌ها کمک می‌کند.

 


کاربردهای دیجی بایت چیست؟


 

ارز دیجیتال دیجی بایت

شاید در بین فورک‌ها و کاربردهای مختلف ارز دیجیتال دیجی ‌بایت بتوان گفت که این دو مورد جزء مهم‌ترین موارد هستند. دیجی بایت به توسعه‌دهندگان امکان ایجاد دارایی‌های رمزارز سفارشی را روی بلاکچین خود می‌دهد که دارایی‌های دیجیتال (DigiAssets) نامیده می‌شوند. همچنین می‌توانند نماینده هر چیزی از دارایی‌های مالی سنتی (مثل طلا یا سهام) تا اسناد قانونی (مانند اسناد محضری یا سند زمین) باشد.

Digi-ID یک سیستم احراز هویت برای برنامه‌هایی است که نیاز به نام کاربری و رمز عبور دارند. تیم دیجی بایت ادعا دارد که این سیستم می‌تواند داده‌های ارزهای دیجیتال را بدون افشای اطلاعات هویتی فرد، به اشتراک بگذارد.

 


پیش‌بینی آینده ارز دیجیتال دیجی بایت


پیش‌بینی اینکه جایگاه آینده دیجی بایت چیست، امری سخت و شاید ناممکن است چراکه این ارز دیجیتال مسیر خوبی را طی کرده ولی نمی‌توان درباره آینده، چیزی را با اطمینان گفت. دیجی بایت در کنار توسعه تکنیکالی مستمر در هسته آن، پلتفرم DigiStats  را در پاییز 2019 ارائه کرد تا آمارهای تاریخی بلاکچین را به صورت تعاملی ارائه دهد و همه جا در دسترس باشد.

اوایل 2020، با شش ساله شدن شبکه، موسسه دیجی بایت شروع به افزایش سرمایه کرد. این بنیاد روی افزایش مشارکت در پروژه‌ها و ارتقای سطح آگاهی نسبت به دیجی بایت کار می‌کند. در ژوئیه 2020، پلتفرم DigiBee را راه‌اندازی کرد که به مشارکت‌کنندگان امکان حفظ و توسعه اکوسیستم دیجی بایت را می‌داد. آنها همچنین می‌توانستند درباره تصمیمات بنیاد دیجی بایت رای دهند.

بزرگترین و مهم‌ترین طرح آینده دیجی بایت رشد دارایی‌های دیجیتال است. اگر همه چیز طبق طرح پیش رود، اکوسیستم کلی برنامه‌های توزیع‌شده و عرضه اولیه سکه، بخش جدایی‌ناپذیر این شبکه خواهند شد.

دیجی بایت نیز شبیه سایر ارزهای دیجیتال، تغییرات صعودی در روند خود داشته و سهم بازار آن حدود 303میلیون دلار است.

درحال حاضر تیم دیجی بایت روی توسعه فاز بعدی پروژه و ایجاد قابلیت‌های بیشتر برای توکن کار می‌کنند.

 


جمع بندی


ارز دیجیتال دیجی ‌بایت یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که قصد دارد امنیت و مقیاس‌پذیری بیشتری را فراهم کند. در کنار این، دیجی بایت فورک‌های متعددی داشته که قابلیت‌های مختلفی را به کاربران ارائه می‌کنند. افراد با استفاده از ویژگی‌های متعدد دیجی بایت می‌توانند همه دارایی‌های واقعی خود را دیجیتالی کنند.

این بلاکچین پنج الگوریتم استخراج دارد که باعث شده همه افراد با هر توان سخت‌افزاری بتوانند آن را استخراج کنند. همچنین امنیت آن در مقابل حملات سایبری بالاست.

به نظر می‌رسد دیجی بایت به دلیل قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصربفردی که دارد، می‌تواند در سال‌های آتی جایگاه خود را در بازار ارزهای دیجیتال حفظ کند و ارتقا دهد.

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.