ارز دیجیتال ریف (Reef) چیست؟ هر آنچه باید درباره شبکه ریف فایننس بدانید

ارز دیجیتال ریف چیست و چگونه کار می‌کند؟

0

با توجه به محبوبیت ارزهای دیجیتال مختلف، در این مطلب بررسی می‌کنیم که مفهوم و کاربرد ارز دیجیتال ریف چیست. البته، کاربردهای ریف بیشتر به شبکه مادر آن، یعنی ریف فایننس برمی‌گردد. این پروتکل که در امور مالی غیر متمرکز (دیفای) فعالیت می‌کند، امکان ورود کاربران تازه‌وارد را به سرمایه‌گذاری و خدمت مالی رمز ارزها فراهم کرده است.

ریف فایننس به دنبال جهانی کردن حوزه امور مالی غیر متمرکز است تا همه بتوانند بدون نیاز به دانش جامع از رمز ارزها، از این طریق، سود کسب کنند.

اگر شما هم علاقه‌مندید تا با دنیای جدید سرمایه‌گذاری آشنا شوید، توصیه می‌کنیم این مقاله را بخوانید.(لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

ریف فایننس چیست؟

ریف فایننس یک پروتکل ساخته‌شده با فناوری بلاکچین است. این پروتکل به‌عنوان یک راه‌حل چندجانبه برای امور مالی غیر متمرکز (دیفای) ساخته شد. ریف فایننس به همه کاربران امکان می‌دهد تا با استفاده از یک اپلیکیشن ساده، امور مالی مختلف خودشان را انجام دهند.

با پروتکل ریف فایننس همه امکانات را به صورت یکجا دریافت می‌کنید و دیگری نیاز نیست تا پروتکل‌های مختلف را استفاده کنید. ریف فایننس، نقدینگی مورد نیازش را از منابع مختلف تامین می‌کند تا امکان وام‌دهی، دریافت وام، سپرده‌گذاری (استیکینگ) و دیگر قابلیت‌های محبوب دیفای را فراهم کند.

به‌علاوه، کاربران ریف نیازی ندارد تا اطلاعات شخصی و هویتی خودشان را به یک تیم یا سازمان مرکزی ارائه دهند. آن‌ها می‌توانند از صفر تا صد همه کارها را با مسئولیت خودشان انجام دهند.

پروتکل ریف فایننس می‌تواند با استفاده از قابلیت‌هایی مثل هوش مصنوعی، به‌طور خودکار به جمع‌آوری نقدینگی بپردازد. این پروتکل آمده است تا امکان تعامل و همکاری بین پروتکل‌ها و بلاکچین‌های مختلف حوزه دیفای را فراهم کند. ریف برای این کار، از فناوری موتور هوشمند ییلد فارمینگ (کاشت سود) استفاده می‌کند. این یک راهکار برای قرض دادن رمز ارزها است و با آن می‌توانید رمز ارز بیشتری را به‌عنوان سود وامی که داده‌اید، دریافت کنید.

ریف فایننس از فناوری پیشرفته بلاکچین پولکادات (Polkadot) استفاده می‌کند. بهتر است به طور مختصر به فناوری پولکادات بپردازیم تا با نحوه کار ریف فایننس هم بیشتر آشنا شویم.

مطالعه بیشتر: انواع ارزهای دیجیتال حاضر در بازار رمز ارزها

ارز دیجیتال ریف

شبکه پولکادات چیست؟

پولکادات یک شبکه غیر متمرکز بر بستر بلاک چین (زنجیره‌ای از بلاک‌های حاوی داده‌ها) است. این شبکه، دارای یک بلاک چین اصلی یا مادر است که می‌تواند تعداد بالایی از بلاک‌چین‌های فرعی را میزبانی کند. به همین دلیل است که بار ورودی داده‌ها به شبکه پولکادات هرگز به حدی سنگین نمی‌شود که توان عملیاتی آن را کاهش دهد. این ساختار ویژه باعث شده است زمان و هزینه تراکنش‌های شبکه پولکادات در طول زمان افزایش نیابد.

ساختار پولکادات، امکان ساخت تعداد بالایی از بلاک چین‌های فرعی در کمترین زمان را فراهم می‌کند. جذابیت دیگر شبکه پولکادات، اتصال همه بلاک‌چین‌های فرعی به بلاک چین‌ مادر است تا بتوان یک میزان هماهنگ از امنیت را برای همه بلاک‌چین‌های این شبکه فراهم کرد.

حالا زمان آن فرا رسیده است که به بحث اصلی بازگردیم تا با ارز دیجیتال ریف هم آشنا شوید.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال دیجی بایت

توکن ریف یا ارز دیجیتال ریف چیست؟

ارز دیجیتال ریف، توکن شبکه ریف فایننس است. توکن ریف در یک عرضه اولیه کوین (ICO) که سپتامبر 2020 انجام شد، توانست تا سرمایه‌ای 3.9 میلیون دلاری را جذب کند. معاملات توکن ریف در بازار رمز ارزها هم از دسامبر همان سال آغاز شد. اما برای اینکه بهتر بدانیم ارز دیجیتال ریف چیست، باید به کاربردهای آن در پروتکل ریف فایننس هم بپردازیم.

کاربردهای توکن ریف چیست؟

توکن ریف علاوه بر اینکه مانند همه رمز ارزها در بازار معامله می‌شود، چهار کاربرد عمده در پروتکل ریف فایننس هم دارد.

حکمرانی

از توکن ریف می‌توان برای رای‌دهی و پیشنهادات در رابطه با آخرین به روزرسانی‌های پروتکل ریف استفاده کرد.

کارمزد پروتکل

کاربران برای خدماتی که از پروتکل ریف دریافت می‌کنند، باید هزینه کارمزدشان را با توکن‌های ریف بپردازند.

استیکینگ یا سپرده‌گذاری

با استیک کردن توکن‌های ریف در استخرهای نقدینگی مختلف، کاربران می‌توانند سودهای سالیانه سپرده‌گذاری را با نرخ‌های بهره متفاوت دریافت کنند.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال دییم

پروتکل ریف فایننس چگونه کار می‌کند؟

ریف فایننس نقدینگی را از منابع مختلف جمع‌آوری می‌کند و همه آن را پس از تجمیع، وارد پروتکل‌های دیفای مختلف مثل آوه (Aave)، کامپاند (Compound)، سینتتیکس (Synthetix) و یونی‌سواپ (Uniswap) می‌کند. این کار باعث می‌شود تا در تامین نقدینگی لازم برای دیفای مشکلی پیش نیاید. علاوه بر این، کاربران می‌توانند پلتفرمی را برای استیکینگ انتخاب کنند، که بیشترین میزان سود را داشته باشد.

پروتکل ریف این کار را با استفاده از دو قابلیت خود، یعنی موتور هوشمند کاشت سود (Smart Yield Engine) و موتور هوش مصنوعی ریف (Reef Intelligence Engine) انجام می‌دهد. در ادامه به این دو مفهوم می‌پردازیم. این قابلیت‌ها به همه امکان آن را می‌دهند تا با استیکینگ توکن‌های خودشان، سود کسب کنند.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال رادیکس

ریف فایننس 2

موتور ییلد هوشمند ریف

موتور ییلد هوشمند ریف، سبدی از ارزهای دیجیتال را برای کاربران فراهم می‌کند تا در آن سرمایه‌گذاری کنند. این قابلیت فرصت سرمایه‌گذاری بین زنجیره‌ای را ایجاد می‌کند، در عین حال سود ثابتی به جیب کاربران هم وارد می‌شود.

موتور ییلد هوشمند ریف از فناوری‌های پیشرفته هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (Machine Learning) بهره می‌گیرد. این کاربران هستند که می‌توانند با توجه به شرایط‌شان، مقدار و زمان سرمایه‌گذاری توکن‌های خود را تعیین کنند. موتور هوشمند ییلد با توجه به رفتار افراد تصمیم می‌گیرد که چگونه سبد سرمایه‌گذاری‌ها را مدیریت کند.

موتور هوشمند ییلد همیشه طیف وسیعی از پروتکل‌های دیفای را بررسی و آن‌هایی را انتخاب می‌کند که بیشترین سود و بازدهی را به مخاطبان ارائه می‌دهد. این موتور هوشمند می‌تواند از تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال پشتیبانی کند. به‌علاوه، کاربرانی که از توکن‌های بر پایه الگوریتم گواه اثبات سهام (PoS) برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند، می‌توانند از ویژگی استیکینگ اتوماتیک ریف هم بهره بگیرند. این همه ماجرا نیست. پروتکل ریف برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری کاربرانش، با چند شرکت بیمه همکاری می‌کند.

می‌دانیم که به طور معمول، قیمت یک دارایی (رمز ارز، سهام، اوراق بهادار و …) بالا و پایین می‌شود. به همین دلیل برای اینکه بتوان از یک دارایی سود ثابت به دست آورد، دارایی افراد و نحوه توزیع آن در پلتفرم‌های دیفای دیگر، باید به طور مرتب تنظیم مجدد شود.

موتور هوشمند ییلد قادر است تا با بسیاری از بلاکچین‌های مختلف تعامل داشته باشد. این ویژگی به دلیل استفاده از فناوری شبکه پولکادات است. یکی از اجزای بنیادی دیگر در پروتکل ریف فایننس، موتور هوش ریف است.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال ردکوین

موتور هوش مصنوعی ریف

موتور هوش مصنوعی ریف یک اوراکل برون زنجیره‌ای (فعالیت خارج از بلاکچین) است. اوراکل ابزاری است که به جمع‌آوری اطلاعات واقعی می‌پردازد و در واقع نوعی پایگاه داده است. اوراکل ریف می‌تواند با اتصال به منابع داده‌ها در خارج از شبکه ریف، آن‌ها را جمع‌آوری کرده و به شبکه ریف انتقال دهد. از این داده‌ها در قراردادهای هوشمند شبکه ریف فایننس استفاده می‌شود.

قرارداد هوشمند، دسته‌ای از کدهای برنامه‌نویسی است که یک عمل یا فعالیت مشخص را در شرایط معینی انجام می‌دهند. موتور هوش ریف بر داده‌های مالی و تراکنش‌ها واقعی که در خارج از شبکه ریف انجام می‌شوند، نظارت می‌کند. برخی از این اطلاعات شامل قیمت لحظه‌ای دارایی‌ها است.

این اطلاعات سپس برای به‌روز رسانی مدل‌های ریسک و پاداش سرمایه‌گذاری‌ها استفاده می‌شود. بنابراین، تنظیم و تغییر میزان و نوع دارایی‌ها در مقیاس‌های کوچک و به صورت مرتب در پروتکل ریف فایننس انجام می‌شوند. این وظیفه بر عهده موتور هوش مصنوعی است.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال رن

ریف فایننس چیست

چرا باید از ریف فایننس استفاده کرد؟

اهمیت پروتکل و ارز دیجیتال ریف چیست؟ ریف فایننس می‌تواند سرمایه‌گذاری و خدمات مالی در حوزه ارزهای دیجیتال را ساده کند. این پروتکل به همه امکان دریافت وام و وام‌دهی به صورت غیر متمرکز و مستقیم را می‌دهد. به‌علاوه ریف قصد دارد تا مشکل نقدینگی که در اکثر صرافی‌های رمز ارز و پلتفرم‌های دیفای وجود دارد، حل کند.

صرافی‌های غیر متمرکز اگرچه این مزیت را نسبت به صرافی‌های متمرکز دارند که توسط سازمان یا تیم مرکزی اداره نمی‌شوند، اما اغلب با مشکل نقدینگی مواجه هستند.

در صرافی‌های غیر متمرکز افراد می‌توانند به صورت مستقیم به مبادله رمز ارزها بپردازند. اما چرا وجود نقدینگی تا این اندازه مهم است؟ اگر یک معامله رمز ارز بزرگ در پلتفرم با نقدینگی پایین انجام دهید، ممکن است قیمت دارایی که می‌خواهید آن را بخرید، گران‌تر از پلتفرم‌های دیگر تمام شود.

در مورد برداشت سود از پروتکل‌های دیفای هم باید بگوییم که داشتن بهترین استراتژی برای کسب سود بیشتر بسیار دشوار است. به ویژه که معمولا نرخ سود در پروتکل‌های مختلف ثابت نیست و کم و زیاد می‌شود. به‌علاوه، هزینه کارمزدهای بسیاری از پروتکل‌های دیفای هم می‌تواند باعث بی‌میلی تازه‌واردان شود.

همه این‌ها را در کنار پیچیدگی‌های کار با پلتفرم‌های دیفای بگذارید. بنابراین، تعجب نکنید که ریف فایننس از محبوبیت بالایی برخوردار شده است. ریف همه کارها را برایتان انجام می‌دهد تا با خیال راحت و در کمترین زمان، با رمز ارزهایتان کار کنید و سود به دست آورید.

برای خرید ماتیک روی کیوسک حساب کنید.

تاریخچه ریف فایننس چیست؟

حالا که با مفهوم و کاربردهای متنوع ریف آشنا شدید، بهتر است بدانید تاریخچه پروتکل و ارز دیجیتال ریف چیست. دنکو منچسکی (Denko Mancheski)، بنیان‌گذار و مدیرعامل ریف فایننس است و این پروتکل را در سال 2019 تاسیس کرد. این پروژه سپس در سال 2020، روی شبکه پولکادات راه‌اندازی شد.

ارز دیجیتال ریف توکن هم در دسامبر سال 2020 در صرافی بایننس لیست شد و در دسترس معامله‌گران قرار گرفت. پروتکل ریف فایننس در همین مدت کوتاه توانسته به چندین بلاکچین مختلف و شبکه اتریوم متصل شود و تعامل با آنها را آغاز کند. همین قابلیت است که باعث شده تا ریف فایننس بتوانند به سادگی با بسیاری از پروتکل‌های دیفای دیگر کار کند.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال دودو

سخن آخر دربارۀ ریف (reef)

از زمانی که امور مالی غیر متمرکز (دیفای) مورد استقبال بخشی از جامعه رمز ارز و مردم قرار گرفت، توسعه‌دهندگان نیز در تلاش بوده‌اند تا تجربه کاربری و سرویس‌دهی این پلتفرم‌ها را ارتقا دهند. در این مطلب، متوجه شدیم که اهمیت پروتکل و ارز دیجیتال ریف چیست. گفتیم که پلتفرم ریف فایننس برای حل مشکلات عمده حوزه دیفای، مانند نبود نقدینگی و بر طرف ساختن پیچیدگی این حوزه ساخته شد.

با استفاده از همین پلتفرم، تازه‌واردان بدون آنکه نیاز باشد تا درک جامع و کاملی از حوزه دیفای و ارزهای دیجیتال داشته باشند، می‌توانند سرمایه‌گذاری با رمز ارزها را آغاز کنند. این روند می‌تواند به پذیرش و شناخته‌شدن هرچه بیشتر پروتکل‌های دیفای کمک کند. ریف از این جهت یک پلتفرم نوآورانه محسوب می‌شود و امکان ورود به حوزه دیفای را برای همه فراهم می‌کند.

دیگر لازم نیست نگران دانش ناکافی درباره فناوری بلاکچین و رمز ارزها باشید و از ورود به حوزه امور مالی غیر متمرکز بترسید. ریف فایننس همه کارها را به‌طور خودکار برای شما انجام می‌دهد. کاربران پروتکل ریف می‌توانند پول خود را در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده و در عوض، سودهای قابل‌توجه و ثابت دریافت کنند.

تجربیات خود را با ما در کیوسک آکادمی به اشتراک بگذارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.