دودو (Dodo) چیست؟ معرفی کامل و آیندۀ ارز دیجیتال DODO

معرفی ارز دیجیتال دودو

0

ارز دیجیتال دودو (DODO) که به تازگی معرفی شده با مسئله ناپایداری و نوسان در خدمات مالی غیرمتمرکز مقابله می‌کند. در سال‌های اخیر بخش خدمات مالی و دفتر کل غیرمتمرکز (DeFi) محبوبیت زیادی پیدا کرده است. این خدمات، مزایای زیادی نسبت به خدمات مالی متمرکز دارند. با‌این‌حال DeFi با مشکلاتی مثل نوسان و ناپایداری همراه است که گاهی کاربران را مجبور می‌کند برای رفع نیازهای خود، در اپلیکیشن و برنامه‌های زیادی ثبت‌نام کنند.

دودو یک پروتکل مبتنی بر بلاکچین و یک صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که نقدینگی لازم را بر مبنای بلاکچین تامین می‌کند.(لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟


ارز دیجیتال دودو چیست


دودو یک پروتکل دیفای مبتنی بر بلاکچین و یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که روی زنجیره هوشمند بایننس (BSC) و اتریوم ایجاد شده است. دودو برخلاف بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز مثل یونی‌سواپ که از الگوریتم بازارسازی اتوماتیک (AMM) استفاده می‌کنند، الگوریتم بازارسازی فعال (PMM) را بکار گرفته است. بازارسازی فعال باعث پایداری قیمت و تامین بهتر نقدینگی می‌شود.

بازارسازها در واقع به صرافی یا  کارگزاری‌هایی گفته می شود که با قیمت خرید و فروشی مشخص، آماده انجام معاملات هستند، به این ترتیب باعث تسهیل بازارهای مالی می‌شوند.

دودو همچنین قابلیت پیشنهاد اولیه یا IDO را ارائه کرده که در آن، پروژه‌های مختلف می‌توانند توکن جدید خود را به‌صورت غیرمتمرکز برای عرضه اولیه ارائه کنند و سرمایه خود را افزایش دهند.

دو ویژگی اصلی آن معامله هوشمند (SmartTrade) و استخر جمعی (Crowdpooling) است که در ادامه مقاله درباره آنها توضیح خواهیم داد.

توکن‌های پلتفرم دودو که DODO و vDODO نام دارند توکن ERC-20 یا BEP-20 هستند. این توکن‌ها برای حاکمیت پلتفرم، سرمایه‌گذاری و مشارکت در استخر جمعی و IDO‌ها استفاده می‌شوند. همچنین در پاداش‌دهی به سرمایه‌گذاران و استخراج‌کنندگان نیز به‌کار می‌روند. سرمایه‌گذاری دودو باعث گرفتن تخفیف در کارمزد معاملات می‌شود. می‌توان از این سرمایه برای استخراج vDODO استفاده کرد که دارندگان آن از مزایای اضافی در عضویت و سود سهام کارمزد معاملات برخوردار می‌شوند.

مطالعه بیشتر: انواع ارزهای دیجیتال حاضر در بازار رمز ارزها


تاریخچه دودو


ارز دیجیتال دودو

تیم ارز دیجیتال دودو متشکل از دیان دای (Diane Dai)، رادار بیر (Radar Bear) و تیم توسعه‌دهنده ناشناس، الگوریتم بازارسازی فعال رادر آوریل 2020 ابداع و تا می 2020 روی مفهوم زیربنایی آن کار کرد. دودو در 15 آگوست 2020 با همکاری معامله‌گران و تامین‌کنندگان نقدینگی آن، راه‌اندازی شد.

دودو که اولین بار روی بلاکچین اتریوم ایجاد شد، توسعه نسخه دوم خود را در اکتبر 2020 با تمرکز بر توسعه روی دو بلاکچین (اتریوم و زنجیره هوشمند بایننس) شروع کرد. نسخه آزمایشی ورژن دوم در 22 فوریه 2021 با این ویژگی‌ها ارائه شد:

 • تجمیع منبع نقدینگی و معامله هوشمند
 • ابزار صدور دارایی (استخر جمعی)
 • ایجاد نقدینگی به نسبت سفارش‌ها
 • استخر نقدینگی منعطف برای بازارسازان حرفه‌ای (استخر خصوصی دودو)
 • پاداش‌های استخراج نقدینگی برای جفت استیبل‌کوینBUSD-USDT روی زنجیره هوشمند بایننس

با راه‌اندازی نسخه دوم شاهد ویژگی‌های جدیدی از جمله قابلیت‌های حاکمیتی و دو ابزار جدید برای دارندگان، تخصیص استخر جمعی و پیشنهاد اولیه دودو (IDO) و تخفیف کارمزد معاملات بودیم.

جذب سرمایه در دودو

دودو سه دوره جذب سرمایه داشته است:

 • دوره پایه: از 600.000دلار (6درصد از کل ذخایر یا 60میلیون توکن دودو به قیمت 0.01دلار) به 100.000.000دلار رسید. سرمایه‌گذاران این مرحله، تیم اصلی، مشاوران و سایر افراد مرکزی بودند. این مرحله در 28 اوت 2020 برگزار شد.
 • مرحله فروش خصوصی: سرمایه 5.000.000 دلار (10درصد کل ذخایر، یا 100میلیون توکن دودو به قیمت 0.05دلار) به سرمایه 50.000.000 دلار رسید.
 • پیشنهاد اولیه دودو (IDO): توکن دودو روی خود صرافی دودو به گردش درآمد و از مکانیسم کشف قیمت الگوریتم بازارسازی فعال استفاده شد. برنامه پیشنهاد اولیه در 29 سپتامبر 2020 اجرا شد. در این مرحله ارزش آن به 1‌میلیون دلار رسید. این مرحله برخلاف دو مرحله قبل، عمومی بود.
 • چهارمین مرحله نیز پیشنهاد اولیه در صرافی بود که در فوریه 2021 به صورت عمومی برگزار شد.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال دیجی بایت


ارز دیجیتال دودو (DODO) چگونه کار می‌کند؟


قابلیت های مختلف دودو

 • PMM: در معاملات ارزهای دیجیتال، مهمترین ویژگی قابلیت نقد‌شوندگی دارایی است. فرمول رایج بازارسازی می‌گوید که قیمت توکن پایه با افزایش تعداد توکن‌های معامله‌شده، افزایش می‌یابد. با‌این‌حال مدل خطی بسیار ساده است و توزیع نقدینگی را نشان نمی‌دهد. همچنین وقتی قیمت از مقدار خاصی بالاتر یا پایین‌تر برود، حتی در‌صورتی که هنوز قابلیت نقد‌شوندگی در آن قیمت وجود داشته باشد، مدل خطی، مقدار نقد‌شوندگی را صفر نشان می‌دهد.

تیم دودو الگوریتم بازار‌سازی فعال غیرخطی را برای قیمت‌دهی مناسب ارائه کردند. در این الگوریتم باتقلید از معاملات بازار، قیمت مناسب‌تری ارائه می‌شود و منعطف است. بازارساز فعال قیمت‌های بازار را بررسی کرده و برای رسیدن به بهترین بازدهی و به حداقل رساندن ضررها، بهترین قیمت را ارائه می‌کند. این بدین معناست که برای نقدشوندگی می‌توان فقط یک توکن را وارد کرد که برعکس عملکرد صرافی‌هایی مثل یونی‌سواپ است. هدف بازارساز فعال ایجاد نقدینگی کافی و کاهش ضررهای احتمالی است تا نوسانات کاهش یابد.

الگوریتم بازارساز فعال می‌تواند با معاملات بازار آزاد، تنظیم شود تا استخر خصوصی دودو را ایجاد کند. درعین‌حال می‌توان مکانیک صدور دارایی را برای تسهیل عملکرد استخر جمعی تغییر داد.

 • معاملات و تجمیع SmartTrade: دودو امکان انجام معامله بین دو توکن اختیاری را روی یک شبکه فراهم می‌کند. هدف این ویژگی، یافتن بهترین روش انجام سفارشات از منابع انبوه نقدینگی است تا بهترین قیمت را به معامله‌گران ارائه کند.
 • استخر جمعی یا Crowdpooling: کاربران می‌توانند توکن‌ها را توزیع کرده و با استفاده از استخر جمعی بازارهای نقدینگی را راه‌اندازی کنند. با استفاده از این ویژگی می‌توان توکن‌ها را به روشی مطمئن توزیع کرد.
 • استخرها: تامین‌کنندگان نقدینگی می‌توانند از طریق ماشین فروش دودو (DODO Vending Machine) و استخر خصوصی دودو، استراتژی‌های بازارسازی خود را ایجاد و مدیریت کنند. کاربران می‌توانند پارامترهای مختلف را در استخر سفارشی کرده تا بازارهای نقدینگی را با منحنی‌های قیمتی که برای نیازشان مناسب‌تر است ایجاد کنند.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال دییم

توکن های ارز دیجیتال دودو

ارز دیجیتال دودو

دو توکن بومی روی پلتفرم دودو وجود دارد: DODO و vDODO

DODO: دارندگان این توکن می‌توانند از آن برای موارد زیر استفاده کنند:

 • حقوق حاکمیتی: دارندگان می‌توانند درباره پیشنهادات رای دهند یا خودشان پیشنهادی ارائه کنند. هر توکن دودو برابر با یک رای است.
 • استخر جمعی و تخصیص پیشنهاد اولیه IDO
 • تخفیف در کارمزد معاملات

vDODO: این توکن سند عضویت کاربران در برنامه وفاداری دودو است و در موارد زیر به کار می‌رود:

 • حقوق حاکمیتی: دارندگان می‌توانند پیشنهادی ایجاد کنند یا به پیشنهادات رای دهند. هر توکن وی‌دودو برابر با 100 رای است.
 • استخر جمعی و تخصیص پیشنهاد اولیه IDO
 • تخفیف کارمزد معاملات
 • دریافت سود از کارمزد معاملات (فقط مختص دارندگان توکن وی‌دودو): بخشی از کارمزد معاملاتی که در پلتفرم انجام می‌شود به دارندگان این توکن تعلق می‌گیرد.
 • پاداش عضویت وی‌دودو (فقط مختص دارندگان توکن وی‌دودو): به ازای هر بلاک به دارندگان وی‌دودو شش توکن‌ پاداش دودو تعلق می‌گیرد (پاداش دودو متناسب با سهم وی‌دودو ارائه می شود).

vDODO با سهام‌گذاری 100 توکن  DODO قابل استخراج است اما قابل انتقال نیست. کاربران برای پس‌دادن وی‌دودو و پس‌گرفتن دودو، باید کارمزد خروج بپردازند که بلافاصله بین سایر دارندگان وی‌دودو تقسیم می‌شود. این کارمزد به صورت پویا بر اساس نسبت وی‌دودو در‌گردش افراد، به آنها تعلق می‌گیرد.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال رادیکس


چه چیزی دودو را منحصربه‌فرد می‌کند؟


ارزش ارز دیجیتال دودو بخاطر قابلیت‌های مختلف پلتفرم آن است. اصلی‌ترین نوآوری پروژه، الگوریتم بازار‌ساز فعال آن است که از معاملات تقلید کرده و موجب قیمت‌دهی مناسب می‌شود. همچنین از انواع مختلف استخرها و معاملات حمایت می‌کند. در الگوریتم بازارساز فعال، نوسان قیمت کمتر است و در مقایسه با بازارساز اتوماتیک افراد در دچار ضرر کمتری می‌شوند. فرمول قیمت‌دهی آن موجب نقدشوندگی کامل قرارداد می‌شود.

برخلاف بازارساز اتوماتیک که جفت‌توکنی است، بازارساز فعال سرمایه‌گذاری‌های تک‌توکنی را نیز قبول می‌کند. به‌این‌ترتیب فراهم‌کنندگان نقدینگی می‌توانند هر مقدار توکن پایه را در صرافی غیرمتمرکز دودو سرمایه‌گذاری کنند. به‌علاوه برای شروع سرمایه‌گذاری، مقدار حداقلی تعیین نشده و با هر مقدار سرمایه می‌توان وارد این پلتفرم شد.

دارندگان دودو می‌توانند به تغییرات پلتفرم رای دهند، در استخر جمعی و کمپین‌های پیشنهاد اولیه IDO شرکت کند، از معاملات کارمزد بگیرند، توکن‌های خود را سرمایه‌گذاری کرده و برای دریافت پاداش بیشتر توکن‌های وی‌دودو استخراج کنند.

میزان عرضه توکن‌های دودو محدود است به‌این‌معنی‌که سکه آن با ایجاد تورم دچار کاهش ارزش نمی‌شود و بنابراین در بلند‌مدت سرمایه گذاری مناسبی به حساب می‌آید.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال ردکوین


تاریخچه قیمتی ارز دیجیتال دودو


ارز دیجیتال دودو در 30 سپتامبر 2020 وارد بازار شد. قیمت اولیه آن 0.06دلار بود. پس از آن تا اوایل 2021 قیمت به نسبت ثابتی داشته و بیشترین جهش قیمتی که تجربه کرده ، مربوط به تاریخ 21 فوریه 2021 بوده که به قیمت 6.88 دلار رسیده است. دودو تا امروز نتوانسته این سقف قیمتی را بشکند. پس از آن تا اواسط 2020 نوسانات و افت‌وخیزهای شدیدی را تجربه کرد. از این تاریخ با وجود اینکه تغییراتی در نمودار قیمتی آن مشاهده می‌شود، اما قیمت آن نسبتا ثابت بوده است.

قیمت دودو، در 7 نوامبر 2021 ، 1.84دلار و حجم مبادلات آن 131,877,012دلار بود و طی 24 ساعت حدود 12.5درصد رشد قیمت را تجربه کرد. دودو با داشتن سهم بازار 202,907,837 دلار آمریکا، در رتبه 323 وبسایت کوین‌مارکت‌کپ قرار دارد. حجم در گردش سکه دودو 110,551,965 و حداکثر تعداد سکه آن، یک میلیارد است.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال رن


تعداد سکه‌های در گردش دودو


ارز دیجیتال دودو

هم‌اکنون 230,727,303 توکن ارز دیجیتال دودو در جریان است. درحالی‌که تعداد کل توکن‌های آن یک میلیارد است. از بین این مقدار 60درصد آن برای پاداش جامعه، 15درصد برای تیم و مشاوران، 16درصد به سرمایه‌گذاران، 1درصد به تامین‌کنندگان نقدینگی اولیه (IDO) و 8درصد به شرکا، بخش عملیاتی و بازاریابی تعلق دارد.

وی‌دودو یک توکن غیرقابل انتقال است که به‌عنوان مدرک عضویت در برنامه وفاداری دودو به حساب می‌آید. دارندگان آن، پاداش عضویت دریافت کرده و کارمزد معاملات آنها کاهش می‌یابد. کاربران می‌توانند با  سرمایه‌گذاری 100 دودو،  یک وی‌دودو استخراج کنند و دارندگان وی‌دودو، به ازای هر بلاک 6 دودو دریافت می‌کنند.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال ریف


ارز دیجیتال دودو (DODO) در یک نگاه


دودو که در سال 2020 معرفی شد، یک صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال است. این پلتفرم روی بلاکچین اتریوم و زنجیره هوشمند بایننس کار می‌کند. ارز دیجیتال دودو دو توکن DODO و vDODO دارد که موارد کاربرد دومی بیشتر است. این توکن‌ها نوعی توکن سپرده‌گذاری و حاکمیتی هستند.

ویژگی مهم دودو به روش بازارساز فعال آن است. این بازارساز، قیمت‌ها را بررسی کرده و قیمتی مناسب را برای معاملات پیشنهاد می‌دهد به طوری که نقدینگی کافی باشد و کمترین ضرر‌ها برای سرمایه‌گذاران پیش بیاید.

این ارز دیجیتال در مدت کمی که از فعالیتش گذشته، ویژگی‌ها و قابلیت‌های خوبی را ارائه کرده است. این رویه امیدبخش آینده روشنی است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.