مقایسه بیت کوین و لایت کوین، هر آنچه درباره تفاوت بیت کوین و لایت کوین بدانید

مقایسه بیت کوین و لایت کوین

0

مقایسه بیت کوین و لایت کوین دو ارز دیجیتال محبوب این روز‌‌‌ها که نقش مکمل طلا و نقره را دارند، می‌تواند چشم‌انداز خوبی از رمز‌‌‌های ارز دنیای کریپتوکارنسی به شما بدهد. از ظهور ارز‌‌‌های دیجیتال جدید مردم تنها به بیت کوین (پادشاه ارز‌‌‌های دیجیتال) محدود نیستند و انتخاب‌های متعددی از جمله لایت کوین، بیت کوین کش، و … دارند.

شناخت تفاوت بیت کوین و لایت کوین و همچنین شباهت‌‌‌‌ها، مزایا و معایب هر کدام به شما کمک می‌کند تا بدانید برای خرید و فروش و استخراج، کدامیک دارای سود و مزایای بیشتری است. برای آشنایی با فرق بیت کوین و لایت کوین با آکادمی کیوسک همراه باشید. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

تاریخچه کوتاهی از لایت کوین در مقابل بیت کوین

در سال 2009 ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) بیت کوین را به عنوان اولین ارز دیجیتال در جهان معرفی کرد. خالق بیت کوین، آن را به صورت متن باز (open source) معرفی کرده است. به این ترتیب کلیه افراد می‌توانند با دستکاری و تغییر در کد‌‌‌ها، آن را در پروژه‌‌‌های دیگر استفاده کنند.

بسیاری از رمز ارز‌‌‌هایی که امروزه در جهان وجود دارند با دستکاری و اصلاح نسخه‌‌‌های این کد به وجود آمده‌اند که دارای ارزش متفاوتی هستند. یکی از مهم‌ترین ارز‌‌‌های دیجیتال حاصل شده از بیت کوین، لایت کوین (Litecoin) است که توانسته طرفدارن زیادی را جذب کند.

مطالعه بیشتر: انواع ارزهای دیجیتال حاضر در بازار رمز ارزها

مقایسه بیت کوین و لایت کوین

پیدایش لایت کوین، ارز دیجیتال نقره ای

لایت کوین (LTC) یک ارز رمزنگاری شده نظیر به نظیر است که در سال 2011 توسط چارلی لی (Charlie Lee) کارمند سابق گوگل با هدف افزایش توان معاملاتی، کاهش زمان تراکنش‌‌‌ها (کاهش زمان تایید هر بلاک از ۱۰ دقیقه به 5/2 دقیقه) و هزینه‌‌‌ها بر اساس کد منبع اصلی بیت کوین ایجاد شده است.

چارلی لی معتقد بود که بیت کوین جای بهتر شدن دارد و می‌توان با اعمال تغییراتی در قوانین بیت کوین، یک رمز ارز جدید و بهتر معرفی کرد. اگرچه این اقدامات از سوی برخی کاربران بیت کوین مورد پذیرش قرار نگرفت، اما چارلی لی در یکی از انجمن‌‌‌های بیت کوین، ارز دیجیتال به وجود آمده از یک هارد فورک را معرفی کرد.

در صورتی که کاربران با قوانین یا همان کد‌‌های برنامه نویسی شده ارز‌‌های دیجیتال مخالف باشند، از آنجایی که بیت کوین دارای کد منبع باز است، می‌توانند با ایجاد تغییرات در کد‌‌‌های آن، منجر به ایجاد یک انشعاب یا فورک شوند. اگر توافق بین اعضای جامعه به قدری باشد که منجر به اصلاحات و تغییرات بزرگ شود، هارد فورک رخ می‌دهد که ارز دیجیتال تازه‌ای از آن حاصل خواهد شد.

این رمز ارز به عنوان یک مکمل برای بیت کوین است؛ به گونه‌ای که اگر بیت کوین طلا باشد لایت کوین نقش نقره را دارد. ارز دیجیتال تازه متولد شده لایت کوین به قدری مورد توجه مردم قرار گرفت که در سال 2014 بعد از بیت کوین بالاترین حجم سرمایه را در بین ارز‌‌های دیجیتالی به خود اختصاص داد. سقف بازار بیت کوین  در مارس 2021، یک تریلیون دلار برآورد شده، در حالی که سقف بازار لایت کوین 7/13 میلیارد دلار است.

مطالعه بیشتر: مقایسه ریپل و استلار

مقایسه بیت کوین و لایت کوین

شباهت‌‌‌‌های بیت کوین و لایت کوین چیست؟

ویژگی‌‌‌های مشترک زیادی در مقایسه بیت کوین و لایت کوین این دو ارز دیجیتال محبوب می‌توان یافت. در ابتدایی‌ترین سطح، هر دو ارز رمزپایه غیرمتمرکز هستند. به دلیل اینکه لایت کوین نسخه نقره‌ای بیت کوین طلایی معرفی شده است، اکثر ویژگی‌‌‌های مثبت بیت کوین را دارد و سعی بر آن است که مشکلات و ضعف‌‌‌های رمز ارز بیت کوین، رفع و بهینه‌سازی شود.

الگوریتم اثبات کار در بیتکوین و لایتکوین (Proof of Work )

یکی از مهم‌ترین شباهت‌‌‌های بیت کوین و لایت کوین استفاده از الگوریتم اثبات کار (POW) برای انجام معاملات است. این بدان معنی است که فرایند استخراج هر دو رمز ارز، به یک دفترعمومی بلاکچین پس از احراز هویت اضافه می‌شود. توجه داشته باشید این ویژگی از نظر اساسی دقیقا یکسان نیست و تفاوت‌‌‌هایی در روش انجام آن وجود دارد.

ذخیره‌سازی و تراکنش (Storage and Transactions)

بسیاری از عناصر معاملات برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین و لایت کوین، بسیار شبیه به هم است. هر دوی این ارز‌‌های دیجیتال را می‌توان با استفاده از دستگاه‌‌‌های مخصوص ماینینگ، استخراج و یا از طریق صرافی‌‌‌های معتبر آن‌ها را خرید و فروش کرد.

برای انجام معاملات و ذخیره این ارز‌‌ها به کیف پول دیجیتال نیاز است. کیف پول محلی برای نگهداری کلید‌‌های عمومی و خصوصی دارایی شما را مشخص می‌سازد. قیمت بیت کویت و لاین کوین تحت تاثیر جامعه سرمایه‌گذار و اصلاحاتی که در آن‌ها رخ می‌دهد، دچار نوسانات زیادی می‌شود.

مطالعه بیشتر: لایت کوین چیست؟

تفاوت‌‌‌‌های بیت کویت و لایت کوین چیست؟

تفاوت‌‌‌های بیت کوین و لایت کوین در یک نگاه
ویژگی هابیت کوینلایت کوین
محدودیت سکه21 میلیون84 میلیون
الگوریتمSHA-256Scrypt
میانگین زمان هر بلاک10 دقیقه2.5 دقیقه
دشواری در تلاش مجدد2016 بلاک2016 بلاک
جزئیات پاداش هر بلاکنصف شدن پاداش هر بار رسیدن به 21000 بلاکنصف شدن پاداش هر بار رسیدن به 840000 بلاک
پاداش اولیه50 بیت کوین50 لایت کوین
پاداش فعلی هر بلاک6.25 بیت کوین12.5 لایت کوین
ساخته شده توسطساتوشی ناکاموتوچارلی لی
تاریخ ایجاد3 ژانویه 20097 اکتبر 2011
ارزش بازار167.28 میلیارد دلار2.68 میلیارد دلار

مقایسه بیت کوین و لایت کوین

تفاوت سرمایه بازار بیت کوین و لایت کوین

یکی از مهم‌ترین زمینه‌‌‌هایی که مقایسه بیت کوین و لایت کوین را می‌توان دید، سرمایه بازار آن‌ها است. از مارس 2021، ارزش کل بیت کوین‌‌‌های در گردش حدود 1 تریلیون دلار بوده و این باعث می‌شود که کل بازار آن بیش از 70 برابر بزرگتر از لایت کوین، با ارزش کل آن 13.7 میلیارد دلار، باشد.

با نگاهی به گذشته این تفاوت بیشتر نمایان می‌شود، زمانی که سرمایه بازار بیت کوین در جولای 2010 به سختی 42000 دلار بوده، رقم فعلی آن حیرت‌انگیز به نظر می‌رسد. شبکه بیت کوین تا به امروز پادشاه ارز‌‌های دیجیتال است. نزدیکترین رقیب آن اتریوم که دومین ارز رمزنگاری، بزرگ با سرعتی حدود 212 میلیارد دلار است. همین امر نشان از ارزش بالای بیت کوین نسبت به لایت کوین دارد.

جای تعجبی نیز ندارد، که با توجه به محدودیت و روند پیدایش این رمز ارز پادشاه سایر کریپتوکارنسی‌‌‌ها باشد، اما نمی‌توان تخمین درستی از این موضوع به دست آورد که در آینده نیز چنین باشد. زیرا با وجود ارز‌‌های قدرتمندی مانند لایت کوین زمینه پیشرفت برای آن‌ها نیز بسیار مناسب است.

مقایسه بیت کوین و لایت کوین

توزیع

یکی دیگر از تفاوت‌‌‌های موجود در مقایسه بیت کوین و لایت کوین ، فرق بین تعداد سکه‌‌‌های محدود آن‌ها است. شبکه بیت کوین هرگز نمی‌تواند بیش از 21 میلیون سکه تولید کند، در حالی که  Litecoin می‌تواند تا 84 میلیون سکه را در خود جای دهد. اگر از لحاظ تئوری در نظر بگیریم این یک مزیت خوب به نظر می‌رسد، اما در نهایت اثرات آن بسیار ناچیز خواهد بود.

این به آن معنی است که هر دو بیت کوین و لایت کوین تقریبا به مقادیر بسیار کوچکی تقسیم می‌شوند. در حقیقت، کم‌ترین مقدار بیت کوین که می‌توان با آن تراکنش انجام داد یک صد میلیونم بیت کوین (0.00000001 بیت کوین) است، که به صورت عامیانه به آن «ساتوشی» می‌گویند. به این ترتیب کاربران هر دو ارز دیجیتال مشکلی در تراکنش‌های کوچک ندارد و افزایش قیمت هر کدام مشکلی در پرداخت‌‌‌ها به وجود نخواهد آورد.

برای اطلاع از قیمت پالیگان و خرید پالیگان روی کیوسک حساب کنید.

صحبت‌‌‌های ریچارد بروان درباره لایت کوین

ریچارد براون (Richard Brown)، مدیر اجرایی شرکت IBM، در نوامبر 2013 مدعی شد کاربران تراکنش‌‌‌های با واحد بزرگ را به واحد‌‌های کسری ترجیح می‌دهند. این یک مزیت بالقوه برای لایت کوین است، اگرچه با فرض درست بودن این مسئله، مشکل بزرگی برای بیت کوین به وجود نمی‌آید و می‌توان از طریق تغییرات نرم افزاری معرفی شده در کیف پول‌‌‌های دیجیتال، که از طریق آن‌ها معاملات بیت کوین انجام می‌شود، این مشکل را حل کرد. با این حال این تفاوت بیت کوین و لایت کوین را حتی در جزئیات بسیار کوچک نشان می‌دهد.

همانطور که تریستان وینترز در مقاله مجله بیت کوین، به «روانشناسی اعشار» اشاره کرد، کیف پول‌‌‌های معروف بیت کوین مانند Coinbase و Trezor در حال حاضر گزینه نمایش ارزش بیت کوین را از نظر ارز‌‌های رسمی (یا فیات) مانند دلار آمریکا ارائه می‌دهند.

مقایسه بیت کوین و لایت کوین

سرعت تراکنش و اختلاف معاملات در بیتکوین و لایتکوین

هنگام مقایسه بیت کوین و لاین کوین به این نتیجه می‌رسیم، که اگرچه تراکنش‌‌‌ها سریع اتفاق می‌افتند، اما زمان زیادی برای تایید از سوی سایر شرکت‌کنندگان و کاربران نیاز است. لایت کوین برای الویت‌بندی سرعت تراکنش‌‌‌ها ایجاد شد و تفاوت بیت کوین و لایک کوین با افزایش محبوبیت لایت کوین بیشتر به چشم می‌خورد.

میانگین زمان تایید تراکنش شبکه بیت کوین (مدت زمان لازم برای تأیید یک بلاک و افزودن آن به بلاکچین) در حال حاضر بین 9 الی 15 دقیقه در هر تراکنش است. هرچند این زمان وقتی ترافیک شبکه بالا رود می‌تواند متفاوت باشد. زمان اجرای لایت کوین در مقایسه با بیت کوین 2.5 دقیقه است که با هدف بهینه‌سازی این رمز ارز ایجاد شد. در واقع این حجم از تفاوت در زمان تایید تراکنش‌‌‌ها می‌تواند یکی از مهم‌ترین علل جذابیت و جذب مخاطبان لایت کوین باشد.

برای مثال اگر شما بخواهید یک معامله با بیت کوین انجام دهید، حدود چهار برابر باید بیشتر از انجام آن تراکنش با لایت کوین صبر کنید که رقم پایینی نیست. توجه داشته باشید نمی‌توان از ویژگی تراکنش بدون تایید (Zero Confirmation Transaction) چشم پوشی کرد، البته بسیاری از کاربران خود را درگیر این قابلیت نمی‌کنند و افزایش موجودی کیف پول ارز دیجیتال خود را برای تایید تراکنش‌‌‌های خود ملاک اصلی قرار می‌دهند.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا اتم خود را خرید کنید

مقایسه بیت کوین و لایت کوین و الگوریتم‌هایشان

اصلی‌ترین تفاوت بیت کوین و لایت کوین را می‌توان در الگوریتم‌‌‌های رمزنگاری مختلفی که به کار می‌برند، به شمار آورد. بیت کوین از الگوریتم قدیمی SHA-256 استفاده می‌کند، در حالی که لایت کوین از الگوریتمی به نسبت جدید و معروفی به نام Scrypt استفاده می‌کند. اهمیت تفاوت این الگوریتم‌‌‌ها در تاثیرگذاری آن‌ها برای روند استخراج سکه‌‌‌های جدید نمایان می‌شود.

در هر دو رمز ارز به توان محاسباتی زیادی نیاز است. به همین دلیل بسیاری از گره‌‌‌های تشکیل‌دهنده شبکه که به ماینر یا همان استخراج‌کننده معروف هستند، در ازای دریافت پاداش، منابع محاسباتی خود را با هدف کمک به تایید تراکنش‌‌‌ها در اختیار شبکه قرار می‌دهند.

SHA-256 در مقایسه با Scrypt الگوریتم پیچیده‌تری است و به محاسبات بیشتری نیاز دارد، اما در عین حال از توانایی انجام پردازش موازی در درجات بالا‌تر برخوردار است. در نتیجه استخراج‌کنندگان بیت کوین در سال‌‌‌های اخیر از روش‌‌‌های پیچیده و فزاینده‌ای برای استخراج بیت کوین با حداکثر کارآیی ممکن استفاده کرده‌اند.

مطالعه بیشتر: تفاوت دوج کوین و شیبا اینو

مقایسه بیت کوین و لایت کوین

مقایسه بیت کوین و لایت کوین از نظر استخراج

رایج‌ترین روش برای استخراج بیت کوین شامل استفاده از مدار‌‌های مجتمع مخصوص برنامه (ASIC) است. این سیستم‌‌‌های سخت افزاری برخلاف پردازنده‌‌‌های مرکزی و پردازنده‌‌‌های گرافیکی ساده ارائه شده، تنها توانایی استخراج بیت کوین با حداکثر توان عملیاتی را دارند.

توجه داشته باشید قدرت پردازشی و بهینگی برق مصرفی این سیستم‌‌‌های سخت افزاری در مقایسه با سیستم‌‌‌های نرم افزاری و گرافیکی از لحاظ CPU و GPU قابل مقایسه نیستند. همین امر موجب شده است که همه مردم قادر به استخراج بیت کوین نباشند، مگر اینکه عضو استخر‌‌های استخراج (Mining Pool) شوند.

در مقایسه بیت کوین و لایت کوین، مهم‌ترین تفاوت آن‌ها را می‌توان الگوریتم استخراج معرفی کرد، زیرا الگوریتم Scrypt به گونه‌ای طراحی شده است که کمتر در معرض چالش‌‌‌های دشوار سخت افزاری سفارشی به کار رفته در استخراج مبتنی بر ASIC قرار می‌گیرد.

به همین ترتیب استخراج لایت کوین برای کاربران عادی راحت‌تر است و می‌توانند با سیستم‌‌‌های خانگی با گرافیک و مشخصات قوی نیز اقدام به انجام عملیات ماینینگ لاین کوین کنند. اگرچه برخی شرکت‌‌‌ها اقدام به طراحی سیستم‌‌‌های ASIC مبتنی بر Scrypt کرده‌اند اما این عمل خللی در استخراج کاربران عادی ایجاد نمی‌کند.

مطالعه بیشتر: شبکه اوآسیس و ارز دیجیتال ROSE

آیا می‌توان لایت کوین را به بیت کوین تبدیل کرد؟

جواب آیا می‌توان لایت کوین را به بیت کوین تبدیل کرد بله است. شما می‌توانید از طریق اتصال به صرافی‌‌‌هایی مانند بایننس، okex، hitbtc و … ارز دیجیتال لایت کوین خود را به حساب صرافی انتقال داده و از طریق گزینه‌‌‌های پیشنهادی رمز ارز خود را به بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری تبدیل کنید.

مطالعه بیشتر: تفاوت بین اتریوم و بیت کوین

آیا می‌توان لایت کوین را به آدرس بیت کوین ارسال کرد؟

آدرس بیت کوین یا لایت کوین شامل موارد از قبیل: یک بایت پیشوند، هش 160 بیتی کلید عمومی، جمع کنترلی بیت‌‌‌های 32 بیتی و پایگاه 58 رمزگذاری شده است. بیت کوین و لایت کوین از بایت‌‌‌های پیشوند مختلفی استفاده می‌کنند، به همین دلیل است که بیشتر آدرس‌‌‌های بیت کوین با 1 شروع می‌شوند، در حالی که بیشتر آدرس‌‌‌های لایت کوین با L شروع می‌شوند.

وقتی که شما به عنوان یک کاربر بخواهید بیت کوین را به آدرسی ارسال کنید، باید تعدادی بیت‌‌‌های کنترلی چک آن را بررسی نمایند. یکی از این چک‌‌‌ها برای بررسی پیشوند است. اگر متوجه شود آدرس بایت پیشوند صحیحی برای بیت کوین ندارد، باید اطلاع دهد که آدرس نامعتبری را تعیین کرده‌اید. به همین ترتیب به هیچ عنوان نباید تراکنش را انجام دهید.

بنابراین برای اهداف عملی، پاسخ برای ارسال لایت کوین به آدرس بیت کوین این است که «شما نمی‌توانید این کار را انجام دهید» اگر بخواهید لایت کوین را به آدرس بیت کوین بفرستید، همین مورد صدق می‌کند، پیشوند بایت با انتظار مشتری لایت کوین مطابقت ندارد، بنابراین آدرس را رد، و از ایجاد معامله خودداری می‌کند.

مطالعه بیشتر: تفاوت ریپل و بیت کوین

مقایسه بیت کوین و لایت کوین

آیا لایت کوین می‌تواند از بیت کوین پیشی بگیرد؟

اگرچه بیت کوین امروزه بین سایر ارز‌‌های دیجیتال پادشاهی می‌کند و بالاترین ارزش و قیمت را دارد، اما لایت کوین نیز قابلیت‌‌‌های بالقوه خود را دارد که به عنوان جایگزین مناسبی برای بیت کوین معرفی شده است. در واقع این سوال پاسخ قطعی ندارد اما از زمان پیدایش؛ (تقریباً 10 سال پیش) این رمز ارز، پتانسیل قابل توجهی را نشان داده است. اگرچه سود 175درصدی لایت کوین (LTC ) در مقایسه با بازده بیت کوین ضعیف به نظر می‌رسد، اما پیشی گرفتن آن را نمی‌توان دور از انتظار دانست.

مطالعه بیشتر: دائو چیست؟

آیا لایت کوین بهتر از بیت کوین است؟

لایت کوین می‌تواند تعداد سکه بیشتری نسبت به بیت کوین تولید کند و سرعت معاملات آن بیشتر است، اما این عوامل تا حد زیادی مزایای روانشناختی برای سرمایه‌گذار است و بر ارزش یا کاربرد ارز تأثیر نمی‌گذارد. به همین دلیل بهتر بودن آن تنها به نظر سرمایه‌گذار بستگی دارد که به دنبال چه ویژگی‌‌‌هایی از رمز ارز است.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا بایننس کوین خود را خرید کنید

جمع‌بندی

در مقایسه بیت کوین و لایت کوین با تفاوت‌‌ها و شباهت‌‌های این دو رمز ارز محبوب آشنا شدیم. می‌توان تفاوت در الگویتم‌‌های بیت کوین و لایت کوین را مهم‌ترین فرق بین آن دو معرفی کرد. هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌‌های مثبت و منفی نسبت به یکدیگر هستند و نمی‌توان برتری بین هرکدام را معرفی کرد. اما همچنان بیت کوین پادشاه سایر ارز‌‌های دیجیتال است و باید منتظر تغییرات جذاب و غیر منتظره در جایگاه و ارزش این ارز‌های دوست داشتنی و محبوب مردم باشیم.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.