دائو چیست و چه نقشی در بازار رمزارزها دارد؟

دائو چیست

0

ممکن است به واسطه استقبال اطرافیانتان از فناوری بلاکچین و رمز ارزها، با مفاهیم جدید و کاربردی زیادی روبه‌رو شده باشید. یکی از جالب‌ترین این مفاهیم دائو (Dao) است. احتمال دارد از خود بپرسید دائو چیست؟ این مفهوم یعنی سازمان غیر متمرکز خودگردان! حال از خود می‌پرسید سازمان غیر متمرکز خودگردان یعنی چه؟ برای درک بهتر این مفهوم، کیوسک آکادمی با مثال‌ها و توضیحات جامع به شما آموزش می‌دهد که دائو چیست؟ (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

آیا با مفهوم سازمان غیر متمرکز خودگردان آشنا هستید؟

همان‌طور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ارزهای دیجیتال غیر متمرکز بودن آنهاست. در واقع رمز ارزها توسط هیچ نهاد، دولت، یا بانکی کنترل نمی‌شوند. در سال 2016، گروهی از توسعه‌دهندگان با الهام گرفتن از غیر متمرکز بودن ارزهای مجازی، ایده سازمان غیر متمرکز خودگردان را طرح‌ریزی کردند.

در پاسخ به پرسش دائو چیست؟ باید بگوییم Dao سازمانیست که در راستای تسهیل معاملات ارزهای دیجیتال روی کار آمد. این سازمان به صورت اتوماتیک و غیر متمرکز طراحی شده‌است. از آنجایی‌که Dao می‌خواهد به طور کامل غیر متمرکز باشد، پس با هیچ کشوری ارتباط خاص ایجاد نمی‌کند. البته ناگفته نماند این سازمان غیر متمرکز خودگردان از اتریوم بهره می‌برد.

در سال‌های گذشته، توسعه‌دهندگان بر این باور بودند که می‌توانند مانع از خطای انسانی یا دست‌درازی به سرمایه‌های سرمایه‌گذاران بازار ارز دیجیتال شوند. در ادامه اعلام کردند قدرت تصمیم‌گیری نباید در دست منابع مختلف باشد. در نتیجه Dao  در اواخر ماه آوریل 2016 با جمع‌آوری بیش از 150 میلیون دلار توکن، راه‌اندازی شد.

مطالعه بیشتر: انواع ارزهای دیجیتال حاضر در بازار رمز ارزها

منظور از دائو چیست؟

برای فهم بهتر معنای Dao، دستگاه فروش اتوماتیکی را تصور کنید که از شما پول می‌گیرد و در عوض یک خوراکی به شما تحویل می‌دهد. این دستگاه از پولی که دریافت می‌کند، کالاهای آتی خود را نیز سفارش می‌دهد. همچنین درخواست مربوط به نظافت را ثبت می‌کند و البته اجاره خود را به تنهایی می‌پردازد. در واقع این دستگاه هیچ مدیری ندارد و تمام فرآیندهای آن از قبل کدنویسی شده‌اند.

سازمان غیر متمرکز خودگردان نیز مانند همین دستگاه عمل می‌کند. با خلاصی بیت کوین از شر واسطه‌های معاملات مالی، ایده این سازمان غیر متمرکز به جریان افتاد. Dao سازمانی است که می‌تواند بدون هیچ‌گونه مدیریتی به خوبی کار کند. این سازمان غیر متمرکز خودگردان با مسئله قدیمی حاکمیت مقابله می‌کند.

مدیریت و کنترل سازمان‌ها یکی از معضلات اصلی این روزها به حساب می‌آید. در سازمان‌های سنتی تمام قراردادهای کاری و تنظیم روابط توسط یک سیستم حقوقی اعمال می‌شود و امکان قصور از سمت این سیستم وجود دارد. در مقابل، Dao مجموعه‌ای از افراد را درگیر می‌کند تا براساس پروتکل‌های تنظیم‌شده آن، با یکدیگر در تعامل باشند.

مطالعه بیشتر: مقایسه ریپل و استلار

نگاهی به تاریخچه پیدایش Dao

Dao توسط تیمی آلمانی راه‌اندازی شد. این گروه آلمانی در حوزه قفل‌های هوشمند فعالیت داشتند. در نظر داشته باشید بودجه راه‌اندازی این سازمان غیر متمرکز خودگردان با فروش توکن تامین شد. پروژه Dao با جمع‌آوری بیش از 150 میلیون دلار توکن از موفق‌ترین کمپین‌های تامین مالی سرمایه به حساب می‌آید.

در ابتدای کار، Dao  نیز مانند هر سازمان نوپایی درست عمل نمی‌کرد و افراد شاهد اشکالاتی در فعالیت آن بودند. بنابراین چند ماه بعد از روی کار آمدن این سازمان غیر متمرکز خودگردان، گروهی از هکرها توانستند به سیستم Dao نفوذ کنند و چیزی حدود 50 میلیون دلار اتر بدزدند.

این اتفاق نه تنها باعث بی‌اعتباری Dao شد بلکه به اعتبار اتریوم نیز به عنوان میزبان این سازمان، صدمه بزرگی زد. علاوه بر این باعث تضعیف شبکه اتریوم شد. فراموش نکنید این اتفاق باعث شد Dao به نقطه عطفی در تاریخ توسعه خود دست یابد.

مطالعه بیشتر: لایت کوین چیست؟

دائو

آیا می‌دانید Dao چگونه عمل می‌کند؟

پس از پاسخ دادن به پرسش دائو چیست ، بهتر است بدانیم این سازمان غیر متمرکز خودگردان چگونه فعالیت می‌کند. در ماه‌های اولیه، بیت کوین اولین Dao کاربردی بود زیرا این رمز ارز قوانینی از پیش تعیین‌شده داشت و به طور مستقل عمل می‌کرد. سپس استفاده از قراردادهای هوشمند در بستر اتریوم نیز باب شد.

Dao برای فعالیت خود به مواردی نیاز دارد. برای مثال مجموعه‌ای از قوانین که طبق آن عمل کند. این قوانین به عنوان یک قرارداد هوشمند یا برنامه رایانه‌ای به صورت مستقل در اینترنت رمزگذاری می‌شوند. اما به تنهایی قادر به اجرا نیستند و برای تنظیم وظایف خود، نیاز به افراد دارند.

پس از وضع قوانین، Dao وارد مرحله تامین بودجه مالی می‌شود. این سازمان غیر متمرکز خودگردان شامل دارایی داخلی است که می‌تواند برای خود سازمان یا پاداش دادن به دیگر عوامل خرج شود. با سرمایه‌گذاری در Dao کاربران بر روی عملکرد این سازمان تاثیر می‌گذارند.

مطالعه بیشتر: تفاوت دوج کوین و شیبا اینو

بررسی مزایا و معایب Dao

تا اینجای مقاله سعی کردیم شرح دهیم که دائو چیست و چگونه کار می‌کند، اما گذشته از نحوه عملکرد این سازمان غیر متمرکز خودگردان، مزایا و معایب آن نیز بسیار مهم هستند. بیایید نگاهی به فواید و مضرات Dao بیاندازیم:

مزایا

بدون شک، مفهوم Dao برای همگان هیجان‌انگیز است زیرا تمامی مشکلات مربوط به اداره سازمان‌ها را حل می‌کند. این سازمان غیر متمرکز خودگردان به هر سرمایه‌گذار فرصت می‌دهد تا سازمانی را شکل دهد. از آنجایی‌که هیچ ساختاری وجود ندارد، هر ایده ابتکاری می‌تواند توسط هرکسی مطرح شود و مورد نظر کل سازمان قرار گیرد.

Dao دارای قوانینی از پیش نوشته‌شده است که هر سرمایه‌گذاری قبل از عضویت در آن سازمان، از این قوانین آگاه می‌شود. در نتیجه هیچ جایی برای بحث و مشاجره باقی نمی‌ماند. در واقع تمام قوانین مربوط به معاملات مالی در بلاکچین ثبت می‌شود و به منظور بررسی در دسترس همگان قرار می‌گیرد.

بهترین مزیت Dao شفافیت آن است. هر شخصی به طور مشخص می‌تواند در این سازمان شرکت و البته وجوهی را که پرداخته‌است، بررسی کند. همچنین افراد می‌توانند نقش مهمی در تصمیم‌گیری‌های سازمان داشته باشند.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا اتریوم خود را خرید کنید

معایب

Dao انقلابی در حوزه رمز ارزها به شمار می‌آید. روی کار آمدن این فناوری جدید دستخوش انتقادات بسیار شد. برای مثال عده‌ای بر این باور بودند که ایده سپردن تصمیمات مالی مهم به یک سازمان غیر متمرکز خودگردان فکر خوبی نیست و در واقع هیچ بازدهی نخواهد داشت.

آنان معتقدند در راستای موفقیت پروژه‌های مرتبط به Dao، بسیاری از مقیاس‌ها و موارد جهانی باید تغییر کند. در نتیجه این موضوع از معایب اساسی Dao محسوب می‌شود. نگرانی دیگر در مورد سازمان‌ غیر متمرکز خودگردان، هک شدن آن است. بسیاری می‌گویند Dao مشکل امنیتی دارد.

در صورت هک شدن Dao ناظران و سرمایه‌گذاران تنها می‌توانند شاهد کسری بودجه باشند و کاری از آنها برنمی‌آید زیرا مهاجمان از نظر فنی تمام قوانین وضع‌شده را دنبال می‌کنند. البته با کدگذاری درست می‌توان از این قبیل مشکلات جلوگیری کرد. به طور کلی این سازمان غیر متمرکز خودگردان نیاز به چارچوب قانونی دارد.

مطالعه بیشتر: شبکه اوآسیس و ارز دیجیتال ROSE

آیا می‌دانید چطور می‌توان سهام‌دار Dao بود؟

یکی از جذاب‌ترین رخدادهای فناوری بلاکچین و رمز ارزها، تشکیل بستری برای سرمایه‌گذاری بدون دردسر و آسان است. پیشنهادات بزرگ سرمایه‌گذاری مالی در Dao انجام می‌شوند. این سازمان غیر متمرکز خودگردان باعث مشارکت سرمایه‌گذاران در قرارداد هوشمند اتریوم می‌شود.

شما به عنوان یک سهام‌دار Dao می‌توانید اتریوم تحویل دهید و موارد مربوط به Dao را دریافت کنید. همچنین یک سهام‌دار می‌تواند در روند تصمیم‌گیری فعالیت‌های صندوق Dao دخالت داشته‌باشد. فراموش نکنید Dao در اولین فروش توکن خود 150 میلیون دلار اتریوم فروخت و حدود 11000 سرمایه‌گذار جذب کرد.

در سال 2020 علاقه به سرمایه‌گذاری در سازمان غیرمتمرکز خودگردان افزایش یافت. ناگفته نماند کسب سهام در Dao، یک خرید ساده و یا تنها یک سرمایه‌گذاری در سازمان غیر متمرکز خودگردان نیست. سهام‌دار Dao بودن، چیزی فراتر از رای دادن در مورد سرمایه‌گذاری‌های این سازمان است.

مطالعه بیشتر: تفاوت بین اتریوم و بیت کوین

3 نقد مهم از عملکرد دائو

تا ماه می 2016، Dao درصد زیادی از رمز ارز اتر را در اختیار داشت. در این زمان، مقاله‌ای منتشر شد که سرمایه‌گذاران را از سپردن حساب مالی خود به سازمان غیر متمرکز خودگردان بر حذر داشت. زیرا نقص‌های امنیتی Dao بر ملا شده‌بود.

چند ماه بعد نیز هکرها از این آسیب‌پذیری‌ Dao سواستفاده کردند. در این زمان عده‌ای از سرمایه‌گذاران خواستار از بین رفتن دائمی Dao شدند. طی این رخدادها مشخص شد که سازمان غیر متمرکز خودگردان در برابر خطرات برنامه‌نویسی آسیب‌پذیر است.

عدم وجود سهولت در فعالیت Dao نیز مورد نقد و بررسی قرار گرفت. این سازمان با ترسیم قوانین جدید باعث ترس و نگرانی سرمایه‌گذاران بالقوه شد. افراد از پذیرفتن مسئولیت‌های گسترده‌تر دائو می‌ترسیدند. فعالیت‌های منفی Dao بر ارزش اتر نیز تاثیر ‌گذاشت.

مطالعه بیشتر: مقایسه بیت کوین و لایت کوین

چه آینده‌ای پیش‌روی دائو است؟

آیا می‌دانید آینده پیش‌روی دائو چیست؟ همان‌طور که قبل از این گفتیم، علاقه به سازمان‌های غیر متمرکز خودگردان در حال رشد و افزایش است. برخلاف نگرانی‌های مربوط به قوانین، امنیت، و ساختار Dao، برخی تحلیلگران و سرمایه‌گذاران معتقدند این سازمان غیر متمرکز خودگردان سرانجام برجسته می‌شود.

همچنین پیش‌بینی شده، Dao جایگزین بسیاری از مشاغل و ساختارهای سنتی است. پیش از این «ماتان فیلد»، موسس شرکت سهامی دائو، بیان کرده: بستر هنوز برای بازار Dao مناسب نیست و بیشتر از بستر آن استقبال شده‌است. پیدا کردن بازار مناسب سازمان غیر متمرکز خودگردان، یک لحظه اساسی در تاریخ تمام جوامع و نحوه سازماندهی آنها خواهد بود.

مطالعه بیشتر: تفاوت ریپل و بیت کوین

آیا سیستم Dao امن است؟

با انتشار گزارشی حاکی بر اجرای پروژه‌ای بر پایه بلاکچین به کمک Dao مشخص شد سازمان غیر متمرکز خودگردان امن است. این گزارش فراتر از کاربرد و اهمیت Dao بود و به چارچوب نظارتی و قانونی آن اشاره داشت. به طور کلی این گزارش بر پایه تعیین امنیت Dao منتشر شده‌بود.

از طرف دیگر قوانین حاکم بر Dao بسیار پیچیده هستند و تغییر آنها پس از لازم‌الاجرا شدن امر دشواری است. زیرا هرگونه تغییر و ویرایش با توافق و تایید شبکه انجام می‌شود. در نظر داشته باشید این عدم توانایی در تصحیح سریع کدها و اعمال تغییرات، موجب دست درازی هکرها و سواستفاده‌گران می‌شود.

دائو

نگاهی به Dao و Defi

حال که با مفهوم دائو چیست آشنا شدیم، بد نیست با دیفای  (Defi) نیز کمی آشنایی پیدا کنیم. بیشتر دانش مربوط به سازمان غیر متمرکز خودگردان، قبل از پایان سال 2019 و پس از هک شدن این سازمان تعدیل رفت و نادیده گرفته‌شد. با این حال تغییرات دیفای  (امور مالی غیر متمرکز) محبوبیت Dao در سال 2020 را افزایش داد.

Dao سازمان غیر متمرکز خودگردانی است که با قراردادهای هوشمند درون بلاکچین فعالیت دارد. در مقابل دیفای، از موارد استفاده دیجیتالی جدید، مانند NFTها پشتیبانی می‌کند. همچنین بازدهی بالای پروتکل‌های دیفای باعث ایجاد سرمایه‌های ایمن و نوین می‌شود.

با کمک این پروتکل‌ها مردم با خیال راحت در  Daoسرمایه‌گذاری می‌کنند. فضای ارزهای مجازی بین امور مالی غیر متمرکز و سازمان غیر متمرکز خودگران شاهد نوآوری‌های زیادی در تقاضای بازار خواهد بود. بهتر است بدانید الگوی دیفای به NFTها کمک می‌کند تا نقدینگی بیشتری داشته باشند.

برای اطلاع از قیمت مونرو و خرید مونرو روی کیوسک حساب کنید.

سخن آخر

در طی این مقاله به پرسش‌های بسیاری از جمله دائو چیست، پاسخ دادیم و گفتیم که سازمان غیر متمرکز خودگردان سازمانی است که بستگی به قوانین حاکمیت ندارد. به طور اساسی هر سازمان غیر متمرکز خودگردانی که سیستم حاکمیت خاص به خود دارد، Dao نامیده می‌شود. آیا این مطلب در مورد Dao برای شما مفید بود؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.