ارز فانتوم (FTM) چیست؟

0

هر فرآیند جدیدی که در دست احداث است یا اینکه روی کار آمده تنها هدفی برای بهبود وضعیت زندگی افراد و تسهیل روند زندگی آنها داشته و دارد. بازار و فضای ارزهای دیجیتال نیز با همین هدف روی کار آمده‌اند. یکی از بهترین و کاربردی‌ترین رمز ارزهایی که با هدف افزایش کیفیت زندگی افراد جامعه ایجاد شده، ارز دیجیتال فانتوم نام دارد. این رمز ارز به پیشرفت‌های زیاد دنیای دیجیتال کمک می‌کند. در ادامه بیشتر در مورد کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال توضیح می‌دهیم. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال فانتوم چیست؟

ارز دیجیتال فانتوم یک رمز ارز و بلاکچین است که هیچ منبع متمرکزی ندارد و شبکه بلاکچین را خودش هدایت و به کاربران حاضر در اکوسیستم خود مزایا و پاداش پرداخت می‌کند. توکن این رمز ارز نیز ابزار مخصوصی دارد که به کاربران اجازه می‌دهد در مورد تغییرات درون پلتفرم رای دهند.

یکی از بهترین توصیفات فانتوم شبکه‌ای از شبکه‌ها خواهد بود. فانتوم یک پلتفرم قرارداد هوشمند غیر متمرکز و بدون مجوز است که برای اجرای برنامه‌های غیر متمرکز و دارایی‌های دیجیتال استفاده می‌شود. این شبکه برای جایگزینی اتریوم ساخته شده و در اواخر سال 2019 راه‌اندازی شد.

معماری این شبکه برای ارائه راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری، امنیت و عدم تمرکز طراحی شده است. بسیاری از اکوسیستم‌های حاضر در شبکه بلاکچین با هدف افزایش مقیاس‌پذیری تراکنش‌ها روی کار می‌آیند و تلاش زیادی در جهت رفع مشکلات شبکه بلاکچین انجام می‌دهند.

فانتوم نیز قصد دارد مقیاس‌پذیری بیشتر و هزینه کمتری نسبت به شبکه اتریوم اصلی ارائه دهد. باید توجه داشته باشید که اتریوم با کمک شبکه اثبات سهام عمل می‌کند و برخی از مزیت‌های رمز ارز فانتوم را نخواهد داشت.

مطالعه بیشتر: انواع ارزهای دیجیتال حاضر در بازار رمز ارزها

نگاهی به تاریخچه و موسسان ارز فانتوم

زمانی که نوبت به تجزیه و تحلیل قسمت‌های مختلف یک رمز ارز می‌رسد، لازم است بدانیم چه کسانی بنیان‌گذاران و اعضای اصلی تیم پشت پروژه هستند. فانتوم از یک تیم قوی تشکیل شده که از دیدگاه منبع باز خود پشتیبانی می‌کنند.

بنیاد اصلی رمز ارز فانتوم توسط یک متخصص رایانه کره جنوبی راه‌اندازی شد اما در حال حاضر مدیر عامل این پلتفرم مایکل کونگ (Michael Kong) نام دارد. تیم پشتیبان فانتوم در زمینه توسعه شبکه بلاکچین تجربه خوبی دارد و هدف نهایی آنها ایجاد یک پلتفرم مناسب برای قراردادهای هوشمند است.

در ضمن این تیم بر روی مقیاس‌پذیری، تمرکززدایی و امنیت تمرکز دارند. براساس اطلاعات منتشر شده در وبا سایت رسمی شبکه فانتوم، این تیم پشتیبان از مهندسان متخصص، دانشمندان، محققان، طراحان و کارآفرینان تشکیل شده است. کارکنان این شبکه در سراسر جهان مستقر هستند و همکاری آنها با قوانین یک پلتفرم توزیع‌شده مطابقت دارد.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال استلار چیست؟

نحوه عملکرد ارز دیجیتال فانتوم

ارز دیجیتال فانتوم همانند بسیاری از دیگر شبکه‌های رمز ارز عمل می‌کند و به غیر متمرکز، بدون مجوز و منبع باز بودن خود مفتخر است. این رمز ارز برای تسهیلکار قراردادهای هوشمندطراحی شده، بدین ترتیب توکن‌هایFantom بر روی بلاکچین قابل برنامه‌ریزی وجود دارند که از طیف گسترده‌ای از دارایی‌ها پشتیبانی می‌کند.

ارز دیجیتال فانتوم چیست

طراحان فانتوم به دنبال رفع معضلات مربوط به امنیت، مقیاس پذیری و تمرکززدایی شبکه بلاکچین هستند. این شبکه در واقع به دنبال رفع تمامی مشکلات درون شبکه رمز ارزی است. از این رو این شبکه در حال حاضر مشکلی را تحمل می‌کند که همه رمز ارزها در حال تلاش برای حل آن هستند.

فانتوم یک راه‌حل یک مرحله‌ای است که تمام ویژگی‌های مورد نیاز برای تمرکززدایی، امنیت و مقیاس‌پذیری را در بردارد و در میان سایر پلتفرم‌های بلاکچین به رقیبی برای کاردانو، اتریومسولانا و غیره تبدیل شده است. عملکرد این رمز ارز حول 4 روند اصلی انجام می‌شود که در ادامه این مفاهیم را به طور خلاصه شرح می‌دهیم.

مدولار

هر محصول و فناوری که برای مقیاس‌پذیری در تلاش است، باید از یک اصل بزرگ تشکیل شود. طراحی اصلی ضروری برای فانتوم توسط لاچسیس (Lachesis)، یک لایه از بلاکچین اجماع فعال شده است.

 این لایه به طور کامل از سایر بخش‌ها جدا شده و منعطف خواهد بود، در نتیجه به هر دفتر کل توزیع شده‌ای متصل می‌شود.

این لایه از شبکه فانتوم به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز متکی به اتریوم را در عرض چند دقیقه بر روی شبکه اصلی فانتوم پورت کنند و به طور قابل توجهی عملکرد این شبکه را ارتقا دهد تا هزینه‌ها نیز کاهش یابند.

مقیاس‌پذیری

فانتوم تضمین می‌کند که هر یک از شبکه‌های متکی به بلاکچین، مستقل از یکدیگر کار می‌کنند در نتیجه این رمز ارز به مقیاس‌پذیری شبکه‌های مختلف و انجام عملکردهای مستقل عاری از هر گونه نگرانی بیش از حد کمک می‌کند.

 ازدحام شبکه بزرگ‌ترین دلیلی است که اتریوم نمی‌تواند مقیاس‌پذیر باشد در نتیجه همین مشکل هزینه‌های مربوط به هر تراکنش نیز افزایش می‌یابد.در حال حاضر فانتوم به رفع مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم 2 کمک می‌کند.

متاسفانه برخی از برنامه‌هایی که اتریوم میزبان آنها است، تحت تاثیر سرعت پایین شبکه و هزینه‌های بالای آن قرار دارند که فانتوم با ارائه بلاکچین مستقل هر یک از برنامه‌های کاربردی غیر متمرکز به رفع این مشکل کمک می‌کند.

امنیت، مکانیسم امنیتی اثبات سهام

بحث و سر و صدای زیادی در مورد انرژی لازم برای استخراج بیت کوین وجود داشت. بیشتر این سر و صداهای به دلیل مکانیسم اثبات کار و تایید تمام تراکنش‌ها ایجاد شدند. ارز دیجیتال فانتوم برخلاف بیت کوین و اتریوم از مکانیستم اثبات سهام استفاده می‌کند.

بنابراین می‌توانیم فانتوم را شبکه‌ای ایمن در نظر داشته باشیم که تا حد زیادی دوستدار محیط‌زیست خواهد بود. لاچسیس از اجماع اثبات سهام بدون هیچ رهبری پیروی می‌کند و با حذف رهبران مورد اعتماد سطح بالاتری از امنیت را تضمین می‌کند.

منبع باز

ارز فانتوم به طور کامل منبع باز و جامعه محور است. به زبان ساده این رمز ارز نیز همانند بسیاری دیگر از پلتفرم‌های بلاکچین به صورت منبع باز عمل می‌کند. این شبکه بلاک‌های مدولار خود را برای هر یک از کاربران در نظر می‌گیرد تا از آن استفاده کنند و مطابق با آن نیازهای خود را سفارش دهند.

کاربرد ارز دیجیتال فانتوم

چهار کاربرد مهم ارزFTM

ارز دیجیتال فانتوم دارای توکن FTM است که شبکه بلاکچین رمز ارزی از این توکن برای پرداخت‌ها، مدیریت، سرمایه‌گذاری و تامین هزینه‌های لازم برای محافظت از اکوسیستم ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند. این توکن فانتوم به طرز دائمی در دسترس اما بسیار فرار است. البته این ویژگی در بیشتر ارزهای دیجیتال مشاهده می‌شود. در بخش‌های بعدی 4 مورد از اصلی‌ترین کاربردهای این رمز ارز به طور خلاصه شرح می‌دهیم.

پرداخت در فانتوم

شبکه رمز ارز فانتوم یک شبکه نهایی داخلی ارز دیجیتال است که به غیرقابل برگشت بودن پرداخت‌ها کمک می‌کند. بیشتر پرداخت‌ها به طور تقریبی یک ثانیه طول می‌کشند و هزینه‌های آنها نیز بسیار ناچیز و معادل 0.0000001 دلار است. از این رو انجام هر گونه معامله از طریق توکن فانتوم بسیار کارآمد خواهد بود. پرداخت در فانتوم می‌تواند اصلی‌ترین کاربرد این رمز ارز به شمار آید.

مدیریت با فانتوم

مدیریت زنجیره‌ای حاضر در شبکه بلاکچین، از ارز فانتوم استفاده می‌کند تا به ذینفعان اجازه دهد به نفع اصلاحات و بهبودهای لازم در سراسر شبکه رای دهند یا پیشنهادات خود را بازگو کنند. از آنجایی که شبکه فانتوم به طور کامل غیر متمرکز و بدون مجوز است، مدیریت زنجیره‌ای شبکه بلاکچین مسئول تمام تصمیمات این رمز ارز خواهد بود.

با این حال فانتوم برای اجرای یک نود حاضر در شبکه بلاکچین نیازمند به عوامل دیگری است. بدین ترتیب می‌توان گفت غیر متمرکز بودنFantom در واقع یک اصطلاح نسبی است.

ذخیره فانتوم

توکن فانتوم را می‌توان برای ایمن‌سازی شبکه و دریافت پاداش بدون حضور سخت‌افزار و نرم افزار خاص شرط‌بندی کرد. شما می‌توانید از طریق تلفن یا رایانه‌تان فانتوم را ذخیره کنید و این ذخیره این توکن بسیاری از فرصت‌های دیگر در دنیای ارزهای دیجیتال را بهتر هدایت می‌کند.

فانتوم برای استقرار قراردادهای هوشمند، ایجاد شبکه‌های جانبی جدید، پرداخت هزینه شبکه‌ها و کارمزدها قابل استفاده است. وجود این هزینه‌ها ثابت می‌کند که شبکه به دلیل مسدود شدن هدف خوبی برای رفتارهای مخرب و خطرناک به شمار نمی‌آید.

اگرچه هزینه‌های مربوط به ذخیره فانتوم ناچیز است اما به اندازه کافی برای دور نگه‌داشتن مهاجمان کافی خواهد بود. در ضمن ورود به اکوسیستم شبکه‌های بلاکچین برای شخصی که به دنبال سیلی از شبکه‌ها است بسیار پر هزینه خواهد بود.

امنیت شبکه با فانتوم

فانتوم براساس یک سیستم اثبات سهام از توکن FTM برای ایمن‌سازی شبکه استفاده می‌کند. سرمایه‌گذاران باید توکن‌های خود را قفل کنند و اعتباردهندگان نیز باید حداقل 3.175 میلیون توکن FTM برای شرکت در این شبکه ارائه دهند.

هزینه‌ها و پاداش‌های دوره‌ای به هر 2 گروه از کاربران نهایی داده می‌شود تا هزینه خدمات خود را به طور کامل پرداخت کنند.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال یورو چیست؟

چهار مورد از مزایای  ارز Fantom

فانتوم در مقایسه با بسیاری از شبکه‌های دیگر بلاکچین مزایای قابل توجهی دارد. بدین ترتیب این رمز ارز توانسته توجه سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان زیادی را به خود جلب کند. در ادامه 4 مورد از اصلی‌ترین مزیت‌های این رمز ارز به طور خلاصه توضیح می‌دهیم:

  • سرعت: یکی از مزیت‌های اصلی شبکه فانتوم سرعت است زیرا این شبکه می‌تواند هزاران تراکنش ار در یک ثانیه انجام دهد و برای نهایی شدن هر یک از این تراکنش‌ها تنها یک الی 2 ثانیه زمان لازم دارد.
  • کارمزد: کارمزدهای شبکه فانتوم بسیار کم هستند . در مقایسه با بیشتر شبکه‌های دیگر به ویژه اتریوم مزیت بزرگی به حساب می‌آید.
  • پاداش: کاربران و توسعه‌دهندگان این شبکه جوایزی دریافت می‌کنند که می‌تواند پایدارترین روش را برای ایجاد نقدینگی در شبکه فراهم کند.
  • قابل قبول در بسیاری از صرافی‌ها: فانتوم به راحتی قابل انتقال است زیرا در تعداد زیادی از صرافی‌ها در سراسر جهان قابل خریداری خواهد بود.
کارایی ارز دیجیتال فانتوم

برای اطلاع از قیمت بایننس کوین و خرید بایننس کوین روی کیوسک حساب کنید.

سه عیب بزرگ رمز ارز فانتوم

حتی اگر فانتوم یک شبکه عالی باشد، هیچ چیزی همیشه کامل نیست. در نتیجه در این شبکه نیز ما شاهد عیوبی هستیم که در ادامه 3 مورد آنها را ذکر می‌کنیم:

  • هزینه اجرای یک نود: هزینه اجرای نود در این شبکه گران است زیرا شما باید حداقل 3.125 میلیون توکن فانتوم سهام داشته باشید.
  • رقابت: رقابت کردن یکی از دغدغه‌های اصلی فانتوم محسوب می‌شود اما این ویژگی تنها مختص فانتوم نیست و سایر شبکه‌ها همانند سولانا، کاردانو و اتریوم 2 نیز به شدت در حال رقابت هستند.
  • کاربرد محدود اینترنت اشیا: موارد قابل استفاده از اینترنت اشیا در شبکه فانتوم بسیار محدود است. به نظر می‌رسد فانتوم در تلاش است تا همان مسیری را طی کند که بقیه در حوزه دیفای انجام داده‌اند. البته این مشکل به معضل قبلی یعنی رقابت برمی‌گردد.

مطالعه بیشتر: ارزدیجیتال ایلوویوم چیست؟

معرفی توکن FTM

در 3 ماه آخر سال 2018، پلتفرم ارز دیجیتال فانتوم، توکن بومی خود را راه‌اندازی کرد و معاملات آن با مبلغی حدود 0.02 دلار آغاز شد. در این زمان، عرضه اولیه سکه با مبلغی معادل 40 میلیون دلار قابل انجام بود. در ادامه از این توکن برای تامین مالی پروژه استفاده می‌کردند.

از زمان روی کار آمدن این توکن تا به امروز، FTM با توسعه پایدار کل پروژه رشد عظیمی تجربه کرده است. در ماه دسامبر سال 2021 نیز به بالاترین قیمت خود معادل 3.48 دلار رسید. توکن FTM توکن اصلی حاضر در شبکه فانتوم است که با 3 هدف مهم روی کار آمد. این اهداف عبارت هستند از:

  • ایمن سازی شبکه از طریق سرمایه‌گذاری
  • مدیریت زنجیره‌ای
  • کمک به پرداخت هزینه‌های مربوط به شبکه

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال وراسیتی

نگاهی به قیمت ارز دیجیتال فانتوم

در تاریخ 8 ژانویه سال 2023 قیمت فانتوم برابر با 0.226784 دلار برآورد شد که نسبت به 24 ساعت گذشته حدود 1.26 درصد افزایش داشته است. این رمز ارز در حال حاضر در بازار ارزهای دیجیتال رتبه 58 را از آن خود کرده و همانند سایر ارزهای دیجیتال درگیر نوسانات شدید بازار قرار دارد. در نهایت برای خرید و فروش این رمز ارز بهتر است در ابتدا قیمت لحظه ای فانتوم را بررسی کنید و سپس اقدام به خرید و فروش کنید.

نحوه خرید و فروش رمز ارز فانتوم

برای خرید و فروش تمام ارزهای دیجیتال همانند فانتوم باید به سراغ صرافی‌ها بروید. در حال حاضر فانتوم را می‌توان در بیشتر صرافی‌های اصلی ارزهای دیجیتال خریداری کرد. به همین دلیل به دست آوردن توکن فانتوم آسان است و این رمز ارز طی چند سال اخیر به محبوبیت خوبی دست یافت.

همچنین داشتن نقدینگی نیز مسئله مهمی است تا بتوانید به سرعت وارد بازار و از آن خارج شوید. توکن FTM به صورت آزاد نیز قابل معامله است و می‌توانید آن را از صرافی‌های بزرگ خریداری کنید. این رمز ارز در بسیاری از صرافی‌ها در حال گردش است.

اگر به تازگی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده‌اید یا تازه‌کار هستید بهتر است از کمک یک صرافی داخلی رمز ارزهمچون صرافی کیوسک استفاده کنید و اطلاعات لازم برای خرید یا فروش رمز ارز فانتوم را به دست آورید.

آینده ارز دیجیتال فانتوم

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال ورج

ارز دیجیتال فانتوم چه آینده‌ای در پیش رو دارد؟

آینده توکن فانتوم توسط برنده جنگ‌های L1 رقم می‌خورد. در حال حاضر اتریوم جایگاه خود را در برابر بلاکچین‌های لایه اول همانند فانتوم، سولانا و آولانچ از دست داده است.

زمان نشان می‌دهد که آیا صنعت رمز ارز به بازاری تبدیل می‌شود که فانتوم در آن برنده باشد یا اینکه تمام این ویژگی‌های منحصر به فرد ذکر شده در حد یک افراط بوده‌اند.

با این وجود ارزش اصلی بازار فانتوم حدود 7 برابر از ارزش شبکه سولانا کمتر است، شاید برنده از قبل مشخص شده است. به طور کلی تیم فانتوم نیز در طول تعاملات خود افتخارآمیز بوده و برخی از متخصصان بر این باور هستند که شبکه فانتوم در مسیر درستی قرار دارد و موفقیت آن ادامه خواهد داشت.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال ویوز

نتیجه گیری

ارز دیجیتال فانتوم یک رمز ارز و شبکه بلاکچین مهیج و به نسبت جوان است که به نظر می‌رسد در حوزه دیفای در مقابل اتریوم، کاردانو و چندین شبکه دیگر قرار می‌گیرد. در ابتدا تصور می‌شد فانتوم به بلاکچینی در اینترنت اشیا تبدیل می‌شود اما به دیفای تغییر مکان داد.

متاسفانه در حال حاضر بازار ارزهای دیجیتال از انواع بلاکچین‌های حوزه دیفای اشباع شده است بنابراین یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که ممکن است کاربران با آن روبرو شوند، تشخیص یک رمز ارز درست و کارآمد است. فراموش نکنید فانتوم به طور تقریبی جدید است و این امکان وجود دارد که در سایه اتریوم و برخی دیگر از شبکه‌ها به روند خود ادامه دهد.با ما در کیوسک آکادمی همراه باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.