ارز دیجیتال لوپرینگ، جاده‌ای فرعی در بزرگراه اتریوم

0

دنیای ارزهای دیجیتال تبدیل به فضایی سرگیجه‌آور شده و ارز دیجیتال لوپرینگ نویدی برای سامان بخشیدن به این اوضاع است. اتریوم، که دومین رمزارز از نظر ارزش بازار است، برای انجام تراکنش‌ها کارمزد بالایی می‌گیرد و درعین‌حال سرعت کمی دارد. اینجاست که لوپرینگ وارد می‌شود.

پروژه لوپرینگ توسط یکی از مهندسان قدیمی گوگل ایجاد شد و بلاکچین اتریوم را با چندبرابر‌کردن سرعت عملکرد سیستم موجود قراردادهای هوشمند، بهبود می‌دهد. این پروتکل، تراکنش‌های ناشناس را با استفاده از اثبات‌های دانش صفر (ZK) که روشی برای تایید اطلاعات بدون مبادله جزییات است، انجام می‌دهد.

توسعه‌دهندگان آن ادعا می‌کنند که پروتکل لوپرینگ می‌تواند به بلاکچین‌های تک لایه‌ای برای رسیدن به مقیاس‌پذیری هزار برابری و سرعت 2025 تراکنش در ثانیه کمک کند. هزینه تراکنش‌های آن نیز در‌مقایسه با اتریوم خیلی کم است. بر اساس گزارش سایت کوین‌دسک، هزینه هر تراکنش اتریوم 200دلار است و هر ثانیه 14تراکنش انجام می‌شود. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

لوپرینگ چیست؟

لوپرینگ یکی از پروتکل‌های امورمالی توزیع‌شده (DeFi) است که برای کار روی بلاکچین اتریوم طراحی شده و دنبال ایجاد تجربه استفاده سریع‌تر از اتریوم است. می‌توان آن را مثل یک جاده فرعی در بزرگراه اصلی که برای کاهش ازدحام بکار می‌رود، درنظر گرفت. لوپرینگ از چند توکن، از جمله توکن بومی خودش یعنی LRC استفاده می‌کند.

سرعت انجام تراکنش‌ها در لوپرینگ به‌دلیل استفاده از پروتکل zkRollup، بسیار بالا و نزدیک به 1000برابر اتریوم است. پیک تراکنش‌های آن نیز به 2025 تراکنش در ثانیه خواهد رسید.

برخلاف کارمزدهای سربه‌فلک‌کشیده اتریوم، هزینه هر تراکنش در لوپرینگ کمتر از یک سنت است. zkRollup به جای تسویه مستقیم معاملات روی بلاکچین اتریوم (کاری که سایر صرافی‌های غیرمتمرکز انجام می‌دهند) امکان تکمیل محاسبات کلیدی در جایی دیگر را می‌دهد.

سایر بلاکچین‌ها مثلا آوالانچ یا سولانا هم ادعا کرده‌اند سریع‌تر و ارزان‌تر از اتریوم هستند. با‌این‌حال، برخلاف لوپرینگ که روی لایه دوم کار می‌کند، با‌عنوان بلاکچین‌های لایه یک شناخته می‌شوند. این یعنی آنها نیز همانند اتریوم، بلاکچین‌های مستقلی با اعتبارسنجی خاص خودشان هستند.

لوپرینگ به شما امکان مبادله توکن‌های اتریوم مثلا USDC، AAVE و اتر را با هزینه خیلی کمتری نسبت برنامه‌های بومی غیرمتمرکز بلاکچین اتریوم مثل یونی سواپ انجام می‌دهد.

در لوپرینگ، تراکنش‌ها بعد از اعتبار‌سنجی، غیرقابل تغییر، دستکاری و برگشت‌ناپذیرند. این امر باعث می‌شود عملکرد کل بلاکچین بهبود یابد. این پروتکل همچنین به اتریوم محدود نمی‌شود و می‌تواند بدون هیچ هزینه‌ای در هر بلاکچینی با قابلیت‌های پیشرفته‌تر نیز مستقر شود.

مطالعه بیشتر: انواع ارزهای دیجیتال حاضر در بازار رمز ارزها

تاریخچه ارز دیجیتال لوپرینگ

لوپرینگ توسط دانیل‌وانگ، یک مهندس نرم‌افزار چینی، ارائه شد. عرضه اولیه سکه لوپرینگ در سال 2017 انجام شد که به سرمایه 45میلیون دلاری رسید. با‌این‌حال در آن زمان، سخت شدن قوانین چنین عرضه‌هایی باعث شد لوپرینگ بسیاری از ارزش خود را از دست دهد. تیم، حدود 80درصد سرمایه جمع‌آوری شده را برگرداند و با باقیمانده درآمد آن به توسعه مبادلات خود ادامه داد.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال مون بیم

لوپرینگ چگونه کار می‌کند؟

ارز دیجیتال لوپرینگ

مهم‌ترین ارزش ارز دیجیتال لوپرینگ به رمزنگاری پیشرفته‌ای است که در پلتفرم خود بکار گرفته است. ذکر این نکته مهم است که zkRollups با هدف مناسب‌تر کردن بلاکچین اتریوم برای برنامه‌‌های DeFi پیشنهاد می‌شود.

برخی، ZkRollups را امیدبخش می‌دانند زیرا از رمزنگاری شناخته‌شده‌ای به نام اثبات دانش صفر استفاده می‌کند که به کامپیوتر اجازه می‌دهد بدون به‌اشتراک‌گذاری جزییات اطلاعات، آنها را اعتبارسنجی کند.

مثلا یک سازمان دولتی می‌تواند با استفاده از اثبات دانش صفر بررسی کند آیا سن شما بالاتر از سن قانونی دسترسی به یک وبسایت است یا خیر.  ZkRollupsنیز با استفاده از این تکنیک صدها انتقال را در یک تراکنش جمع کرده و سپس آن را انجام می‌دهد.

این کار امکان انجام معاملات ارزان و سریع را در خارج از بلاکچین اتریوم فراهم می‌کند. این شکل بکارگیری اثبات دانش صفر در لوپرینگ با‌عنوان SNARK (استدلال مختصر غیرتعاملی دانش) شناخته می‌شود.

سپس این تراکنش‌ها، به بلاکچین وارد می شوند، یعنی جایی که اثبات‌های دانش صفر برای تایید درستی تراکنش‌های بیرون بلاکچین بکار می‌روند.

ZkRollups روی لوپرینگ

کاربران برای انجام معامله در یک صرافی لوپرینگ، باید ابتدا سرمایه خود را به قرارداد هوشمندی که توسط پروتکل لوپرینگ مدیریت می‌شود ارسال کنند. سپس صرافی لوپرینگ محاسبات لازم برای تکمیل معاملات در خارج از بلاکچین اصلی اتریوم را انجام می‌دهد که شامل اطلاعاتی مثل موجودی حساب کاربر و تاریخچه سفارش است.

سپس تراکنش‌ها را وارد بلاکچین اتریوم می‌کند تا معاملات بین کاربرانی را که با معاملات خارج از زنجیره انطباق داشتند، نهایی کند. این معاملات برای کاهش هزینه و افزایش سرعت دسته‌بندی می‌شوند. لوپرینگ ادعا می‌کند که می‌تواند با این تکنیک بیش از 2000 معامله در ثانیه انجام دهد.

سپس هر دسته از تراکنش‌ها با اثبات‌های دانش صفر که به همه امکان بازسازی تراکنش‌های انجام شده در خارج زنجیره را می‌دهد، به بلاکچین اتریوم اضافه می‌شوند. به‌این‌ترتیب کاربران مطمئن می‌شوند که تراکنش‌ها واقعی هستند و توسط افراد ناخواسته دستکاری نشده‌اند.

بر اساس طرح اصلی ارز دیجیتال لوپرینگ، یکی از بهبودهای مهمی که روی پروتکل‌های صرافی غیرمتمرکز کنونی داده شده این است که سفارشات، ترکیب شده و با سفارشات غیرمتشابه تطبیق داده می‌شوند.

همچنین محدودیت جفت توکن‌های معاملاتی حذف شده و میزان نقدینگی بهبود چشمگیری می‌یابد. به این فرآیند ریگ ماینینگ می‌گویند. درادامه بررسی می‌کنیم که چطور این اتفاقات رخ می‌دهد.

مثالی از عملکرد لوپرینگ

در‌نظر بگیرید که A می‌خواهد 100 ارز دیجیتال آوه بفروشد و 5 اتر بخرد، B می‌خواهد 10 اتر بفروشد تا 80 بایننس‌کوین بخرد ، C می‌خواهد 100 بایننس‌کوین بفروشد تا 350 تا سولانا بخرد و D می‌خواهد 450 سولانا بفروشد تا 2 بیتکوین بخرد. در این حالت حلقه سفارشات به شکل زیر خواهد بود.

همیشه همه حلقه‌های سفارش کامل نمی‌شوند. چنین سفارشاتی با سایر حلقه‌های سفارشاتی که هنوز امکان اجرا دارند تطبیق داده می‌شوند. ممکن است این سفارشات با یک حلقه سفارش جدید ادغام شده و تراکنش‌ها را متعادل کند.

ماینرهای حلقه‌ای برای تخصیص قدرت محاسباتی خود به لوپرینگ برای تطبیق تراکنش‌ها با سایر حلقه‌های سفارش در شبکه، پاداش دریافت می‌کنند. این پاداش استخراج با LRC پرداخت می‌شود که توکن لوپرینگ است. ماینر می‌تواند که انتخاب کند آیا کارمزد به صورت LRC باشد یا حاشیه سایر ارزهای دیجیتال.

چنین ساختاری نیاز به انجام معاملات جفتی یعنی وجود خریدار و فروشنده را ازبین می‌برد. ممکن است سفارشات زیادی باشند که بتوانند سفارش دیگری را متعادل کنند و به‌همین‌ترتیب تا وقتی‌که همه تراکنش‌ها با هم تطابق داده شده و تسویه شوند.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال لینیر

ویژگی‌های مهم لوپرینگ چیست؟

ارز دیجیتال لوپرینگ

ارز دیجیتال لوپرینگ، بازده بالا و کارمزد کم خود را با استفاده از zkRollups عملی کرده است. Zk مخفف دانش صفر است. این، متد پردازش خصوصی اطلاعات است و به فرد این امکان را می‌دهد که بدون ارائه اطلاعات اضافی درباره تراکنش، به شخص دیگری ثابت کند که آن تراکنش درست است.

یک اثبات دانش صفر به شما این امکان را می‌دهد که بدون نگاه کردن به بیرون، بفهمید امروز باران می‌آید یا خیر یا اینکه بدون گفتن نام و آدرستان به مامور مرزی، او متوجه شود که می‌توانید وارد کشور دیگری شوید یا خیر. اثبات‌های دانش صفر زمانی به کار می‌رود که نمی‌خواهند به اشخاص ثالث اطلاعات اضافی داده شود.

Rollup نوعی سیستم مقیاس‌پذیر است که دسته‌های تراکنش را جمع‌آوری کرده و سپس آنها را در قالب یک تراکنش و برمبنای بلاکچین پایه مثل اتریوم پردازش می‌کند. Rollup‌ها روش جدید کاهش هزینه و افزایش سرعت هستند چراکه چندین تراکنش یکباره انجام شده و هزینه آن تقسیم می‌شود.

Zkrollup هر دوی این تکنیک‌ها را ترکیب می‌کند. لوپرینگ امن‌ترین مکانیسم مقیاس‌پذیری در این صنعت است که در آن کاربران می‌توانند در هر شرایطی به دارایی‌های خود دسترسی داشته باشند. این ویژگی برای برنامه‌هایی که نیاز به ارتباطات مبتنی بر اعتماد ندارند، مثلا صرافی‌ها یا وام‌دهنده‌های غیرمتمرکز مناسب است.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال مانا

معرفی توکن لوپرینگ

شبکه لوپرینگ یک توکن بومی به اسم لوپرینگ دارد که باعنوان LRC نیز شناخته می‌شود. LRC در سال 2017 راه‌اندازی شد و ابتدا صرافی غیرمتمرکز لوپرینگ را که در فوریه 2020 شروع به کار کرد، به راه ‌انداخت.

افراد در هنگام استفاده از این صرافی غیرمتمرکز می‌بایست هزینه تراکنش‌ها را با LRC پرداخت کنند. به شکل دقیق‌تر، 80درصد پول به تامین‌کنندگان نقدینگی داده شده و بقیه بین بیمه‌گران و سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) لوپرینگ تقسیم می‌شود.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال موناکوین

چه چیزی باعث نوسان قیمت ارز دیجیتال لوپرینگ می‌شود؟

LRC نیز همانند هر ارز دیجیتالی، فرار است. این توکن در اواخر اکتبر 2021  افزایش قیمت داشت. تحلیل‌گران می‌گویند علت افزایش قیمت ارز دیجیتال لوپرینگ این شایعه بود که GameStop، خرده‌فروش بازی‌های ویدئویی از لوپرینگ برای ایجاد بازاری به منظور مبادله توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) استفاده می‌کند. هر دو طرف هنوز این شایعه را تایید یا رد نکرده‌اند.

در سطح وسیع‌تر، برخی تحلیلگران فکر می‌کنند قیمت LRC منوط به موفقیت اتریوم و سیستم مقیاس‌بندی رقیب و بلاکچین‌های لایه یک است.

برخی فکر می‌کنند اگر اتریوم مقیاس‌پذیر شود، نیاز به مقیاس‌پذیری از‌بین خواهد رفت و این درحالی است که ویتالیک بوترین، از ‌بنیان‌گذاران اتریوم می‌گوید این دو پیشرفت، مکمل هم هستند.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال میکر

تاریخچه قیمتی ارز دیجیتال لوپرینگ

لوپرینگ در اوایل سپتامبر 2017 با قیمت حدود 0.04دلار به بازار عرضه شد و اولین پیشرفت‌های قیمتی خود را در اواخر همین ماه تجربه کرد.

اولین اوج قیمتی این سکه در 9 ژانویه 2018 اتفاق افتاد که به قیمت 2.1دلار رسید و نوسانات قیمت آن تا آگوست 2018 ادامه داشت که روند قالب آن نزولی بود.

در این ماه قیمت لوپرینگ به 0.1‌دلار رسید. تا امروز بیشترین افزایش قیمتی که این توکن داشته در تاریخ 25 نوامبر 2021 بوده که قیمت 3.37دلار را لمس کرده است.

در تاریخ نگاشت این مقاله یعنی اوایل فوریه 2022 قیمت لوپرینگ 1.13دلار است و حجم بازار آن بیش از یک میلیارد و پانصد میلیون دلار ثبت شده است. همچنین رتبه 70 را در لیست توکن‌های وبسایت کوین‌مارکت‌کپ دارد.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال مینا

مزایا و معایب لوپرینگ

ارز دیجیتال لوپرینگ

LRC3

هر پلتفرم و هر توکنی با ایده خاص خود و برای تسهیل برخی از مشکلات به بازار ارائه می‌شود. لوپرینگ نیز از این قاعده مستثنی نیست و در کنار مزایایش، معایبی نیز به همراه دارد که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم:

مزایای لوپرینگ

  • سریع و ارزان

zkRollup با استفاده از اثبات‌های دانش صفر، صدها انتقال را در یک تراکنش ترکیب می‌کند که امکان مبادله سریع و ارزان خارج از شبکه اتریوم را می‌دهد.

  • مطمئن بودن

هر دسته از تراکنش‌ها که در بلاکچین اتریوم بارگذاری می‌شوند، همراه اثبات‌های دانش صفر هستند. این تضمین می‌کند که معاملات قانونی‌اند و توسط هیچ طرف خارجی دستکاری نشده‌اند.

  • شفافیت

لوپرینگ الزام کاربران به انتقال توکن‌های خود به کیف پول مبتنی بر صرافی‌ها را از بین می‌برد. لوپرینگ در حین انجام معاملات و تراکنش‌ها، توکن‌های کاربر را در آدرس بلاکچین مربوطه نگه می‌دارد.

معایب

  • رقابت

ارز دیجیتال لوپرینگ رقبای سرسختی مانند شبکه Kyber  و 0x دارد.

  • نداشتن پشتوانه

پروژه لوپرینگ، هیچ پشتوانه‌ای به شکل دارایی یا کالا ندارد.

پیش‌بینی آینده لوپرینگ

ماندگاری و بالارفتن ارزش یک ارز دیجیتال به عوامل زیادی وابسته است که پیش‌بینی آنها غیرممکن جلوه می‌کند. شاید اعتماد و اطمینان معامله‌گران برای استفاده از این توکن، مهم‌ترین عامل باشد. عامل بعدی، داشتن یک برنامه منظم و نقشه‌راه برای آینده است که توکن لوپرینگ این ویژگی را دارد.

در صورتی که این توکن با افزایش قیمت مواجه شود می‌توان به پیشرفت آن امید بیشتری داشت. کارشناسان وضعیت مطلوبی را برای آینده این ارز دیجیتال پیش‌بینی می‌کنند اما زمان، این مسئله را روشن خواهد کرد.

برای اطلاع از قیمت پولکادات و خرید پولکادات روی کیوسک حساب کنید.

جمع بندی

ارز دیجیتال لوپرینگ در سال 2017 ارائه شد و پلتفرمی است که برای کاهش بار ترافیک روی بلاکچین اتریوم تلاش می‌کند. لوپرینگ با استفاده از اثبات‌های دانش صفر (ZK) که روشی برای تایید اطلاعات بدون مبادله جزییات است، سرعت  انجام تراکنش‌ها را بالا می‌برد.

همچنین مقیاس‌پذیری را افزایش داده و هزینه انجام تراکنش‌ها نیز به‌صورت چشمگیری کاهش می‌یابد. این ارز دیجیتال در مدت زیادی با رکود قیمتی مواجه بود، اما اخیرا شاهد تغیراتی در قیمت آن بوده‌ایم که امیدواریم در سال‌های آینده نیز به رشد خود ادامه دهد.

در انتها لازم است بدانید با ثبت نام و احراز هویت در صرافی کیوسک به راحتی میتوانید در بازار رمزارز های فعالیت کنید.

سپاسگزاریم که تا انتهای این مقاله با آکادمی کیوسک همراه بودید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.