ارز دیجیتال مینا، نجات از محاسبات بی انتها

معرفی و بررسی ارز دیجیتال مینا (Mina)

0

ارز دیجیتال مینا اولین ارز دیجیتالی است که بلاکچینی سبک با سایز ثابت دارد. توسعه‌دهندگان در هنگام معرفی بلاکچین‌ها، مجبورند بین مقیاس‌پذیری، عدم تمرکز و امنیت که سه ویژگی ضروری بلاکچین هستند و به‌نظر می‌رسد نمی‌توانند در یک پروتکل جمع شوند، انتخاب کنند. در اکثر پروژه‌ها تنها دو مورد از این فاکتورها وجود دارد که شبکه را به خطر می‌اندازد.

یکی از دلایل مشکلات بلاکچین‌ها رشد زیاد پلتفرم آنها بخاطر بیشتر شدن میزان استفاده از آن است که در اتریوم و بیتکوین شاهد آن هستیم. گرچه این پلتفرم‌ها به سمت مقیاس‌پذیری پیش‌ رفتند اما هنوز آن‌طور که باید نتیجه نگرفته‌اند. ارز دیجیتال مینا سعی دارد پلتفرمی ارائه کند که سه ویژگی یاد شده را در کنار هم داشته باشد. در ادامه مقاله به بررسی بیشتر جزییات این ارز دیجیتال می‌پردازیم.(لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟


ارز دیجیتال مینا چیست؟


پروتکل مینا بلاکچین سبکی است که با هدف کارامد‌تر کردن اجرای برنامه‌های توزیع‌شده بلاکچین، سعی در محدود کردن محاسباتی دارد که روی آن انجام می‌شود. مینا، صرف‌نظر از میزان تراکنش‌های شبکه، سایز ثابتی در حدود 22کیلوبایت دارد و به‌عنوان سبک‌ترین بلاکچین دنیا شناخته می‌شود، چراکه با رشد استفاده از آن، سایز شبکه تغییری نمی‌کند. این قابلیت باعث می‌شود همه افراد بدون وجود سخت‌افزارهای اختصاصی امکان تبدیل‌شدن به یک نود (کامپیوترهای متصل به بلاکچین) و کمک به امن‌تر شدن شبکه را داشته باشند.

همچنین مشکلات ناشی از بزرگ شدن شبکه وجود نخواهد داشت. مینا برای هر دستگاهی از قبیل تلفن موبایل و مرورگر‌ها، بدون گذراندن روال امنیتی قابل دسترسی است و به توسعه‌دهندگان امکان یکپارچه‌سازی ارز دیجیتال با برنامه‌های کاربردی را می‌دهد. این پروژه در ابتدا کودا (Coda) نام داشت که در اکتبر 2020 نام آن به مینا تغییر کرد.

برای اینکه بهتر بتوانید کم‌حجم بودن بلاکچین مینا را درک کنید باید بگوییم سایز شبکه بیتکوین حدود 300گیگابایت است. بلاکچین اتریوم نیز، در آوریل 2016 حدود 5گیگابایت بود، اما در آوریل 2021 به بیش از 220گیگابایت رسید. در این پنج سال میلیون‌ها تراکنش روی این بلاکچین انجام شده است.

مطالعه بیشتر: انواع ارزهای دیجیتال حاضر در بازار رمز ارزها


چرا ارز دیجیتال مینا، بلاکچینی سبک دارد؟


از‌آنجایی‌که بلاکچین‌هایی نظیر بیتکوین دارای دفاتر عمومی غیرمتمرکز برای ثبت تراکنش‌های هستند، تبدیل شدن به گره‌ای که کل تاریخچه بلاکچین را نگه می‌دارد، نیاز به قدرت محاسباتی و انرژی بیشتری خواهد داشت. این باعث می‌شود مشارکت کاربران در نگهداری بلاکچین سخت‌تر باشد. همچنین بلاکچین را به سمت متمرکزشدن می‌برد، چون کسانی که بیشترین قدرت محاسباتی را دارند، بخش بزرگتری از بلاکچین را مدیریت خواهند کرد.

مینا روی دستیابی به سیستم پرداخت‌های توزیع‌شده کار می‌کند که به کاربران امکان تایید پلتفرم از اولین بلاک را می‌دهد. طرح اصلی، آن را «بلاکچین سبک یا مختصر» نامیده است.

مینا از پروتکل اثبات رمزنگاری zk-SNARK استفاده می‌کند که افراد می‌توانند بدون فاش شدن اطلاعات، آنها را تایید کنند. با‌این‌حال اینکه کاربران بتوانند در یک شبکه بزرگ، پلتفرم را تا بلاک اولیه آن ردگیری کنند، عملی نیست. به‌این‌ترتیب مینا، تنها چند بلاک قبلی را در نظر می‌گیرد. به این معنی که کاربر نهایی به‌جای کل تاریخچه تراکنش‌های یک بلاک، تنها اثبات‌های فشرده zk-SNARK را بررسی می‌کند. استدلال مینا این است که اگر کاربران بیشتری بتوانند تبدیل به نود شوند و تراکنش‌ها را بازرسی کنند، شبکه امن‌تر و غیرمتمرکزتر خواهد بود.

قلب پروتکل مینا، توکن MINA است که ارز دیجیتال بومی آن است و به‌عنوان یک سکه و بستر تبادل رمزارز عمل می‌کند. از آن برای برای تسهیل تراکنش‌های شبکه و انتشار کارمزدها بین کاربران استفاده می‌شود.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال مون بیم


تاریخچه ارز دیجیتال مینا


ارز دیجیتال مینا

پروتکل و ارز دیجیتال مینا در سال 2017 توسط ایوان‌شاپیرو (Evan Shapiro) و ایزاک‌مکلر (Izaak Meckler) بنیان‌گذاری شد. هدف آن استفاده از محاسبات رمزنگاری برای امن‌تر کردن زندگی دیجیتالی مردم بود. آنها می‌خواستند بلاکچین غیرمتمرکزی با امنیت و مقیاس‌پذیری مناسب ارائه دهند که به‌جای درگیر‌شدن با محاسبات سنگین از رمزنگاری استفاده کند. به‌این‌ترتیب حجم بلاکچین خیلی کم می‌شد و بار محاسبات آن به حداقل می‌رسید.

بعد از 4 سال از ایجاد و تست پلتفرم‌ها، در 23 مارس 2021 شبکه اصلی مینا شروع به کار کرد. این تیم، در آوریل 2021 عرضه اولیه توکن خود را انجام داد و مبلغ 18.75میلیون دلار بدست آورد.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال مانا


ارز دیجیتال مینا چگونه کار می‌کند؟


کلید عملکرد پروتکل مینا، استفاده از رمزنگاری zk-SNARKs است. این مفهوم اولین بار توسط سیلویو‌میکالی (Silvio Micali) پروفسور دانشگاه MIT و بنیان‌گذار الگوراند ارائه شد که به کاربران این امکان را می‌داد تا  بدون افشای اطلاعات، اطلاعات خاصی را که در اختیار دارند تایید کنند. زی‌کش ارز دیجیتال دیگری است که از zk-SNARKs استفاده می‌کند.

در مورد رمزارز مینا، استفاده از zk-SNARKs به این صورت است که شبکه، در زمان ایجاد یک بلاک، مجبور به بررسی تراکنش نیست. به جای آن، بلاکچین، یک اثبات رمزنگاری قابل تایید (یعنی zk-SNARK) دارد. این اثبات کوچکتر از سایر بلاکچین‌ها است و وضعیت کل زنجیره را نشان می‌‌دهند، نه فقط یک بلاک.

مینا ادعا دارد که با استفاده از مکانیزم اجماع اثبات سهام، پیاده‌سازی zk-SNARK موجب عدم نیاز به منابع لازم برای پردازش و رکورد تراکنش‌ها می‌شود.

هر شخصی برای ارسال و دریافت تراکنش‌ها در شبکه مینا، باید تبدیل به یک گره شود. به‌علاوه پروتکل مینا، نیازمند دو گره خاص در شبکه است تا به شکل موثری کار کند:

  • تولید‌کنندگان بلاک انتخاب می‌کنند کدام تراکنش در بلاک بعدی جا بگیرد و پاداش بلاک را می‌برد. به‌این‌ترتیب، آنها شبیه استخراج‌کنندگان و تایید‌کنندگان در سایر بلاکچین‌ها هستند.
  • کارگران اسنارک: توان محاسباتی را به فشرده‌سازی اطلاعات شبکه و تولید شواهد تراکنش‌ها اختصاص می‌دهند. پس تولید‌کنندگان بلاک می‌توانند این شواهد را بگیرند. کارگران اسنارک، در مقابل تلاششان MINA دریافت می‌کنند.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال موناکوین


ویژگی‌های ارز دیجیتال مینا


ارز دیجیتال مینا

دسترسی راحت، حالا و همیشه

مینا سبک است و هر‌کس می‌تواند به صورت همتا‌به‌همتا (یعنی بدون نیاز به سیستم مدیریت مرکزی یا واسطه) به آن متصل شود و در چند لحظه آن را بررسی کند. این بلاکچین که سایز کمی دارد حتی وقتی میلیون‌ها کاربر روی آن باشند بازهم قابل دسترسی است.

کاملا غیرمتمرکز، با نود‌هایی که شبیه سایر بلاکچین‌ها نیستند

در مینا هر کاربری که به بلاکچین متصل شود می‌تواند مثل یک نود کامل، تراکنش‌ها را بازرسی و تایید کند. طراحی مینا طوری است که هر‌کسی وارد اجماع اثبات سهام می‌شود متوجه امنیت و ممیزی بالای آن خواهد شد.

زنجیره سبک، سرعت بالا

سایر پروتکل‌ها دارای حجم عظیمی از داده‌های خصوصی کاربر هستند که موجب ازدحام شبکه شده است. اما در زنجیره 22کیلوبایتی مینا، برنامه‌ها با حداکثر سرعتی که اینترنت کاربر اجازه دهد اجرا می‌شوند که به کاربر، تجربه منحصر‌بفردی را خواهد داد.

برنامه‌های قوی و خصوصی

مینا دسته جدیدی از برنامه‌های غیرمتمرکز به نام اسنپ (Snapp) را ایجاد کرده است. این برنامه‌ها، دارای بازده، حریم‌خصوصی و مقیاس‌پذیری خوبی هستند. عملیات منطقی و کار روی اطلاعات، در بیرون بلاکچین انجام شده، سپس توسط کاربر نهایی روی بلاکچین بررسی و تایید می‌شوند. در این فرآیند، جزییات اطلاعات افشا نمی‌شود و افراد می‌توانند اطلاعات شخصی خود را کنترل کنند.

حافظه قابل برنامه‌نویسی برای همه

شبکه همتا‌به‌همتای مینا امکان ایجاد توکن، ارتباط و تعامل مستقیم از طریق این توکن‌ها را بدون داشتن یک کیف پول متمرکز، صرافی یا واسطه به افراد می‌دهد. پرداخت‌ها از طریق توکن بومی MINA، استیبل‌کوین یا توکن‌های قابل برنامه‌نویسی تولید شده انجام می‌شود که دنیایی از امکان‌پذیری‌هاست.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال میکر


ارز دیجیتال مینا را چطور تهیه کنیم؟


برای تهیه رمزارز مینا ابتدا یکی از ارزهای دیجیتال اصلی مانند بیتکوین (BTC)، اتریوم (ETH)، تتر (USDT)، بایننس (BNB) را تهیه کنید. می‌توانید برای این کار از صرافی‌های بزرگی مثل صرافی بایننس که فیات قبول می‌کنند و یا صرافی کیوسک کمک بگیرید.

هنگامی که فرآیند احراز و اثبات هویت صرافی مورد نظر خود را طی کردید، از شما درخواست می‌شود متد پرداخت خود را انتخاب کنید. در اینجا می‌توانید یک کارت اعتباری یا حساب بانکی معرفی نمایید و مقداری ارز دیجیتال اصلی که گفتیم را تهیه کنید. وقتی خرید شما تایید شد می‌توانید با استفاده از آن توکن اصلی، رمزارز مینا بخرید.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال لوپرینگ


تاریخچه قیمتی مینا


ارز دیجیتال مینا

ارز دیجیتال مینا در تاریخ اول ژوئن 2021  با قیمت 9.9 دلار به بازار ارائه شد و تا اوایل سپتامبر تغییر قیمتی چشمگیری نداشت. اما از این ماه، نوسانات قیمتی زیادی در آن مشاهده می‌شود. بالاترین قیمتی که برای سکه مینا ثبت شده مربوط به 14‌سپتامبر 2021 با قیمت 6.27 دلار و حجم حدود 414 میلیون دلار در 24ساعت بوده است.

قیمت توکن MINA در 23 نوامبر 2021 یعنی تاریخ نگاشت این مقاله، برابر با 4.4دلار و حجم معاملات 24 ساعت گذشته آن 81,638,340 دلار ثبت شده است. این ارز دیجیتال در رتبه 93 سایت کوین‌مارکت‌کپ قراردارد. سهم بازار آن در حدود 1,325,324,973دلار و 301,170,559 توکن مینا در‌گردش است که سقف مشخصی ندارد.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال لینیر


پیش‌بینی آینده ارز دیجیتال مینا


برای اینکه ببینیم یک ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری خوبیست یا خیر باید دو عامل را در نظر بگیریم که یکی اشتیاق سرمایه‌گذاران و دیگری میزان کاربرد توکن و بلاکچین آن در زندگی واقعی است. در مورد مینا هر دوی این ابعاد وجود دارد. مینا در فروش عمومی توکن خود توانست سرمایه‌گذارانی بیشتر از حد تصور را جذب کند. به‌علاوه چشم‌اندازهای این توکن برای تمرکززدایی و مقیاس‌پذیری بیشتر، مسیر توسعه برنامه‌های کاربردی بر اساس حفظ حریم خصوصی و کنترل اطلاعات را هموار می‌کند.

اگر چه مینا در مارس 2021 معرفی شد اما از یک ماه بعد در لیست صرافی‌ها وارد شد و مدتی بعد قیمت آن بیش از 100درصد افزایش یافت. هرچند قیمت آن بالا نیست اما شروع خوبی برای یک ارز دیجیتال نوپا در بازار رقابتی امروز است. روی‌هم‌رفته مینا، پتانسیل لازم برای پیشرفت بیشتر را دارد.

تقریبا همه کارشناسان و تحلیلگران حوزه ارزهای دیجیتال متقاعد شده‌اند که پروژه مینا پروژه‌ای عالی و باورنکردنی با پتانسیل عظیم پیشرفت و یکی از ارزهایی است که در‌حال‌حاضر ارزش آن خیلی کمتر از میزان واقعی آن است. احتمال اینکه قیمت توکن MINA در سال 2021 به 50 دلار برسد بسیار زیاد است. اما برخی معتقدند این قیمت، حالت بدبینانه است و این توکن می‌تواند تا 100دلار هم رشد کند.

برای اطلاع از قیمت لایت کوین و خرید لایت کوین روی کیوسک حساب کنید.

جمع بندی


ارز دیجیتال مینا ، با توکن بومی MINA یک بلاکچین سبک است که میزان تراکنش‌های شبکه باعث افزایش سایز آن نمی‌شود. روش عملکرد این پروتکل با رمزارزهایی مثل بیتکوین و اتریوم که گره‌ها مجبورند همه تاریخچه شبکه را نگه دارند، متفاوت است.

در مینا از پروتکل zk-SNARKS استفاده می‌شود که امکان بررسی وضعیت پروتکل مینا بدون افشا شدن محتوای بلاکچین را فراهم می‌کند. همچنین باعث می‌شود ممیزی و بررسی محتوای بلاکچین امکان‌پذیر نباشد. به‌علاوه zk-SNARKS به ثابت نگه‌داشتن اندازه شبکه کمک می‌کند و موجب مقیاس‌پذیری، امنیت بیشتر و عدم‌تمرکز می‌شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.