جنسیس بلاک، اولین بلاک هر بلاکچین

0

همیشه اولین مراحل، اقدامات، جایگاه‌ها و دیگر مسائل جذابیت بیشتری نسبت به سایر رتبه‌ها دارند. در شبکه بلاکچین نیز اولین بلاک ایجادشده شرایطی متفاوت با سایر بلاک‌ها خواهد داشت. به اولین بلاک ایجادشده در هر بلاکچین جنسیس بلاک می‌گویند. این اولین بلاک‌ها ساختار و پاداشی متفاوتی از دیگر بلاک‌ها دارند.

هر شبکه بلاکچین از تعدادی بلاک تشکیل شده است. هر یک از این بلاک‌ها تا حدودی از بلاک قبلی خود پیروی می‌کنند. در واقع هر بلاک توسط بلاک قبلی خود پشتیبانی می‌شود. ولی در اولین بلاک هر بلاکچین شرایط فرق دارد زیرا هیچ بلاکی پشتیبان این بلاک اولیه نیست. کیوسک آکادمی بیشتر در مورد این بلاک پایه توضیح می‌دهد.

مطالعه بیشتر: بلاکچین چیست؟

جنسیس بلاک چیست؟

به اولین بلاک هر شبکه بلاکچین جنسیس بلاک گفته می‌شود. به زبان ساده‌تر با کمک این بلاک و براساس ضوابط آن، سایر بلاک‌های زنجیره و شبکه بلاکچین به وجود می‌آیند و اضافه می‌شوند. نام دیگر این بلاک، صفر است. هر بلاک در شبکه بلاکچین به مرجعی در بلاک قبلی خود وابسته است و داده‌هایی را ذخیره می‌کند.

مطالعه بیشتر: محدویت‌های بلاکچین

در نظر داشته باشید در جنسیس شرایط این‌گونه نخواهد بود. در واقع هیچ بلاک قبلی به‌عنوان مرجع جنسیس وجود ندارد. از آنجایی که مقدار هش قبلی این بلاک صفر است، به آن صفر می‌گویند. بدین‌ترتیب هیچ داده‌ای قبل از جنسیس پردازش نشده است. سایر بلاک‌ها 1 خواهند بود زیرا از هش قبلی برخوردار هستند.

هش بلاک‌هایی که در قدیم به وجود آمده‌اند، برای انجام تراکنش‌های بلاک جدید کاربرد دارند. به زبان ساده با هش هر بلاک قبلی می‌توان هش منحصربه‌فردی برای بلاک بعدی ایجاد کرد. این فرآیند تا جایی ادامه دارد که تمام بلاک‌های جدید یک بلاکچین اضافه و تکمیل شوند. جنسیس تحت تاثیر هیچ بلاک و هشی نخواهد بود.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا پالیگان (ماتیک) خود را خرید کنید

تاریخچه پیدایش بیت کوین

بیت کوین نوعی ارز دیجیتال است که بر پایه یک سیستم نقدی الکترونیکی توسط فردی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد. بیت کوین هم به بستر معاملاتی و هم به سکه‌های مجازی اشاره دارد. دنیای ارزهای دیجیتال پر از بلاک‌های مختلف است. اما هدف این بلاک‌ها چیست؟

مطالعه بیشتر: پایان استخراج بیت کوین

در دنیای رمز ارزها، هر بلاک فایل‌هایی مربوط به داده‌های شبکه بیت کوین یا سایر تراکنش‌ها را در خود ذخیره می‌کنند. در ضمن ثبت داده‌ها در این بلاک‌ها به صورت دائمی خواهد بود. هر بار که یک بلاک تکمیل می‌شود، یعنی این بلاک از تراکنش‌های بیت کوین پر شده است و باید جایگاه خود را به بلاک جدید بعدی انتقال دهد. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

به منظور عرضه ارزهای دیجیتال جدید در بازار رمز ارزها باید این بلاک‌ها را استخراج کرد. از این‌رو می‌توان گفت استخراج بیت کوین به معنای استخراج ارزهای دیجیتال است، زیرا این رمز ارز یکی از اصلی‌ترین ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. فراموش نکنید ایجاد بیت کوین به همین سادگی قابل‌انجام نیست. بلاک بیت کوین را با ابزارهای دیجیتال استخراج می‌کنند.

مطالعه بیشتر: هش در بلاکچین

جنسیس بلاک بیت کوین

سه دلیل اصلی ایجاد جنسیس بلاک

  • بدون جنسیس اعتماد کردن به یک شبکه بلاکچین، تشخیص زمان عملکرد آن، و نحوه شروع فعالیتش برای ماینرها دشوار است. به عبارت دیگر نبود این بلاک‌های ابتدایی روند شبکه بلاکچین را متوقف می‌کند.
  • همیشه باید یک نقطه شروع وجود داشته باشد تا همه بتوانند به آن اعتماد کنند و وارد این فرآیند شوند.
  • آیا یک ساختمان بدون پایه‌گذاری، محکم می‌ایستد؟ پاسخ این سوال مشخص است، پس یک شبکه بلاکچین نیز بدون پایه و اساس نمی‌تواند دوام بیاورد. هر بلاک اولیه می‌تواند نقطه شروع و پایه ابتدایی برای شبکه بلاکچین مورد نظر به حساب آید.

مطالعه بیشتر: رویکرد چند زنجیره‌ای

جنسیس بلاک چه نتایجی در بر دارد؟

بیت کوین نمی‌تواند بی‌تفاوت باشد و فعالیتی انجام ندهد، زیرا در طول عملکرد بیت کوین واسطه‌ها حذف شده‌اند. از آنجایی که هیچ شخص ثالث، شرکت منحصربه‌فرد، و مصرف‌کننده‌ای در انجام عملکرد بیت کوین نقشی ندارد، تمام مسئولیت‌ها به عهده این ارز دیجیتال است.

مطالعه بیشتر: بایننس بریج

شبکه بیت کوین به طور مداوم مسائل پیچیده ریاضی را که توسط رایانه‌ها و برای استخراج ایجاد می‌شوند، حل می‌کند. در ضمن بررسی و تجدید نظر در مورد همین مسائل بر عهده بیت کوین است. تا زمانی که معمای ریاضی اعتبارسنجی نشود نمی‌توان به معامله بیت کوین امید داشت.

بیت کوین بدون وجود بلاک جنسیس ایجاد نمی‌شد و کارها تا این حد درست پیش نمی‌رفت. با توجه به تلاش‌های ناکاموتو و روی کار آمدن بیت کوین، طرفداران تعدادی از بیت کوین‌های خود را به‌عنوان جنسیس بلاک شبکه بلاکچین بیت کوین اعلام کردند. در واقع آنها بیت کوین‌های خود را قربانی کرده‌اند، چون هیچ جنسیسی را نمی‌توان منتقل، جابه‌جا، و یا معامله کرد.

مطالعه بیشتر: رپد توکن

رابطه میان نودها و جنسیس بلاک

همان‌طور که می‌دانید در فضای ارزهای دیجیتال دو نوع نود وجود دارد: فول نود و لایت نود. این نودها که کامپیوترهای متصل به شبکه بلاکچین هستند، با یکدیگر تفاوت دارند و کارایی آنها با هممتفاوت است. به طور معمول فول نودها از تمام قوانین بلاکچین مورد نظر پیروی می‌کنند و بدون هیچ دردسری این قوانین را می‌پذیرند. حتی فول نودها تمام بلاکچین را در خود جای داده‌اند.

مطالعه بیشتر: گس اتریوم چیست؟

فول نودها جنسیس بلاک را در نرم‌افزار خود نگه‌می‌دارند. جنسیس تنها بلاکی است که بدون دانلود ایجاد می‌شود. دانلودها از بلاک‌های 1 شروع می‌شوند. فول نودها تا حد زیادی اعتبار هر تراکنش را تایید می‌کنند. به خاطر داشته باشید به منظور اجرای یک فول نود باید حافظه و فضای زیادی در دسترس شما باشد.

مسئله مهمی که در مورد فول نودها وجود دارد، مربوط به امنیت و حریم خصوصی آنهاست. فراموش نکنید حتی مستر نودها نیز کارایی و رابطه متفاوتی با بلاک‌های اولیه دارند.

ناگفته نماند لایت نودها بر خلاف فول نودها نیازی به جنسیس ندارند. بنابراین برای ادامه عملکرد خود تنها با از بخشی از اطلاعات استفاده می‌کنند. برای انجام این فرآیند، لایت نودها باید به فول نودها متصل شوند. لایت نودها اطلاعات خود را از فول نودها به دست می‌آورند.

مطالعه بیشتر: کریپتوگرافی چیست؟

پیام نهان ساتوشی چیست؟

یکی از موارد مهم و گیج‌کننده‌ای که در مورد جنسیس بلاک وجود دارد، مربوط به پیام پنهانی ساتوشی است. «در سوم ماه ژانویه 2009 دومین کمک مالی در اختیار بانک‌ها قرار می‌گیرد.» با وجود اینکه ناکاموتو هرگز در مورد مفهوم اصلی این سخن خود حرفی نزد، اما بسیاری از متخصصان این حوزه معتقد هستند این عبارت به عملکرد بیت کوین اشاره دارد.

مطالعه بیشتر: ساید چین

موسس جنسیس بلاک

در تاریخ سوم ژانویه 2009 مجله تایمز در مورد تحریک‌های اقتصادی پس از بحران مالی سال‌های 2007 و 2008 مطلبی منتشر کرد. ناکاموتو نمی‌خواست در برابر موسسات مالی خیلی بزرگ،شکست بخورد و قصد داشت بیت کوین را متمایز از سایر موضوعات مالی نشان دهد.

مطالعه بیشتر: مقیاس‌پذیری در بلاکچین

ناکاموتو در واقع با این سخن خود به بلاک اولیه و زمان پیدایش آن اشاره کرده است. به طور کلی عده‌ای بر این باور هستند که ناکاموتو با اشاره به جنسیس قصد داشته تفاوت بیت کوین یا بانک‌های سرمایه‌گذاری بزرگ را بازگو کند.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا ریپل خود را خرید کنید

سخن آخر

جنسیس بلاک به اولین بلاک شبکه بلاکچین گفته می‌شود. در هر بلاک تراکنش‌های معتبر و داده‌های مربوط به این تراکنش‌ها ذخیره می‌شوند و هر بلاک دنبال‌کننده قوانین بلاک قبلی خود است. ولی جنسیس چنین شرایطی ندارد و از هیچ بلاک قبلی پیروی نمی‌کند، زیرا قبل از جنسیس بلاکی نبوده است.

مطالعه بیشتر: مورتورهای جستجوی مبتنی بر بلاکچین

شما می‌توانید همین حالا با مراجعه به صرافی کیوسک قیمت لحظه‌ای تتر، قیمت امروز اتریوم، قیمت لحظه‌ای شیبا اینو و دیگر رمز ارزهای دیجیتال را مشاهده کنید.

به‌عبارتی می‌توان گفت ارزش یک بلاک از بلاک قبلی آن گرفته می‌شود ولی جنسیس هیچ بلاک قبلی ندارد. از این‌رو این بلاک منحصربه‌فرد است زیرا تنها بلاک شبکه بلاکچین به حساب می‌آید که به بلاک قبلی خود اشاره نمی‌کند و تحت تاثیر فرآیند آن قرار ندارد. پاداش این بلاک بیش از سایر بلاک‌ها است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.